LIKVIDÁCIA ČMELÍKOV: Ako sa zbaviť čmelíkov u sliepok?

0

Zaznamenali ste, že vaše sliepky v poslednom čase znášajú menej vajec, sú nepokojné a majú zlámané perie? Alebo ste si snáď všimli výrazné krvavé škvrny priamo na vajciach? V tom prípade sa najskôr stretávate s výskytom čmelíka kurieho, čo je roztoč, ktorý sa živí prevažne krvou hydiny. Prezradíme, ako zlikvidovať čmelíky u sliepok a čo proti čmelíkom u sliepok najviac pomáha.

Čo sú čmelíci?

Ako čmelík slepačí (Dermanyssus gallinae) sa označuje krvsajúci parazit hydiny a niektorých cicavcov, ktorý svojim vzhľadom na prvý pohľad pripomína kliešť. Ide o pomerne agresívneho roztoča, ktorý sa cez deň schováva a v noci vylieza z úkrytu, aby sa mohol nakŕmiť na svojom hostiteľovi. Niekedy sa mu potom hovorí aj čmelík kurí, klieštikovec kurí a stretnúť sa môžete aj s pomenovaním čmolíci alebo slepačie munky.

Čmelík kurí je známy hlavne tým, že útočí na sliepky, pričom do kurníka tohto roztoča obvykle zanesú divé vtáky kŕmiace sa vo výbehu (napríklad vrabce alebo holuby). Okrem toho ale môže napadnúť aj prepelice, husi, kačice, morky alebo domáce holuby a niekedy dokonca parazituje na psoch, mačkách, koňoch a pri nedostatku vhodných hostiteľov dokonca aj na ľuďoch.

Hoci je čmelík kurí drobný, v priebehu niekoľkých dní dokáže napáchať obrovské škody, a chovateľom tak často nezostáva nič iné, než sa svojho pôvodného slepačieho kŕdľa zbaviť a zaobstarať si radšej nové. Čmelíci sa totiž veľmi rýchlo množia a v nestráženom okamihu môžu zamoriť celý kurník bez toho, aby na to človek stihol včas zareagovať.

Ako vyzerá čmelík kurí?

Čmelíci sú drobní pavúkovití tvorovia, ktorí majú osem nôh (štyri páry) a telo rozdelené do dvoch častí. Prvý z nich sa nachádza v prednej časti čmelíkovho organizmu, označuje sa ako gnathosoma a zahŕňa ústne ústrojenstvo. Ide o klepietka (chelicery) premenené na bodcovité útvary. Zadná časť tela sa potom nazýva idiosoma a obsahuje kráčavé končatiny.

Medzi tretím a štvrtým párom nôh sa u dospelých jedincov nachádzajú dýchacie otvory (stigma), ktoré u larvy chýbajú, takže dýcha skrz kutikulu (vrstva pokrývajúca povrch tela niektorých živočíchov). Na chrbte potom má čmelík jeden štítok, čo platí u samčeka aj na bruchu, zatiaľ čo u samičky sú na spodnej časti tela štítky hneď dva.

Pokiaľ je čmelík hladný, dosahuje dĺžku v rozmedzí od 0,2 do 0,8 milimetra. Akonáhle však nasaje krv hostiteľa, jeho telo sa o niečo zväčší (zhruba na dĺžku 1 milimetra) a v závislosti od množstva skonzumovanej potravy zmení farbu zo svetlo šedej na červenú až hnedú (pri kŕmení) alebo dokonca takmer na čiernu (pri trávení).

Životný cyklus čmelíka kurieho

Čmelíci sú známi tým, že sa živia saním krvi hrabavej hydiny, niektorých cicavcov i rôznych exotickejších vtákov. Akonáhle sa nakŕmia, vrátia sa do svojho úkrytu, kde sa pária a samičky neskôr znášajú vajíčka. Každý deň sa jedná zhruba o 3 až 7 vajec, z ktorých sa po uplynutí 2 až 3 dní liahnu šesťnohé larvy. Tie sa nekŕmia a iba čakajú, kým sa za deň až dva vyvinú v osemnohé protonymfy.

To ale ešte zďaleka nie je koniec. Protonymfy sa pre posun do ďalšieho vývojového štádia na rozdiel od lariev nakŕmiť musia. Za 1 až 2 dni sa z nich potom stávajú deuteronymfy, ktoré opäť potrebujú dostatok potravy, aby sa mohli po uplynutí ďalších 2 až 3 dní premeniť na dospelé čmelíky. Títo jedinci potom majú až 5x vyššiu spotrebu krvi ako predchádzajúce štádiá.

Počas nasledujúcich 12 až 24 hodín vyhľadávajú čmelíci vhodných hostiteľov, na ktorých sa nakŕmia, a cyklus sa začína opakovať nanovo. Samička pritom žije zhruba tri mesiace, počas ktorých sa za potravou vydá až 30x, takže je schopná naklásť za svoj život stovky vajíčok. Na zamorenie chovu čmelíkov tak stačí iba niekoľko jedincov, ktorí sú vo veľmi krátkom čase schopní svoj počet zmnohonásobiť.

Kde sa čmelík kurí vyskytuje?

Čmelík kurí je nočný roztoč, ktorý v priebehu dňa spí vo svojom úkryte. Najčastejšie sa jedná o rôzne štrbiny a skuliny, ktoré sa nachádzajú v škárach drevených kurníkov (hlavne tých zateplených), ale môžu to byť aj skrýše pod hradom alebo útočisko v drevených znášadlách. Nakŕmení čmelíci sa obvykle zhlukujú do väčších skupín, takže môžete naraziť na viditeľné „mapy“ tvorené dospelými jedincami, ktorých telá majú červenú až hnedú farbu.

Hoci to veľa ľudí netuší, čmelík kurí patrí medzi nepravé parazity. To znamená, že na svojom hostiteľovi netrávi viac času, než je nevyhnutné na to, aby sa dostatočne nakŕmil. Svoje obete napáda v nočných hodinách, a akonáhle sa dostatočne napije slepačia krvi (zhruba po 30 minútach), hostiteľa opúšťa a presúva sa do úkrytu, kde sa môže ďalej rozmnožovať.

Ako čmelíky sliepky ovplyvňujú?

Čmelíci u sliepok predstavujú veľmi závažný problém. Patria totiž medzi prenášačov rôznych druhov chorôb, majú na svedomí nižšiu kvalitu aj produkciu vajec a zároveň môžu napadnutú hydinu výrazne oslabiť. Vtáky potom chudnú, sú unavené a celkovo nepokojné. V najhorších prípadoch dochádza k ich úhynu a chovatelia sú nútení sa svojho chovu úplne zbaviť. Čmelíci navyše môžu hydinu nakaziť chorobami, kam patrí vtáčia cholera, kiahne alebo salmonelóza.

ODPORÚČAME ČLÁNOK: Ako humánne zabiť sliepku? (krok po kroku)

Ako spoznať čmelíky u sliepok?

  • Nižšia kvalita vajec,
  • menšia produkcia vajec,
  • úplné zastavenie znášky vajec,
  • škvrny od krvi na vajciach,
  • nepokoj a oslabenie hydiny,
  • matné a poškodené operenie,
  • bledé hrebienky,
  • strata hmotnosti,
  • úhyn kurčiat.

Likvidácia čmelíkov v kurníku

Akonáhle sa objavia čmelíci na sliepkach a chovateľ si to všimne, mal by začať okamžite konať. Pri hubení týchto krvsajúcich parazitov pritom odborníci odporúčajú kombinovať prípravky, ktoré slúžia na likvidáciu čmelíkov v ich úkrytoch, s tými, ktoré sa aplikujú priamo na napadnutú hydinu. Okrem toho je ale samozrejme dôležité dbať aj na prevenciu.

Ako sa zbaviť čmelíkov v kurníku?

Pokiaľ ste si všimli, že vám čmelíci v kurníku robia neplechu, nezúfajte a skúste situáciu rýchlo a efektívne vyriešiť. Ako proti čmelíkom najlepšie bojovať? Najprv sa pustite do generálneho upratovania v kurníku, všetko z neho vyberte, dôkladne umyte a vydezinfikujte. Hrady je lepšie spáliť a radšej zohnať nové, pričom teplo vyženie z úkrytov ďalších jedincov.

Počítajte tiež s tým, že jedno dôkladné upratovanie pravdepodobne stačiť nebude, pretože sa za pár dní vyliahne nová generácia čmelíkov, a budete musieť všetko ešte minimálne raz zopakovať. Pokiaľ ide o to, aké prípravky (či už chemické, alebo prírodné) na čmelíky naozaj pomáhajú, k ich likvidácii môže prispieť napríklad:

  • Kremelina – v tomto prípade sa jedná o prírodnú látku, ktorú chovatelia používajú na ošetrenie kurníka, a to vrátane všetkých škár, skulín a štrbín, kde sa čmelíky ukrývajú. Pred jej aplikáciou je nutné kurník dôsledne vyčistiť a umyť horúcou vodou (ideálne so savom). Akonáhle všetko vyschne, naneste na zasiahnuté miesta kremelinu a nezabudnite pri tom použiť ochranné rukavice.
  • Vápno – ďalším prípravkom, ktorý je možné použiť na dezinfekciu celého kurníka, je vápno na čmelíky. Podľa návodu ho zmiešajte s vodou a následne ním pomocou štetky vymaľujte všetky múry aj strop kurníka. Všetko nechajte aspoň týždeň vysychať a až potom sem opäť zažeňte sliepky.
  • Rebel Čmelíkostop – ide o postrek na čmelíky, ktorý sa aplikuje hlavne na kurník a všetko ďalšie príslušenstvo, ktoré sa na danom mieste nachádza. Skôr ako ho použijete, najprv kurník dôkladne vydezinfikujte a potom Čmelíkostop nastriekajte na všetky steny, na strop, na podlahu aj do všetkých škár a trhlín. V žiadnom prípade ho ale neaplikujte priamo na sliepky.
  • Prípravky na ničenie čmelíkov – na likvidáciu čmelíkov sa hodia aj ďalšie prípravky, ktoré sú vhodné v prípade, že môžete daný priestor úplne uzavrieť. Ide o rôzne tekuté koncentráty, postreky a ďalšie insekticídy (napríklad vo forme fumigácie, teda za využitia dymovnice na čmelíky).

Ako na čmelíky u sliepok?

Pokiaľ sa púšťate do likvidácie čmelíkov u sliepok, je nutné zbaviť týchto parazitov aj samotnú hydinu. To možno vykonať pomerne rýchlo a väčšinou oveľa ľahšie ako hubenie čmelíkov v kurníku. Nikdy potom ale nezabudnite dodržať ochrannú lehotu, ktorá je v prípade hydinového mäsa stanovená na 28 dní a pre vajcia zhruba na 1 týždeň. K vyhubeniu roztočov pri sliepkach vám pritom pomôže napríklad:

  • Drevený popol – hoci sa vám to možno zdá nepravdepodobné, jedným z prostriedkov, ktoré skvele poslúžia na ošetrenie sliepok napadnutých čmelíkom, je obyčajný popol zo spáleného dreva. Ten použite na prípravu popoliska, kde si sliepka bude môcť čistiť perie, a zároveň ho nasypte hydine na všetky miesta, kam ho sliepka nedokážu aplikovať samy (na chrbát, hlavu alebo chvost). Celý proces potom niekoľkokrát opakujte, kým sa sliepka čmelíkov nezbaví.
  • Kremelina – tento prostriedok je možné použiť nielen na likvidáciu čmelíkov v kurníku, ale aj na priame ošetrenie napadnutých zvierat. Stačí odchytiť sliepky a jednej za druhou postupne vtierať do peria zakúpenú kremelinu. Tiež ju potom môžete zamiešať do popola, ale pamätajte, že v tomto prípade sa nemusí cez perie dostať až na kožu a efekt tak nebude stopercentný.
  • Sprej proti čmelíkom – na odpudenie čmelíkov sa hodia aj bio prípravky, ktoré sa formou postreku aplikujú priamo na napadnuté zvieratá a dajú sa využiť aj na ošetrenie zasiahnutých plôch. Nikdy ich však nepridávajte do krmiva alebo do vody, ktorú budú zvieratá piť.
  • Ektosol púder – tento prípravok na ničenie čmelíkov sa sype do miest, kde sa parazity pohybujú (nedostane sa však do všetkých škár a nie je schopný nahradiť klasický postrek), ale dá sa aplikovať aj priamo na napadnutú hydinu.

Prevencia

Najdôležitejším pravidlom, ako sa brániť proti napadnutiu kurníka čmelíkmi, je udržiavať ho vždy čistý. Týmto parazitom sa totiž najlepšie darí v špine a radi sa uchyľujú do rôznych nevyčistených škár a trhlín. Odporúča sa preto celý kurník pravidelne čistiť (a zamerať sa hlavne na škáry, kúty alebo zle dostupné priestory), často vymieňať sliepkam podstielku a prípadne vyskúšať parnú očistu.

Odborníci zároveň odporúčajú myslieť na možný výskyt čmelíkov už pri stavbe kurníka. Urobte jeho steny hladké a bez škár, čo výrazne zníži riziko, že sa tu parazity zabývajú. Okrem toho potom steny natrite vápnom alebo aplikujte kremelinu (tento krok pravidelne opakujte) a odstráňte všetky predmety, ktoré tam nemusia byť. Ide napríklad o rôzne plechy, tehly, rúrky, linoleum, duté steblá slamy alebo hniezda s falošným dnom.

Hrady, kde sa čmelíky často schovávajú, pre istotu urobte vyberateľné, aby ste ich mohli zakaždým ľahko očistiť. Tiež nie je na škodu vyhotoviť (alebo zakúpiť) ich v dvoch variantoch, takže ich budete môcť postupne striedať. Všetky pomôcky používané v chove pravidelne dezinfikujte, a ak chcete, aby sa čmelíci v kurníku vôbec neusídlili, skúste tiež obmedziť prístup divokých vtákov nielen priamo dovnútra, ale aj ku krmítkam.

V minulosti ľudia používali aj množstvo prírodných prostriedkov, ktoré by mali čmelíky zaručene odpudiť. Ak to chcete tiež vyskúšať, do kurníka môžete umiestniť napríklad papradie, listy orecha alebo tabaku či aromatické bylinky, ako je materina dúška, levanduľa, aníz, tymián, fenikel a mäta pieporná. Vhodné je tiež pripraviť sliepkam popoliska z dreveného popola zmiešaného s pieskom a drvenou vápennou omietkou alebo kremelinou.

Okrem toho potom existuje aj prírodný prípravok do vody proti čmelíkom, ktorý má odpudzujúci efekt a znižuje rozmnožovaciu schopnosť tohto nenávideného parazita. Dávkuje sa podľa návodu sliepkam do pitnej vody, pričom je bezpečný pre zvieratá aj pre človeka. Okrem toho, že bráni hydinu pred napadnutím čmelíkmi, navyše môže vďaka obsiahnutým bylinným extraktom pôsobiť preventívne aj proti črevným parazitom.

Čo sú čmelíci?

Čmelík kurí je krvsajúci parazit hydiny, cicavcov a exotických vtákov, ktorý sa cez deň schováva, ale v noci vylieza z úkrytu, aby sa mohol nakŕmiť na svojom hostiteľovi. Často útočia na sliepky, ale napadnúť môže aj husi, kačice, morky, prepelice, holuby, psy, mačky alebo dokonca človeka. Na prvý pohľad pripomína kliešťa, dosahuje dĺžku až 1 milimetra, má osem nôh a telo rozdelené do dvoch častí. Po nakŕmení zmení farbu zo svetlo šedej na červenú až hnedú.

Ako sa prejavujú čmelíci u sliepok?

Čmelíci v kurníku najčastejšie vyhľadávajú zle dostupné a špinavé priestory, ako sú rôzne skuliny, štrbiny a miesta pod hradom. Že naozaj napadli vaše sliepky, poznáte podľa toho, že sa zníži kvalita aj produkcia vajec, hydina bude oslabená a celkovo nepokojná. Okrem toho si môžete všimnúť, že sliepky majú bledé hrebienky a poškodené operenie, pričom na vajciach bývajú viditeľné krvavé škvrny. V najhoršom prípade napadnuté zvieratá stratia na hmotnosti a uhynú.

Ako sa zbaviť čmelíkov v kurníku?

Aby ste čmelíky vyhnali, budete musieť vykonať generálne upratovanie. Najskôr všetko vyberte, dôkladne umyte a vydezinfikujte, potom vykonajte očistu celého kurníka a bidlá v ideálnom prípade spáľte. Okrem toho sa odporúča ošetriť kurník kremelinou, a to vrátane všetkých skulín a dier, alebo ho vymaľovať vápnom. Pokiaľ ide o chemické prostriedky, pomôcť môže Rebel Čmelíkostop alebo niektorý z dostupných tekutých koncentrátov a insekticídov.

Ako na čmelíkov u sliepok vyzrieť?

Čmelíci u sliepok môžu napáchať obrovské škody. Preto je dobré pripraviť hydine popolisko, kde si zvieratá budú môcť pravidelne čistiť svoje perie, a pokiaľ sú sliepky napadnuté, aplikovať popol na miesta, kam ho samy nedostanú (na hlavu, na chrbát). Okrem toho sa ale na ošetrenie sliepok používa aj kremelina, ktorá sa im musí dostať na kožu, alebo rôzne púdre a spreje proti čmelíkom vhodné pre aplikáciu na zasiahnuté tvory.