Čo je HORTENZIA a aké druhy existujú?

Chceli by ste svojej záhrade dodať trochu života a farieb? V tom prípade vás iste očaria hortenzie, ktoré sa vyznačujú neprehliadnuteľnými kvetmi v rôznych pastelových odtieňoch. Vďaka nim sú dnes tieto rastliny medzi záhradkármi veľmi žiadané, a to v mnohých prevedeniach. Prezradíme, aké druhy hortenzií existujú as ktorými sa najčastejšie stretnete na slovenských záhradách.

Čo sú hortenzie?

Hortenzia (latinsky Hydrangea) je rastlinný rod z čeľade hortenziovitých, ktorý zahŕňa veľké množstvo kríkov, polokerov a stromov. Zatiaľ čo niektoré fungujú ako pnúce či pokryvné dreviny, iné našli uplatnenie predovšetkým vďaka svojej dekoratívnej funkcii. Vo veľkom sa pestujú napríklad zaujímavé kultivary hortenzie veľkolisté, ale aj odrody hortenzie latnaté a hortenzie stromkovité.

Pokiaľ ide o to, ako hortenzie vyzerajú, jedná sa o vždyzelené či opadavé rastliny, ktoré rastú buď vzpriamene, alebo naopak šplhavo (ako popínavky). Ide predovšetkým o rôzne kríky a stromy, ale patria sem aj liany s jednoduchými ústretovými listami a bohatými kvetmi. Jednotlivé vetvy, listy aj kvetenstvo pritom pokrývajú drobné chĺpky.

Kvety hortenzií bývajú usporiadané v hustých vrcholových kvetenstvách, čo sú konkrétne vrcholíky alebo tyrsy. Niektoré pritom mávajú aj sterilné kvety so zväčšenými kališnými lístkami, ktoré v určitých prípadoch vypĺňajú celé kvetenstvo. Plodom sú potom drobné kapsuly s mnohými semenami, ktoré pukajú vo vrcholovej časti medzi vytrvalými čnelkami.

Druhy hortenzií

Rod hortenzie zahŕňa viac ako 70 rôznych druhov, ktoré sa navzájom líšia napríklad svojim vzrastom, veľkosťou a farbou kvetov či podobou listov. Najviac z nich rastie vo východnej Ázii, pričom 25 druhov hortenzií je endemických priamo v Číne. Okrem toho niektoré hortenzie rastú aj v juhovýchodnej Ázii alebo v Amerike, kde sú považované za pôvodné druhy.

Európske územie bohužiaľ nie je domovinou žiadnej z hortenzií, ale v súčasnej dobe sú tu tieto rastliny pomerne hojne pestované. To platí samozrejme aj pre Slovenskú republiku, kde záhradkári používajú hortenzie ako efektné solitéry, ale bežne ich pestujú aj vo väčších okrasných skupinách. Najčastejšie sa pritom stretnete s nasledujúcimi druhmi hortenzií:

  • hortenzia veľkolistá (Hydrangea macrophylla),
  • hortenzia latnatá (Hydrangea paniculata),
  • hortenzia stromkovitá (Hydrangea arborescens),
  • hortenzia drsná (Hydrangea aspera),
  • hortenzia Sargentova (Hydrangea sargentii),
  • hortenzia pílovitá (Hydrangea serrata),
  • hortenzia stopkatá (Hydrangea petiolaris) – tiež známa ako hortenzia popínavá či hortenzia pnúca, niekedy uvádzaná ako poddruh súvisiaca s druhom Hydrangea anomala.

Hortenzia veľkolistá

Ako hortenzia veľkolistá alebo aj hortenzia plnokvetá sa označuje veľmi obľúbená okrasná rastlina, ktorá sa najčastejšie pestuje v parkoch alebo v záhradách okolo rodinných domov. Ide o opadavý ker, ktorý dorastá zhruba do výšky 1,5 metra, ale výnimočne môže byť aj vyšší. Býva pritom bohato vetvený a vyznačuje sa ústretovými, krátko řapíkatými listami svetlozelenej farby.

Veľkolistá hortenzia pochádza z japonského ostrova Honšú, ale ako okrasná rastlina sa pestuje prakticky po celom svete. Je najznámejšia vďaka svojim bohatým kvetom, čo bývajú guľovité alebo pologuľovité chocholíky. Samotné kvety sú potom štvorpočetné či päťpočetné a môžu mať rôzne sfarbenie, ktoré sa odvíja od kyslosti pôdy. Medzi obľúbené kultivary sa pritom radí napríklad:

  • hortenzia veľkolistá Early Blue – svetlo modrá hortenzia,
  • hortenzia velkolistá Nikko Blue – modrá hortenzia,
  • hortenzia velkolistá Black Diamond – ružová hortenzia,
  • hortenzie velkolistá Masja – obľúbená ružová hortenzia,
  • hortenzia velkolistá Cherry Explosion – sýto ružová hortenzia,
  • hortenzia velkolistá Chocolate – vínovo-hnedá hortenzia,
  • hortenzia velkolistá Hot Red – červená hortenzia,
  • hortenzia veľkolistá Doppio Bianco – biela hortenzia,
  • hortenzia velkolistá Snowball – biela hortenzia,
  • hortenzia velkolistá Sabrina – bielo-ružová hortenzia,
  • hortenzia veľkolistá Rembrandt Vibrant Verde – zelená hortenzia,
  • hortenzia velkolistá Nigra – svetlo fialová hortenzia.

Hortenzia latnatá

Ďalším obľúbeným druhom, s ktorým sa môžete na našom území stretnúť, je hortenzia latnatá. Ide o ker alebo malý strom, ktorý dosahuje do výšky 1 až 5 metrov. Listy vyrastajúce na tmavo hnedých vetvičkách potom bývajú ústretové, stopkaté a vajcovité či eliptické, zatiaľ čo kvetenstvá sú latnaté, ihlancovité a dlhé až 26 centimetrov.

V čase kvetu je latnatá hortenzia veľmi dekoratívna, takže sa hojne objavuje v parkoch alebo v záhradách prakticky po celom svete. Kvitne pritom od júla do septembra a pôvodne pochádza z Ďalekého východu, pričom bola zavlečená aj do Severnej Ameriky. K obľúbeným kultivarom sa dnes radí napríklad:

  • hortenzia latnatá Ruby – svetlo ružové kvety,
  • hortenzia latnatá Pastel Green – biele, krémové, pastelovo zelené a ružové kvety,
  • hortenzia latnatá Magical Fire – ružové až červené kvety,
  • hortenzia latnatá Bee Happy – krémové kvety s odtieňmi zelenej a ružovej,
  • hortenzia latnatá Phantom – biele kvety v dlhých latách,
  • hortenzia latnatá Mojito – netradičné limetkovo sfarbené kvety,
  • hortenzia latnatá Wim´s Red – spočiatku biele a neskôr červené kvety,
  • hortenzia latnatá Sundae Fraise – krémovo biele a neskôr ružové kvety,
  • hortenzia latnatá Polar Bear – biele až limetkové kvety.

Hortenzia stromkovitá

Tretím obľúbeným druhom je hortenzia stromkovitá, ktorá je známa aj ako hortenzia stromčekovitá. Ide o pomerne nenáročný druh, ktorý je opadavý, od zeme husto vetvený a pestovaný hlavne pre svoje guľovité kvetenstvo. Daný ker, ktorý dorastá do výšky 1 až 3 metrov, pritom pochádza zo Severnej Ameriky, odkiaľ sa v priebehu 18. storočia rozšíril aj do európskych záhrad.

Listy hortenzie stromkovité majú dlhé stopky, vyrastajú ústretovo alebo v trojpočetných praslenách a majú vajcovité čepele. Na lícnej strane sú tmavšie a roztrúsene chlpaté, na rubovej strane potom bývajú svetlejšie a ochlpené pozdĺž stredného rebrá a žiliek. Kvety vyrastajúce na stopkách vytvárajú koncové chocholíky pologuľovitého tvaru. Môžu pritom zahŕňať plodné aj neplodné kvety.

Stromkovitá hortenzia si našla svoje uplatnenie predovšetkým v okrasnom záhradníctve. Využíva sa napríklad v mestských parkoch, kde rastie ako solitéra, ale aj ako súčasť väčších skupín. Takmer výhradne sa jedná o kultivary s bohatými neplodnými kvetmi, ktoré rozkvitajú v júni a júli. Rastliny sa navyše intenzívne šľachtia. Medzi najobľúbenejšie odrody sa potom radí napríklad:

  • hortenzia stromkovitá Annabelle – spočiatku zelenkasté, potom čisto biele kvety,
  • hortenzia stromkovitá Candybelle Sorbet – sýto ružové kvety,
  • hortenzia stromkovitá Candybelle Bubblegum – pastelovo ružové kvety,
  • hortenzia stromkovitá Grandiflora – krémovo biele kvety.

Hortenzia na záhrade

Tieto kvety sú obľúbené hlavne kvôli svojim obrovským kvetenstvom v rôznych pastelových farbách, ktoré na jednotlivých kríkoch vydržia pokojne aj po dobu niekoľkých týždňov. Vykvitajú typicky od jari či leta až do jesene, takže vám budú prinášať radosť naozaj dlho. Postupne navyše mení intenzitu svojho vyfarbenia, a aj keď odkvitnú, pôsobia na okolie dekoratívnym dojmom.

V závislosti od konkrétneho druhu a kultivaru môže byť hortenzia ker aj strom, pričom niekedy sa pestujú aj hortenzie na kmienku. Záhrada s hortenziami potom záhradkárom prináša veľa radosti, pretože dané rastliny priťahujú pohľady okoloidúcich a dodajú priestoru úplne inú atmosféru. Niektoré sa pritom používajú ako solitéry, zatiaľ čo iné sa dobre vynímajú v početnejších skupinách.

Aby toho nebolo málo, hortenzie samozrejme môžete pestovať aj v nádobách, a to napríklad na terase alebo na balkóne. Okrem toho existujú aj popínavé hortenzie (pnúce hortenzie), ktoré sú použiteľné aj ako pokryvná drevina, a výnimočné nie sú ani izbové hortenzie, ktoré pomôžu skrášliť interiér vášho domu.

Ako vyzerajú hortenzie?

Hortenzia je druh rastlín z čeľade hortenziovitej, ktorý obsahuje množstvo kríkov, polokerov a stromov obľúbených medzi pestovateľmi prakticky po celom svete. Ide o vždyzelené alebo opadavé dreviny, ktoré môžu rásť vzpriamene či šplhavo. Ich vetvy, listy a kvetenstvo pritom bývajú pokryté drobnými chĺpkami. Najzdobnejšou časťou hortenzií sú ich bohaté kvety rôznych farieb a odtieňov.

Kde rastú hortenzie?

Hortenzie rastú predovšetkým vo východnej Ázii, pričom hojne rozšírené sú hlavne na území Číny. Okrem toho sa s nimi ale stretnete aj v juhovýchodnej Ázii alebo napríklad v Amerike, kde sú tieto rastliny pôvodné. Na európskom kontinente sa žiadne hortenzie odpradávna nevyskytovali, hoci sa tu momentálne bežne pestujú, čo samozrejme platí aj pre Českú republiku.

Aké druhy hortenzií existujú?

Na svete dnes rastie viac ako 70 rôznych druhov hortenzií, ktoré majú ešte celý rad zaujímavých kultivarov. Líšia sa potom hlavne svojim vzrastom, svojimi listami alebo svojimi kvetmi. Medzi najobľúbenejšie druhy na našom území momentálne patrí hortenzia veľkolistá, hortenzia latnatá a hortenzia stromkovitá. Známa je ale aj hortenzia Sargentova, hortenzia pílovitá alebo napríklad hortenzia stopkatá.

Aké majú hortenzie využitie?

Hortenzie sa pestujú predovšetkým na okrasné účely, a to napríklad v parkoch a mestských záhradách, ale aj v okolí rodinných domov. Sú obľúbené hlavne vďaka svojim farebným kvetom, ktoré hrajú všetkými možnými farbami, ale dekoratívne pôsobia aj po ich odkvitnutí. Okrem toho sa potom dajú pestovať hortenzie v kvetináči, hortenzie na kmienku alebo napríklad izbové hortenzie.