OTVÁRACIA DOBA SILVESTER: Lidl, Kaufland, Billa, Tesco, Coop Jednota a ďalšie obchody

0

Po Vianociach si ľudia často berú voľno, aby si oddýchli, strávili čas s rodinou a pripravili sa na nadchádzajúci rok. Zakončenie toho starého sa ale väčšinou nezaobíde bez oslavy plnej dobrého jedla a pitia. Čo však robiť, ak nemáte na Silvestra nakúpené alebo vám chýbajú prísady do novoročného obeda? Prezradíme, kedy je otvorené na Silvestra a aké obchody sú otvorené 1. 1. 2023.

Aká je otváracia doba na Silvestra?

Zatiaľ čo niektorí ľudia sa na silvestrovské a novoročné oslavy pripravujú dlho dopredu, aby potom nemuseli počas sviatkov nič riešiť, iní nechávajú nákupy jedla, pitia, alkoholu i pyrotechniky na poslednú chvíľu. Pokiaľ aj vy patríte do druhej spomínanej skupiny, určite vás zaujíma, ako majú obchody na Silvestra 2022 otvorené a či budú otvorené obchody 1. 1. 2023.

V tom prípade by ste mali pamätať na to, že slovenské zákony upravujú otváraciu dobu obchodov počas niektorých štátnych sviatkov, kam patrí napríklad Štedrý deň alebo Boží hod vianočný, ale aj Veľkonočný pondelok alebo Deň ústavy. Vo vybraných termínoch pritom nesmú byť otvorené obchody, ktorých predajná plocha presahuje 200 metrov štvorcových.

Medzi výnimky, ktoré týmto pravidlám nepodliehajú, patria napríklad čerpacie stanice, lekárne, večierky alebo veľkoobchody, ktoré zásobujú tovarom otvorené firmy. Okrem toho potom môže byť otvorené aj v predajniach umiestnených na letiskách alebo napríklad na vlakových a autobusových staniciach. Pokiaľ však budete chcieť zabehnúť do supermarketu, budete mať smolu.

Dobrou správou je, že Silvester sa počíta ako klasický pracovný deň, takže sa ho žiadne obmedzenia netýkajú. Napriek tomu by ste ale mali popremýšľať, do kedy sú otvorené obchody na Silvestra, pretože na niektorých miestach môžu mať predajne otváraciu dobu výrazne skrátenú, aby mohli zamestnanci tiež osláviť príchod nového roka so svojimi blízkymi.

Otváracia doba Nový rok 2023

V tomto prípade to už také veselé nie je. Keďže na 1. január v Slovenskej republike pripadá významný štátny sviatok (Nový rok/Deň vzniku samostatného Slovenského štátu), supermarkety, hypermarkety i ďalšie podobne veľké predajne by mali mať podľa zákona zatvorené. Konkrétne nesmú byť na Nový rok otvorené obchody s predajnou plochou väčšou ako 200 metrov štvorcových.

Pokiaľ premýšľate, čo je otvorené na Nový rok, počítajú sa sem vyššie spomínané výnimky, ako sú lekárne, čerpacie stanice alebo predajne na staniciach a na letiskách. Tieto miesta ale väčšinou skutočnosť, že ste zabudli kúpiť ingrediencie na novoročný obed, nevyriešia. Nakúpiť si však môžete v obchodoch do 200 metrov štvorcových, ako sú rôzne večierky a malé predajne.

LIDL OTVÁRACIA DOBA SILVESTER 2022 a NOVÝ ROK 2023

Chcete na poslednú chvíľu dokúpiť nejaké ingrediencie na chlebíčky alebo napríklad na vynikajúcu nátierku? V tom prípade by vás mohlo zaujímať, aká je otváracia doba na Silvestra Lidlu a či sa tohto obchodného reťazca týka nejaké obmedzenia. Pamätajte teda, že majú na Silvester obchody Lidl skrátenú otváraciu dobu. Lidl otváracia doba na Silvestra vyzerá nasledovne:

 • Silvester (31. decembra) – otvorené do 17:00,
 • Nový rok (1. januára) – zatvorené.

BILLA OTVÁRACIA DOBA SILVESTER 2022 a NOVÝ ROK 2023

Ak vám počas posledného dňa starého roka chýba dobré pitie alebo napríklad suroviny na prípravu skvelého zvárača, ktorým sa o pôlnoci venku zahrejete, až budete sledovať ohňostroj, mohla by vás zaujímať otváracia doba na Silvestra Billa predajnú. Aj tu je čas, kedy si môžete 31. decembra nakúpiť, skrátený. Billa otváracia doba na Silvestra je nasledujúca:

 • Silvester (31. decembra) – otvorené do 17:00,
 • Nový rok (1. januára) – zavreté.

KAUFLAND OTVÁRACIA DOBA SILVESTER 2022 a NOVÝ ROK 2023

Mnoho ľudí sa zaujíma aj o to, aká bude otváracia doba na Silvestra Kauflande, pretože sa jedná o ich obľúbený reťazec alebo majú tento obchod skrátka najbližšie a chcú si ešte počas posledného dňa roka nakúpiť čerstvé pečivo alebo nejaké dobroty na sviatočný stôl. Aká je v predajniach Kaufland otváracia doba na Silvestra, zistíte tu:

 • Silvester (31. decembra) – otvorené do 18:00,
 • Nový rok (1. januára) – zatvorené.

COOP JEDNOTA OTVÁRACIA DOBA SILVESTER 2022 a NOVÝ ROK 2023

Aká je otváracia doba Coop Jednota na Silvestra 2022? Rovnako ako v predchádzajúcich prípadoch sa budete musieť aj v týchto predajniach so svojimi nákupmi poponáhľať, pretože obchody sú otvorené iba v obmedzenom časovom úseku. Coop Jednota otváracia doba na Silvestra vyzerá nasledovne:

 • Silvester (31. decembra) – otvorené do 12:00 (cca 13:00, otvorené ako v sobotu)
 • Nový rok (1. januára) – zatvorené.

TESCO OTVÁRACIA DOBA SILVESTER 2022 a NOVÝ ROK 2023

Radi by ste vedeli, aká je otváracia doba na Silvestra Tesco predajní, pretože by ste si tam potrebovali narýchlo nakúpiť nejaké chipsy, dobroty alebo napríklad šampanské, ktorým oslávite príchod nového roka? Potom majte na pamäti, že aj tieto hypermarkety zatvárajú 31. decembra celkom skoro. Konkrétne bude otvorené na Silvestra 2022 takto:

 • Silvester (31. decembra) – otvorené do 18:00,
 • Nový rok (1. januára) – zatvorené.

METRO OTVÁRACIA DOBA SILVESTER 2022 a NOVÝ ROK 2023

Ako je otvorené na Silvestra v predajniach Metro a aká je otváracia doba 1. 1. 2023? Pokiaľ počas posledného dňa tohto roku vyrazíte do tohto obchodu, ani tu samozrejme nebudete sklamaní. Navyše bude otvorené o niečo dlhšie ako pri niektorých konkurenčných reťazcoch, takže sem môžete zabehnúť pre nákup na poslednú chvíľu. Aká je pre Metro otváracia doba na Silvestra?

 • Silvester (31. decembra) – otvorené do 18:00,
 • Nový rok (1. januára) – zatvorené.

TIP: Ak chcete využiť akčné ceny a zľavy, tak odporúčame nainštalovať si mobilné aplikácie Lidl Plus, Kaufland Card, Tesco Clubcard, …

Ďalšie obchody otvorené na Silvestra

Pokiaľ premýšľate, či sú na Silvestra otvorené obchody, možno nemáte na mysli žiadny z vyššie menovaných reťazcov, ale o niečo menšie predajne. Napríklad vo Fresh Plus je otváracia doba 31. 12 do 16 hodiny. Rovnaká je potom na Silvester otváracia doba aj v predajniach Konzum a otvorené tiež budú na Silvester 2022 obchody OBI, Baumax, Hornbach, IKEA aj mnoho ďalších.

Predajná doba na Silvestra býva podobná aj v prípade obchodov vo väčších obchodných centrách, kam ľudia po Vianociach často vyrážajú uplatniť darčekové poukazy, ktoré dostali, alebo omrknúť zľavy. Otváracia doba obchodov na Silvestra potom často býva obmedzená aj v prípade malých predajní a obchodíkov, ktorých tovar počas posledného dňa starého roka ľudia väčšinou nevyužijú. Môže ísť napríklad o zlatníctvo, železiarstvo, malé kvetinárstvo a podobne.

Otváracia doba v lekárňach

Ak v závere tohto roku ochoriete alebo sa vám počas bujarých silvestrovských osláv niečo nepríjemné stane, možno budete potrebovať rýchlo zájsť do najbližšej lekárne. Hoci sa odporúča mať zásobu bežných liekov doma, aby ste nemuseli na Silvestra ani na Nový rok nič podobné riešiť, niektoré situácie sa skrátka nedá predvídať.

Keďže silvester nepatrí medzi sviatky, lekárne by mali mať otvorené tak ako obvykle v rovnaký deň. Spoľahnúť sa potom určite môžete na lekárne v nemocniciach a lekárne s pohotovostnou službou. Pre konkrétnu lekáreň vo vašom okolí sa však odporúča skontrolovať na internete otváraciu dobu, aby vás nezaskočilo, že na niektorých miestach bude zatvorené.

Otváracia doba na Silvestra 2022 – online supermarkety

Keď ľudia zisťujú, ako sú otvorené obchody na Silvestra, často ich zaujíma aj to, či je na Silvestra otvorené v rámci nakupovania v online supermarketoch a aká je situácia na Nový rok. Niektoré portály ponúkajú v týchto dňoch rozvoz potravín v skrátenej dobe, ale dobrou správou je, že ich môžete využiť aj počas 1. januára.

Kedy musí mať obchody zatvorené?

Zo zákona musia byť obchody s predajnou plochou väčšou ako 200 metrov štvorcových zatvorené počas niektorých štátnych sviatkov. Sem patrí napríklad Veľkonočný pondelok, Deň slovenskej štátnosti, ale aj Štedrý deň, 1. sviatok vianočný (Boží hod) a 2. sviatok vianočný (sviatok sv. Štefana). Okrem toho sem môžeme zaradiť aj Nový rok, zatiaľ čo Silvester je bežným pracovným dňom.

Ako pracujú obchody na Silvestra?

Hoci sa posledný deň starého roka radí medzi normálne pracovné dni, kedy môžu byť obchody štandardne otvorené, väčšina reťazcov i menších predajní volí skrátenú otváraciu dobu. Na niektorých miestach, ako je Lidl, Billa si môžete nakúpiť iba do 17 hodín, zatiaľ čo v Tescu alebo Kauflande bude otvorené až do 18 hodín. Coop Jednota bude mať otvorené ako v bežnú sobotu.

Kde môžu byť otvorené obchody 1. 1. 2023?

Keďže sa 1. január radí medzi štátne sviatky, a to ako Nový rok a Deň vzniku samostatného Slovenského štátu, obchody s predajnou plochou väčšou ako 200 metrov štvorcových musia byť touto dobou zatvorené. Otvorené môže byť iba na čerpacích staniciach, v lekárňach alebo v predajniach na letiskách a staniciach. Okrem toho si môžete nakúpiť v malých obchodoch, ako sú večierky.

Aká je otváracia doba na Silvestra 2022 pri online supermarketoch?

Pokiaľ dávate prednosť nakupovaniu potravín a ďalšieho tovaru online, pravdepodobne vás zaujíma aj čas, kedy bude prebiehať rozvoz v prípade online supermarketov. Všetko záleží od konkrétneho predajcu.