Ako na PIKÍROVANIE PAPRÍK?

Pestovanie papriky je v našej oblasti veľmi obľúbené, ale zároveň je to pomerne náročná úloha, ktorú by sme nemali podceňovať. Papriky sú pomerne náročné a vyžadujú si dostatočnú starostlivosť. Poradíme vám, kedy a ako zberať papriky, čo k tomu budete potrebovať a čo robiť, aby sadenice nezakrpateli, ale naopak, dostatočne zosilneli a poskytli vám bohatú úrodu chutných plodov.

Pestovanie papriky

Papriky patria už dlho k najobľúbenejším druhom zeleniny v našich domácnostiach. Je to najmä vďaka ich skvelej chuti, ale aj vďaka širokej škále odrôd, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii. Pestovať môžete sladké aj pálivé odrody, z ktorých niektoré sú vhodné na priamu konzumáciu, zatiaľ čo iné sa konzervujú, pečú alebo spracúvajú na korenie.

Ak ste skúsený pestovateľ, viete, že pestovanie papriky nie je také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ide o teplomilnú plodinu, ktorá si vyžaduje dostatočnú vlhkosť, preto sa zvyčajne pestuje v skleníku alebo parenisku. Na druhej strane neznáša veľmi dobre teplotné výkyvy, t. j. striedanie chladného a horúceho počasia, ale aj výrazné teplotné zmeny medzi dňom a nocou.

Kedy zasiať papriku?

Paprika rastie pomalšie ako paradajky, preto sa aj výsev vykonáva o niečo skôr, aby boli sadenice dostatočne silné, keď sa presadia na konečné miesto. Najprv si pripravte vhodnú nádobu, do ktorej semená umiestnite. Môže to byť výsevná misa, ale čoraz častejšie sa používajú rôzne minikrúžky s odklopným vekom. Záleží na tom, čo vám vyhovuje a aké máte možnosti.

Nádobu naplňte vhodným médiom na klíčenie semien. Najčastejšie sa vysievajú vo februári, ale môžu sa vysievať už koncom januára alebo začiatkom marca. Vždy záleží na tom, akú konkrétnu odrodu ste si vybrali. Preto si pozorne prečítajte informácie na obale semien alebo sa opýtajte priamo záhradníka. Sadenice si potom môžete predpestovať doma na parapete alebo vo vyhrievanom skleníku.

Substrát musí byť po zasiatí primerane vlhký. Nezabudnite tiež, že paprika potrebuje na klíčenie pomerne vysoké teploty, približne 26 až 30 °C. V byte to pravdepodobne nedosiahnete, ale snažte sa tomu čo najviac priblížiť. Keď rastliny vyklíčia a objavia sa lístky, zabezpečte im dostatok svetla a počas dňa môžete znížiť teplotu na 20 až 22 °C.

Kedy papriky prekipírovať?

Ak ste rastlinám poskytli správne podmienky, začnú klíčiť približne do týždňa. Najskôr sa objavia prvé dva lalôčiky a neskôr sa objaví aj prvý pár pravých lístkov, ktoré sú segmentované. V tomto okamihu, keď majú sadenice celkovo 4 listy, je čas premiestniť papriku na nové miesto. Tento postup sa nazýva pikírovanie alebo prepichovanie mladých sadeníc.

Pripichovanie papriky sa vykonáva preto, aby jednotlivé sadenice mali dostatok priestoru na správny rast. Keďže pri presádzaní narušíte ich koreňový bal, budú lepšie rásť a rýchlejšie silnieť, kým ich presuniete na konečné miesto. Zároveň môžete na ďalšie pestovanie vybrať len zdravé a silné rastliny, pričom poškodené rastliny vyradíte.

Ako správne pikírovať papriku?

Ak už vaše sadenice vytvorili prvý pár pravých listov, mali by ste ich čo najskôr začať pichať do väčších nádob. Predtým si však pripravte všetky potrebné veci a deň predtým rastliny dostatočne zalejte. Takto sa pôda nebude toľko drobiť a koreňový bal sa pri kolíkovaní nerozpadne.

Sadenice papriky budú potrebovať nový a väčší domov, preto sa najprv poobzerajte po vhodných nádobách na pestovanie. Môžu to byť tégliky od jogurtu, menšie kvetináče alebo prírodné nádoby, ktoré môžete neskôr zasadiť priamo do pôdy. V každom prípade musia byť jednotlivé pestovateľské nádoby dostatočne hlboké a mali by mať aj otvor na odtok prebytočnej vody.

Okrem toho si zaobstarajte pestovateľské substrát, ktorým nádoby naplníte. Môže to byť klasický záhradný substrát alebo verzia špeciálne určená na pestovanie papriky. Dbajte na to, aby bola pôda v kvetináčoch rovná a zhutnená, aby bolo v každej časti približne rovnaké množstvo pôdy a aby nevznikali mŕtve miesta. Potom v strede urobte priehlbinu (napríklad ceruzkou, špachtľou alebo piketou).

Potom je čas začať so samotným nakladaním. Rastliny vyberte z pôvodných nádob, ideálne vo väčších trsoch, ktoré potom položte na podložku. Až tam ich môžete rozdeliť na samostatné sadenice, čo by malo uľahčiť prácu a zabrániť neúmyselnému poškodeniu. Zároveň môžete vybrať len zdravé a silné rastliny, ktoré potom po jednej umiestnite do nových nádob.

Presadené sadenice prikryte zeminou, zľahka utlačte a potom zavlažte stojatou vodou. Podobne ako pri paradajkách, aj pri paprikách sa odporúča prikryť sadenice substrátom až po prvé listy, pokiaľ ide o to, ako hlboko ich zasadiť. To umožní rastlinám lepšie zakoreniť a prijímať z pôdy dostatok živín. Ak chcete, môžete presádzanie zopakovať približne po troch týždňoch.

Kedy presádzať papriky na vonkajšie stanovište?

Papriky môžete na záhony vysádzať najskôr v polovici mája (ale môže to byť aj o dva týždne neskôr), keď už nehrozia prízemné mrazy, ktoré by mohli rastliny spoľahlivo zničiť. Ak máte vykurovaný skleník, môžete papriky vysádzať už koncom marca. Potom by sa mali umiestniť do chladiaceho rámu približne v druhej polovici apríla.

Ak ste skúsený pestovateľ, určite ste počuli, že papriky sa sadia vo dvojiciach. Dôvod výsadby papriky vo dvojiciach je celkom jasný. Takto si rastliny navzájom poskytnú potrebnú oporu a stabilitu, takže sa nebudú toľko lámať. Samozrejme, papriky môžete sadiť aj jednotlivo, ale v takom prípade im nezabudnite poskytnúť oporu v podobe tyče, o ktorú sa budú dať priviazať.

Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!

Kedy sa vysieva paprika?

Papriky sú u nás veľmi obľúbené, ale zároveň patria medzi náročnejšie plodiny. Zvyčajne sa vysievajú vo februári, aby boli sadenice pri presádzaní na konečné miesto dostatočne silné. Vždy však záleží na odrode, pretože niektoré sa môžu vysievať už koncom januára, zatiaľ čo iné až začiatkom marca, preto je dobré si vopred zistiť dostatok informácií.

Kedy presádzať papriku do väčšej nádoby?

Prerezávanie alebo presádzanie mladých sadeníc z pôvodného domova do väčších nádob sa vykonáva vtedy, keď má sadenica okrem dvojice lalokov aj prvé dva pravé lístky. Tie sa dajú ľahko rozpoznať, pretože sú na rozdiel od maternicových rozrezané. Toto premiestnenie pomôže poskytnúť rastlinám dostatok priestoru a podporiť ich správny rast.

Ako sa pikírujú papriky?

Keď má rastlina 4 listy, pripravte si vhodné nádoby (kvetináče, tégliky od jogurtu) a substrát, ktorým ich naplníte. Potom nádobu mierne utlačte a v strede urobte otvor. Rastliny vyberte z pôvodných nádob v trsoch, rozdeľte ich na jednotlivé sadenice a umiestnite ich do pripravených nádob. Prikryte ich zeminou, mierne utlačte a zalejte. Dávajte však veľký pozor na ich drobné korienky.

Čo potrebujú sadenice papriky na rast?

Keď papriky presadíte do väčších nádob, mali by ste jej opäť zabezpečiť dostatok tepla a svetla. Sadenice sa zvyčajne umiestňujú na okenný parapet, kde na ne počas dňa dopadajú slnečné lúče, ale nemali by ste ich pod ním príliš zohrievať, aby sa príliš neprehriali. Okrem toho dbajte na pravidelné zalievanie a otužovanie paprík pred ich vysadením na konečné stanovište.