Medzi najvýznamnejšie a najobľúbenejšie sviatky na území Číny a ďalších ázijských krajín sa bezpochyby radia oslavy lunárneho Nového roka, ktoré sa spájajú s množstvom zaujímavých tradícií, ako je hromadné cestovanie za príbuznými či konzumácia obľúbených sladkostí. Prezradíme, kedy bude čínsky Nový rok 2024, ako dlho sa oslavuje Čínsky Nový rok a aké sa dodržiavajú na Čínsky Nový rok tradície.
Lunárny Nový rok
Pod týmto názvom sa ukrýva festival, ktorý sa dnes typicky oslavuje v ázijských krajinách. Ide konkrétne o slávnosť, kedy sa ľudia radujú zo začiatku nového lunárneho roka. To znamená, že jednotlivé mesiace v tomto prípade predstavujú mesačné cykly, ktoré sa riadia lunárnym alebo lunisolárnym kalendárom. Dôležitú úlohu tu teda zohráva doba, za ktorú Mesiac obehne okolo Zeme.
Kedy je Nový lunárny rok? Na rozdiel od celosvetovo najrozšírenejších novoročných osláv, ktoré sa riadia gregoriánskym kalendárom a každoročne pripadajú na 1. januára, sa príchod lunárneho Nového roka určuje astronomicky, a to podľa druhého nového mesiaca po zimnom slnovrate (prípadne tretieho, ak končiaci rok obsahuje vložený trinásty mesiac) . Konkrétny dátum podľa nášho kalendára tak vychádza vždy na rozmedzí od 21. januára do 20. februára.
Lunárny Nový rok dnes oslavuje mnoho rôznych kultúr. Okrem Číny, kde sú tieto slávnosti pravdepodobne najznámejšie, sa môžete s danými slávnosťami stretnúť aj vo Vietname alebo v Kórei. Nový lunárny rok ale oslavuje aj na japonskom súostroví Rjúkjú, kam patrí napríklad ostrov Okinawa, zatiaľ čo samotné Japonsko plne využíva gregoriánsky kalendár.
Taiwan a Hong Kong samozrejme tiež oslavuje Čínsky Nový rok, rovnako ako ázijské komunity žijúce v rôznych krajinách po celom svete (teda napríklad v Spojených štátoch amerických alebo v Kanade). Mongolci a Tibeťania sa potom riadia svojimi lunisolárnymi kalendármi, takže sa Nový rok v niektorých rokoch zhoduje s tým čínskym, ale inokedy je zhruba o mesiac neskôr.
Čínsky Nový rok 2024
V súčasnej dobe predstavuje Čínsky Nový rok najvýznamnejší tradičný čínsky sviatok, ktorý sa spája s bujarými oslavami, s radom mýtov a povier, ale aj s dodržiavaním mnohých zvykov. Ľudia žijúci mimo Ázie tento sviatok často označujú jednoducho ako lunárny Nový rok, zatiaľ čo čínsky v slovenskom prepise ide o Nung-li Sin-nien a všeobecne sa tejto tradícii hovorí Sviatky jari (Chunjie).
Sviatok známy ako Čínsky Nový rok začína prvým dňom prvého lunárneho mesiaca (prvou novolúňou lunárneho kalendára) a končí pätnástym dňom prvého mesiaca lunárneho kalendára, ktorý sa označuje aj ako Sviatok lampiónov. Pokiaľ ide o to, ako dlho sa oslavuje Čínsky Nový rok, jeho oslavy teda trvajú celkom 15 dní.
Oslava Čínskeho Nového roku 2024
Premýšľate, kedy je Čínsky Nový rok 2024? Tentokrát pripadnú jeho oslavy na pomerne skorý termín, konkrétne od 10 februára do24. februára 2024, kedy slávnosť vyvrcholí Sviatkom lampiónov. Každý lunárny rok si pritom ľudia v Číne spájajú s určitým zvieraťom, podľa čoho usudzujú, čo môžu od nasledujúceho obdobia očakávať. Zatiaľ čo vlani išlo o vodného Zajaca, nový čínsky rok 2024 bude rokom dreveného Draka. Potrvá až do 28. februára 2025.
Čínsky Nový rok: znamenie
- 2022 – Tiger,
- 2023 – Zajac,
- 2024 – Drak,
- 2025 – Had,
- 2026 – Kôň,
- 2027 – Koza,
- 2028 – Opice,
- 2029 – Kohút,
- 2030 – Pes,
- 2031 – Prasa,
- 2032 – Krysa,
- 2033 – Byvol.
Mytológia
Podľa legendy sa začiatok osláv Čínskeho Nového roka spája s mýtickým zvieraťom označovaným ako Nian. Išlo o príšeru, ktorá žila v horách alebo pod morom a počas každoročného jarného festivalu požierala dedinčanov žijúcich neďaleko. Jedného roka sa ľudia rozhodli pred touto beštiou schovať, ale jeden starší muž zostal, aby sa Nianovi za všetko pomstil.
Keď sa dedinčania o deň neskôr vrátili, zistili, že nič nebolo zničené. Dozvedeli sa potom, že sa starému mužovi podarilo odohnať Niana pomocou červených papierov a odpaľovaním petárd. Vďaka tomu pochopili, že sa príšera bojí červenej farby a hlasných zvukov. Zakaždým, keď sa potom blížil Nový rok, dedinčania sa obliekali do červeného oblečenia, vešali na okná a dvere červené lucerny a zastrašovali Niana prostredníctvom ohňostrojov a bubnov. Odvtedy už beštia nikdy do dediny neprišla.
Historický kontext
Ešte než vznikli oslavy Čínskeho Nového roku tak, ako ich poznáme dnes, starí Číňania na jeseň oslavovali koniec zberu. Prvé skutočné slávnosti potom možno vysledovať až do obdobia bojujúcich štátov, teda niekedy v čase od roku 475 pred naším letopočtom až do roku 221 pred naším letopočtom.
Na konci roka sa pritom vykonával exorcistický rituál Big Nuo, ktorý mal zbaviť ľudí chorôb. Z toho sa neskôr vyvinula tradícia dôkladného upratovania domácností v dňoch, ktoré Čínskemu Novému roku predchádzajú. Okrem toho sa ľudia začali navštevovať a priali si pevné zdravie.
Postupom času, konkrétne za dynastie Jin, sa vyvinula aj tradícia celonočných silvestrovských radovánok, ktorým sa začalo hovoriť shousui. Ľudia sa potom na konci roka vzájomne obdarovávali, dopriali si dobré jedlo a pitie a priali si všetko najlepšie do nového roka. Zostávali potom hore až do východu slnka.
Aby starí Číňania zastrašili zlých duchov, pálili skoro ráno na Nový rok bambus, ktorý hlasno praská. Počas dynastie Tang sa potom začala posielať novoročné priania a neskôr ľudia začali odpaľovať petardy, ktoré boli ešte oveľa hlasnejšie ako bambus. Za dynastie Song potom ľudia začali dávať počas novoročných osláv deťom peniaze.
Dynastia Yuan následne priniesla zvyk, kedy ľudia svojich príbuzných obdarovávali špeciálnymi koláčmi (nian gao) a neskôr vznikla tradícia jedenia čínskych knedlí jiaozi. Za dynastie Čching sa šťastné peniažky, ktorými ľudia na Nový rok obdarovávali deti, začali označovať ako ya sui qian. Išlo o mince navlečené na červenom povrázku alebo vo farebnej peňaženke.
V roku 1928 vládnuca Kuomintangská strana rozhodla, že oslava Čínskeho Nového roka pripadne na 1. január gregoriánskeho kalendára, ale to sa stretlo s obrovským odporom verejnosti. Počas kultúrnej revolúcie v roku 1967 potom bola v Číne táto slávnosť oficiálne zakázaná a k obnoveniu starých zvykov došlo až roku 1980.
Ako sa oslavuje Čínsky Nový rok?
Oslavy Čínskeho Nového roka sa spájajú s množstvom zaujímavých akcií a zvykov. Ide ale hlavne o čas, kedy sa ľudia stretávajú so svojimi najbližšími. Napríklad prvý deň navštevujú starších členov rodiny, zatiaľ čo druhý deň je určený na to, aby vydaté dcéry zavítali k svojim rodičom, príbuzným a blízkym priateľom. Tretí deň sa naopak na návštevy vôbec nechodí, pretože sa to považuje za nešťastné.
Všeobecne je festival Čínskeho Nového roka časom, keď ľudia uctievajú božstvá aj svojich predkov. Regionálne zvyky, ktoré sa s týmito oslavami spájajú, sa však môžu výrazne líšiť. Ľudia však tradične môžu zavítať napríklad na rôzne bohoslužby, na konské dostihy alebo na prehliadky v uliciach. Okrem toho sa obvykle mladším členom rodiny rozdávajú peniaze v červených papierových obálkach.
Keďže by sa celých 15 dní nemalo upratovať, pretože Aziati veria, že by si tak mohli zmiesť šťastie potrebné v novom roku, všetko upratovanie domácnosti sa vykonáva ešte pred začiatkom lunárneho Nového roka (a to vrátane umývania okien, vysávania alebo zametania). Týmto spôsobom sa ľudia snažia zbaviť smoly, ktorá u nich doma zostávala ešte zo starého roku. Prvý deň lunárneho Nového roka by sa potom nemali vynášať odpadky ani prať bielizeň.
Významnou súčasťou Sviatkov jari je všadeprítomná červená farba, ktorú ľudia považujú za farbu šťastia. Preto na každom kroku narazíte na červené lampióny alebo na červené stuhy. Okrem toho sa objavujú aj obrázky zvieraťa, s ktorým sa daný rok spája, a ďalším obľúbeným symbolom je misa s mandarínkami, ktoré ešte majú listy. Ide totiž o plody šťastia a prosperity. Pokiaľ ide o ošatenie, počas osláv Čínskeho Nového roka sa tradične nosí hlavne červená a zlatá farba.
Medzi tradície spojené s oslavami Čínskeho Nového roka sa radí aj odpaľovanie zábavnej pyrotechniky, ktorá má podľa legendy zahnať na útek mytologickú príšeru požierajúcich ľudí. Ľudia preto ázijský Nový rok často oslavujú tak, že odpaľujú petardy a organizujú veľké ohňostroje. Na niektorých miestach však bola táto zábava zakázaná kvôli obavám, že by mohla spôsobiť vznik požiarov.
Ďalej sa s Čínskym Novým rokom spája aj termín čchun-jün, ktorý označuje hromadné cestovanie ľudí za ich blízkymi. To však výrazne zaťažuje dopravnú infraštruktúru Čínskej ľudovej republiky aj okolitých krajín, kde žijú čínske menšiny. Milióny ľudí trávia na ceste k svojim milovaným hodiny v preplnených prostriedkoch hromadnej dopravy, od priekupníkov na čiernom trhu kupujú lístky a často sú schopní urobiť čokoľvek, aby sa domov dostali včas.
Čo sa týka jedla, pri oslavách Čínskeho Nového roka je samozrejme dôležité aj to, čo ľudia konzumujú. Počas spoločnej večere, kedy sa rodiny schádzajú, aby oslávili koniec roka starého, sa jedia pokrmy z mäsa a rýb, ale aj morské plody. Podáva sa pritom osem jednotlivých chodov, čo odráža šťastné číslo osem. Ak však došlo v predchádzajúcom roku k úmrtiu, podáva sa iba sedem jedál.
K ďalším tradičným pokrmom, ktoré sa spájajú s oslavami Čínskeho Nového roka, môžeme zaradiť napríklad rezance, knedličky jiaozi, jarné závitky, sladké ryžové guličky alebo ovocie. Sem patria hlavne pomaranče, mandarínky a pomela, pretože symbolizujú bohatstvo. Mnoho rodín sa potom počas prvého dňa osláv Čínskeho Nového roka stravuje iba vegetariánsky, pretože veria, že im to prinesie šťastie.
Sviatok lampiónov
Ako sme už spomínali vyššie, na pätnásty a zároveň posledný deň osláv Čínskeho Nového roka pripadá Sviatok lampiónov. Ten sa teda podľa gregoriánskeho kalendára oslavuje niekedy koncom februára alebo začiatkom marca. Spája sa pritom s legendou o krásnom žeriave, ktorý sa zniesol z nebies. Keď pristál, ľudia ho ale začali loviť a nakoniec ho zabili, čo nahnevalo Nefritového cisára, ktorý si žeriava obľúbil.
Na pätnásty deň prvého mesiaca lunárneho kalendára preto Nefritový cisár naplánoval útok na dedinu, kde bol žeriav zabitý. Chcel na ňu zvrhnúť ohnivú búrku a dedinčanov zabiť, ale jeho dcéra ich varovala. Jeden muž z inej dediny potom prišiel s nápadom, že každá rodina vyvesí okolo svojich obydlí červené lucerny, na ulici sa rozrobí oheň a budú sa odpaľovať petardy a ohňostroje. Vojaci zoslaní z neba si tak mysleli, že dedina je už v plameňoch, a nechali ju byť.
Pokiaľ ide o tradície spojené so Sviatkom lampiónov, v minulosti vychádzali mladí ľudia do ulíc a dúfali, že tu nájdu lásku. Zavesené lampióny signalizovali šťastie a nádej, takže sa Sviatok lampiónov stal akýmsi ekvivalentom sviatku zamilovaných. Postupom času ale tento zvyk na mnohých miestach vymizol.
Počas osláv Sviatku lampiónov sa často prevádzkuje Leví alebo Dračí tanec, kedy sú ľudia schovaní vo vnútri obrovskej masky abs tou tancujú. Ďalej sú obľúbené aj lampiónové hádanky, kedy majitelia obchodov a ďalšie osoby zavesia pri svojej predajni alebo pri svojom obydlí lampión s rôznymi hádankami a rébusmi, ktoré môže človek skúsiť vylúštiť. Inšpiráciu čerpajú hlavne z literatúry, zvieracích pomenovaní alebo názvov kvetov. Ten, kto odpovie správne, získa ako odmenu ovocie alebo niečo drobné na zahryznutie.
Vietnamský lunárny Nový rok
K najdôležitejším sviatkom vo Vietname patrí Vietnamský Nový rok, ktorý sa oslavuje typicky v rovnaký deň ako Čínsky Nový rok. Označuje sa aj ako Festival Prvého Dňa a pripadá konkrétne na termín v rozmedzí od 21. januára do 21. februára. Ide pritom o obdobie pokoja, pohody, lásky a priateľstva.
Za veľmi dôležitú považujú Vietnamci prvú návštevu, ktorá k nim v novom roku vstúpi. Pokiaľ človek príde s dobrými úmyslami, celej rodine prinesie šťastie. Preto sa zvyčajne ľudia snažia pozývať si k sebe domov majetného muža s niekoľkými deťmi, čo by malo zaistiť prosperitu. V opačnom prípade sa celá rodina bude mať zle alebo sa jej prihodí niečo tragické. Nevítané sú preto nevydaté ženy, chorí a ľudia, ktorým v minulom roku niekto zomrel.
Počas Vietnamského Nového roka dostávajú vietnamské deti od rodičov namiesto darčekov peniaze pre šťastie, obvykle v červených obálkach. Ľudia tiež zdobia svoje domovy stromčekom, konármi marhúľ či broskýň alebo napríklad gerberami a ružami, čo by malo odohnať zlých duchov. K tradičným pokrmom sa potom radí slaná ryžová torta, varené kura servírované vcelku aj s pazúrmi, sladká ryžová kaša alebo kandizované ovocie.
Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!
Čo je Lunárny Nový rok?
Pod týmto názvom sa ukrýva festival, ktorý sa oslavuje v ázijských krajinách, ako je Čína, Vietnam, Kórea alebo napríklad japonské súostrovie Rjúkjú. Ľudia sa pri tejto príležitosti radujú z príchodu nového lunárneho roku, dodržiavajú množstvo tradícií a zvykov, stretávajú sa so svojimi blízkymi a doprajú si dobré jedlo. Konkrétny dátum tohto festivalu potom vždy vychádza na termín medzi 21. januárom a 20. februárom.
Aké symbolizuje lunárny nový rok znamenia?
Každý lunárny rok si ľudia v ázijských krajinách spájajú s určitým zvieraťom. Podľa toho, ktorý živočích daný rok ovplyvňuje, sa potom údajne pozná, čo môžeme od nasledujúceho obdobia očakávať a pred čím by sme sa mali mať na pozore. Rok 2024 je spojený s dreveným Drakom, čo znamená, že by mal prísť čas transformácie, hojnosti a rastu.
Kedy je Čínsky Nový rok 2024?
Oslavy Čínskeho Nového roku 2024 tentoraz pripadnú na termín od 10. februára 2024 do 24. februára 2024. Jedná sa o pätnásťdňový festival zakončený Sviatkom lampiónov, ktorého dátum sa každoročne mení. Začiatok pripadá na prvý deň prvého lunárneho mesiaca, zatiaľ čo koniec vychádza na pätnásty deň prvého mesiaca lunárneho kalendára.
Ako sa oslavuje Čínsky Nový rok?
Festival známy ako Čínsky Nový rok sa spája s hromadným cestovaním za blízkymi as mnohými návštevami. Ešte než začne, ľudia vykonávajú veľké upratovanie domácnosti, aby si neskôr nezmietli šťastie. Okrem toho nosia červené oblečenie, zavesujú si pri svojich obydliach červené lampióny či stuhy, darujú mladším členom rodiny peniaze a odpaľujú zábavnú pyrotechniku. Okrem toho si doprajú aj dobré jedlo.