MAGNÓLIA: Ako na množenie a pestovanie magnólie?

Vydali ste sa počas jarných mesiacov do neďalekého parku, kde vás zaujali oslnivo kvitnúce magnólie? Alebo vám snáď táto drevina padla do oka v susedovej záhradke a teraz by ste si ju radi zaobstarali aj na váš pozemok? Nech je to tak, či inak, iste vás teraz zaujíma, aké podmienky táto rastlina vyžaduje. Prezradíme, ako zvláda magnólia pestovanie v slovenských záhradách a ako prebieha u magnólie množenie.

Pestovanie magnólie

Magnólia čiže magnólia ľaliokvetá sa v posledných rokoch radí medzi najobľúbenejšie okrasné dreviny, ktoré si pestovatelia na svoje záhrady umiestňujú. Dôvod je prostý – počas jarných či letných mesiacov sa na týchto stromoch a kríkoch objavujú oslnivé kvety bielej, žltkastej, ružovej alebo temne purpurovej farby, ktoré dokážu okolité prostredie pozdvihnúť na úplne novú úroveň.

V našich podmienkach mávajú magnólie veľkosť zhruba od 2 do 8 metrov, ale niektoré druhy môžu vo vhodnom prostredí dosahovať pokojne aj dvojnásobnú výšky. Z hľadiska správneho umiestnenia sa jedná skôr o solitéry, ktoré okolo seba potrebujú dostatočné množstvo priestoru, pretože ich koruny bývajú pomerne široké a potrebujú sa vyvíjať do všetkých strán.

Pokiaľ ide o to, kedy kvitne magnólia, tu veľmi záleží na zvolenom druhu a tiež na konkrétnom kultivare. Niektoré magnólie ľaliokveté totiž vykvitajú ešte pred olistením a iné naopak kvitnú až o mnoho neskôr. Kým magnólia Soulangeová máva prvé kvety už v apríli (teda ešte pred olistením), v prípade magnólie veľkokvetej sa objavujú až v období od mája do augusta.

Výber druhu a odrody

Už pri výsadbe je nutné počítať s tým, ako vysoko zhruba magnólia počas nasledujúcich rokov vyrastie. Preto by ste pred kúpou sadeníc mali dobre zvážiť, ktorý druh magnólie a ktorú konkrétnu odrodu si na vašu záhradu môžete zaobstarať. Veľa potom záleží aj na tom, či chcete magnóliu pestovať skôr ako strom, alebo dávate prednosť šácholanom v podobe kríkov, pričom existuje opadavá aj neopadavá magnólia.

Stromy sa pestujú hlavne ako solitéry, a preto sa hodia skôr na väčšie záhrady, ktoré poskytnú rastline dostatok priestoru na rozvetvenie. Kry sú naopak úspornejšie, pretože nie sú tak vysoké a ich koruna tiež býva menej široká. Dajú sa teda použiť na menších záhradách, kde sa niektorí púšťajú dokonca do pestovania magnólie v kvetináči či do pestovania magnólie na balkóne, a na väčších plochách sa vsádza do rozvolnených skupín alebo medzi iné dreviny.

Okrem veľkosti magnólie, ktorá patrí medzi základné určujúce faktory, by ste samozrejme mali vziať do úvahy aj jej vzhľad. Pestovateľom väčšinou najviac záleží na farbe a rozmere kvetov. Kým u niektorých magnólií mávajú čisto bielu farbu, iné sa vyznačujú kvetmi svetle ružovými alebo temne purpurovými. Existuje potom samozrejme aj žltá magnólia.

Vhodné stanovište

Hoci sú magnólie veľmi rozmanité a jednotlivé odrody sa vo svojich nárokoch teda môžu značne líšiť, v podstate sa jedná skôr o teplomilné rastliny. Tomu by malo zodpovedať aj ich umiestnenie. Dobre zvládajú pestovanie v nížinách aj pahorkatinách, ale pri výbere vhodného stanoviska je lepšie voliť slnečná až polotienisté miesta, ktoré sú dobre chránené pred chladným vetrom.

Vyvarovať by ste sa naopak mali stanovištiam ponoreným v tieni, kde magnólia zle kvitne, ale aj priamemu slnku, ktoré by rovnako ako silný vietor mohlo rastlinu poškodiť. Hoci magnólia ľaliokvetá nemá rada veterné ani mrazové kotliny, ich drevo je pomerne odolné. Kvety ale bohužiaľ namŕzajú ľahko, a preto by ste si hlavne u ranne kvitnúcich odrôd mali dať pozor na jarné mrazíky.

Pôda, kam sa chystáte magnóliu vysadiť, by v ideálnom prípade mala byť výživná, kyprá, hlboká a hlinitá. Okrem toho sa odporúča, aby bola mierne kyslá a dostatočne vlhká. Úplne nevhodné sú zeminy vysychavé a kamenisté, alebo naopak veľa premočené. Rastlinám sa však nebude dariť ani v pôde s vyšším obsahom vápnika, kde hrozí žltnutie listov a chloróza.

Menej vhodné pôdy je teda dobré pred výsadbou dreviny upraviť (do ílovitej zeminy je napríklad možné pridať čistú rašelinu a piesok). Takisto by ste mali dbať na to, aby podložie bolo dobre priepustné, čím zabránite tomu, že strom alebo ker bude stáť v kaluži vody. Aj keď magnólia potrebuje dostatok vlahy, toto by jej rozhodne neprospelo.

Z praktického hľadiska sa magnólia nehodí do blízkosti skaliek, vresovísk alebo jazierok, kde by mohol byť problém so záplavou opadávajúci kvetných lupeňov a listov. Ideálne je skôr voľné priestranstvo, ktoré dovolia tejto oslnivej rastline dostatočne vyniknúť, ale skvele sa hodí aj do väčších predzáhradiek, dvorov alebo átrií, kde magnólia dozaista pritiahne pozornosť nejedného okoloidúceho.

Výsadba magnólia

Ak si na záhradu chcete vysadiť magnóliu, najlepšie je to urobiť na jar (teda v marci alebo v apríli) či na jeseň, kým záhradu nezačnú trápiť prvé mrazíky. V závislosti na tom, ako rýchlo rastie magnólia (jedná sa o pomaly rastúce kríky a stromy), je ideálne nakupovať už vyrastené sadenice. Dajte si však pozor na kvalitu ich koreňového balu, pričom vyberajte jedine také, v ktorých pri skladovaní nepreschol.

Pri výsadbe je vhodné postupovať podobne ako u ovocných stromov, takže by ste si mali dať prácu s vykopaním dostatočne priestranné jamy, kam sa magnólia pohodlne vojde. Pôda by mala byť slabo kyslá až neutrálna, a preto sa odporúča zmiešať záhradnícky substrát s rašelinou alebo kompostom. Nie je však nutné sadiť rastlinu príliš hlboko.

Po výsadbe až do zakorenenie samozrejme musí nasledovať primeraná zálievka, ale dajte si pozor na premokrenie. Okrem toho je vhodné širšie okolie dreviny namulčovať kôrou, trávou, lístím alebo napríklad kompostom. Vďaka tomu si pôda udrží rovnomernú vlhkosť a správnu štruktúru. Tiež by ste mali vedieť, že magnólia v záhrade neznáša presádzanie, takže si voľbu stanovište starostlivo premyslite.

Štandardné prihnojovanie magnólií sa vykonáva v priebehu vegetácie, a to buď viaczložkovými priemyselnými hnojivami, alebo hnojivami prírodnými. Môže ísť napríklad o kompost, ale dobre poslúžia aj slepičince alebo napríklad vyzretý hnoj. Rovnako ako v prípade zálievky to však s hnojením nepreháňajte, aby ste neporušili plytko rozprestreté korene.

A čo zasadiť pod magnóliu? Tieto dreviny najlepšie vyniknú ako solitéry v trávnatej ploche. Niektoré kultivary na našom území môžu dorastať pokojne aj do výšky 10 až 15 metrov, takže by okolo seba mali mať dostatok priestoru, aby sa mohli poriadne rozvetviť. Čo sa týka menších kríkov, odrody s bielymi či krémovými kvetmi podľa pestovateľov vyzerajú skvele pred tmavým pozadím tvoreným ihličnany.

Magnólia: choroby a škodcovia

Magnólie ľaliokveté sú pomerne dobre odolné proti rôznym škodcom a chorobám, pričom dobre zvládajú aj mierne znečistené mestské ovzdušie. Mnohé z nich však ohrozuje chloróza, kvôli ktorej mávajú listy na jar žltkastý odtieň. Dôvodom je nedostatok železa v pôde, čo väčšinou nastáva vo chvíli, keď zemina obsahuje prebytok vápnika.

Ako sa teda o magnóliu starať? Pokiaľ i vašim magnoliám listy žltnú, zožeňte si hnojivo na magnólie. Ideálne je pustiť sa do prihnojovania pôdy organickými zlúčeninami železa, ktoré sa nachádza napríklad v niektorých kvapalných hnojivách alebo tiež v hnojivách určených priamo pre kvitnúce okrasné dreviny.

Najlepšia je aplikácia priamo na list, ktorú budete v dvojtýždňových intervaloch opakovať až do chvíle, kedy listy opäť zozelenejú. Pamätajte však na to, že pri nanášaní hnojivá by malo byť oblačno alebo šero. Ďalej potom môže dochádzať tiež k poškodzovaniu listov hubovými chorobami, čo sa dá napraviť fungicídnym postrekom, a magnólie niekedy napádajú húsenice alebo ďalšie druhy hmyzu.

Ako zazimovať magnóliu?

Magnólia patrí medzi plne mrazuvzdorné rastliny. Mladšie stromčeky a kríky je však dobré v zime chrániť čerstvo prihrnutým mulčom. Okrem toho pestovatelia odporúčajú tiež zamerať sa na púčiky kvetov, ktoré nie sú príliš odolné pred jarnými mrazíkmi. Dobrú ochranu pred chladným počasím v tomto prípade predstavujú netkanej textílie, ktorými stačí rastlinu obaliť.

Prerezávanie magnólie

Veľa pestovateľov zaujíma hlavne to, či vyžaduje magnólia strihanie či rez a kedy sa bude uskutočňovať,. Majte preto na pamäti, že prerezávanie a tvarovanie je povolené len u mladých sadeníc, a to ešte pred výsadbou. V takej chvíli je vhodné skontrolovať rozloženie konárov a tie nežiaduce skrátiť nad púčikom smerujúcim von z budúcej koruny.

Pri dobre narastených kríkoch ani stromoch by ste si akékoľvek prerezávanie mali dobre rozmyslieť, pretože ho pestovatelia v žiadnom prípade neodporúčajú. Vetvy potom totiž často prestávajú kvitnúť. Ak rez aj napriek tomu chcete vykonať, urobte tak po odkvitnutí, keď rastlina ešte nestihla nasadiť nové púčiky. Väčšinou sa tak odstraňujú vetvy odumreté, polámané snehom alebo ohryzené zverou.

Ako množiť magnólie?

V dnešnej dobe sa magnólie predávajú takmer výhradne s balom alebo v kontajneri, čo umožňuje ich výsadbu prakticky kedykoľvek počas vegetácie. Zakúpenie už vyrastenej sadenice tak predstavuje ten najjednoduchší spôsob, ako svoju záhradu obohatiť o túto krásnu rastlinu. Výpestky s kompaktným koreňovým balom sa pritom dajú úspešne vsádzať ešte začiatkom jesene, kým je pôda teplá. Existujú však aj ďalšie spôsoby, ako magnóliu získať.

Pestovanie magnólie zo semena

Hoci väčšina záhradkárov dáva prednosť výsadbe urastených sadeníc, ktoré sa predávajú kontajnerované a dobre prekorenené, takže sa dajú sadiť v priebehu celej vegetácie, niektorí skúšajú iný spôsob pestovania, a to konkrétne pomocou semien. Toto amatérske množenie magnólií však nie je vôbec jednoduché a vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti.

V našich podmienkach sa u magnólii pestovanie zo semienok príliš neodporúča. Ľudia si totiž často myslia, že stačí zobrať a vysadiť napádané semená, ale ich okamžitý výsev vzchádza nepravidelne alebo takmer vôbec. Ak sa o pestovaní magnólie zo semien napriek tomu chcete pokúsiť, musíte mať k dispozícii zrelé semená, ktoré sama vypadávajú zo šišiek. Tie potom uložte na dva mesiace na teplé a vlhké miesto.

Akonáhle táto doba uplynie, drhnite semená teplou vodou a ostrým pieskom, aby ste odstránili ich dužinatý obal. Čisté semená, ktoré týmto spôsobom získate, nechajte do jari stratifikovat vo vlhkom perlite a piesku umiestnenom do mikroténového sáčku (alebo prípadne v chladničke), a to pri teplote okolo 4 ° C. Pamätajte tiež na to, že semená v žiadnom prípade nesmú vyschnúť.

Pripravené semienka sa následne vysievajú v apríli alebo v máji. Ideálnym podkladom je ľahšia prehriata pôda v parenisku alebo v studenom skleníku, ale môžete ich vysadiť aj do kvetináča, ktorý necháte za oknom. Semená potom vzchádzajú nepravidelne po dobu niekoľkých týždňov, pričom časť z nich môže preliehať do ďalšieho roka.

Ak máte na pestovanie magnólie na záhrade vhodné podmienky, vzchádzavosť sa môže pohybovať až okolo 40%. Semenáčiky je ale nutné dôsledne chrániť pred ostrým slnkom, pôdu v ich okolí udržujte vlhkú (ale nie premokrenú) a čas od času rastlinu opatrne prihnojte. Prvú zimu potom magnólie vypestované zo semena rozhodne nenechávajte prezimovať vonku, ale vyberte chladnejšie miesto, kde nehrozí, že premrzne.

Odnože

Pomerne jednoduchým spôsobom, ako magnólii rozmnožiť, sú tradičné odnože. To sa vykonáva väčšinou počas augusta alebo septembra, kedy je nutné vyzretý výhonok oblúkovito zahrnúť do pripravenej pôdy, a to takým spôsobom, aby jeho vrchol smeroval nahor (z pôdy von). V ohybe je pritom dobré poraniť výhon narezaním a okrem toho by ste ho tiež mali dobre zabezpečiť, aby nedošlo k jeho uvoľneniu. Sadenice sa potom oddeľujú dva až tri roky.

Odrezky

Magnólia sa obvykle množí odrezkom zo špeciálne založených matečníc, ktoré sa pestujú v skleníkoch či fóliovníkoch a tiež sa prirýchľujú. Ak to chcete vyskúšať sami, majte na pamäti, že by ste odrezky mali odoberať vždy z mladých, dobre živených rastlín, ktoré majú výrazné prírastky. Množiarňu je potom najlepšie mať v skleníku alebo v parenisku.

A ako na to? V júli alebo v auguste odrežte polovyzreté (najlepšie vrcholové) vetvičky s 2 až 3 listami. Spodnú časť obojstranne pozdĺžne zrežte a naneste tiež púdrový stimulátor obsahujúci 1 alebo 2% IBA (3-indolylmáselná kyselina). Odrezky potom pichnite do kvetináčov so zmesou rašeliny a piesku (3: 1), tesne ich uzavrite fóliou a zatieňte je.

Aké potrebuje magnólia podmienky?

Magnólie ľaliokveté sú teplomilné, takže vyžadujú slnečné alebo polotienisté miesto, ktoré je dobre chránené pred vetrom. Pôda by mala byť výživná, kyprá, hlboká a hlinitá. Okrem toho je vhodné, aby bola tiež mierne kyslá a dostatočne vlhká. Podložie by v ideálnom prípade malo byť dobre priepustné, aby strom alebo ker nestál v kaluži vody. Magnólie sa pritom vsádzajú väčšinou na voľné priestranstvo ako solitéry.

Kedy sa vykonáva výsadba magnólií?

Magnóliu je dobré sadiť na jar (v marci alebo v apríli) či na jeseň, teda ešte než prídu prvé mrazíky. Najlepšie je mať k dispozícii už vyrastené sadenice s kvalitným koreňovým balom. Potom si pripravte priestrannú jamu, kde by mala byť vhodná pôda, pričom ideálne je zmiešať záhradnícky substrát s rašelinou alebo kompostom. Dôležitá je aj primeraná zálievka a širšie okolie dreviny by ste mali namulčovať kôrou, trávou, lístím alebo kompostom, vďaka čomu si pôda udrží rovnomernú vlhkosť.

Ako na prerezávanie magnólií?

Prerezávanie a tvarovanie je povolené iba u mladých sadeníc, ktoré ešte neboli vysadené na pripravené stanovište. Pestovatelia by v takej chvíli mali skontrolovať rozloženie konárov a tie nežiaduce skrátiť nad púčikom smerujúcim z koruny von. Pri dobre narastených kríkoch či stromoch sa prerezávanie neodporúča, pretože konáre potom väčšinou prestávajú kvitnúť. Ak to napriek tomu chcete urobiť, ideálne rez vykonajte po odkvitnutí, kedy ešte nevyrašili nové púčiky.

Ako sa vykonáva množenie magnólie?

V súčasnej dobe sa magnólie väčšinou predávajú s balom alebo v kontajneri, takže ich môžete vysadiť prakticky kedykoľvek počas vegetácie a nemusíte sa o žiadne zložité množenie starať. Niektorí pestovatelia ale skúšajú množenia magnólie na vlastnú päsť. To je možné vykonať potápaním alebo odrezkami. Okrem toho existuje tiež možnosť pestovania magnólia zo semien, ale tento spôsob je veľmi náročný a vyžaduje trpezlivosť.