MEDVEDÍ CESNAK: Ako ho pestovať doma aj na záhrade?

Obľúbili ste si medvedí cesnak, ktorý je známy pre svoju aromatickú vôňu a jemne pikantnú chuť, ale nebavia vás výpravy do vzdialeného lesa, kde táto bylina rastie? V tom prípade si môžete medvedí cesnak vysadiť na vlastnej záhradke. Prezradíme, ako zvláda medvedí cesnak pestovanie zo semienok aj z cibuliek, kedy vysádzať medvedí cesnak a kedy potom nastane vhodný čas na jeho zber.

Ako pestovať medvedí cesnak?

Medvedí cesnak je vytrvalá bylina s podzemnou cibuľou, ktorá dorastá do veľkosti 15 až 40 centimetrov. Základom nadzemnej časti rastliny sú dva až tri podlhovasté prízemné listy, ktoré majú sýto zelenú farbu a môžu byť až 20 centimetrov dlhé. Na konci mája sa objavujú aj drobné biele kvietky usporiadané do pologuľovitého lichookolíka. Plodom medvedieho cesnaku je kapsula.

V Slovenskej republike sa jedná o pomerne bežný rastlinný druh, ktorého rozšírenie je značne nerovnomerné. Najčastejšie sa s ním stretnete na západe Slovenska, zatiaľ čo v juhozápadnej časti republiky je skôr vzácnosťou. Veľa ľudí preto volí možnosť domáceho pestovania medvedieho cesnaku, čo podľa záhradkárov nie je príliš zložité. Zvládnuť by to mal teda každý začiatočník.

Na trhu sú dostupné semená medvedieho cesnaku, ale na pestovanie môžete využiť aj cibuľky medvedieho cesnaku. Osivo dnes bežne zoženiete v záhradníctvach alebo na internete, ale predávajú sa samozrejme aj sadeničky medvedieho cesnaku v kontajneroch. Môžete si teda sami zvoliť, akú formu preferujete.

Vhodné stanovište

V prírode rastie medvedí cesnak predovšetkým v lužných a listnatých lesoch, na brehoch potokov a riek alebo aj na úpätí svahov. Objavuje sa ešte pred olistením, takže sa nemôže sťažovať na nedostatok slnečných lúčov, ktoré by hustým lesným porastom neboli schopné preniknúť. Všeobecne má ale najradšej miesta, ktoré sú vlhké, tienisté a severne orientované.

Pokiaľ teda vyberáte stanovište na pestovanie medvedieho cesnaku, zvoľte záhon v polotieni, ktorý sa nachádza neďaleko opadavých stromov a kríkov. Príliš sa naopak nehodí do suchých záhrad, kde by bol od rána do večera vystavený priamym slnečným lúčom. Navyše vždy berte do úvahy aj silnú cesnakovú arómu, ktorú táto rastlina vydáva, a radšej voľte vzdialenejšie kúty záhrady.

Ak chcete medvedí cesnak umiestniť na záhon vedľa iných rastlín, pamätajte na to, že sa na prvý pohľad podobá jedovatej konvalinke vonnej. Preto ho nikdy nevysádzajte do jej blízkosti, pretože by mohlo dôjsť k fatálnej zámene. Zvoľte radšej stanovište pod stromami a kríkmi, ktoré medvedí cesnak vďaka svojim fungicídnym účinkom dokáže ochrániť pred hubovými chorobami (múčnatke, hrdze, chrastavitosť).

Cibuľky, alebo semená?

Veľa záhradkárov, ktorí by si radi zaistili vlastný medvedí cesnak, váha nad tým, či ho pestovať radšej zo semien, alebo na záhrade vysadiť cibuľky. Obe varianty sú možné, pričom o tom, ktorý z nich je lepší, botanici dodnes vedú spory. Záleží hlavne na osobných preferenciách a prípadne na tom, čo sa vám podarí zohnať. Niekto potom dokonca vyrýva zhluky rastlín aj s balom, ktoré následne rozdelia na viac kusov.

Pestovanie medvedieho cesnaku zo semien

Pokiaľ zvolíte na pestovanie medvedieho cesnaku semená, majte na pamäti, že zberu sa dočkáte až budúci rok (teda za rok a pol). Osivo zoženiete v bežných záhradníckych predajniach, v hobby marketoch, ale aj na internete. Dôležitý je potom výber vhodného stanovišťa, ideálne s piesočnatohlinitou až ílovitou kyprou pôdou, ktorá sa pred výsadbou medvedieho cesnaku nehnojí.

Siatie medvedieho cesnaku sa robí ideálne na jeseň (od septembra do novembra), pretože by osivo malo prejsť zimnými teplotami. Pokiaľ budete chcieť semená vysievať inokedy, mali by ste ich najprv vložiť do trochy substrátu a na mesiac dať do chladničky, aby prebehla studená stratifikácia. Inak vám bude vysiaty medvedí cesnak veľmi zle klíčiť.

Semená medvedieho cesnaku vysievajte husto (do trsov), a to ideálne do hĺbky 1 centimetra. Kým rastliny vyklíčia, uplynie zhruba mesiac. Vzhľadom na to, že ide o rastlinu, ktorá sa najviac vyžíva v lužných a listnatých lesoch, kde je pomerne vlhko, nikdy nezabúdajte na pravidelnú zálievku. Po výseve je navyše dobré prikryť záhon alebo jeho časť vrstvou lístia.

Pestovanie medvedieho cesnaku z cibuliek

Kedy vysádzať medvedí cesnak, pokiaľ si namiesto semien radšej zvolíte cibuľky? K dispozícii máte dve možnosti, a to buď na jeseň, alebo na jar (v marci alebo apríli). Pokiaľ však zvolíte druhý variant, na zber sa môžete tešiť už za niekoľko týždňov. V oboch prípadoch však pamätajte na dostatočnú a pravidelnú zálievku.

Cibuľky vsádzajte vždy do trsov (ideálne 5 až 10 cibuliek pohromade), a to takým spôsobom, aby nad ich vrcholkom zostalo ešte zhruba 5 centimetrov pôdy. Korienky jednotlivých cibuliek pred výsadbou zastrihnite zhruba na 3 centimetre a potom ich v zhlukoch umiestňujte asi 10 až 20 centimetrov od seba.

Ani v tomto prípade pôdu pred výsadbou medvedieho cesnaku neprihnojujte a nikdy ho nevysádzajte (ani nevysievajte) do pôdy prehnojenej. Ideálne je využiť priestor pod nejakým ovocným či okrasným listnatým stromom, z ktorého na jeseň opadáva lístie, takže je tunajšia pôda stále kyprá a má dostatok vlhkosti.

Medvedí cesnak sa potom zberá zhruba od marca do mája, než rastliny začnú vykvitať. Po odkvitnutí jeho listy uvädnú a stiahnuť sa späť do pôdy. V tej rastliny prezimujú a vyrastú opäť na jar. Pokiaľ však zaznamenáte, že medvedí cesnak u vás na záhrade chradne, pravdepodobne je na vine nedostatok tieňa a prirodzenej pôdnej vlhkosti, ktorú ani zálievkou nedoženiete.

Pestovanie medvedieho cesnaku doma

Pokiaľ máte k dispozícii vlastnú záhradku, urobte medvediemu cesnaku miesto na polotienistom, vlhkom stanovisku, ktoré je orientované smerom na sever. Ak nemáte ale medvedí cesnak kde pestovať, pretože žijete v byte, nezúfajte. V správnych podmienkach totiž zvláda medvedí cesnak pestovanie v kvetináči aj v iných nádobách, takže ho môžete umiestniť za okno alebo na balkón. Aj v tomto prípade platí, že môžete na pestovanie použiť semená aj cibuľky a nikdy by ste nemali zabúdať na dôkladnú zálievku.

Kde sa darí medvediemu cesnaku?

Ak sa chcete pustiť do pestovania medvedieho cesnaku na vlastnej záhrade, vyberajte miesta, ktoré sa nachádzajú v polotieni. Ide totiž o rastlinu, ktorej sa najlepšie darí v lužných a listnatých lesoch alebo na brehoch potokov, kde je vlhko a tieň. Vybrané stanovište by malo byť severne orientované, pričom najlepšie bude miesto neďaleko opadavých stromov a kríkov, niekde vo vzdialenejšom kúte záhrady.

Ako pestovať medvedí cesnak zo semien?

Osivo sa dá kúpiť v bežných záhradníckych predajniach, v hobby marketoch aj na internete. Výsev medvedieho cesnaku sa vykonáva na jeseň, a to zhruba od septembra do novembra, pretože semená musia prejsť zimnou stratifikáciou. Ak chcete, aby sa rastlinám na vašej záhrade darilo, semená vysievajte husto (do trsov) a zhruba do hĺbky 1 centimetra. Nezabudnite ich potom pravidelne zalievať a prikryť záhon vrstvou lístia.

Ako sa pestuje medvedí cesnak z cibuliek?

Výsadba cibuliek sa vykonáva buď na jeseň, alebo na jar, konkrétne potom v marci a apríli. Cibuľky sa vždy vsádzajú do trsov, a to zhruba po piatich až desiatich, pričom ešte pred výsadbou je dobré zastrihnúť korienky na 3 centimetre. Nad vrcholkom cibuliek by potom malo zostať zhruba 5 centimetrov pôdy a jednotlivé trsy by mali byť asi 10 až 20 centimetrov vzdialené. Pôdu nikdy neprihnojujte a nezabudnite na dôkladnú zálievku.

Kedy sa zberá medvedí cesnak?

Pokiaľ pestujete medvedí cesnak zo semien, na zber si budete musieť počkať. Úrody sa totiž dočkáte až na budúci rok, teda za rok a pol od výsadby. Ak ale zvolíte druhú variantu, ktorou je pestovanie medvedieho cesnaku z cibuliek, budete si na ňom môcť pochutnať o dosť skôr. Ak vysadíte cibuľky na jar, zber môže prebehnúť už za niekoľko týždňov.