MODRICA PESTOVANIE: Ako ju zasadiť, množiť a zalievať?

Ak hľadáte rastlinu, ktorá vašu záhradu na jar rozžiari a prevonia, rozhodne by ste mali dať šancu modriciam. Tie sa pestujú ako okrasné rastliny na skalkách alebo v trvalkových záhonoch, ale môžete ich umiestniť aj do kvetináča. Prezradíme, kedy zasadiť cibuľky modrice na vonkajší záhon, akú starostlivosť daná rastlina vyžaduje a kedy strihať listy modrice, aby ste ho zbytočne nepoškodili.

Čo sú modrice?

Modrica (latinsky Muscari) je rod jednoklíčnolistových rastlín z čeľade špargľových, ktorý zahŕňa vytrvalé pozemné cibuľoviny rôznych veľkostí. Ich listy vyrastajú v prízemných ružiciach, bývajú sediace a majú celokrajné, čiarkovité a hrubé čepele. Na jednotlivých stvoloch sa potom vo vrcholovom hrozne objavujú kvety, ktoré príjemne voňajú a môžu mať rôzne farby.

Podľa botanikov je modrica rastlina, ktorá sa skvele hodí na pestovanie v našich podmienkach. Vzhľadom na nepreberné množstvo dostupných odtieňov (od svetlo, sýto i temne modrej cez ružovú až po bielu) dodajú záhrade počas jarných mesiacov krásny farebný nádych, vďaka čomu budú okoloidúcim oči prechádzať. Navyše spolu môžete kombinovať množstvo zaujímavých kultivarov.

Modrica predaj

Ak sa chcete pustiť do pestovania modríc, najprv musíte zohnať ich cibuľky. Dnes predávajú modrice záhradníctao v menších i väčších mestách. Väčšinou tu nájdete celý rad rôznych druhov i kultivarov, takže je vždy z čoho vyberať. Zakúpiť si pritom môžete už predpestované rastliny alebo cibuľky, ktoré potom sami zasadíte. Vždy však vyberajte iba kusy, ktoré vyzerajú zdravo.

Ako pestovať modricu?

Modrica patrí medzi najobľúbenejšie jarné cibuľoviny, a to nielen vďaka svojmu pôvabnému vzhľadu, ale aj z toho dôvodu, že sa im darí prakticky kdekoľvek. Ich pestovanie je navyše pomerne ľahké, takže to zvládne aj začiatočník, ktorý nemá so zahradničením príliš veľa skúseností. Okrem toho potom modrice veľmi často splaňujú a na jar sa tak môžu objaviť aj na miestach, kde by ste to nečakali.

V slovenských záhradách sa najčastejšie pestujú odrody modrice arménskej, ako je napríklad Azureum (sýto modré kvety), Atlantic (svetlo modré kvety), Dark Eyes (temne modré kvety), Pink Sunrise (ružové kvety) alebo Touch of Snow (kvety prechádzajúce od modrej k bielej farbe). Obľúbená je ale aj modrica Aucherov vo variante Ocean Magic (modrobiele kvety) alebo White Magic (biele kvety).

Ešte než sa pustíte do pestovania modríc mali by ste vybrať vhodné stanovište, aby sa im u vás na záhrade alebo napríklad na terase dobre darilo. Dané rastlinky preferujú skôr slnečné miesta, ale nevadí im ani polotieň, pretože sú veľmi prispôsobivé. Pred ich vysadením je potom dobré pôdu na vybranom stanovisku prekypriť a obohatiť o kompost.

Modrica na záhrade

Pestovatelia najčastejšie vysádzajú modrice na skalky, do predzáhradiek alebo do trvalkových záhonov. Sýtomodré odtiene modríc pritom krásne kontrastujú s ostatnými jarnými cibuľovinami, ako sú napríklad tulipány, narcisy alebo krókusy. V holandských parkoch sa dokonca z týchto rastlín a ďalších žltých kvetov vytvárajú špeciálne obrazce, ktoré na prvý pohľad zaujmú každého, kto ide okolo.

Okrem toho sú modrice vhodné aj na lemovanie rôznych záhradných cestičiek alebo chodníčkov a vysádzajú sa tiež do priestoru pod opadavými stromami a kríkmi, kde majú na jar dostatočné množstvo svetla. Samozrejme ale môžete modrice umiestniť aj voľne do trávnatej plochy alebo na okraje trávnikov, kde splaňuje, a pestuje sa aj v nádobách, kde pôsobí dekoratívnym dojmom.

Modrenec v kvetináči

Nemáte záhradu, na ktorú by ste si mohli modrice vysadiť? V tom prípade nemusíte zúfať. Väčšina týchto pôvabných rastlín sa dá totiž úspešne pestovať aj v nádobách, ktoré umiestnite napríklad na balkón alebo na okenný parapet. Najobľúbenejším druhom, ktorý sa na tento účel skvele hodí, je potom modrica arménska (Muscari armeniacum), ktorá má množstvo rôzne farebných kultivarov.

Modrenec stávkovanie

Či už ste sa rozhodli pestovať modrice na balkóne, alebo máte k dispozícii pekný záhon či skalku, určite vás zaujíma, ako zasadiť modrice a kedy nastane vhodná príležitosť. Na tento účel má modrica cibuľky, ktoré sa vysádzajú v období od septembra do decembra. Mnohí pestovatelia potom odporúčajú urobiť to aspoň 6 týždňov pred prvými naozaj ťažkými mrazmi, aby mali rastliny dosť času na zakorenenie.

Zemina by mala byť výživná, vápenitá a dobre priepustná a pred zasadením modríc je vhodné pôdu obohatiť aj kompostom. Jednotlivé cibuľky sa potom na záhradu vysádzajú do pripravených jamiek (asi 10 až 15 centimetrov hlboko) s rozostupmi zhruba 6 až 10 centimetrov. Vždy ale berte do úvahy, o aký konkrétny druh a kultivar sa vo vašom prípade jedná.

Na slnečných miestach rastú modrice rýchlejšie, ale v polotieni alebo v tieni zase vydržia dlhšie kvitnúť. Najviac vyniknú vo väčších zhlukoch, a preto sa často odporúča umiestniť k sebe aspoň 10 kúskov. Vždy však záleží na vašich možnostiach a na tom, či plánujete pestovať modrice na záhrade (napríklad na skalkách či na okrajoch trávnikov), alebo ich chcete umiestniť do nádob.

Modrica zálievka

Neviete si rady, ako časté vyžaduje modrica zalievanie? Po výsadbe sa človek o tieto rastliny nemusí nijako výrazne starať, pretože sú nenáročné a nevyžadujú žiadnu špeciálnu starostlivosť. Zalievať by ste ich mali až vo chvíli, keď bude pôda suchá. Zemina, kde modrice pestujete, by pritom mala byť dobre priepustná, aby nedochádzalo k premokreniu, ktoré spôsobuje plesnivenie cibuliek. Cez zimu potom modrice nepotrebujú žiadnu výraznejšiu ochranu, pretože sú mrazuvzdorné.

Modrica hnojenie

Modrice majú rady predovšetkým kompost. Aby sa im budúci rok na vašej záhrade skvele darilo, na konci kvetu je dobré obohatiť pôdu o 2 litre kompostu na 1 meter štvorcový. Ak nemáte k dispozícii kompost, nemusíte zúfať. Použite namiesto toho klasické hnojivo pre kvitnúce rastliny, ktoré obsahuje vyvážený pomer základných živín a zároveň podporuje zdravý vývoj rastlín. Ale radšej to nepreháňajte.

Kedy kvitne modrica?

Modrice rozkvitajú ako jedny z prvých jarných cibuľovín. To znamená, že na záplavu krásne farebných kvetov sa môžete tešiť vždy s príchodom jarných mesiacov, teda od marca do mája. Vydrží potom kvitnúť zhruba po dobu troch týždňov, pričom z jednej cibuľky vyrastá spravidla jeden až tri stvoly s hroznom modrých, ružových alebo bielych kvetov.

Kedy ostrihať modricu?

Po odkvitnutí sa rastlina zatiahne. Rovnako ako u ďalších cibuľovín nesmiete odstraňovať listy ani stonky, pokiaľ samy neuschnú, k čomu dochádza zhruba šesť týždňov po rozkvete. Rastlina z nich totiž čerpá potrebné živiny a zásobné látky, ktoré si naťahuje do cibuľky, aby opäť zosilnela, takže by jej odstrihnutie alebo odštiepenie týchto častí mohlo uškodiť.

Nevzhľadné nadzemné časti sa potom zostrihávajú zhruba 2 centimetre nad zemou, ale až vo chvíli, keď sú kompletne zaschnuté. To však neplatí pre semenníkov, ktoré modrice po odkvitnutí vytvárajú. Tie je možné odstrániť, čo zaistí, že sa rastlina nebude vysiľovať a bude naopak šetriť energiu na budúci rok. Ak pestujete modrice v kvetináčoch, môžete cibuľky vybrať, uložiť do papierového vrecka, ktorý schováte niekam na suché miesto, a zasadiť ich zase na jar.

Modrica množenie

Pokiaľ ide o to, ako sa množí modrica, ideálnym spôsobom je delenie trsov. To sa vykonáva v lete, konkrétne v júni alebo v júli, keď sú rastliny vo vegetačnom pokoji. Oddelené cibuľky je potom nutné opäť zasadiť zhruba 10 až 15 centimetrov hlboko. Akonáhle bude hotové, modrice by sa mali zase pomerne rýchlo rozrásť.

Kedy presádzať modricu?

Na jednom mieste vydržia modrice pokojne aj niekoľko rokov. Jednotlivé trsy je ale dobré zhruba po dvoch až troch rokoch rozdeliť a rozsadiť na rôzne miesta, aby neboli zhluky rastlín príliš husté. To sa robí väčšinou v septembri, kedy by ste mali trsy rozštiepiť na viac častí a s cibuľkami ich presadiť na vhodné stanovište. Ak to neurobíte, mohlo by to mať negatívny vplyv na ich kvitnutie.

Modrica choroby

Keď vyberáte cibuľky na výsadbu modríc, vyhýbajte sa tým, ktoré majú na sebe čierne škvrny, pretože sa jedná o známky hubových ochorení. K rozšíreniu hubovitej nákazy potom môže dôjsť aj v prípade, keď rastlinu zasadíte na úplne nevhodné miesto, kde je pôda premokrená, alebo keď budú cibuľky zasadené príliš husto. Pokiaľ sú potom kvety napadnuté plesňami, postihnuté časti rastliny odstráňte. Tiež môžete modrice ošetriť odvarom z prasličky poľnej.

Ako sa pestujú modrice?

Pestovanie modríc je pomerne nenáročné a zvládne to aj začiatočník. Stačí si zaobstarať zdravé cibuľky, ktoré sa predávajú v menších aj väčších záhradníctvach alebo napríklad na internete. Okrem toho by ste mali zvoliť vhodné stanovište s výživnou, vápenitou a dobre priepustnou zeminou. Modrica pritom preferujú skôr slnečné miesta, ale bude sa im dariť aj v polotieni.

Kedy vysadiť cibuľky modrice?

Modrica sa na záhradu vysádzajú v čase od septembra do decembra, ale mali by ste to v ideálnom prípade vykonať najneskôr šesť týždňov pred prvými ťažkými mrazmi. Pôdu je spočiatku dobré skypriť a obohatiť kompostom. Potom si pripravte zhruba 10 až 15 centimetrov hlboké jamky, ktoré budú mať rozostupy asi 6 až 10 centimetrov, a tam cibuľky zasaďte.

Akú vyžaduje modrica zálievku?

Keď modrice zasadíte, nemusíte sa o ne nijak výrazne starať. Sú totiž pomerne nenáročné a poradia si aj s väčšími mrazmi alebo inými rozmarmi počasia. Čo sa týka zalievania, k tomu by ste sa mali uchýliť až vo chvíli, keď bude pôda suchá. Modrice totiž zle znášajú premokrenie, ktoré môže mať na svedomí plesnivenie ich cibuliek.

Aké ohrozujú modrice choroby?

Modrice sú náchylné predovšetkým voči hubovým chorobám. Rozhodne preto nekupujte cibuľky, ktoré na sebe majú čierne škvrny alebo pôsobia nezdravým dojmom. Tiež dbajte na to, aby pôda na vybranom stanovisku nebola premokrená a aby cibuľky neboli vysadené príliš husto, čo by mohlo viesť k rýchlemu rozšíreniu hubovitej nákazy.