Pravdepodobne najznámejším druhom sterilizovanej zeleniny na našom území sú nakladané znojemské uhorky, na ktoré Slováci a Česi nedajú dopustiť. Mali ste tento rok bohatú úrodu uhoriek a chceli by ste si skúsiť ich prípravu doma? Poradíme vám, kam až siaha história tejto pochúťky, aký vyskúšať na znojemskej uhorky recept a ako sa pripravuje rôsol na znojemskej uhorky.
Znojemské uhorky: história
Kto by nepoznal legendárne znojemskej uhorky? Tento slávny pokrm dnes predstavuje neoddeliteľnú súčasť tradičnej slovenskej kuchyne, ale svoju obľubu si počas rokov našiel aj v zahraničí. A nie je sa čomu diviť. Kým niektorí si túto zeleninu s typickou sladkokyslou chuťou doprajú k mäsu a zemiakovej kaši, iní uhorky konzumujú samotné. Údajne sa ale jedná aj o zaručený liek na opicu.
A odkiaľ teda pravé znojemskeéuhorky pochádzajú? Ako už samotný názov napovedá, história tejto pochúťky je spätá s tradíciou pestovania uhoriek na južnej Morave a hlavne s mestom Znojmo. Prvá zmienka o znojemských uhorkách sa datuje až do roku 1572, kedy si opát kláštora v Louce menom Sebastian Freytag nechal doviezť semienka z Uhorska a začal uhorky sám pestovať.
Vďaka vhodným klimatickým podmienkam na južnej Morave, ktoré zahŕňali vhodnú pôdu a slnečné počasie, sa uhorkám na mieste skvele darilo a opát Sebastian s nimi slávil prekvapivý úspech. Ich pestovanie sa tak skoro rozšírilo aj mimo tunajší kláštor a uhoriek bolo oveľa viac, ako miestni obyvatelia stihli skonzumovať. A tak na Znojemsku začali riešiť, ako nadpriemernú úrodu najlepšie zužitkovať.
Najprv sa znojemské uhorky nakladali len do soli a octu, ale neskôr sa pestovateľom podarilo vymyslieť vlastný nálev, ktorý sa používa až do súčasnosti. Chrumkavé uhorky sa vďaka nemu stali jedným z pokladov českej kuchyne a tešia sa obľube medzi miestnymi, ale aj medzi cudzincami. Dnes sa používajú napríklad ako prísada do zemiakového šalátu alebo do španielskych vtáčikov, ale môžu obohatiť aj stovky ďalších pokrmov.
Okrem toho si znojemské uhorky pochvaľujú aj tehotné ženy alebo ľudia túžiaci po štíhlej postave. Majú totiž nielen skvelú chuť, ale navyše obsahujú malé množstvo kalórií, pretože 96% uhorky tvorí voda. Okrem toho si ľudia význam obľúbenej sladkokyslej pochúťky v Znojme každoročne pripomínajú na populárnych Slávnostiach uhoriek, ktoré nadväzujú na tradičné uhorkovej trhy, ktoré sa tu konali v dobách minulých.
Znojemské uhorky: príprava
Ak sa vám urodilo veľké množstvo uhoriek a sused vám poradil recept na pravej znojemské uhorky, radi experimentujete alebo zbožňujete babičkine znojemské uhorky a chceli by ste ich prípravu tiež vyskúšať, nie je nič jednoduchšie, než sa pustiť rovno do práce. Iste vás ale zaujíma, čo všetko budete v kuchyni potrebovať a ako sa pripravuje na znojemské uhorky nálev.
Najdôležitejšie ingrediencií sú samozrejme uhorky, pričom na nakladanie sa odporúča zvoliť tie hruboostné (bradavičnaté) z kvalitného osiva. Dôležité je tiež vyradiť všetky uhorky, ktoré sú nejakým spôsobom poškodené, pretože sa na zaváranie nehodí.
V ideálnom prípade by potom jednotlivé uhorky mali mať zhruba rovnaký tvar a veľkosť (7-10 centimetrov dlhé, 2-3 centimetre široké), pretože sa neodporúča miešať veľké a malé kúsky dohromady. Pripravte si ale aj pár drobnejších uhoriek, ktoré neskôr dobre poslúžia pre utesnenie pohára.
Uhorky je nutné pred zaváraním zbaviť všetkých nečistôt. Najlepšie je namočiť zeleninu na niekoľko hodín do studenej vody (napríklad do vedra alebo do vane) a potom každú jednotlivú uhorku očistiť, znovu opláchnuť a nechať uschnúť na čistej utierke. Niekto dokonca necháva uhorky vyprať v práčke, ale túto metódu väčšinou pestovatelia neodporúčajú.
Okrem uhoriek je potom nutné nachystať tiež nádoby, do ktorých zeleninu umiestnite a v ktorých ju budete neskôr skladovať. Ideálne sú samozrejme klasické zaváracie poháre, ale ak ste odvážni, môžete experimentovať aj s inými nádobami. V každom prípade musia byť ale dokonale čisté, čo platí aj pre viečka, ktoré použijete na ich uzavretie.
Ďalšie ingrediencie
Ak patríte medzi milovníkov znojemských uhoriek, je vám určite jasné, že okrem tejto chutnej zeleniny budete potrebovať ešte ďalšie suroviny. Typicky sa do pohárov pridáva mrkva, cibuľa a kôpor. Ak máte radi pikantnejšie jedla, môžete k uhorkám prihodiť aj chren, cesnak alebo feferónky. Záleží pritom len na vás, v akom množstve dané ingrediencie použijete.
Na zvýraznenie chuti uhoriek potom slúži trebars kôpor, čierne korenie, nové korenie, bobkový list alebo horčičné semienko. Niektorí ľudia ale volia aj menej tradičné suroviny, ako je klinček, fenikel či škorica. Korenie sa pritom môže odpočítavať a do pohárov vkladať po jednotlivých kusoch, alebo sa ním dá obohatiť priamo pravý znojemský nálev na uhorky. Stačí si dopredu vyrobiť korenený macerát, ktorý neskôr len zriedite vodou, alebo rôsol pripravovať rovno s korením.
Recept na znojemskej uhorky
Veľa ľudí zaujíma, ako vytvoriť nálev na znojemské uhorky, aké ingrediencie im v kuchyni rozhodne nesmú chýbať a koľko času zaberie pre znojemskej uhorky príprava. Odborníci síce tvrdia, že originálny recept na znojemskej uhorky je prísne tajný a obsahuje špecifickú kombináciu byliniek, ale existuje celý rad návodov, ktoré sa snažia túto pochúťku čo najvernejšie napodobniť. Sem patrí aj nasledujúci recept.
Základné ingrediencie:
- uhorky,
- mrkva,
- cibuľa,
- kôpor,
- nové korenie,
- čierne korenie,
- bobkový list,
- horčičné semienko.
Nálev na pravé znojemské uhorky:
- 3 litre vody,
- 1 liter octu,
- 16 dekagramov soli
- 30 dekagramov cukru,
- 50 cukerínu.
Najprv budete potrebovať poháre, do ktorých budete uhorky neskôr vkladať, a vhodné viečka. Oboje je potreba dôkladne umyť a nechať uschnúť, aby ste neskôr nemuseli nádoby pripravovať na poslednú chvíľu. Okrem toho si nachystajte tiež dostatok uhoriek podobnej veľkosti (približne 6 až 8 kilogramov), ktoré si dopredu opláchnite a vydrhnite z nich všetky nečistoty.
Ak si chcete doma pripraviť znojemské uhorky, výroba je veľmi jednoduchá. Stačí mať na znojemský nálev recept, ktorý je osvedčený, a iste sa vám podaria na jednotku. Do hrnca vložte všetky suroviny, ktoré sú potrebné (vodu, ocot, cukor, soľ, umelé sladidlo), a nechajte krátko prejsť varom (asi po dobu 2 až 3 minút). Následne nechajte rôsol na znojemské uhorky vychladnúť.
V medzičase si olúpte cibuľu a nakrájajte ju na mesiačiky, zatiaľ čo mrkvu pokrájame na kolieska. Do pripravených pohárov potom začnite vkladať zeleninu a korenie. Do jednej nádoby (0,7 litra) sa dávajú približne 4 kolieska mrkvy, 2 plátky cibule, vetvička kôpru, 2 guľôčky nového korenia, 4 guličky korenia, 1 alebo 2 bobkové listy a malé množstvo horčičného semienka, ale samozrejme záleží na vás. Prihodiť môžete tiež kolieska chrenu, cesnak, klinček alebo štipku mletej škorice.
Akonáhle budete mať pripravený tento základ, do pohárov napevno vložte uhorky, pričom niekedy sa hore opäť pridáva mrkva a cibuľa podľa chuti. Potom všetko zalejte pripraveným nálevom, poháre pevne uzavrite a sterilizujte pri teplote 80 ° C počas 20 minút. Následne zaváranú zeleninu vytiahnite a nechajte vychladnúť. Uhorky je lepšie nechať trochu odležať, ale dajú sa jesť prakticky ihneď.