DEŇ SVÄTÉHO PATRIKA 2023: Ako a prečo sa oslavuje?

Nosenie zelených šiat, pitie zeleného piva a zdobenie tvárí, odevov či domovov zelenými trojlístkami. To všetko sú symboly sviatku svätého Patrika, ktorý sa každoročne bujaro oslavuje v Írsku, v USA, ale aj na mnohých ďalších miestach po celom svete. Prezradíme, kto to vlastne bol svätý Patrik, prečo ho ľudia oslavujú, kedy je Deň svätého Patrika a aké sú obľúbené tradície, ktoré sa s týmto sviatkom spájajú.

Kto je svätý Patrik?

Svätý Patrik bol starovekým kresťanským duchovným, mníchom, misionárom a biskupom, ktorý sa narodil niekedy na prelome 4. a 5. storočia. Pochádzal z rodiny, ktorá žila v rímskej Británii, a jeho pôvodné meno znelo Maewyn Succat. O jeho živote bohužiaľ neexistuje príliš veľa záznamov a väčšinu informácií sa tak ľudia dozvedajú iba z jeho dvoch diel a zo starých legiend.

Keď mal Patrik 16 rokov, otrokári ho uniesli do Írska, kde žil ako otrok. Odtiaľ síce po šiestich rokoch utiekol, vrátil sa späť domov a vo Francúzsku strávil niekoľko rokov v kláštore, ale potom sa stal mníchom a na írske územie sa vydal znova. V druhej polovici 5. storočia tam potom pôsobil ako misionár a vďaka starým povestiam je dnes známy ako človek, ktorý do Írska ako prvý priniesol kresťanstvo.

O jeho neskoršom živote toho ľudia príliš veľa nevedia. Raná stredoveká tradícia mu však pripisuje titul prvého opáta a biskupa mesta Armagh, a teda primasa Írska, ale táto informácia nie je podopretá žiadnymi solídnymi historickými prameňmi. Predpokladaným dňom jeho úmrtia je 17. marec, pričom ľudia na lokálnej úrovni začali svätého Patrika ako svätca uctievať prakticky ihneď po jeho skone.

Dnes je svätý Patrik, ktorý sa stal jedným z patrónov Írska, známy aj ako Apoštol Írska alebo Vierozvest Írov. Podľa legendy ho pochovali v Down Cathedral v Downpatricku po boku svätej Brigity a svätého Kolumba, čo sú taktiež írski patróni, ale toto tvrdenie sa nikdy nepodarilo preukázať. V Írsku je mu dnes však zasvätený rad kostolov a katedrál.

Legendy o svätom Patrikovi

Jedna z najznámejších legiend o tomto svätcovi tvrdí, že svätý Patrik vyhnal z Írska hady, a preto sa dnes na ostrove žiadny z týchto tvorov nevyskytuje. Niektorí ľudia však namietajú, že ide o nepochopenú alegóriu, pretože had bol symbolom druidov, ktorých náboženstvo bolo nahradené kresťanstvom, ktoré svätý Patrik do Írska priniesol. Princíp Najsvätejšej Trojice pritom svätý Patrik údajne vysvetľoval na príklade ďatelinového trojlístka, ktorý sa neskôr stal jedným z jeho symbolov.

Prečo sa oslavuje Deň svätého Patrika?

Deň svätého Patrika je v súčasnej dobe najvýznamnejším írskym sviatkom. Oslavuje sa na počesť skutkov spomínaného svätca, po ktorom je tento deň tiež pomenovaný, a to konkrétne 17. marca, teda na výročie jeho úmrtia. Poznajú ho pritom ľudia po celom svete, ale štátnym sviatkom je iba v Írsku, v Severnom Írsku, v kanadských provinciách Labrador a Newfoundland alebo na ostrove Monserrat.

Pôvodne náboženský sviatok dal v priebehu rokov vzniknúť populárnejšej tradícii, kedy sa skôr než skutky svätého Patrika oslavuje írska kultúra. Tento deň má dnes najväčšiu obľubu na území Spojených štátov amerických, vo Veľkej Británii, v Kanade alebo napríklad v Austrálii, kde žije mnoho obyvateľov írskeho pôvodu, ktorí sa do týchto krajín sťahovali prevažne po írskom hladomore v 19. storočí.

Dnes tento sviatok oslavuje ale aj veľké množstvo ľudí, ktorí s Írskom nič spoločné nemajú, a to vrátane slovenských občanov. Zatiaľ čo na našom území je potom známy hlavne ako sviatok svätého Patrika, môžete sa stretnúť aj s jeho írskym názvom Lá Fhéile Pádraig či Lá´le Pádraig, ale aj s variantom Saint Patrick´s Day, čo je označenie pre Deň svätého Patrika v Anglicku a USA.

Kedy sa prvýkrát oslavoval Deň svätého Patrika?

Hoci ľudia svätého Patrika uctievali už po jeho smrti, úplne prvýkrát sa väčšie oslavy jeho sviatku uskutočnili v 9. alebo 10. storočí nášho letopočtu. Prvý sprievod na Deň sv. Patrika sa však nekonal v Írsku, ale v Amerike. Bolo to konkrétne 17. marca 1601 v španielskej kolónii na území dnešného St. Augustine v štáte Florida, kedy slávnosť zorganizoval írsky vikár Ricardo Artur.

O zavedení každoročných bujarých osláv sa potom zaslúžili írski imigranti. Napríklad 17. marca 1737 sa konali prvé oslavy v Bostone, ktoré predstavovali akési gesto solidarity k prisťahovalcom, ktorí týmto spôsobom mohli zaspomínať na svoju vlasť. Roku 1762 potom ulicami New Yorku pochodovali írski vojaci z britskej armády, ktorí smútili po domove a chceli si uctiť pamiatku svojho patróna. To neskôr vyvolalo trend, ktorý je populárny dodnes.

Akým spôsobom sa oslavuje sviatok sv. Patrika?

V súčasnej dobe sa tento sviatok spája predovšetkým s obrovskými oslavami, ktoré sa konajú v mnohých mestách po celom svete. Väčšinou sa jedná o bujaré slávnosti, sprievody a prehliadky so zaujímavým programom, ktoré sa vyznačujú hlavne hudbou, tancom a samozrejme aj konzumáciou alkoholu. Zahŕňajú koncerty, vonkajšie divadelné predstavenia, tanečné vystúpenia a veľkolepé ohňostroje.

Zďaleka najväčšie akcie k príležitosti Dňa svätého Patrika sa dnes konajú v Dubline, Bostone, New Yorku, Savannah, Filadelfii alebo v New Orleans. Pomerne bujaré sú však oslavy aj na ďalších miestach po celom svete, a to predovšetkým v Kanade, v Austrálii alebo napríklad na Novom Zélande. V Slovenskej republike síce veľké množstvo ľudí s írskym pôvodom nežije, ale aj tu si táto tradícia v poslednom čase začína nachádzať svojich priaznivcov.

Ľudia sa potom často pýtajú aj na to, aké sa dodržiavajú na Deň svätého Patrika tradície a aké má Deň svätého Patrika symboly. V tradičnom kresťanskom zmysle sa tento sviatok samozrejme spája s návštevou bohoslužieb. Okrem toho patrí k najvýznamnejším symbolom zelená farba a trojlístok, pričom tradície ďalej zahŕňajú konzumáciu írskych pokrmov, popíjanie tmavého piva alebo vysádzanie hrachu.

Zelená farba

Hoci predtým bola s oslavami Dňa svätého Patrika spájaná farba modrá, v súčasnej dobe je ústrednou farbou tohto pôvodne írskeho sviatku zelená. Ide o tradičnú farbu, ktorú si ľudia s Írskom spájajú, a to hlavne kvôli tomu, že túto krajinu často prezývajú Smaragdový ostrov. Okrem toho je ale aj súčasťou írskej vlajky, je to farba trojlístka, ktorý je ďalším zo symbolov Dňa svätého Patrika, a navyše odkazuje na boj za írsku nezávislosť.

Počas 17. marca nájdete zelenú farbu prakticky všade. Ľudia sa obliekajú do zelených šiat, nosia zelené doplnky a často im nechýbajú ani zelené klobúky. Na niektorých miestach potom dokonca platí, že pokiaľ človek nepríde do sprievodu alebo na akciu spojenú s týmto sviatkom v niečom zelenom, riskuje, že ho niekto uštipne. Do zelenej sa potom samozrejme ladia aj všetky dekorácie, a ak sa chystáte ísť v Deň svätého Patrika na pivo, okrem tradičného Guinessa bude určite dostať aj pivo zelené.

Napríklad v Londýne sa potom zelenou farbou nasväcuje obľúbená atrakcia známa ako London Eye, čo platí aj pre Veľký čínsky múr alebo napríklad pre šikmú vežu v Pise. Americké Chicago potom prišlo so svojim vlastným spôsobom, ako Deň svätého Patrika riadne osláviť, a od roku 1962 tu ľudia každoročne farbia rieku do zelena. Počas posledných rokov sa tento zvyk preniesol aj do Bieleho domu, kde sa počas sviatku svätého Patrika od čias Baracka Obamu môže zeleným odtieňom pochváliť voda vo fontáne.

Trojlístok

Rovnako tak, aká dôležitá je pre Deň svätého Patrika zelená farba, má obrovský význam aj symbol trojlístka. S jeho pomocou totiž svätý Patrik vysvetľoval ľuďom, čo je Svätá Trojica, a trojlístok sa preto neskôr stal jeho znamením. Ľudia ho na sviatok sv. Patrika nosia namaľovaný na tvári, zdobia si ním odev alebo ho ako dekoráciu vyvesujú vo svojich domovoch, v reštauráciách a v baroch.

Jedným z populárnych zvykov potom v minulosti bolo aj „utopenie“ alebo „namočenie“ trojlístka. Na konci osláv sa tieto rastliny vkladali na dno pohára, ktorý sa následne naplnil whisky, pivom alebo ciderom. Potom si ľudia nápojom pripili na počesť svätého Patrika, na Írsko alebo na všetkých prítomných, trojlístok buď prehltli, alebo ho vybrali a prehodili si ho cez rameno, aby im priniesol šťastie.

Obľúbené pokrmy a nápoje

Pokiaľ vás zaujíma, aké je pre Deň svätého Patrika tradičné jedlo, rozhodne by ste si nemali nechať ujsť hovädzie s kyslou kapustou (hoci pôvodne išlo hlavne o bravčovú slaninu, pretože krava bola považovaná za symbol bohatstva). Okrem toho si môžete dopriať aj klobásu so zemiakovou kašou alebo napríklad pastiersky koláč, ale hojne sa jedia aj zelené pokrmy, ako sú napríklad zelené cestoviny, zelené koláče, zelené sušienky alebo zelená zmrzlina.

Írske krčmy na Deň svätého Patrika doslova praskajú vo švíkoch. A niet sa čomu čudovať, pretože aj kresťania, ktorých sa od Popolcovej stredy týkajú pôstne obmedzenia, môžu počas tohto sviatku trochu popustiť uzdu a dopriať si, čoho ich hrdlo ráči. Práve z toho dôvodu sa stalo neoddeliteľnou súčasťou osláv nielen jedlo na svätého Patrika, ale aj popíjanie alkoholu, ako je najmä tmavé pivo, zelené pivo, írska whisky alebo cider.

Kto bol svätý Patrik?

Svätý Patrik bol staroveký kresťanský duchovný, ktorý je známy tým, že do Írska ako prvý priniesol kresťanstvo. V 16 rokoch ho zajali otrokári a na írskom území žil ako otrok, neskôr sa mu podarilo utiecť, a keď sa stal mníchom, do Írska sa znova vrátil. Získal potom titul prvého opáta a biskupa mesta Armagh. Po jeho smrti ho ľudia začali uctievať ako svätca a stal sa jedným z patrónov Írska. Dnes sú mu zasvätené mnohé kostoly a katedrály.

Prečo sa oslavuje Deň svätého Patrika?

Ako už samotný názov sviatku napovedá, oslavuje sa ako pripomienka skutkov svätého Patrika, ktorý je írskym patrónom. V súčasnej dobe ide o najvýznamnejší írsky sviatok, ktorý každoročne pripadá na 17. marca, teda na výročie úmrtia svätého Patrika. Pôvodne išlo hlavne o dodržiavanie náboženskej tradície, ale v priebehu rokov sa tento sviatok premenil skôr na oslavu írskej kultúry ako takej. Okrem Írska má Deň svätého Patrika veľkú obľubu aj v USA, vo Veľkej Británii, v Kanade alebo v Austrálii.

Ako sa oslavuje sviatok svätého Patrika?

Hoci aj dnes ľudia chodia na bohoslužby, kde si svätého Patrika pripomínajú, v súčasnej dobe sa tento sviatok spája hlavne s obrovskými oslavami v metropolách po celom svete. Ide o bujaré slávnosti, sprievody a prehliadky, ktoré sprevádza hudba, tanec a pitie alkoholu. V rámci programu sa objavujú rôzne koncerty, tanečné vystúpenia, divadelné predstavenia alebo ohňostroje. Ľudia nosia zelenú farbu, pijú tmavé pivo a zdobia sa zelenými trojlístkami.

Aké má Deň svätého Patrika symboly?

Ústrednou farbou tohto sviatku je zelená, ktorá je 17. marca úplne všade. Ľudia nosia zelené oblečenie a doplnky, vyvesujú v domovoch aj na verejných miestach zelené dekorácie a dokonca jedia zelené jedlo alebo pijú zelené pivo. Ďalším symbolom je potom trojlístok, pomocou ktorého svätý Patrik vysvetľoval ľuďom, čo je Svätá Trojica. Okrem toho si ľudia dnes Deň svätého Patrika spájajú aj s konzumáciou alkoholu, ako je tmavé pivo, whisky alebo cider.