ČMELÍCI: Ako sa zbaviť čmelíkov u človeka?

Mnohí chovatelia hydiny sa už stretli so situáciou, keď čmelíci zamorili ich kurníky, ktoré potom bolo nutné dôkladne dezinfikovať alebo dokonca zlikvidovať. Hoci ide o drobných parazitov, ktorí pôsobia nenápadne, v skutočnosti môžu pri premnožení napáchať obrovské škody, a preto je nutné dbať na dodržiavanie preventívnych opatrení. Čo ale robiť, keď sa miesto u sliepok objavia čmelíci u ľudí?

Čo sú čmelíci?

Čmelík kurí (Dermanyssus gallinae) je roztoč parazitujúci na krvi hydiny a niektorých cicavcov, ktorý svojim vzhľadom na prvý pohľad pripomína kliešť. Ide o drobného pavúkovitého tvora so štyrmi pármi nôh, ktorého telo sa skladá z dvoch častí. V prvej z nich sa nachádza ústne ústrojenstvo (klepietka), druhá zahŕňa kráčavé končatiny a medzi tretím a štvrtým párom nôh sú potom dýchacie otvory.

Ak sú čmelíci hladní, dosahujú veľkosť od 0,2 do 0,8 milimetra. Akonáhle sa však nakŕmia a nasajú dostatočné množstvo hostiteľovej krvi, ich telo sa zväčší, a to až na dĺžku 1 milimetra. Podobný princíp je potom možné pozorovať aj pri sfarbení čmelíkov, ktorí majú v nenakŕmenom stave svetlo šedú farbu, ale keď sa napijú krvi, ich telo sa sfarbí do červena až hneda.

Koho čmelíci napádajú?

Väčšina chovateľov hydiny pozná čmelíkov hlavne ako parazitov, ktorí útočia na sliepky. Okrem toho sa ale môžu ich hostiteľom stať aj kačice, husi, prepelice, morky alebo domáce holuby, pričom do kurníka alebo iných hydinových príbytkov tieto roztoče obvykle pritiahnu divokí vtáci, ktorí sa tu chcú nakŕmiť. Pokiaľ nie je k dispozícii iný hostiteľ, čmelíci parazitujú aj na niektorých cicavcoch. Objaviť sa teda môžu napríklad:

  • čmelíky u psa,
  • čmelíky u mačiek,
  • čmelíky u škrečka,
  • čmelíky u anduliek,
  • čmelíky u koní,
  • čmelíci na ľuďoch.

Hoci sú čmelíci veľmi drobní a nenápadní, bez dostatočnej prevencie môžu rýchlo zamoriť celý kurník bez toho, aby na to človek stihol zareagovať. Svoje obete napádajú v nočných hodinách, počas svojho krátkeho života môžu naklásť stovky vajíčok a za potravou sa vydávajú až 30x. Na úplné zamorenie chovu tak stačí iba niekoľko jedincov, ktorí sú schopní rýchlo svoj počet zmnohonásobiť.

A ako sa prítomnosť čmelíkov u sliepok prejaví? Typickými znakmi sú anémia z nedostatku krvi, nižšia kvalita a produkcia vajec, nepokoj a oslabenie hydiny, škvrny od krvi na vajciach a niekedy dokonca úplné zastavenie znášky. Okrem toho si potom môžete všimnúť bledé hrebienky hydiny, matné a poškodené operenie a výraznú stratu hmotnosti. Vtáky si nie sú schopní oddýchnuť, neustále sa okľúvajú a sú v strese.

Aby toho nebolo málo, čmelíci patria medzi prenášačov rôznych druhov chorôb. Ide napríklad o vtáčiu choleru, kiahne, salmonelózu, týfus hrabavej hydiny alebo vtáčiu boreliózu. Niektoré baktérie môžu roztoče navyše preniesť aj na svojich potomkov, čím sa vytvorí veľký rezervoár patogénov pripravený na ďalšiu infikáciu chovu. Pri silnom premnožení čmelíkov v krajnom prípade dochádza vplyvom straty krvi až k úhynu nosníc.

Kedy idú čmelíci na človeka?

Premýšľate, ako sa čmelík na človeka vlastne dostane? V skutočnosti si to vôbec nemusíte všimnúť. Títo parazity sa totiž ukrývajú v rôznych skulinách a trhlinách, pod hradom alebo napríklad v škárach drevených kurníkov, ale zároveň sa často zdržujú aj v podstielke alebo v slepačom perí. Na týchto miestach potom zostávajú a množia sa.

Pokiaľ ide človek vyberať vajcia, upratať kurník alebo napríklad z nejakého dôvodu odchytí jednu zo sliepok, čmelíci sa môžu jednoducho presunúť aj na jeho pokožku. Rovnako sa ale môžu čmelíky ukryť v mačacej alebo psej srsti a pri nedostatku iných hostiteľov napádajú aj ďalšie domáce zvieratá, takže je možné, že na človeka preskočia aj z týchto živočíchov.

Že sa čmelíci na nejakom mieste premnožili, poznáte napríklad podľa toho, keď dospelí jedinci vytvoria viditeľné „mapy“ zo svojich tiel, ktoré sú po nasatí hostiteľovej krvi červené alebo tmavo hnedé. Preto je nutné kurníky pravidelne kontrolovať, ale zároveň dodržiavať aj ďalšie opatrenia, dbať na pravidlá hygieny a venovať sa prevencii.

Ako sa prejavujú čmelíci u človeka?

Ak sa čmelíci z chovu hydiny alebo z iných domácich zvierat rozšíria aj na človeka, spočiatku si nemusia nič všimnúť. Roztoče sa totiž radi ukrývajú vo vlasoch, kde nemusia byť na prvý pohľad vôbec vidieť. Obzvlášť pri premnožení môžu však človeka tyranizovať a spôsobiť mu nepríjemné kožné ochorenia (dermatitídy).

Poštípanie od čmelíka na pokožke väčšinou silne svrbí. Koža je na postihnutom mieste najprv začervenaná a neskôr sa v danej oblasti môžu u citlivejších jedincov tvoriť dokonca aj mierne opuchy. Pokiaľ má navyše človek slabšiu obranyschopnosť alebo je k týmto veciam náchylnejší, môže sa poštípanie od čmelíkov prejaviť ako silnejšia alergická reakcia.

Ako sa zbaviť čmelíkov u človeka?

Dobrá správa je, že bez vtáčieho hostiteľa sa obvykle čmelíci nedokážu ďalej reprodukovať a postupom času umierajú. Navyše na svojom hostiteľovi nežijú trvalo a z úkrytov vyliezajú iba v noci, takže ak si všimnete, že sa vám štípance na pokožke objavujú práve v tejto dobe (a navyše patríte medzi chovateľov hydiny alebo máte domáce zviera), môžete zdroj ťažkostí identifikovať práve týmto spôsobom.

Keď sa čmelíci v byte skutočne rozmnožia a parazitujú na človeku, nemalo by to mať pri dodržiavaní hygienických pravidiel a použití dostupných prípravkov dlhé trvanie. Dôležité je však zároveň zistiť, kto je pôvodcom ťažkostí a či sa čmelíci na človeka dostali od sliepok alebo napríklad z mačacej srsti. Iba tak budete schopní situáciu včas dostať pod kontrolu.

Pri odhalení čmelíkov u sliepok je nutné začať okamžite konať. Najdôležitejšie je vykonať rýchlo generálne upratovanie v kurníku, všetko z neho vybrať, dôkladne príbytok hydiny umyť a vydezinfikovať. Pokiaľ je to možné, bidlá je lepšie spáliť a zaobstarať si radšej nové. Okrem toho sa potom využíva aj očista kurníka parou, a pokiaľ je kamenný, môžete ho celý vypáliť, čo vyliahnutých čmelíkov rýchlo zlikviduje.

Najlepšie metódy na likvidáciu čmelíkov:

  • Vápno – na dezinfekciu kurníka je možné použiť vápno, ktoré sa podľa návodu zmieša s vodou a potom sa ním vymaľujú všetky steny aj strop. Musí však aspoň týždeň vysychať, než dovnútra opäť vpustíte hydinu.
  • Kremelina – obľúbenou prírodnou látkou, ktorá sa používa na ošetrenie kurníka i zasiahnutej hydiny, je kremelina. Tú je vhodné aplikovať do všetkých škár a štrbín po dôkladnej dezinfekcii kurníka, teda akonáhle všetko vyschne. Tiež s ňou môžete ošetriť napadnuté zvieratá, ktorým budete daný prostriedok vtierať do peria alebo ho zamiešate do popoliska.
  • Drevený popol – sliepky je možné ošetriť aj pomocou popola zo spáleného dreva, ktorý poslúži nielen na prípravu popoliska, kde si bude hydinu čistiť perie, ale aj ako prípravok, ktorý nasypete sliepkam tam, kam si ho samy nemôžu aplikovať (na hlavu, chrbát či chvost).
  • Sprej alebo púder proti čmelíkom – existuje množstvo bio prípravkov, ktoré sú šetrné a hodí sa na ošetrenie zasiahnutých živočíchov. Vo forme postreku alebo napríklad púdru sa aplikujú na postihnuté zvieratá, ale často aj na zasiahnuté miesta.
  • Prípravky na ničenie čmelíkov – na likvidáciu čmelíkov slúži aj rad chemických prípravkov, ktoré sa hodia v momente, keď je možné napadnutý priestor na nejaký čas uzavrieť. Ide o tekuté koncentráty, dymovnice, postreky a ďalšie insekticídy, ktoré sú dostupné na internete.
  • Prírodné repelenty – ako prevencia sa do kurníku a na problematické miesta odporúča dávať papradie, listy orecha alebo aromatické bylinky, ako je materina dúška, aníz, levanduľa, fenikel, tymian či mäta pieporná.

Keďže časť lariev obvykle upratovanie aj aplikáciu prípravkov proti čmelíkom prežije, je vhodné zasiahnuté miesta zhruba za týždeň až dva dôkladne vydezinfikovať znova. Potom by ste mali dbať hlavne na prevenciu, pravidelne kurník, pomôcky aj všetky krmítka hydiny upratovať, meniť podstielku a aplikovať vápno alebo kremelinu. Vyskúšať môžete aj parnú očistu alebo prírodné prípravky do vody proti čmelíkom.

Koho čmelíci napádajú?

Čmelík kurie je roztoč, ktorý parazituje na krvi hydiny a niektorých cicavcov. Najčastejšie sa chovatelia stretávajú s tým, že čmelíci útočia na sliepky. Môžu však napadnúť aj kačice, husi, prepelice, morky alebo domáce holuby. Pokiaľ nemajú k dispozícii niektorého z týchto hostiteľov, parazitujú aj na ďalších zvieratách, ako sú psy, mačky alebo kone. Pri premožení navyše môžu napadnúť aj človeka.

Ako idú čmelíci na človeka?

Prítomnosť čmelíkov človek nemusí vôbec zaznamenať, pretože cez deň sa schovávajú v štrbinách a trhlinách, pod hredy, v podstielke alebo v slepacom perí. Na ľudskú pokožku sa potom dostávajú napríklad v momente, keď ide chovateľ vyberať vajcia, upratovať kurník alebo príde do kontaktu s hydinou. Okrem toho sa naň však môžu preniesť aj zo srsti iných zvierat, ako sú psy a mačky.

Ako sa prejavia čmelíci u ľudí?

Ak parazitujú čmelíci na ľuďoch, môžu sa ukrývať napríklad vo vlasoch a hostiteľom často spôsobujú kožné ochorenie (dermatitídy). Zasiahnutá pokožka obvykle silne svrbí, začervenie a v mieste poštípania sa môže objaviť mierny opuch. U citlivejších jedincov potom nie sú výnimkou ani silnejšie alergické reakcie, ktoré netreba podceňovať.

Ako sa zbaviť čmelíkov v byte?

Keďže sa bez vtáčieho hostiteľa čmelíky obvykle nedokážu ďalej reprodukovať, nemali by človeka trápiť dlho. Je však nutné zistiť, odkiaľ sa berú (napríklad z kurníka alebo zo zvieracej srsti), a prípadne proti nim zasiahnuť. Kurníky aj ďalšie zasiahnuté miesta by mal človek vypratať, umyť a dezinfikovať. Pomôcť potom môže tiež vápno, kremelina, drevený popol, sprej alebo púder proti čmelíkom, ale aj niektorý z voľne predajných prípravkov na ničenie čmelíkov.