Ako pestovať VLČÍ MAK? Požiadavky na pôdu a termín výsevu

Očarila vás krása maku a chceli by ste si túto atraktívnu kvetinu vysiať do svojej záhrady? Potom je dobrou správou, že sa ľahko pestuje a keďže vytvára veľké množstvo semien, ľahko sa aj rozmnožuje. Aký typ pôdy a stanovišťa táto bylina potrebuje a ako sa o ňu správne starať?

Botanická charakteristika vlčieho maku

Vlčí mak (Papaver rhoeas) je jednoročná zimná burina, ktorá napáda najmä obilniny a repku ozimnú. Menej často sa vyskytuje aj v strukovinách alebo viacročných krmovinách. Niektorí ľudia však túto bylinu pestujú na okrasné účely vrátane zberu jej okvetných lístkov, ktoré sa sušia a potom používajú ako čaj alebo na výrobu farbiva.

Je to 60 až 90 cm vysoká rastlina, ktorá sa vyznačuje tenkým koreňom a štíhlou, riedko rozvetvenou, chlpatou stonkou. Spodné listy sú podlhovasté, kopijovité, nedelené alebo zošikmené a krátko stopkaté, kým listy na vrchole stonky sú sediace, trojlaločné a zubaté. Kvety bývajú pred rozvinutím ohnuté a vyrastajú na štetinatých stopkách. Púčiky sú pokryté dvoma štetinovitými okvetnými lístkami, ktoré po odkvitnutí opadávajú.

Rastlina má v plnom kvete len 4 veľké okvetné lístky, ktoré sú charakteristicky červené a na báze majú čiernu alebo fialovú škvrnu. Tyčinky sú tmavé a nitkovité a plodom tejto byliny je 1 až 2 cm dlhá, holá a vajcovitá tobolka alebo makovica s plochým terčom na vrchole. Jedna rastlina potom môže vyprodukovať 10 000 až 20 000 semien.

Ako sa rozmnožuje vlčí mak?

Klasicky sa vlčí mak rozmnožuje zo semien, ktoré sa získavajú zo zrelých makovíc. Ak ste mak nikdy predtým nepestovali, semená môžete nájsť vo voľnej prírode, pretože táto bylina rastie divoko na okrajoch ciest, v obilných poliach, na pšeničných poliach, v úhoroch a roztrúsene na mnohých ďalších miestach, ktoré človek obrába.

Semená maku sa však zvyčajne dajú ľahko kúpiť aj v záhradkárskych obchodoch, na hobby trhoch a na internete. Výhodou je, že si môžete vybrať z mnohých rôznych odrôd rastliny. Medzi najobľúbenejšie kultivary maku dostupné v Slovenskej republike patria:

  • Červený vlčí mak,
  • Shirley single poppy,
  • kNevestin hodvábny vlčí mak
  • vlčí mak Mother of Pearl
  • vlčí mak Pandora ,
  • vlčí mak Dawn chorus.

Vlčie maky: pestovanie

Pestovanie maku nie je náročné, len musíte vedieť, kedy ho zasiať a na aké stanovište. Termín výsevu je potrebné zvoliť tak, aby semená prežili mrazy. Zvyčajne sa preto vysievajú vonku na jeseň. Semená je však možné aj približne týždeň pred výsevom uskladniť v chladničke, čo by malo stačiť na to, aby začali klíčiť. V tomto prípade sa rastlina vysieva do záhrady skoro na jar.

Pokiaľ ide o miesto výsevu, maku sa najlepšie darí na slnečnom mieste v hlinitých, výživných pôdach so zásaditým až mierne kyslým pH. Ak ho nezožnete, po dozretí sa na mieste, kde rastie, samovýsevom rozrastie a o rok neskôr na tom istom mieste vyrastie znova. Môžete ho však ľahko nájsť po celej krajine, pretože semená maku sa ľahko šíria na iné miesta.

Ako zasadiť vlčí mak?

V ideálnom prípade by sa mal mak vysádzať do políčka s rozmermi 30 × 30 cm. Pôdu je potrebné vopred zaliať, pretože táto rastlina má rada priepustnú a kyprú pôdu. Pôda, v ktorej budú maky rásť, by mala byť tiež dostatočne vápenatá. Keďže semená tejto byliny sú veľmi malé, umiestňujú sa len na povrch substrátu a ďalej sa nezakopávajú.

Kedy kvitnú vlčie maky?

Maky môžete vidieť kvitnúť vo voľnej prírode prakticky celé leto. Táto bylina kvitne od mája do augusta. V niektorých prípadoch je dokonca možné nájsť kvety maku až v októbri, ak je priaznivé počasie. Potom začnú z rastliny opadávať korunné listy a zostane len mak, ktorý obsahuje semená.

Ako sa zbiera vlčí mak?

Po dozretí maku ho možno pozbierať a nechať uschnúť. Semená sa potom môžu z makovíc opatrne vyklepať a uložiť do uzatvárateľnej nádoby alebo papierového vrecka. Ak rastlinu nepestujete len na okrasné účely, ale aj pre jej korunné listy, tie sa v suchom počasí počas letných mesiacov ručne vytrhávajú.

Nazbierané okvetné lístky by mali byť voľne rozložené na suchom mieste, pretože ak sa dostanú do kontaktu s vlhkosťou, zmenia farbu na fialovú. Rastlina sa zvyčajne suší v tieni, napríklad v pôde, alebo v sušiarni, pričom teplota by nemala presiahnuť 40 °C. Ak sa kvety sušia voľne na vzduchu, celý proces trvá približne týždeň, zatiaľ čo v sušičke trvá približne dva dni.

Zo sušených okvetných lístkov maku sa potom môže pripraviť čaj, ktorý sa odporúča pri ochoreniach dýchacích ciest, pretože má údajne upokojujúce účinky. Keďže čaj z vlčieho maku má horkú chuť, zvyčajne sa pridáva do čajových zmesí s inými bylinkami, ako je maliník, ostružina, nechtík alebo horúčka.

Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!

Kedy sa vysádza vlčí mak?

Ak chcete vysievať vlčí mak priamo do záhrady, mali by ste tak urobiť na jeseň, aby semená prežili mrazy. Ak si maky predpestujete a potom ich presadíte von, mali by ste ich asi týždeň pred výsevom umiestniť do chladničky, aby začali klíčiť. Vhodný čas na predklíčenie je v tomto prípade február.

Ako dlho trvá kvitnutie vlčieho maku?

Vlčie maky kvitnú pomerne dlho. Svojimi kvetmi zdobia obilné polia, okraje ciest a iné miesta ovplyvnené ľudskou činnosťou prakticky celé leto. Prvé rastliny začínajú kvitnúť v máji a niektoré v prípade priaznivého počasia vydržia kvitnúť až do októbra.

Kedy sa vlčie maky zbierajú?

Ak pestujete maky na semeno, zberajú sa po úplnom dozretí rastliny, čo je zvyčajne začiatkom alebo koncom jesene, keď rastlina kvitne. Ak zberáte makové lístky napríklad na čaj, jednoducho ich odtrhnete, keď rastlina kvitne, teda počas letných mesiacov.