Najlepší MOTIVAČNÝ LIST – VZOR na stiahnutie zadarmo!

Hlásite sa na svoje vysnívané pracovné miesto, ale okrem životopisu máte za úlohu odovzdať aj motivačný list, kde v stručnosti predstavíte seba, svoje pracovné úspechy a spôsob, akým môžete byť spoločnosti prospešní? Žiadny problém! Poradíme vám, ako napísať dobrý motivačný list, a okrem toho ponúkneme aj vzorový motivačný list vo Worde a v PDF, ktorým sa môžete inšpirovať.

Ako písať motivačný list?

Zatiaľ čo štruktúrovaný životopis (CV) predstavuje osobný profil uchádzača o zamestnanie, ktorý v bodoch popisuje jeho pracovné skúsenosti, vzdelanie a schopnosti, motivačný list býva skôr popisný. Jeho cieľom je bližšie sa potenciálnemu zamestnávateľovi či personalistovi predstaviť a ukázať, že práve vy ste tým pravým kandidátom na ponúkanú pozíciu.

Dobre napísaný motivačný list (tiež známy ako sprievodný list) by mal obsiahnuť uchádzačove skúsenosti a zručnosti, ktoré môžu byť pre nové zamestnanie podstatné, ale aj motiváciu na získanie daného postu. Odlišuje človeka od ostatných kandidátov, môže uvádzať do kontextu informácie zo životopisu a zároveň pomáha vyjadriť, že uchádzač o miesto skutočne stojí.

Hoci si ľudia často myslia, že im postačí jediný sprievodný list, ktorý potom rozošlú všetkým firmám, opak je pravdou. Vždy je lepšie prispôsobiť ho na mieru konkrétnemu postu a spoločnosti, kde sa o miesto uchádzate. Nehľadajte teda žiadny univerzálny vzor motivačného listu a radšej spíšte svoju originálnu verziu, ktorá bude určená špecificky pre ponúkanú pozíciu.

Vzor motivačného listu

Chceli by ste pri výberovom konaní uspieť a márne zháňate príklad motivačného listu, ktorý vám poradí, ako by mal tento dokument ideálne vyzerať? Na internete dnes nájdete mnohé vzory sprievodných listov, ktoré človeka na prvý pohľad zaujmú svojim pekným vzhľadom. Ich použitie však môže byť spoplatnené.

Ak hľadáte pre svoj motivačný list vzor na stiahnutie zadarmo, ste na správnom mieste! Pripravili sme pre vás príklad sprievodného listu, ktorý sa dá využiť nielen ako zdroj inšpirácie, ale aj ako šablóna. Môžete doň teda písať a vďaka vzorovým vetám lepšie pochopíte, čo presne by mal motivačný list obsahovať, akú by mal mať štruktúru a kam ktoré informácie umiestniť.

Ak sa pustíte do písania sprievodného listu na vlastnú päsť, môžete tvrdo naraziť. Zatiaľ čo niektorí popustia uzdu fantázii a začnú sa chváliť, iní uvádza príliš veľa osobných informácií a ďalší zase používajú len otrepané frázy. Preto je lepšie, keď vám pomôže napísať motivačný list šablóna, vďaka ktorej prípravou tohto dokumentu strávite oveľa menej času.

Motivačný list vzor Word

Ak hľadáte pre svoj sprievodný list vzor na stiahnutie, ktorý vám umožní rýchlo a jednoducho editovať vopred pripravené vety, bude sa vám hodiť naša ukážka motivačného listu vo Worde. Text, ktorý sme pre vás zostavili, iba stačí upraviť takým spôsobom, aby obsahoval informácie o vás, ktoré sú relevantné pre ponúkanú pracovnú pozíciu.

TOP:   ČÍM NAHRADIŤ VAJCE? Poradíme!

⬇️⬇️⬇️ MOTIVAČNÝ LIST WORD ZADARMO NA STIAHNUTIE TU ⬇️⬇️⬇️

Motivačný list vzor PDF

Chceli by ste si pozrieť, ako má vyzerať motivačný list, a preto zháňate vzor sprievodného listu v PDF? V tom prípade ste našli to, čo ste hľadali! Naša predloha motivačného listu zadarmo, ktorú sme pre vás vytvorili, vám napovie, ako svoj vlastný dokument štruktúrovať. Poslúži aj ako skvelá inšpirácia k tvorbe motivačného listu, ktorý bude mať u zamestnávateľa zaručený úspech.

⬇️⬇️⬇️ MOTIVAČNÝ LIST PDF ZADARMO NA STIAHNUTIE TU ⬇️⬇️⬇️

Náležitosti motivačného listu

Ľudia, ktorí sa uchádzajú o nové zamestnanie, sa často pýtajú, aké má motivačný list náležitosti. Čo by mal taký dokument vlastne obsahovať, aby pokryl všetko, čo od neho potenciálny zamestnávateľ či personalista očakáva? Odpoveď je pomerne jednoduchá. Objaviť by sa tu mali predovšetkým informácie, ktoré človeka presvedčia, že ste pre danú pozíciu ako robení!

Vhodná štruktúra motivačného listu:

  • hlavička (kontaktné údaje uchádzača aj zamestnávateľa),
  • osobné oslovenie („Vážený pán Svoboda“, „Vážená pani Čierna“),
  • silný úvod, ktorý na prvý pohľad zaujme a prinúti človeka pokračovať,
  • informácie o relevantných skúsenostiach, zručnostiach a motivácii,
  • záverečná časť, kde dáte najavo, že máte záujem o osobný pohovor,
  • zdvorilostné frázy a podpis (pri tlačenej verzii aj vlastnoručné).

Každá ukážka sprievodného listu sa samozrejme v niektorých bodoch líši. V žiadnom prípade nie je nutné popísanú štruktúru striktne dodržiavať, takže vlastné kontaktné údaje môžete napríklad zvýrazniť či uviesť až pod svojim podpisom. Niektorí ľudia tiež pridávajú fotografiu, aby sa dal motivačný list dobre odlíšiť od ostatných, alebo ho upravujú do rovnakej grafickej podoby ako svoj životopis.

Dôležité je staviť na svoje kvality a vedieť ich dobre predať, ale príliš sa nechváliť ani si nevymýšľať. S informáciami to nepreháňajte, pretože príliš dlhý motivačný list aj tak nikto čítať do konca nebude. Úplne postačí 3-4 odseky textu (maximálne však 1 A4). Zároveň je dobré niečo si o potenciálnom zamestnávateľovi zistiť a ukázať, že o spoločnosti niečo viete a sledujete jej úspechy.

Prečo si dať pri písaní motivačného listu záležať?

Ak sa uchádzate o zamestnanie, kde v rámci výberového konania požadujú aj motivačný list, rozhodne by ste nemali túto žiadosť ignorovať. Okrem životopisu ide totiž o jednu z najdôležitejších vecí, ktoré človek vo svojom profesnom živote potrebuje. Môže totiž zásadne ovplyvniť to, ako sa na vás bude personalista či potenciálny zamestnávateľ pozerať.

TOP:   DRUHY HOVÄDZIEHO MÄSA a vhodné POUŽITIE V KUCHYNI (ťahák)

Dobre napísaný motivačný list môže znamenať rozdiel medzi tým, či prijmú vás, alebo si radšej vyberú menej kvalifikovaného kandidáta, ktorý ich však pri čítaní sprievodného listu viac zaujal. Preto sa oplatí vybrať si ako inšpiráciu taký vzor motivačného listu k životopisu, ktorý bude najlepšie zodpovedať danej ponuke, a upraviť ho k obrazu svojmu.

Ako ale poznáte, že je pre motivačný list ukážka, ktorú ste si vybrali, tá pravá? Dôležitá je predovšetkým dobrá štruktúra, vďaka ktorej dáte dohromady vlastný zaujímavý text. Rozhodne by nemali chýbať žiadne z vyššie menovaných náležitostí. Sprievodný list, ktorý pomocou tejto šablóny vytvoríte, by zároveň nemal kopírovať otrepané frázy, ale mal by originálnym spôsobom zdôrazniť vaše silné stránky a predpoklady, ktoré budú pre ponúkanú pozíciu výhodou.

Vzor motivačného listu na stiahnutie

Neviete si rady, ako napísať dobrý motivačný list, ktorý vám zaistí pozvanie na osobný pohovor a úspech pri výberovom konaní? V tom prípade nemusíte byť zúfalí. Máme pre vás jednoduché riešenie, ktorým je vzor sprievodného listu vo Worde a v PDF, ktorý si môžete upraviť podľa vašich predstáv.

Prečo použiť naše vzory sprievodných listov?

Motivačný list, ktorý si u nás môžete stiahnuť, vám poslúži ako skvelá predloha na spísanie vlastného textu. Vďaka tomu získate lepší prehľad o tom, čo by mal sprievodný list vlastne obsahovať, a ktoré informácie kam patria. Šablóna vás navyše môže inšpirovať k tvorbe zaujímavých viet, ktoré personalistu či potenciálneho zamestnávateľa presvedčia, že vy ste tým pravým kandidátom.

Aké má motivačný list náležitosti?

Pokiaľ ide o štruktúru motivačného listu, tento dokument by mal obsahovať záhlavie s kontaktnými údajmi uchádzača o zamestnanie aj zamestnávateľa, potom osobné oslovenie a hlavnú časť so silným úvodom, ktorý prinúti človeka pokračovať v čítaní. Dôležitá je však aj záverečná časť, kde dáte najavo, že máte záujem o osobný pohovor, a rozlúčite sa.

Ako vybrať pre motivačný list vzor?

Bez kvalitného motivačného listu dnes na trhu práce sotva uspejete. Preto sa oplatí zvoliť šablónu sprievodného listu, ktorá sa bude vzhľadovo podobať vášmu štruktúrovanému životopisu, ale nebude preplácaná. Mala by sa vyznačovať hlavne dobrou štruktúrou, pomocou ktorej dáte dohromady zaujímavý text.