NAJLEPŠIE PRIANIE KU DŇU MATIEK: Vtipná SMS či Messenger správa mame!

Hoci je dobré mamičke lásku a úctu vyjadrovať pravidelne, skvelou príležitosťou, kedy pre ňu urobiť niečo špeciálne alebo vybrať nejaký pekný darček, ktorý ju poteší, je druhá májová nedeľa. Na tento termín totiž v Slovenskej republike pripadá Deň matiek, keď ľudia oslavujú materstvo a puto medzi matkou a dieťaťom. Poradíme, čo mamičke zaručene urobí radosť a aké prianie ku Dňu matiek vybrať.

Kedy je Deň matiek?

Ako Deň matiek sa označuje sviatok, ktorý sa v rôznych podobách oslavuje po celom svete. Hoci pripadá na rôzne termíny, myšlienka je všade rovnaká. Ľudia v tento deň vzdávajú hold matkám a ich úlohe, oslavujú materstvo a pripomínajú si, aké dôležité je puto medzi matkou a jej deťmi. Je to teda skvelá príležitosť, kedy môže človek mamičke povedať, ako ju má rád, alebo pre ňu niečo pekné urobiť.

V Slovenskej republike sa sviatok matiek oslavuje druhú nedeľu v máji, podobne ako napríklad v Spojených štátoch, v Kanade, v Českej republike alebo v mnohých krajinách Európskej únie. V roku 2023 tak pripadá na 14. mája. Napríklad vo Veľkej Británii a Írsku však ľudia oslavujú Deň matiek štvrtú pôstnu nedeľu, v Rusku a niektorých balkánskych štátoch pripadá na rovnaký termín ako MDŽ a v mnohých ďalších štátoch má úplne iný (niekde aj pevne daný) dátum.

Čím potešiť mamičku na Deň matiek?

Lámete si hlavu s tým, ako najlepšie vyjadriť, čo pre vás mamička znamená, a ako jej poďakovať za všetko, čo pre vás robí? Medzi najobľúbenejšie darčeky ku Dňu matiek sa rozhodne radia kvety. Môžete zvoliť buď tie rezané, ktoré má vaša mamička najradšej, alebo zájsť na lúku a natrhať jej pugét čerstvých kvetov, ktorý nikto iný nemá. A pokiaľ je mamička milovníčkou izbových rastlín, poteší ju určite aj kvietok v kvetináči.

Ďalším obľúbeným darčekom k sviatku matiek sú samozrejme rôzne sladkosti. Či už vyberiete dobrú čokoládu, obľúbenú bonboniéru, zákusok z cukrárne alebo napríklad gumových medvedíkov, mamička sa určite hnevať nebude. Okrem toho samozrejme môžete niečo dobré upiecť alebo uvariť, a ak sa chcete trochu rozšupnúť, mamička určite nepohrdne pozvaním na kávu alebo do peknej reštaurácie.

Ak chcete mamičke urobiť radosť, môžete jej kúpiť aj pekný darček od srdca. Zatiaľ čo niektoré ženy potešia kvalitný šál alebo pekná šatka, iné dajú prednosť šperkom a ďalšie zase nadchne vtipná drobnosť, ktorú si doma vystavia na poličke. Možnosti sú skrátka nekonečné, stačí sa len zamyslieť nad tým, čo má vaša mamička najradšej.

Prianie pre mamičku ku Dňu matiek

K tradíciám, ktoré sú so sviatkom matiek neodmysliteľne spojené, patrí aj poďakovanie mamičke vo forme gratulácie ku Dňu matiek. Ženy pritom najčastejšie dostávajú prianie ku Dňu matiek od detí, ale za pekný odkaz pre mamičku sa určite nemusia hanbiť ani dospelí. A vôbec nezáleží na tom, či jej pošlete peknú SMS, pohľad, list, vyrobené prianie alebo vtipnú kartičku z obchodu.

Aký bude mať prianie ku Dňu matiek text, si môžete vybrať sami. Medze sa potom rozhodne nekladú ani pri výbere vlastného blahoželania ku Dňu matiek. Zatiaľ čo niektorí kupujú vtipné či dojemné kartičky, iní dávajú prednosť vlastnoručne vyrobeným prianiam. Výroba prianí ku Dňu matiek je pritom obľúbená hlavne v školách a v škôlkach, kde môžu deti popustiť uzdu fantázii.

Pokiaľ žijete ďaleko a návštevu mamičky tento rok nezvládnete, určite jej môžete aspoň zavolať alebo vybrať pekné online prianie ku Dňu matiek či obrázkové prianie ku Dňu matiek, ktoré ju potešia. Hoci elektronické prianie ku Dňu matiek nie je tak osobné ako napríklad ručne vyrobená kartička, mamička určite ocení vašu snahu a to, že ste si na ňu spomenuli.

Originálne prianie ku Dňu matiek

Premýšľate, aké zvoliť na Deň matiek prianie, aby ste mamičku potešili a vykúzlili jej úsmev na perách? Pokiaľ nie ste práve kreatívny a žiadny pekný odkaz vás momentálne nenapadá, nezúfajte. Môžete sa inšpirovať na nasledujúcich riadkoch, kde sme pripravili najlepšie priania mamičke ku Dňu matiek, ktoré budú mať zaručene úspech:

 • Najdrahšia mamička, prajem Ti všetko najlepšie ku Dňu matiek! Zo srdca Ti ďakujem za všetku lásku, starostlivosť a nehu, ktorú mi dávaš. Mám Ťa najradšej na celom svete.
 • Usmievaš sa, aj keď si smutná. Robíš všetko, aj keď si unavená. Poskytuješ nám pohodlie, aj keď ho sama nemáš. Si tu pre nás, aj keď si chorá. Máme Ťa veľmi radi, mamička, a prajeme najkrajší Deň matiek!
 • Mamička, ty to so mnou vždy myslíš dobre, ale ja na to často prídem až po nejakej dobe. Si báječná, a preto Ti chcem veľmi poďakovať za to, že si ma vychovala. Krásny Deň matiek!
 • To, čo k Tebe cítim, mami, sa nedá popísať slovami. Zahŕňaš ma láskou, dôverou a pochopením pre všetko, čo robím. Veľmi si Ťa vážim a prajem krásny Deň matiek!
 • Najkrajšie okamihy detstva som zažila s Tebou. Vždy si ma zahŕňala láskou a nehou. Ďakujem Ti za všetko, čo si pre mňa urobila. Prajem Ti ten najlepší Deň matiek!
 • Mamička, vďaka Tebe viem, aké je dôležité vedieť rozdávať lásku i radosť. Veľmi Ti ďakujem za všetko, čo si ma naučila, a dúfam, že Ti to raz budem vedieť splatiť. Všetko najlepšie ku Dňu matiek!
 • Je to dávno, čo si mi rozprávala rozprávky, fúkala mi odreté kolená a učila ma poznávať svet. Teraz rozprávaš rozprávky vnúčatám a oni ťa majú radi rovnako ako ja. Si najlepšia babička a mamička na svete. Krásny Deň matiek!
 • Vďaka za prebaľovanie mojich plienok, trpezlivé odpovedanie na každú moju otázku, neustále zaväzovanie šnúrok, prípravu výborných desiat, zhovievavosť v dospievaní aj za pravidelné telefónne kontroly, či som v poriadku. Si najlepšia, mamička! Krásny Deň matiek.
 • Moja milá mamička, prijmi odo mňa toto prianie za všetky starosti a strasti, ktoré so mnou máš. Prajem Ti hlavne zdravie a úsmev na tvári. Ďakujem za všetko, čo mi dávaš. Báječný Deň matiek!
 • Pre mamičku ku Dňu matiek za to, ako sa o mňa starala a neustále stará. Si skvelá žena a môj veľký vzor. Mám Ťa najradšej, mamička!
 • Milá mamička, dala si mi všetku lásku, starostlivosť aj silu, čo si mala, a aj keď si to nehovoríme nahlas, každý deň vo svojom živote Ťa mám veľmi rada. Všetko najlepšie k dnešnému sviatku matiek!
 • Byť mamičkou nie je ľahké. Každý deň zo seba vydávaš to najlepšie, aby si urobila zo svojich detí dobrých ľudí. Ďakujem Ti za všetko, čo nám dávaš, a prajem Ti krásny sviatok matiek!
 • Byť matkou je tá najťažšia, ale aj najkrajšia vec na svete. Ďakujeme za všetko, čo nám dávaš, a prajeme Ti krásny Deň matiek!
 • Si tá najlepšia mamička na svete. Aj keď kričíš, nenájdeš dve rovnaké ponožky alebo sa Ti nepodarí obed. Máme Ťa veľmi radi takú, aká si, a nevymenili by sme Ťa za nič na svete. Všetko najlepšie k sviatku matiek!

Vtipné prianie ku Dňu matiek

Chcete svojej mamičke poslať na Deň matiek vtipné prianie, ale neviete si rady s tým, aký odkaz bude pre ňu ten najlepší? Alebo nie ste príliš originálni a žiadne blahoželanie, ktoré by mamičku rozosmialo, vás momentálne nenapadá? Ak by ste boli radi, keby bolo prianie ku Dňu matiek vtipné, môžete sa inšpirovať v našom výbere:

 • Prajem Ti, mami, vydrž to s nami! Krásny Deň matiek!
 • Mamička má dnes sviatok, kúpil by som jej pestrý šátok, bohužiaľ ale dnes, som úplne bez peňazí. Mám Ťa rád, mami!
 • Mami, je Deň matiek a tak odpočívaj. Hlavne sa nezaoberaj žiadnymi domácimi prácami. Jednoducho na chvíľu predstieraj, že si ja!
 • Mami, nemať Ťa, čo by so mnou asi bolo? Bol/a by som teraz niekde bez bundy, škúlil/a by som od hladu a mal/a by som na sebe špinavú spodnú bielizeň! Všetko najlepšie k sviatku matiek.
 • Hoď si nohy na stôl, mama, dnes Ti každý hovorí dáma. Zabudni na bielizeň, umývačku, do zákusku zabor lyžičku. Veď máš sviatok, tak len seď, zajtra zase príde šeď. Všetko najlepšie k sviatku matiek!
 • Mamička milá, dnes je Tvoj deň, nechaj prácu doma a vyraz von. Dopraj si prechádzku, veď svieti slniečko, za rohom v pokoji uži si pivečko. Vieme, že staráš sa vzorne o nás, tak si daj dnes konečne oraz. Krásny Deň matiek!
 • Materská láska nepozná hraníc, nevymenil by som Ťa za nič. Skvelý je každý Tvoj obed aj vypraná ponožka, škoda, že trpí pri tom Tvoja pokožka. Dopraj si dnes pleťovú masku, ja zatiaľ otvorím Ti fľašku. Uži si ten Tvoj sviatok matiek, zajtra už zase začne zmätok.
 • Dieťa robí z dámy mamu, víno zase z mamy dámu. Pripime si preto dnes, nech ten život nie je des. Všetko naj, dnes sa oslavuje, nech Ťa život s nami baví. Krásny Deň matiek!

Básnička pre mamičku ku Dňu matiek

Premýšľate, ako najlepšie vyjadriť, že svojej mamičke prajete všetko najlepšie ku Dňu matiek? Pokiaľ si potrpia na dojemné odkazy, vhodným riešením by mohla byť básnička, ktorá za vás najlepšie povie, čo máte na srdci. Ak nie ste ale práve básnické črevo, môžete si vybrať niektoré z prianí na Deň matiek, ktoré sú uvedené nižšie:

 • S Tebou sa nám krásne žije, s Tebou je svet fantázie. Prajeme Ti, mamička naša milá, aby si vždy len šťastná bola. Máme Ťa veľmi radi!
 • Všetko najlepšie, mamička, už nie som malé bábätko, ale stále Ťa rovnako rada mám, pusinku ku Dňu matiek posielam.
 • Mamička moja milá, Tebe som sa narodila. Ty máš ma a ja mám Teba, si moje slnko, ja Tvoje nebo. Krásny Deň matiek!
 • V brušku si ma nosila, v kočíku ma vozila. Pamätáš prvý zúbok? Natlčené kolienko? U všetkého si vždy bola, moja sladká mamička. Ďakujem za Tvoju lásku a prajem najkrajší Deň matiek!
 • Pre moju mamičku nakreslím kvetinku a potom jej na tvár dám sladučkú pusinku. Pekný Deň matiek!
 • Krásny deň je v kalendári, všetky mamičky dnes žiaria, prajeme Ti všetko naj, nech je Ti tu s nami hej!
 • Dnes je sviatok mamičiek, vonku slnko svieti, malí nesú kamienok, veľkí zase kvitnú. Prijmi od nás darčeky, čo sme vonku našli, aby si mala radosť z nich, pridáme aj mašľu.
 • Láska je vec prepekná, najmä keď je materská. Vďaka za Tvoju starostlivosť, nehu, lepšie vyjadriť to neviem. Uži si svoj veľký deň, veď máš sviatok dnes len. Krásny Deň matiek!
 • Mama tá má život tvrdý, som však na ňu za to hrdý, buď vždy dobrý, otecko, na tú našu mamičku. My ju máme radi veľa, od jari až do Vianoc. Všetko najlepšie k sviatku matiek!
 • Keď sa niečo nepodarí, aj keď hnevám málinko, máš ma rada a ja Teba, moja zlatá mamička! Krásny Deň matiek!
 • Mamička, Ty si ma vychovala, Ty si mi prvú pusinku dala, prvýkrát pohladila moje vlásky, dala mi veľa lásky. Za všetko Ti veľmi ďakujem, mám Ťa najradšej!
 • Mamička milá, Ty si moja víla, svoju lásku dávaš a nič nežiadaš. Lepší liek nie je, než Tvoje pohladenie, a vieš, ako povzbudiť, za to Ti patrí vďaka. Všetko najlepšie k sviatku matiek!
 • Všetko najlepšie k Tvojmu sviatku, dávam Ti toto prianie na pamiatku. Veď patrí Ti tento deň, nech splní sa Ti každý sen. Si všetkým, čo na tomto svete mám, ja jediná Ťa veľmi dobre poznám. Krásny Deň matiek!
 • Nepotrebujem slnko, ktoré žiari, stačí mi úsmev na Tvojej tvári. Si ako ruža, ktorá kvitne, si tá najlepšia mamička na svete.
 • Mamička, mama, slnečné ráno prajem Ti dnes. Buď stále taká pekná! Krásny deň matiek!
 • Mamička moja, mám Ťa veľmi rada, vždy Ti budem kryť chrbát. Celý môj svet si iba Ty, chcem Ti dávať samé dobroty. Nádherný sviatok matiek!

Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!

TOP:   Najúčinnejšie AFIRMÁCIE: Ako afirmácie fungujú a ako ich správne používať?