AKVAPONIA DOMA: Ako na efektívne pestovanie?

Počuli ste už o kombinácii chovu rýb a pestovania zeleniny alebo byliniek? Ide o akvaponiku, ktorá je v posledných rokoch medzi ľuďmi čoraz populárnejšia. Povieme vám, aké sú výhody a nevýhody akvaponie, čo sa v akvaponii pestuje a aké druhy rýb sa v nej konkrétne chovajú alebo ako začať s akvaponikou, ak s týmto typom pestovania nemáte žiadne skúsenosti.

Čo je akvaponia?

Akvaponia je metóda, ktorá kombinuje chov rýb s pestovaním rastlín. Jej názov je kombináciou slov aquaculture (akvakultúra) a hydroponics (hydropónia), čo znamená, že kombináciou týchto dvoch technológií sa dosiahol ekosystém podobný tomu, ktorý sa nachádza v prírode. Na rozdiel od prírodného ekosystému je však aquaponics uzavretý systém vytvorený človekom.

Z hľadiska fungovania aquaponiky ide o systém založený na prirodzenom obehu hnojív v prírode. To znamená, že živočíchy poskytujú rastlinám potrebné živiny a rastliny zasa poskytujú výživu živočíchom. Na rozdiel od prírodných ekosystémov je však akvaponika riadený systém, ktorý je zaujímavou a sľubnou alternatívou tradičného poľnohospodárstva.

Aký je princíp akvaponie?

Akvaponia je jedinečný systém výroby potravín, ktorý kombinuje akvakultúru (chov rýb) s hydropóniou (pestovanie rastlín, ktoré na svoj rast nepotrebujú pôdu). Využíva symbiózu vodných živočíchov s pestovanými rastlinami a prospešnými baktériami v jednom obehovom systéme. Zatiaľ čo rastliny čistia vodu pre ryby, ryby zasa dodávajú rastlinám potrebné živiny.

Súžitie rastlín a rýb teda funguje úplne prirodzene. Vedľajším produktom chovu rýb je voda bohatá na živiny, ktorá slúži ako hnojivo pre rastliny v akvaponickom systéme. Tie dostávajú potrebnú výživu a následne vodu čistia, aby sa mohla opätovne použiť na chov rýb, čo je pre ľudí veľmi prospešné.

Akvaponické systémy obsahujú aj rôzne druhy baktérií, ktoré ich spontánne kolonizujú. Následne pomáhajú premieňať toxické varianty odpadových produktov rýb na formy, ktoré sú využiteľné pre pestované rastliny. Všetky organizmy sú potom vzájomne závislé, čo robí z aquaponiky veľmi komplexný systém. Okrem toho sa tu rastliny nijako umelo nehnoja ani chemicky neošetrujú.

Pokiaľ ide o to, ako to všetko funguje dohromady, v akvaponických systémoch, v ktorých sa chovajú ryby a pestujú plodiny, existuje špecifický cyklus dusíka. Zdrojom živín sú výkaly rýb, ktoré prítomné baktérie a iné mikroorganizmy premieňajú na jednoduché látky. Amoniak vylučovaný žiabrami rýb sa tak oxidáciou mení na dusitany a následne na dusičnany, ktoré môžu byť spracované rastlinami.

Hydroponicky pestované rastliny potom prostredníctvom svojho koreňového systému čistia vodu obsahujúcu živiny vyprodukované rybami. Tá sa potom môže vrátiť do nádrže s rybami a cyklus sa začína odznova. Jediný vstup, ktorý musí človek do tohto ekosystému poskytnúť, je potrava pre ryby. Okrem toho sa môžu pridávať ďalšie prvky na podporu rastu plodín, napríklad železo a draslík.

Rozdelenie aquaponie

Z technologického hľadiska sa aquaponika delí na dva špecifické typy systémov. Konkrétne sem možno zaradiť tieto varianty:

  • jednozávitové akvaponické systémy – uzavreté recirkulačné systémy,
  • dvojzávitnicové akvaponické systémy – systémy s oddelenými sekciami akvakultúry a hydropónie, v ktorých sa môžu zohľadniť aj špecifické požiadavky jednotlivých druhov.

Výhody akvaponie

Ľudia, ktorí nie sú oboznámení s akvaponiou, sa často pýtajú, prečo by mali tomuto systému dôverovať. Existuje však mnoho dôvodov. Okrem toho, že akvaponická produkcia nie je závislá od miestnych klimatických podmienok, je to aj celoročný zdroj potravín. Výnosy sú vyššie ako pri konvenčnom poľnohospodárstve a jednotlivé produkty sú tiež veľmi kvalitné.

Keďže voda sa v akvaponickom systéme opätovne využíva a recykluje, nároky na ňu sú v porovnaní s konvenčným poľnohospodárstvom minimálne. Tým sa šetria vodné zdroje, čo je veľmi pozitívne. Ďalšou výhodou je, samozrejme, efektívne využívanie a recyklácia živín v rámci konkrétneho akvaponického systému.

Aké sú teda výhody aquaponie?

  • Pestovanie rastlín nevyžaduje žiadnu pôdu,
  • veľká úspora vody (údajne až 95 %),
  • nezávislosť od počasia a klímy,
  • celoročné využitie vnútorných akvaponických fariem,
  • žiadne umelé hnojenie ani chemické ošetrenie,
  • minimálna produkcia odpadu,
  • prevádzka šetrná k životnému prostrediu,
  • menší výskyt nepríjemných škodcov a chorôb,
  • nenáročná údržba (žiadne okopávanie alebo zavlažovanie),
  • vyššie výnosy v porovnaní s tradičnými poľnohospodárskymi metódami,
  • vysoká kvalita potravín (vysoký obsah prospešných látok a vysoká výživová hodnota).

Na rozdiel od konvenčného chovu rýb v tomto prípade ľudia nevypúšťajú znečistenú vodu do prostredia, ale nechávajú ju neustále cirkulovať v akvaponickom systéme. Z tohto dôvodu ide o veľmi ekologický spôsob výroby potravín. Okrem toho sa dá inštalovať a prevádzkovať takmer kdekoľvek (aj v mestách) a ľudia o ňom hovoria ako o budúcnosti udržateľného poľnohospodárstva.

Nevýhody aquaponie

Ako všetko, aj aquaponika má však niektoré nevýhody, ktoré môžu pestovateľov odradiť od používania tejto metódy. Patria k nim finančné náklady a vyššie riziko podnikania (systém môže zlyhať v dôsledku chýb, čo spôsobí straty). Ľudia, ktorí sa venujú aquaponike, by preto mali mať potrebné skúsenosti s akvakultúrou aj rastlinnou výrobou.

Akvaponické plodiny

Pomocou aquaponie môžete pestovať širokú škálu zeleniny a byliniek, ale aj sladkovodné riasy alebo mikrozeleninu. Konkrétne ide o niekoľko druhov čerstvého šalátu (napr. choi, mangold, mangold, hlávkový šalát) a bylinky, ako je bazalka, mäta pieporná, pažítka, medovka alebo petržlen.

V aquaponických systémoch možno pestovať aj ovocie a koreňovú zeleninu. Pokiaľ ide o mikrozeleninu, najčastejšie sa pestujú výhonky reďkovky, rukoly, brokolice, lucerny alebo hrachu, ale aj klíčky fazule mungo alebo jačmeňa. Tieto plodiny potom majú bohaté výživové vlastnosti, vďaka ktorým sú kvalitnou súčasťou stravy.

Akvaponické ryby

V akvaponickom systéme zohrávajú dôležitú úlohu aj ryby, pretože ich organický odpad je vhodným prírodným hnojivom pre pestované rastliny. Konkrétne môže ísť o rýchlo rastúce sladkovodné druhy, ako sú africký sumec, tilapia nílska, niektoré jesetery, pstruh dúhový, sih americký, kapor a úhor.

Okrem konzumných rýb však možno do akvaponických systémov zaradiť aj okrasné a jazierkové ryby. Konkrétne ide o kapra koi a kapra závojnatého, ale môžeme sem zaradiť aj jesetera hviezdnatého, jesetera malého, jesetera albinotického alebo napríklad jesetera bieleho. Pokiaľ ide o akváriové ryby, v tomto prípade ide o neóny, skaláre, parmice alebo rodostomy.

Domáca akvapónia

Hľadáte sprievodcu akvaponikou, ktorý vám umožní vyskúšať túto metódu vo vlastnej domácnosti? V tom prípade majte na pamäti, že by ste mali mať aspoň nejaké znalosti o rybách aj rastlinách, aby ste svojmu systému dokázali poskytnúť všetko, čo bude potrebovať. Odporúča sa tiež pestovať v kontrolovanom prostredí a môžete si vybrať z rôznych hotových systémov, aby ste si aquaponiku nemuseli budovať sami.

Čo budete potrebovať na akvaponiku?

  • Akvárium na ryby,
  • krmivo pre ryby,
  • box na pestovanie rastlín,
  • hadicu na vodu,
  • čerpadlo,
  • ryby,
  • rastliny.

Ak ste začiatočník, odporúča sa začať s chovom sumčeka afrického alebo tilapie nílskej, zatiaľ čo odborníci môžu skúsiť náročnejší chov pstruhov. Pokiaľ ide o plodiny, najčastejšie sa pestujú šaláty, ktoré majú krátke vegetačné obdobie, ale môžete samozrejme skúsiť aj pestovanie byliniek. Pre náročnejších môžete pestovať koreňovú zeleninu, paradajky alebo jahody.

Dobrou správou je, že akvaponický systém môže byť ľahko malý, takže ho môžete umiestniť na balkón alebo do obývačky. Navyše pri troche snahy môže plniť aj okrasnú funkciu. Vždy však pamätajte, že musíte zabezpečiť dostatočné vetranie a správnu cirkuláciu vody, aby boli ryby, rastliny a baktérie zdravé. Zároveň budete musieť udržiavať dobrú kvalitu vody, ktorá je pre tento štýl pestovania nevyhnutná.

Vodu je potrebné pravidelne monitorovať, konkrétne sa zamerať na obsah rozpusteného kyslíka, teplotu, aktuálne pH, alkalitu a tiež celkový obsah dusíka. Na tento účel je možné zakúpiť rôzne testovacie súpravy. Zároveň sa vyhnite nadmernému kŕmeniu rýb, pretože neskonzumovaná potrava môže byť pre váš systém veľmi škodlivá.

Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!

Čo je akvapónia?

Akvapónia je metóda kombinácie chovu rýb a pestovania rastlín. Je to systém založený na prirodzenom obehu hnojív, v ktorom žijú ryby, rastliny a prospešné baktérie v symbióze. Ryby dodávajú rastlinám hnojivo, z ktorého si berú potrebné živiny, zatiaľ čo rastliny potom čistia vodu tak, aby sa mohla znovu použiť na chov rýb.

Čo je to akvaponická farma?

Akvaponiu môžete samozrejme vyskúšať aj doma, ale akvaponické farmy využívajú túto metódu vo väčšom meradle. Primárne chovajú ryby na konzumáciu a pestujú rastliny, ktoré potom dodávajú zákazníkom alebo prípadne farmaceutickým závodom, kde získavajú vysokokvalitnú kyselinu listovú. Tieto farmy existujú po celom svete a niekoľko ich nájdete aj v Slovenskej republike.

Aké druhy rýb sa v akvaponii chovajú?

Na akvaponickú produkciu sú vhodné rôzne druhy rýchlo rastúcich sladkovodných rýb, ako je sumec africký, tilapia nílska, pstruh dúhový a niektoré druhy jeseterov. Existujú však aj systémy, v ktorých možno chovať okrasné a rybníkové ryby, ako sú koi kapry, závojnatky a jesetery. Pokiaľ ide o akváriové ryby, v menších systémoch sa darí neónskym rybám alebo parmám.

Dá sa akvapónia zriadiť aj v domácnosti?

Vlastný akvaponický systém si môžete, samozrejme, zaobstarať aj doma. Na internete sú k dispozícii jednotlivé komponenty a celé systémy, ktoré si môžete nainštalovať doma bez toho, aby ste museli sami niečo zostavovať. Dôležité je vybrať si správne ryby a rastliny a potom udržiavať dobrú kvalitu vody, dostatočné vetranie a správnu cirkuláciu.