PRIANIE KU DŇU OTCOV: Originálne básničky a odkazy otcovi

Napriek tomu, že u nás Deň otcov zatiaľ nie je tak populárny ako v zahraničí, postupne si získava medzi ľuďmi obľubu. Pokiaľ vás tento sviatok zaujal a chceli by ste svojmu oteckovi popriať všetko najlepšie ku Dňu otcov, určite premýšľate, ako mu najlepšie oznámiť, že ho máte radi a vážite si ho. Poradíme, čo sa praje ku Dňu otcov a aký odkaz otcovi vykúzli úsmev na perách.

Čo je Deň otcov?

Deň otcov je sviatok, ktorý oslavuje otcovstvo, vzťah otca k deťom, ale aj jeho úlohu vo výchove potomkov alebo v spoločnosti. Ide teda o skvelú príležitosť, kedy môžu deti svojmu oteckovi poďakovať za všetko, čo pre nich v živote robí, pripomenúť mu, ako veľmi pre nich znamená, a zároveň mu vyjadriť svoju lásku a úctu. A kedy sa Deň otcov vlastne oslavuje? U nás pripadá na tretiu júnovú nedeľu, teda 18. júna 2023.

Tradícia osláv Dňa otcov sa začala roku 1910 v americkom meste Spokane, kedy členka miestneho kostola menom Sonora Smart Doddová navrhla, aby sa okrem sviatku oslavujúceho materstvo konala aj podobná akcia pre oteckov. Chcela tak uctiť svojho otca, ktorý ovdovel a vychoval šesť detí. Prezident Lyndon B. Johnson potom roku 1966 oficiálne ustanovil tretiu júnovú nedeľu za Deň otcov a vďaka Richardovi Nixonovi sa stal národným sviatkom.

Ako osláviť Deň otcov?

Premýšľate, čo ku Dňu otcov svojmu oteckovi venovať a ako mu povedať, že ho máte radi? Najlepším spôsobom je samozrejme osobné prianie, pretože spoločne strávené chvíle sú na nezaplatenie. Ak však nemáte príležitosť svojho otca v tento významný deň navštíviť alebo s ním chvíľu pobudnúť, určite nezabudnite na SMS otcovi, prostredníctvom ktorej mu pošlete pekné blahoželanie ku Dňu otcov.

Ak máte kreatívneho ducha, môžete pre svojho otecka pripraviť aj vlastnoručne vyrobené prianie k Dňu otcov s dojemným alebo vtipným textom či nejakú peknú drobnosť. Samozrejme ale nemusíte pre Deň otcov prianie sami vyrobiť, pokiaľ sa na to necítite. Úplne postačí zakúpená kartička, pomocou ktorej otcovi poprajete krásny Deň otcov.

Otecka samozrejme poteší aj nejaký drobný darček, či už ten vyrobený, alebo kúpený. Môžete mu venovať napríklad knižku od obľúbeného autora, niečo dobré na zub, placatku, hrnček, rámček so spoločnou fotkou alebo nejaký alkohol. Pekným darčekom potom bude aj spoločný výlet alebo nejaký zážitok, ktorý si váš otec vždy prial vyskúšať, ako je zoskok padákom alebo prechádzka v športovom aute.

Originálne prianie ku Dňu otcov

Márne premýšľate, aké by malo mať prianie ku Dňu otcov text? Otecko v prvom rade bude určite rád, že ste si naňho spomenuli, takže ho poteší každý odkaz, ktorý mu napíšete. Hodiť by sa vám mohli ale aj niektoré z našich nasledujúcich tipov na pekné blahoželania, ktoré vášho otca zaručene dojmú alebo potešia:

 • Najmilší otec, k Tvojmu dnešnému sviatku Ti prajem, aby sa Ti stonásobne vrátila všetka láska a starostlivosť, ktorú nám dávaš. Mám Ťa rád/a!
 • V dnešný výnimočný deň by som Ti chcel/a, milý otecko, poďakovať za to, aký úžasný otec si. Krásny Deň otcov!
 • Si jednoducho otec s veľkým O. Vďaka za všetko, otecko!
 • Nezáleží na tom, koľko chlapcov sa objavilo alebo ešte objaví v mojom živote, pretože Ty si, táto, prvý muž, ktorého som kedy milovala! Krásny Deň otcov.
 • Silné a pevné objatie a sladká pusa navrch letí k tomu najlepšiemu otcovi na svete. Krásny Deň otcov!
 • Si dobrý učiteľ, si môj strážny anjel, si láskavý a obetavý človek a hlavne si môj Otec! Som veľmi rád/a, že Ťa mám. Krásny Deň otcov!
 • Milý otecko, ďakujem Ti za všetku srandu, ktorú s Tebou prežívam, aj za chvíle, kedy sa Ti môžem vyplakať na rameno. Mám Ťa veľmi rád/a!
 • Vždy si bol mojím vzorom, otecko, a aj keď ma už dávno nemusíš vodiť za ruku, stále nasledujem Tvoje kroky. Ďakujem za to, aký skvelý otec si pre mňa. Krásny Deň otcov!
 • Všetko najlepšie tomu najlepšiemu oteckovi pod slnkom, veľa lásky, radosti a zdravia do ďalších dní!
 • Sviatok oteckov je len raz ročne, ale Ty si skvelý otec každý deň. Ďakujem Ti za všetky postavené bunkre, usmažené palacinky a tajné pusy mame, ktorými ju zahŕňaš, keď si myslíš, že sa nepozeráme. Krásny Deň otcov!
 • Všetko najlepšie ku Dňu otcov! Ďakujem Ti za Tvoju lásku, podporu a starostlivosť!
 • Za to, že si mi odpovedal na moje nekonečné otázky. Za to, že si prežil moje pubertálne obdobie. Za to, že si nado mnou držal ochrannú ruku. Za to, že ma máš rád takého/takú aký/á som. Za to, že si tu vždy pre mňa. Ďakujem Ti za všetko, ocko. Krásny Deň otcov!
 • Nech láska a úcta, ktorú k Tebe cítime, vynahradia všetky starosti, ktoré sme Ti spôsobili. Všetko najlepšie ku Dňu otcov od Tvojich milovaných detí.
 • Každý môže byť otcom, ale na to, aby bol skutočným otcom, je potrebný výnimočný muž. Tým pre mňa, otecko, určite si! Mám Ťa rád/rada.

Vtipné prianie ku Dňu otcov

Ak sa váš otec radí medzi srandistov, určite by ste pre neho chceli vymyslieť na Deň otcov vtipné prianie, ktoré ho od srdca rozosmeje. Ak vás momentálne nič vtipné nenapadá a neviete si rady, aké smiešne prianie ku Dňu otcov od detí by mohlo zafungovať, môžete si vybrať niektorý z našich návrhov:

 • Všetko najlepšie k dnešnému sviatku všetkých oteckov, more trpezlivosti s našimi „skvelými“ nápadmi, veľa sily na upratovanie všetkých vecí, ktoré okolo rozbalíme, a veľa chuti na účasť na našich hrách. Krásny Deň otcov!
 • Milý otecko, málo sa to hovorí, ale bez otcov by bol svet ochudobnený o veľa dobrých rád, opravených spotrebičov a zlých vtipov. Ďakujeme Ti za všetko a prajeme krásny Deň otcov!
 • Som rád/a, že si na mňa v detstve nemal príliš veľký vplyv, pretože by som dnes inak bol/a rovnaký blázon, ako si ty. Šťastný Deň otcov!
 • Pri príležitosti tohtoročného Dňa otcov Ti chcem sľúbiť, že Ti dám čoskoro rovnako protivné vnúčatá, ako som bol/a ja sám/sama, keď som bol/a dieťaťom, takže sa máš na čo tešiť. Krásny sviatok, otecko!
 • Som pravdepodobne ten najlepší syn/tá najlepšia dcéra, akého/akú si kedy mohol mať. Môžeš byť na seba naozaj pyšný. Krásny Deň otcov!
 • Dnes otcovia sviatok oslavujú, nech sa otec dobre baví. Domov chvátať nemusí, dobré pivo okúsi. Všetko najlepšie otecko, udržuj si hladinku!

Básničky ku Dňu otcov

Prajete si, aby vaše prianie na Deň otcov otecka dojalo alebo aby mu dokonca pri jeho čítaní ukvapla slzička? Potom by ste odkaz otcovi mohli formulovať ako básničku, pomocou ktorej mu poviete, čo pre vás znamená a ako veľmi ho máte radi. Inšpirovať sa môžete medzi našimi nižšie uvedenými prianiami, z ktorých určite vyberiete to najlepšie:

 • Mám Ťa rád, otecko, rovnako ako mamičku. Možno ešte viac, to je ťažké povedať! Krásny Deň otcov.
 • Šťastie je len muška zlatá, ale Ty si môj otec a to je oveľa viac, než dokážem povedať. Mám Ťa rád/a ocko, krásny sviatok!
 • Otec to je extra trieda, s mamou v kuchyni sa strieda. Všetko vie, všetko vie, na všetko mi odpovie. Keď sa bojím, uteší ma, keď som smutný, poteší ma. Ja ho mám za všetko rád, je to skvelý kamarát. Všetko najlepšie ku Dňu otcov!
 • Táto, táto, Ty si naše zlato! Všetko spravíš, všetko vieš a navyše nás uživíš. Všetko najlepšie ku Dňu otcov.
 • Môj milý otecko, ja Ti idem priať, aby si sa mohol celý deň smiať. Ja sa polepším, čo budem stačiť, aby si sa nemusel už nikdy mračiť. Krásny Deň otcov!
 • Môj otec najdrahší, prajem Ti všetko najlepšie, je to k Tvojmu sviatku, máš to na pamiatku. Krásny sviatok otcov!
 • V balete som najhoršia, v škole dostávam veľa zlých znamienok, všetko mi to ale vždy odpustí môj milovaný otecko! Krásny Deň otcov!
 • Najmilšia táto, ďakujem Ti za to, že sa o mňa s láskou staráš, spravodlivo niekedy káraš. Veľké objatie a pusu, veľmi sa nebráň dojatiu!
 • Ku Tvojmu dňu táto, pripíjam Ti na to, že Ty si všetkých otcov kráľ, čo sa so mnou vždy hral, ​​učil ma a pomáhal, s výchovou sa namáhal. Za mnohých Ti dnes vďačím, na to slovami svojimi svedčím! Krásny Deň otcov!
 • K Tvojmu sviatku, otecko, venujem Ti spomienku, ako si si so mnou pekne hral, ​​v škole mi pomáhal. Za všetko Ti ďakujem, krásnu oslavu vinšujem!
 • Najmilší otec, prajem veľa radosti, dnes beriem na seba všetky Tvoje starosti. Všetko najlepšie ku Dňu otcov!
 • Máš dnes sviatok, otecko, a tak Ti prajem veľa lásky, pár veršov ako spomienku a samú radosť, žiadne vrásky!

Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!