VALENTÍN 2024: Kedy sa oslavuje a aké tradície sa dodržiavajú?

Zamilované priania, čokoládové pralinky v tvare srdca alebo napríklad kytica červených ruží s nejakým romantickým odkazom – to sú len niektoré zo symbolov, ktoré si dnes ľudia spájajú so sviatkom svätého Valentína. Prezradíme, kedy sa začal oslavovať Valentín, na aký termín tento sviatok pripadá a aké valentínske tradície sa dnes dodržiavajú u nás aj vo zvyšku sveta.

Deň svätého Valentína

Medzi ľuďmi sa tento deň často označuje ako sviatok zamilovaných alebo jednoducho Valentín (anglicky Saint Valentine´s Day alebo aj Feast of Saint Valentine). Je oslavou lásky a vzájomnej náklonnosti medzi partnermi, či už sa jedná o páry žijúce v dlhoročnom zväzku, nezosobášené dvojice alebo o zamilovaných jedincov, ktorí sú spolu krátko a až spoznávajú.

Valentín teda predstavuje skvelú príležitosť, kedy dať milovanej osobe nejakým romantickým gestom najavo, čo pre vás znamená a ako veľmi si ju vážite. Zamilovaní ľudia si preto medzi sebou vymieňajú drobné pozornosti v podobe kvetov, sladkostí alebo rôznych darčekov, ktoré urobia tomu druhému radosť, ale tiež si posielajú romantické odkazy a hlavne si užívajú spoločné chvíle.

Predtým sa táto tradícia dodržiavala prevažne v anglosaských krajinách, ale postupom času ju začali prijímať ľudia po celom svete. Momentálne sa teda sviatok svätého Valentína oslavuje aj v mnohých krajinách kontinentálnej Európy, a to hlavne medzi mladými ľuďmi. Okrem toho si ho ale obľúbili aj obchodníci, pre ktorých sa jedná o skvelú príležitosť na predaj rôznych tematických predmetov.

Kedy je Valentín 2024?

Sviatok svätého Valentína sa každoročne oslavuje 14. februára, čo je dátum, ktorý si dnes ľudia po celom svete spájajú s romantickou láskou. Pokiaľ si nie ste istí, aký má Valentín dátum, radšej si tento deň poznačte do kalendára, aby ste naň nezabudli a nenaštvali tak svoju drahú polovičku, ktorá možno očakáva nejaký pekný darček alebo pozvanie do reštaurácie.

Pokiaľ ide o to, či je Valentín štátny sviatok, v tomto ohľade vás bohužiaľ sklameme. V našich končinách sa nejedná o žiadny významný deň, takže pokiaľ pripadne na deň pracovný, samozrejme sa normálne chodí do práce. V skutočnosti pritom Deň svätého Valentína nie je štátnym sviatkom v žiadnej krajine, hoci je súčasťou cirkevného kalendára zväzu anglikánskych cirkví a luteránov.

Čo sa týka vyznávačov pravoslávnej cirkvi, tí si tiež pripomínajú sviatok svätého Valentína, ale v ich podaní pripadá na 6. júla, a to na počesť rímskeho presbytera Valentína. Ďalší deň svätého Valentína potom oslavujú 30. júla, kedy ide o pripomienku hieromučeníka Valentína, ktorý bol biskupom z Interamny.

Prečo sa oslavuje Valentín?

Hoci mnoho ľudí považuje Valentín za komerčný a čisto americký sviatok, ku ktorého popularizácii v posledných rokoch došlo hlavne vplyvom obchodníkov, ktorí chcú na tejto tradícii zarobiť, v skutočnosti má Deň svätého Valentína európske korene. Jeho pôvod údajne siaha až do starovekého Ríma, takže rozhodne nejde o žiadny novodobý zvyk zo Západu.

Pokiaľ ide o to, čo hovorí na Valentína história, nie je celkom isté, odkiaľ sa táto obľúbená tradícia vzala. O pôvode valentínskych osláv sa dodnes vedú spory, pretože existuje niekoľko teórií, ako vznikol sviatok svätého Valentína. Niektorí tvrdia, že súvisia s pohanským sviatkom označovaným ako Lupercalia, zatiaľ čo iní ho spájajú s osobou svätého Valentína, ktorý je hlavnou postavou niekoľkých legiend.

Pohanský sviatok Lupercalia

Podľa niektorých sú oslavy sviatku zamilovaných odvodené od pohanského sviatku známeho ako Lupercalia, ktorý sa v starovekom Ríme oslavoval zhruba v polovici februára. Išlo o rituál spojený s očistou od pôsobenia akýchkoľvek zlých síl, ktorý sa sústredil predovšetkým na zdravie a plodnosť a nemal prakticky žiadnu spojitosť s romantickou láskou.

Počas sviatku Lupercalia sa tradične obetovala koza a pes, čo malo ľuďom priniesť hojnú úrodu, plodnosť a očistu od všetkého zlého. Počas hostiny potom muži odrezávali pruhy stiahnutých zvieracích koží a behali s nimi nahí (alebo takmer nahí) na palatínskom pahorku. Do cesty sa im pritom plietlo mnoho žien, ktoré verili, že ak ich niekto zasiahne, zaistí im to plodnosť.

V predvečer osláv sa navyše pripravovali aj špeciálne schránky, do ktorých sa vkladali lístočky s menami nezadaných dievčat. Slobodní muži si potom jednotlivé lístočky žrebovali. S dievčaťom, ktoré im žreb prisúdil, mali počas nasledujúceho roka tvoriť pár. Pokiaľ potom v sebe počas tejto doby našli zaľúbenie, ich vzťah mohol prerásť do trvalého zväzku.

Keďže kresťania považovali sviatok Lupercalia za pohanský, na konci piateho storočia nášho letopočtu ho cirkev pod vedením pápeža Gelasia I. zakázala. Niektorí tvrdia, že ho nahradil sviatkom Očistenie Panny Márie (u nás známy ako Hromnice), ktorý pripadá na 2. februára, zatiaľ čo iní sa domnievajú, že došlo k premene na sviatok svätého Valentína. Súčasní akademici ale väčšinou nesúhlasia a zhodujú sa, že tento sviatok v skutočnosti vznikol až oveľa neskôr.

Kto bol svätý Valentín?

Podľa druhej teórie je sviatok svätého Valentína dňom, keď si pripomíname činy kresťanského mučeníka Valentína. Má to ale jeden podstatný háčik. Až do roku 1969 totiž katolícka cirkev uznávala hneď 11 sviatkov svätého Valentína, pričom kresťanská tradícia pozná hneď dvoch svätcov menom Valentín, ktorí môžu mať s oslavami tohto sviatku čo do činenia.

Niektoré správy hovoria o Valentínovi, ktorý pôsobil ako kňaz a lekár v Ríme. Zomrel mučeníckou smrťou pri prenasledovaní kresťanov cisárom Claudiom II. okolo roku 270 a následne bol pochovaný na Via Flaminia. Iné rozprávania identifikujú svätého Valentína ako biskupa z talianskeho Terni, ktorý bol tiež umučený a pochovaný na Via Flaminia, ale inde ako prvý svätec.

Svätý Valentín legendy

Hoci dnes nie je jasné, kde je pravda, v legendách sa pravdepodobne skutky dvoch rovnomenných mučeníkov prelínajú. Navyše sú tieto príbehy veľmi nekonzistentné, ich jednotlivé časti sa medzi sebou zamieňajú, a sťažujú tak identifikáciu skutočného svätého Valentína. Navyše sa na ne počas rokov nabaľovali ďalšie historky, takže dnes existuje obrovské množstvo variácií týchto legiend.

Prvý príbeh hovorí o tom, že rímsky cisár Claudius II. údajne zakázal vojakom svadby, pretože veril, že ženatí muži nie sú dobrými vojakmi. Valentín však aj napriek tomuto zákazu mladej pary oddával, pričom niekto dokonca tvrdí, že im potom dával srdcia vyrezané z pergamenu, aby im pripomenul ich sľuby a Božiu lásku. Neskôr bol však za tieto skutky uväznený.

Sudca Asterius sa však rozhodol Valentína vyskúšať a povedal mu, že pokiaľ dokáže vyliečiť jeho slepú dcéru Júliu, urobí pre neho čokoľvek, o čo požiada. Valentín potom vykonal zázrak a Júliu uzdravil, za čo od Asteria žiadal, aby oslobodil všetkých kresťanských väzňov, zničil všetky modly obklopujúce jeho dom a nechal sa pokrstiť. Asterius tak urobil spolu so svojou dcérou a zvyškom domácnosti.

Správy o uzdravení slepého dievčaťa sa však čoskoro rozniesli po meste. Pohanov zachvátil hnev, a preto Valentína odvliekli a sťali mečom. Podľa ďalšej legendy, ktorá však pochádza až z neskoršej doby, bol Valentín pred smrťou uväznený. Údajne sa zamiloval do Asteriovej dcéry Júlie a ráno v deň svojej popravy jej poslal odkaz. Ten zakončil slovami „From your Valentine“ (teda od tvojho Valentína), čo sa neskôr stalo dôležitou súčasťou moderných valentínok.

V inom príbehu Valentín pomáhal prenasledovaným kresťanom a napriek zákazu oddával mladé páry, za čo bol uväznený. Vypočúval ho samotný cisár Claudius II., ktorý sa ho najskôr pokúšal prinútiť, aby konvertoval na rímske pohanstvo a zachránil si tak život. To však Valentín odmietol a namiesto toho sa Claudia pokúsil previesť na kresťanskú vieru, čo viedlo k jeho poprave.

Podobne ako prvá legenda hovorí aj ďalší príbeh, podľa ktorého bol Valentín biskupom v Terni. Jedného dňa si ho však do Ríma pozval rétor Kratón, aby vyliečil jeho syna. Valentín prišiel a za chlapca sa modlil tak usilovne, že ho Boh vypočul a uzdravil ho. Kratón sa potom aj so svojou domácnosťou a svojimi žiakmi nechal od Valentína pokrstiť, za čo Valentína rímski senátori uvrhli do žalára. Jednej noci ho potom sťali a jeho bývalí žiaci následne jeho telo preniesli na pohrebisko pri Via Flaminia neďaleko Terni.

Ako zomrel sv. Valentín?

Nech už je pravdivá ktorákoľvek verzia vyššie spomínaných príbehov, všetky majú jedno spoločné, a síce Valentínovu mučenícku smrť. Podľa prvej verzie legendy bolo jeho telo pochované v rímskych katakombách, nad ktorými bola neskôr vystavaná aj bazilika. Druhé pútnické miesto sa potom nachádza zhruba 80 kilometrov od Ríma v Terni, kde vznikol kostol sv. Valentína.

Prvé oslavy sviatku svätého Valentína boli zaznamenané v knihe Gelasian Sacramentary z 8. storočia. Ľudia si však tento deň začali spájať s romantickou láskou až v 14. a 15. storočí, keď prekvitali predstavy o dvorskej láske. K tomu prispel aj spisovateľ Geoffrey Chaucer vo svojom diele známom ako Vtáčí snem (Parlement of Foules), ktoré predstavuje akúsi snovú víziu, kde si vtáky vyberajú svojich partnerov.

Posielanie valentínok

Až v priebehu 18. storočia sa oslavy sviatku svätého Valentína začali podobať tým dnešným. V Anglicku si ľudia vybrali tento deň na to, aby si vzájomne vyznávali lásku a obdarovávali sa drobnými darčekmi. Tiež si medzi sebou začali posielať valentínske priania, ktorým sa dodnes hovorí valentínky. Tie si rýchlo získali obľubu a neskôr sa už vyrábali vo veľkom.

Tú prvú v podobe milostnej básne ale niektoré zdroje pripisujú francúzskemu vojvodovi Karlovi Orleánskemu, ktorého zajali v bitke pri Agincourte. Niekoľko rokov potom strávil v londýnskom Towere, odkiaľ svojej žene posielal milostné básne. Iní však tvrdia, že prvá Karlova valentínka vznikla až oveľa neskôr av skutočnosti nešlo o takú romantickú báseň, ako by sa mohlo zdať. V každom prípade bol ale tento muž neskôr významným tvorcom valentínskej poézie.

V Britskej knižnici však nájdete aj ďalšiu valentínku, ktorá je považovaná za najstaršie dokované prianie k tomuto sviatku. Ide konkrétne o milostný list, ktorý 14. februára 1477 poslala slečna Kartery Brewsová svojmu snúbencovi Johnovi Pastonovi, ktorý bol jej „milovaným Valentínom“. Zverila sa mu v ňom, že požiadala svoju matku, aby sa u otca prihovorila za väčšie veno.

Roku 1835 bolo v Spojenom kráľovstve poštou odoslaných viac ako 60 000 valentíniek, a to aj napriek drahému poštovnému. Tento trend sa potom ešte rozšíril s vynálezom poštovej známky, čo zaistilo odosielateľom väčšiu anonymitu, a v priebehu 19. storočia ustúpili ručne písané správy masovo vyrábaným pohľadniciam. Dnes navyše ľudia posielajú aj valentínske SMS správy a rôzne valentínske blahoželania v elektronickej podobe.

Aké sa dodržiavajú na Valentín tradície?

Moderné oslavy sviatku svätého Valentína sa spája s množstvom zvykov, ktoré sú populárne hlavne v zahraničí, ale postupne si nachádzajú cestu aj do slovenských domácností. Keďže je Valentín sviatok zamilovaných, samozrejme sa nezaobíde bez posielania klasických valentínok alebo rôznych milostných odkazov a básničiek, ktoré drahú polovičku zahrejú pri srdci.

Medzi hlavné symboly sviatku svätého Valentína patria samozrejme všadeprítomné srdiečka, ale aj postava okrídleného Amora. V Anglicku si potom tento deň spájajú so symbolmi holubica a labute, ktoré majú ľuďom pripomenúť dôležité hodnoty, ako je vernosť a dlhotrvajúce partnerstvo. Briti navyše veria, že si v tento deň holuby aj labute vyberajú svoje druhy, s ktorými potom zostanú po celý zvyšok života.

V Spojenom kráľovstve ľudia všeobecne dodržiavajú pomerne veľké množstvo valentínskych tradícií. Mladé dievčatá napríklad vstávajú skoro ráno a pozerajú sa z okna, pričom prvý muž, ktorý na nich pozrie, bude údajne ich vyvoleným. Okrem toho ale samozrejme ľudia rozosielajú aj tradičné valentínky, ktoré sú často nepodpísané a obsahujú skratku S.W.A.L.K. alebo Sealed With A Loving Kiss.

Na americkom kontinente je Valentín veľmi komerčná záležitosť, na ktorej obchodníci dobre zarábajú. Ľudia nakupujú valentínky, kvety, bonboniéry a ďalšie darčeky pre svojich blízkych, pričom obdarúvajú nielen svojich partnerov, ale aj svoju rodinu alebo priateľov. Niekde sa navyše organizujú aj valentínske party, kam chodia predovšetkým mladí ľudia.

K ďalším obľúbeným valentínskym zvykom, ktoré ľudia dodržiavajú prakticky po celom svete, sa potom radí aj uzamykanie kaštieľov lásky s iniciálami zamilovaných dvojíc na zábradlí mostov vo svetových metropolách i menších obciach a mestách. A vzhľadom na to, že ide o romantickú príležitosť, na Valentína tiež každoročne prebehnú tisíce žiadostí o ruku.

Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!

Kedy sa oslavuje valentínsky deň?

Sviatok svätého Valentína, ktorému sa niekedy hovorí aj sviatok zamilovaných alebo jednoducho Valentín, predstavuje oslavu lásky a náklonnosti medzi romantickými partnermi. Každoročne sa oslavuje v polovici februára. Napriek tomu, že nejde o štátny sviatok ani žiadny významný deň, milióny ľudí po celom svete na túto tradíciu nedajú dopustiť a užívajú si spoločné chvíle so svojim partnerom či partnerkou.

Ako vznikol sviatok svätého Valentína?

O tom, prečo sa vlastne oslavuje Deň svätého Valentína, sa dodnes vedú spory. Niektorí ľudia totiž tvrdia, že pôvod tohto sviatku siaha až do starovekého Ríma, kedy ľudia slávili pohanský sviatok známy ako Lupercalia, čo bol rituál spájaný so zdravím, s plodnosťou a s očistou od pôsobenia zlých síl. Iní však namietajú, že ide o sviatok, ktorý si pripomína skutky svätého Valentína.

Aký má svätý Valentín príbeh?

Existuje množstvo legiend, v ktorých je svätý Valentín hlavnou postavou. Podľa jednej údajne oddával mladé páry aj napriek zákazu cisára Claudia II., ktorý si myslel, že slobodní muži sú lepšími vojakmi. Okrem toho potom vrátil zrak dievčaťu, ktoré osleplo, za čo bol neskôr zabitý. Iné príbehy tvrdia, že pomáhal prenasledovaným kresťanom, a keď sa odmietol vzdať svojej viery, bol popravený. Ďalší zase hovoria, že vyliečil syna rétora Kratóna, ktorý sa potom od neho nechal pokrstiť, čo Valentína stálo život.

Kedy sa začali posielať valentínske priania?

Za prvú valentínku dnes ľudia považujú milostnú báseň francúzskeho vojvodu Karola Orleánskeho, alebo milostný list z roku 1477, ktorý poslala slečna Kartery Brewsová svojmu snúbencovi. Veľkého rozmachu sa posielania valentínskych prianí dočkalo začiatkom 19. storočia v Spojenom kráľovstve, čo ešte prehĺbil vynález poštovej známky a neskoršia masová výroba valentínskych pohľadníc.