HORTENZIA: Pestovanie v kvetináči a v byte

0

Priali by ste si pestovať hortenzie, ale bohužiaľ nemáte záhradu, kam by ste mohli tieto úchvatné stromy a kríky vysadiť? Našťastie nemusíte zúfať. Dnes sa totiž hortenzie dajú pestovať aj v kvetináči a niektoré druhy prosperujú aj ako izbovky. Prezradíme, ako zvláda hortenzia pestovania v nádobách, kedy vyžaduje hortenzia strih a ako urobiť pri hortenzii rozmnožovanie.

Obľúbené hortenzie

Hortenzie sú vždyzelené alebo opadavé rastliny z rovnomenného rodu, ktoré sa pestujú predovšetkým pre svoju okrasnú funkciu. Ide konkrétne o rôzne kríky, polokry a stromčeky, s ktorými bude vaša záhrada doslova žiariť. Ich typickým znakom sú totiž farebné kvety usporiadané v hustých vrcholových kvetenstvách, ktoré vykvitajú počas letných mesiacov.

V súčasnej dobe sa hortenzia radí medzi najobľúbenejšie kríky slovenských záhrad, hoci na európskom kontinente nepatrí medzi pôvodné druhy. Niektoré sa uplatňujú ako dekoratívne solitéry, zatiaľ čo z iných pestovatelia vytvárajú na svojich záhradách záhon hortenzií alebo dokonca väčšie okrasné skupiny. Existuje pritom celý rad rôznych druhov, ktoré sa líšia veľkosťou, listami aj kvetmi.

Ľudia najčastejšie pestujú vonkajšie hortenzie, a to konkrétne hortenziu veľkolistú, hortenziu latnatú, hortenziu stromkovitú alebo napríklad hortenziu Sargentovu. V závislosti na tom, o aký konkrétny kultivar ide a aké pestovateľské podmienky na danom mieste panujú, potom môžu mať tieto rastliny modré, fialové, ružové, červené, biele alebo napríklad pastelovo zelené kvety.

Samozrejme ale môžete pestovať aj hortenzie v nádobe, ktorú potom umiestnite napríklad na balkón alebo na terasu. Tým pádom si krásu daných rastlín užijú aj ľudia, ktorí nemajú vlastnú záhradku. Okrem toho však existujú aj druhy, ktoré sa niekedy označujú ako vnútorné hortenzie. To znamená, že môžete pestovať dané hortenzie v byte ako izbové rastliny.

Druhy hortenzií pestované v nádobách

Hoci pôvodné druhy hortenzií dorastajú v mohutné kríky, polokry alebo stromy, ktoré môžu merať aj niekoľko metrov, existujú aj kultivary vyšľachtené priamo na pestovanie v nádobách. Tie by mali byť vysoké maximálne jeden a pol metra, ale ideálne ešte nižšie, aby sa vám s nimi dobre manipulovalo. Vždy ale samozrejme záleží aj na tom, kam hortenzie plánujete umiestniť.

Ak hľadáte rastliny, ktoré budú rásť na balkóne alebo na miestach, kde je menej priestoru, voľte radšej nižšie kultivary. Ak chcete rozložitejšie kríky či hortenzie na kmienku pre vašu terasu alebo iný priestor, ktorý potrebujete rozbiť niečím zaujímavým, vyberať môžete aj z vyšších kultivarov. Potom samozrejme záleží aj na tom, akú farbu kvetov by mala vaša hortenzia mať.

Na pestovanie v nádobách sa hodí predovšetkým hortenzia latnatá (Hydrangea paniculata), ktorá je dnes dostupná v mnohých rôznych kultivaroch. Ide síce o vyšší variant, ale poskytuje pestovateľom nádherné kvety v sýtych aj pastelových farbách. Keďže ide o hortenziu kvitnúcu na mladom dreve, vyžaduje v predjarí hlbší rez. Vhodné sú pritom hlavne odrody Pinky Winky, Limelight či Pink Diamond.

Naozaj kompaktným druhom, ktorý sa skvele hodí na pestovanie v nádobách, je hortenzia veľkolistá (Hydrangea macrophylla) vo variante Peppermint, Red alebo Blue Heaven. Obľúbená je potom aj hortenzia stromkovitá, ktorá sa pestuje na záhrade aj v nádobách. Konkrétne ide napríklad o kultivary Annabelle alebo aj Grandiflora.

Ako pestovať hortenzie v nádobách?

Pokiaľ sa chcete pustiť do pestovania hortenzie na balkóne alebo na terase, dôležité je zvoliť predovšetkým vhodnú nádobu. Tá by mala byť dostatočne veľká, aby v nej mala hortenzia adekvátne množstvo priestoru na rast, a zároveň by mala obsahovať aj drenážny otvor.

Základom na pestovanie hortenzií v nádobách je kvalitný substrát pre kyslomilné rastliny. Keď si hortenziu donesiete zo záhradníctva (alebo napríklad namnožíte) a budete ju chcieť pestovať v kvetináči, najskôr si pripravte vhodnú nádobu. Tú zhruba do výšky 5 centimetrov vyplňte keramzitom, ktorý zaistí, že sa pri koreňoch nebude hromadiť voda. Do polovice nádoby potom nasypte substrát.

Akonáhle bude všetko pripravené, vložte dovnútra zakúpenú hortenziu, ale dávajte si dobrý pozor na to, aby ste neporušili jej koreňový bal. Ak zahliadnete nejaké suché, poškodené alebo nahnité korene, odstráňte ich ešte pred umiestnením do kvetináča. Potom prisypte zeminu a dôkladne ju utlačte. Zasadenú hortenziu potom dobre zalejte a prípadne doplňte substrát.

Ako sa starať o hortenzie v kvetináči?

Nové odrody hortenzií určené na pestovanie v nádobách sa od tých pôvodných v mnohom líšia. Sú kompaktnejšie, aby sa s nimi dalo lepšie pracovať a dorastajú väčšinou do veľkosti okolo 80 až 100 centimetrov. Okrem toho bývajú mrazuvzdorné, chvália sa nádherne vyfarbenými listami a za správnu starostlivosť sa pestovateľom odvďačia prítomnosťou bohatých kvetenstiev s obrovskými kvetmi.

Nemusíte si robiť príliš veľké starosti s tým, kam rastlinu umiestnite, pretože dobre znáša rozmary počasia. Môžete teda na rozdiel od vonkajších hortenzií dať tieto hortenzie na slnko aj do polotieňa. Napriek tomu sa na miestach, kde je veľa svetla, odporúča chrániť hortenzie pred úpalom. Najlepšie je teda pre pestovanie hortenzie v kvetináči vyberať miesta v polotieni, ako sú napríklad pritienené balkóny.

Veľmi dôležitá je v tomto prípade aj zálievka. Hortenzie v kvetináči totiž musíte zalievať pravidelne a zakaždým im dopriať dostatočné množstvo vlahy. Dané rastliny veľmi zle znášajú preschnutie (a následný šok pri výdatnejšom zalievaní), ktorému je nutné sa vyhýbať. Spamätávajú sa z neho veľmi zle a niekedy sa to nemusí podariť vôbec.

Okrem toho pamätajte tiež na to, že pokiaľ pestujete hortenzie na slnečnom stanovisku, budú jej nároky na zálievku ešte o niečo vyššie ako vo chvíli, keď by ste ju pestovali v polotieni. Rastliny zároveň pravidelne prihnojujte, pretože v pestovateľských nádobách potrebujú dopĺňať chýbajúce živiny. Aby sa im u vás dobre darilo, voľte radšej biotopy chránené pred vetrom.

Modrá farba kvetov

Pri pestovaní hortenzií v nádobách sa u vybraných odrôd dá dobre udržiavať modrá farba ich kvetov. Podmienkou je kyslá pôdna reakcia, kedy sa pH pohybuje v rozmedzí od 3,5 do 4,5. To sa dá v nádobách dosiahnuť pomerne ľahko. Okrem toho však musíte zaistiť rastlinám dostatok voľne prístupných iónov hliníka, takže sa do substrátu dodávajú zlúčeniny, ktoré ich uvoľňujú. Ide o amonnohlinitý kamenec alebo o síran hlinitý, čo sú látky obsiahnuté v hnojivách pre modré hortenzie.

Kedy strihať hortenzie v kvetináči?

Okrem vhodného substrátu a výdatnej zálievky vyžadujú hortenzie pestované v nádobách aj adekvátny zostrih. Tu je nutné vziať do úvahy, o aký konkrétny druh hortenzie ide. V nádobách sa však väčšinou pestujú rastliny kvitnúce na mladých výhonkoch (hortenzia latnatá, hortenzia stromkovitá), ktoré sa strihajú na jar. Môžete ich pritom skrátiť zhruba o tretinu (na 3 až 4 púčiky).

Pri hortenzii veľkolistej, ktorá kvitne na starých výhonkoch, sa iba opatrne odstraňujú odkvitnuté, suché alebo poškodené vetvy. Nové kvety totiž zakladá hneď po odkvitnutí tých starých, takže by jej akýkoľvek radikálny rez iba ublížil (či už na jeseň, alebo potom na jar). Tak by ste sa na ďalší rok pripravili o záplavu krásnych kvetov. Pokiaľ ide o množenie, to sa vykonáva rezkovaním.

Ako zazimovať hortenzie v kvetináči?

Márne premýšľate, ako sa starať o hortenzie v kvetináči v zime? Ak chcete rastliny uchrániť pred silnejšími mrazmi, preneste ich na miesto, kde budú môcť túto dobu prečkať. Môže ísť napríklad o pivnicu, garáž alebo o studenšie priestory, kde sa teplota pohybuje pod 12 °C, pričom to pokojne môže byť aj miestnosť bez prístupu svetla (opadavé varianty na zimu totiž strácajú listy).

Čo sa týka zimnej zálievky, hortenzie je nutné zavlažovať iba tak, aby nedošlo k vyschnutiu koreňového balu. Inak by ste im totiž mohli uškodiť. Von sa potom vynášajú väčšinou až vo chvíli, keď nehrozia väčšie mrazy. Akonáhle sa objavia prvé listové púčiky, mali by ste ju však preniesť na svetlo. Pokiaľ ju rovno umiestnite von, chráňte mladé výhony pred neskorými mrazíkmi.

Izbové hortenzie

Veľa ľudí zaujíma, či zvládne hortenzia pestovania doma v interiéri, pretože by si radi pomocou tejto skvostnej rastliny ozdobili aj svoj byt alebo dom. Dobrou správou teda je, že v súčasnej dobe existujú odrody hortenzií, ktoré sú prispôsobené životu vo vnútri. Ešte než sa do domáceho pestovania týchto rastlín pustíte, poraďte sa však o voľbe vhodného kultivaru s odborníkom.

Ako izbovú rastlinu môžete pestovať napríklad niektoré variety hortenzie velkolisté, ktorá je veľmi odolná a dá sa jednoducho pestovať v nádobách. Vďaka svojim bohatým kvetenstvám, ktoré rastlinu zdobia pomerne dlhú dobu, skvele vynikne napríklad na jedálenskom stole v kuchyni, ale krásne ozdobí aj konferenčný stolík v obývačke alebo nevyužitý priestor v izbe.

Ako pestovať izbové hortenzie?

Hortenziám sa bude najlepšie dariť v priepustnej, mierne kyslej pôde (úroveň pH bude mať u niektorých odrôd vplyv aj na farbu kvetov). Rastliny pestované ako izbovky je taktiež nutné hnojiť počas aktívneho rastu a kvitnutia, a to konkrétne raz týždenne. Keď potom kvety odumrú, stačí rastlinu hnojiť iba raz za mesiac, pričom začiatkom jesene môžete prestať úplne.

Rastliny vyžadujú kvetináč s drenážnym otvorom, ktorý umožní nadbytočnej zálievke odtekať preč a zabráni hnilobe koreňov či rozvoju hubových chorôb. Čo sa týka zálievky, tá by sa mala odvíjať od rýchlosti vysychania pôdy. Ak je polosuchá, dôkladne rastlinu zalejte. Viac vlahy jej doprajte v čase kvitnutia, a pokiaľ je to možné, používajte dažďovú alebo destilovanú vodu.

Hoci hortenzie dokážu dobre znášať tieň a nemali by sa pestovať na priamom slnku, potrebujú na svoj rast dostatok svetla. To vonkajšie je samozrejme lepšie ako svetlo interiérové. Aby sa im teda u vás doma dobre darilo, zaistite im kvalitné, jasné, ale nepriame svetlo. Rastlinu môžete umiestniť napríklad k oknu orientovanému na juh, kadiaľ svetlo vstupuje dovnútra celý deň.

Ďalším variantom je dať kvetináč s hortenziou k oknu orientovanému na východ, ktorým domov lúče svietia v ranných hodinách. Pozor si ale vždy dávajte na silné poludňajšie slnko, ktoré by mohlo rastliny spáliť. V lete potom môžete hortenzie v kvetináči letniť na záhrade, na terase alebo na balkóne, ale opäť na ne buďte opatrní.

Kedy strihať interiérové hortenzie?

Aj v tomto prípade vždy záleží na tom, akú konkrétnu odrodu ste si domov zaobstarali. Napríklad hortenzia veľkolistá nepotrebuje žiadny výraznejší rez, ktorý by povzbudil kvitnutie v nasledujúcom roku. Iné druhy však môžu vyžadovať väčšiu starostlivosť. Po odkvitnutí je každopádne dobré odstrániť zvädnuté kvety a zároveň sa zbaviť odumretých alebo slabých výhonov. Časť starého dreva ale vždy musí zostať, aby rastlina opäť rozkvitla.

Problémy pri pestovaní izbových hortenzií

Rastlinám pestovaným vo vnútri sa lepšie darí v chladnejších miestnostiach, a to predovšetkým v čase kvitnutia. Pokiaľ okraje ich listov začnú hnednúť a zosychajú, najskôr to znamená, že je hortenzii príliš teplo, a mali by ste ju preto presťahovať na lepšie stanovište. Tiež to ale môže signalizovať nahromadenie soli pri koreňovom systéme, čo môžete vyriešiť opláchnutím koreňov a presadením hortenzie do čerstvej pôdy.

Ako na pestovanie hortenzie v kvetináči?

Dôležité je vybrať správny druh a kultivar, ktorý je vyšľachtený na pestovanie v nádobách. Potom by ste mali zvoliť vhodný kvetináč, ktorý bude dostatočne priestranný a bude mať aj drenážny otvor, aby mohla prebytočná voda odtekať. Do nádoby nasypte keramzit a kvalitný substrát pre kyslomilné rastliny, vložte dovnútra hortenziu, doplňte zeminu a dobre rastlinu zalejte.

Ako zvláda hortenzia pestovanie na balkóne či terase?

Rastlinám sa bude dobre dariť, pokiaľ im poskytnete dostatočnú starostlivosť a nájdete im vhodné stanovište. Hoci dobre znáša rozmary počasia, ideálne bude miesto chránené pred vetrom, ktoré sa nachádza v polotieni. Dôležitá je aj pravidelná zálievka, aby nedošlo k preschnutiu, a samozrejme by ste mali hortenzie priebežne prihnojovať a prípadne aj strihať (v závislosti od konkrétneho druhu).

Ako strihať hortenzie v nádobách?

V tomto prípade záleží hlavne na tom, o aký druh hortenzie ide. Rastliny kvitnúce na mladých výhonkoch, ako je hortenzia latnatá a hortenzia stromkovitá, sa strihajú na jar a rez môže byť radikálnejší. Rastliny kvitnúce na starých výhonkoch, ako je hortenzia veľkolistá, by mohol taký rez poškodiť. Namiesto toho iba odstraňujte odkvitnuté, suché a poškodené vetvy.

Existujú aj izbové hortenzie?

V súčasnej dobe sa dajú hortenzie pestovať aj v interiéri ako izbovky. Na to sa hodia odrody prispôsobené životu vo vnútri, čo sú napríklad niektoré variety hortenzie veľkolisté. Rastliny pritom vyžadujú priepustnú, mierne kyslú pôdu, dostatočne veľký kvetináč s drenážnym otvorom a stanovište, kde bude dostatok svetla. Dôležitá je ale aj pravidelná zálievka a prihnojovanie.