Jednou z trochu zabudnutých plodín, ktorá má však v kuchyni široké využitie, je určite chren. Ide o pomerne nenáročný druh, ktorý môže s malým úsilím pestovať každý začiatočník. Poradíme vám, ako najlepšie pestovať chren na záhonoch a v nádobách, kedy vysádzať chren a ako rozmnožovať chren, aby ste čo najskôr získali bohatú a chutnú úrodu.
Prečo pestovať chren?
Chren (Armoracia rusticana) je rastlina z čeľade chrenovitých, ktorá je príbuzná horčici, brukvi, žeruche alebo reďkovke. Ľudia ho pestujú najmä pre jeho silne aromatický valcovitý koreň, ktorý je zo všetkých uvedených druhov najštipľavejší. Používa sa najmä v kuchyni ako zelenina alebo korenie, ale niektorí ľudia ho oceňujú aj pre jeho pozitívne účinky na ľudské zdravie.
Chren je medzi pestovateľmi veľmi obľúbený, pretože sa ľahko pestuje a po vysadení si v záhrade prakticky žije vlastným životom. Jediné, čo skutočne potrebuje, je vhodné stanovište a občasné zalievanie. Okrem toho obsahuje veľké množstvo zdraviu prospešných látok vrátane vitamínu C, minerálnych látok, fytoncídov a horčičných olejov. Práve tie jej dodávajú typickú korenistú chuť, ale sú zodpovedné aj za jej liečivé vlastnosti.
Pestovanie chrenu v záhrade
Chren sa najčastejšie pestuje na záhonoch, pretože potrebuje dostatok priestoru na to, aby sa mu darilo. Hlavný dôraz by ste mali klásť na výber vhodného miesta, ktoré by malo byť ideálne v polotieni. Vo všeobecnosti sa potom odporúča vyhradiť pre chren jedno miesto v záhrade, kde ho budete pravidelne pestovať, pretože je veľmi invazívny.
Pôda na pestovanie chrenu by mala byť hlinitá, bez burín a dobre odvodnená. Môžete ju vopred pohnojiť kvalitným kompostom, použitým hnojom alebo minerálnym hnojivom. Suchá pôda je úplne nevhodná, pretože z nej vyrastú len úzke korene, ale problémom je aj zamokrená pôda, pretože korene môžu rýchlo zhniť.
Rastlina vytvára bohatý koreňový systém pozostávajúci z jedného hlavného koreňa a niekoľkých bočných koreňov. Ak chcete zbierať silný chren, je potrebné počas vegetačného obdobia opakovane zasahovať. Vytiahnite rastlinu zo zeme, odstráňte tenké bočné korene a nasaďte chren späť. Potom sa znovu vytvorí a bude pokračovať v raste.
Ďalším dôležitým krokom je odstránenie kvetenstva, ktoré v niektorých prípadoch môže dosahovať výšku až 150 cm. Tvorba veľkých bielych voňavých kvetov totiž rastlinu vyčerpáva, čo má za následok nedostatočný rast koreňov. Počas vegetačného obdobia by ste preto mali kvetenstvo vždy pred kvitnutím skrátiť.
Pestovanie chrenu v nádobách
Ak máte malú záhradu alebo len balkón či terasu, možno vás zaujíma, ako pestovať chren v nádobách. Táto možnosť je samozrejme možná, ale ľudia ju nerobia tak často ako pestovanie chrenu na záhonoch. Koreň chrenu je veľmi veľký a na správny rast potrebuje dostatok priestoru.
Ak uvažujete o pestovaní chrenu v kvetináči, základom je vybrať vhodnú nádobu na pestovanie. Tá musí byť dostatočne veľká, pretože ak zasadíte chren do príliš malého kvetináča, korene nikdy nedosiahnu požadovanú veľkosť. Ideálny je kvetináč s výškou aspoň 40 cm a šírkou aspoň toľko, ale ešte lepší je kvetináč s priemerom 60 cm.
Pestovanie chrenu v trubkách
Ďalšou možnosťou, ktorá sa v poslednom čase stáva čoraz populárnejšou, je pestovanie chrenu v skúmavkách. Ako na to? Pestovatelia používajú obyčajné PVC rúrky, ktoré zapustia priamo do pôdy. To umožňuje získať skutočne veľké korene, pretože rastliny nie sú schopné vysielať bočné výhonky, a preto sa sústreďujú len na ten hlavný.
Pestovanie chrenu zo semien
Keďže pestovanie chrenu zo semien nie je jednoduché (na rozdiel od chrenu), väčšina záhradkárov sa tejto metóde vyhýba. Je to preto, že je to zbytočne časovo náročné a semená chrenu sa ťažko zháňajú. Ak sa vyberiete do záhradníctva, je oveľa pravdepodobnejšie, že sadenice chrenu budú k dispozícii vo forme koreňových odrezkov. Takto môžete koreň rýchlo rozmnožiť bez toho, aby ste museli rastlinu dlho pestovať.
Výsadba chrenu
Ak ste sa rozhodli pestovať túto zaujímavú zeleninu, pravdepodobne vás zaujíma, ako a kedy vysadiť chren v záhrade. V tom prípade by ste mali vedieť, že v súčasnosti existujú dva spôsoby pestovania chrenu doma, ktoré sa od seba zásadne líšia. Ide konkrétne o viacročné pestovanie chrenu, pri ktorom sa zelenina vysádza ako trvalka, a moderné pestovanie chrenu ako jednoročnej rastliny.
Pestovanie viacročného chrenu
Chren Malines je jednou zo známych a preslávených odrôd, spočiatku štipľavý v ústach a v nose, neskôr však sladký. Tento druh chrenu sa od 17. storočia pestuje v Malíne pri Kutnej Hore, odkiaľ sa hojne vyvážal do zahraničia. V našom regióne sa ľudia stále vracajú k malínskemu spôsobu pestovania chrenu. Ide o variant viacročnej plodiny.
V tomto prípade sa používajú koreňové odrezky hrubé 2 cm a dlhé 10 cm, ktoré nemajú vegetačný vrchol. Chren sa vysádza na jeseň alebo skoro na jar, konkrétne do hĺbky 15 cm a vo vzdialenosti približne 60 cm od seba. Dôležitá je správna orientácia odrezkov, pretože vrcholový koniec musí smerovať k povrchu pôdy, zatiaľ čo koreňový koniec smeruje do zeme.
Hneď ako sa objavia výhonky, je čas na hnojenie. Pomocou motyčky uvoľnite pôdu až k vysadenému rezu a odstráňte takmer všetky výhonky (ponechajte len dva). Odstráňte aj bočné korene a potom pôdu opäť premiešajte. Tento postup zopakujte aj v lete, ale dávajte pozor, aby ste nepoškodili korene v spodnej časti.
Chren sa potom zbiera na jeseň, keď jeho listy zhnednú a všetky živiny sa postupne stiahnu do koreňov. Pokiaľ ide o správny spôsob kopania chrenu, najprv uvoľnite pôdu, vyberte celú rastlinu a odrežte zhrubnutý výhonok na neskoršiu spotrebu. Potom vráťte vrchnú časť koreňa spojenú s listami do zeme. Potom pôdu vráťte späť na miesto, čo budete následne opakovať každý rok. Pri správnej starostlivosti môžu rastliny zostať na tom istom mieste desiatky rokov.
Jednoročné pestovanie chrenu
Druhým a modernejším spôsobom je pestovanie chrenu ako jednoročnej rastliny, pri ktorej môžete zberať úrodu už v prvom roku. Ak chcete vyskúšať túto metódu, počas jesenného zberu chrenu si odoberte niekoľko bočných koreňov s hrúbkou ceruzky, ktoré budú rovné. Označte ich horný koniec a uložte ich do debničky s pieskom na chladné miesto (napríklad do pivnice).
Potom na jar odstráňte tenké korene a odrežte odrezky dlhé približne 20 až 25 cm. Tie sa potom v marci zasadia na vybrané miesto, konkrétne do hĺbky približne 15 centimetrov. Do pôdy by sa mali umiestniť pod miernym uhlom, pričom vrchol odrezku by mal smerovať nahor. Koncom júna potom vytiahnite korene, odstráňte tenké korene zo strednej časti a znovu ich zapracujte do pôdy.
Jednoročné korene sa zbierajú najneskôr na jeseň tak, že sa celá rastlina vyberie zo zeme. Aby ste zabránili preplneniu, mali by ste zo záhonov odstrániť všetky zvyšky rastlín. Potom zbavte korene listov a umiestnite ich do horúceho záhonu alebo do piesku. Slabšie odrezky nevyhadzujte, pretože budú užitočné ako sadenice chrenu na budúci rok.
Rozmnožovanie chrenu
Chren vytvára bohato rozvetvený koreňový systém, ktorý sa vyznačuje vynikajúcou regeneračnou schopnosťou. Vegetatívne sa rozmnožuje len koreňovými odrezkami, ktoré sa odoberajú z materskej rastliny na jeseň. Aj z malých kúskov koreňa môže vyrásť nová rastlina, ktorá sa časom rozrastie. Ostatné druhy chrenu sa potom môžu rozmnožovať nielen vegetatívne, ale aj semenami.
Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!
Ako rozpoznať chren?
Chren je rastlina z čeľade chrenovitých, ktorú ľudia pestujú pre jej aromatický koreň. Pochádza pravdepodobne z juhovýchodnej Európy a západnej Ázie a do strednej Európy sa dostal počas sťahovania národov. Má mohutný koreň a inak dorastá do výšky približne 100 až 120 cm. Od mája do júna ju zdobia biele strapcovité kvetenstvo.
Prečo jesť chren?
Chren je bohatým zdrojom vitamínu C, ale aj ďalších prospešných látok, ako sú provitamíny A (karotény), minerálne látky (horčík, železo, vápnik, draslík, fosfor), horčičné silice alebo možno antibakteriálne a fytoncidné zložky. Pre svoju štipľavú chuť a špecifickú arómu si našla miesto v gastronómii, kde sa používa do omáčok alebo ako príloha k mäsu. Okrem toho sa používa ako liek.
V čom pestovať chren?
Chren sa najčastejšie pestuje na záhonoch, pretože na správny rast potrebuje dostatok priestoru. Hoci niektorí ľudia uprednostňujú pestovanie chrenu v kvetináči, v skutočnosti sa to neodporúča, pretože rastlina sa nemôže správne vyvíjať. Existuje však možnosť pestovať chren v rúrke, ktorá sa zapustí priamo do pôdy.
Ako zasadiť chren?
Existujú dva spôsoby pestovania chrenu. Pri jednoročnej verzii sa odrezky vysádzajú na jar šikmo do pôdy, asi 15 cm hlboko, a potom sa v lete vyberú tenké korienky. Pri viacročnej metóde sa vysádzajú koreňové odrezky hrubé 2 cm a dlhé 10 cm bez vegetačného vrcholu. Opäť sa vkladajú 15 centimetrov hlboko.