JARNÉ PRÁZDNINY 2024: Kedy budú mať deti voľno?

Skôr než sa vonku oteplí a za oknami rozkvitnú stromy, deti školou povinné sa dočkajú jarných prázdnin. Každý rok pripadajú na február a marec, ale ich konkrétny dátum sa líši podľa okresu. Prezradíme, kedy budú jarné prázdniny v roku 2024, ako budú vyzerať ich termíny v jednotlivých regiónoch a kam na jarné prázdniny 2024 s deťmi zavítať.

Kedy sú jarné prázdniny 2024?

Veľa deti sa každý rok hneď po Vianociach pýta na to, keď začínajú jarné prázdniny, pretože sa nemôžu dočkať, kedy si užijú spoločné chvíle, keď sú rodičia v horách alebo si jednoducho doprajú ďalší odpočinok od školských lavíc, ešte než vonku trochu stúpnu teploty a začne ozajstná jar. Odpoveď na túto otázku ale v skutočnosti nie je tak jednoduchá, ako by sa mohlo zdať.

Termíny jarných prázdnin totiž nie sú pre všetky školy rovnaký, ale líšia sa podľa konkrétneho miesta, takže deti z celej republiky nemajú voľno naraz. Miesto toho sú jednotlivé regióny rozdelené do troch turnusov prebiehajúcich od polovice februára zhruba do polovice marca.

Dôvodom pre toto rozdelenie je skutočnosť, že by inak mohlo dôjsť k prílišnému zaplneniu ubytovacích kapacít v lyžiarskych strediskách a na ďalších miestach, kam rodina s deťmi pravidelne vyráža. Presné termíny jarných prázdnin potom vyhlasuje s predstihom Ministerstvo školstva, mládeže telovýchovy, pričom každý rok dochádza a dochádza k cyklickému posúvania turnusov, aby sa oblasť prestriedala.

Jarné prázdniny 2024 pripadnú konkrétne na obdobie od 16. februára do 11. marca (od tretieho februárového týždňa do druhého marcového týždňa). Aj keď si mnohí ľudia myslia, že sú termíny jarných prázdnin líšia na základe adresy trvalého bydliska žiakov a študentov, vo skutočnosti záleží na tom, kde sídli škola, ktorú dieťa navštevuje.

TOP:   Najúčinnejšie AFIRMÁCIE: Ako afirmácie fungujú a ako ich správne používať?

19. februára 2024 – 25. februára 2024

Banskobystrický, Žilinský a Trenčiansky kraj.

26. februára 2024 – 3. marca 2024

Košický a Prešovský kraj.

4. marca 2024 – 10. marca 2024

Bratislavský, Nitriansky a Trnavský kraj.

Kam na jarné prázdniny 2024?

Čas jarných prázdnin využívajú slovenské rodiny tradične k rekreačným výletom do tuzemských i zahraničných skiareálov, kde si užívajú lyžovanie a ďalšie zimné športy. Medzi najobľúbenejšie miesta, kde si v rámci zimných radovánok na svoje pridu deti i dospelí, patrí napríklad Bachledova dolina, Jasná, Mýto pod Ďumbierom, Park Snow Donovaly, Snowland Valčianska dolina, Winter Park Martinky (Martinské holé), Snowparadise Veľká Rača, Štrbské Pleso, Tatranská Lomnica, Ski centrum Strachan Ždiar, Salamandra Resort v Štiavnických vrchoch.

Ak ste výlet na hory stihli už počas vianočnej dovolenky a chceli by ste sa pre tentokrát pozrieť inam, alebo naopak lyžovaniu vôbec neholdujete, môžete samozrejme s deťmi vyraziť aj inam. K často vyhľadávaným kratochvíľam sa zaraďujú hlavne návštevy akvaparkov a IQ parkov, únikových hier alebo zaujímavých výstav. Stúpa tiež dopyt po dovolenkách v zahraničných destináciách, a to nielen na horách, ale tiež pri mori.

Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!

Kedy je polročné vysvedčenie 2024?

Prvá polovica školského roku 2023/2024 končí v utorok 31. januára 2024, kedy žiaci a študenti dostanú vysvedčenie. Polročné prázdniny pre tento školský rok boli ale Ministerstvom školstva zrušené.

Ako vychádzajú jarné prázdniny?

Termíny jarných prázdnin sú na území Slovenskej republiky rozdelené do troch samostatných turnusov v priebehu februára a marca, aby sa zamedzilo prílišnej vyťaženosti lyžiarskych stredísk a ďalších obľúbených miest. V tomto roku pripadnú jarné prázdniny na obdobie od 19. februára 2024 do 10. marca 2024, pričom konkrétne termíny sú rozdelené podľa krajov.

TOP:   Najúčinnejšie AFIRMÁCIE: Ako afirmácie fungujú a ako ich správne používať?

Kedy má jarné prázdniny 2024 Bratislava?

Bratislava má jarné prázdniny zároveň s Bratislavským, Nitrianskym a Trnavským krajom od 4. marca do 10 marca 2024

Kam s deťmi vyraziť počas jarných prázdnin?

Medzi najobľúbenejšie destinácie, kam sa rodiny s deťmi počas jarných prázdnin vydávajú, patria tuzemské i zahraničné horské strediská, kde si môžu spoločne užívať lyžovanie, jazdu na snowboarde a ďalšie zimné radovánky. Okrem toho sa predávajú aj zimné tábory pre deti alebo rodičia berú deti k moru, do aquaparkov alebo IQ parkov či niekam za kultúrou.