Ako pestovať jahody v kvetináči?

Ak by ste si chceli vypestovať vlastnú úrodu chutných jahôd, ale nemáte dostatok miesta v záhrade alebo bývate v byte, ktorý má len balkón alebo terasu, pestovanie jahôd v kvetináčoch môže byť skvelým riešením. Poradíme vám, akú nádobu použiť, ktoré odrody jahôd sú pre vás najvhodnejšie a ako sa starať o jahody v kvetináči, aby sa im darilo.

Najlepšie jahody do kvetináča

Pestovanie jahôd v kvetináčoch je v poslednom čase čoraz populárnejšie, pretože ľudia často nemajú vlastnú záhradu alebo si chcú ozdobiť balkón, terasu či parapet zaujímavými rastlinami, ktoré sa im za dobrú starostlivosť odmenia úrodou chutných plodov. Namiesto jednoplodových (júnových) jahôd sa preto vysádzajú stáleplodiace odrody, aby ste mohli úrodu zbierať opakovane.

V súčasnosti je k dispozícii mnoho zaujímavých odrôd, ktoré sa líšia veľkosťou, farbou a chuťou. Okrem toho mnohí pestovatelia uprednostňujú previsnuté jahody, ktoré sa pestujú v závesných nádobách, takže zaberajú menej miesta a po odkvitnutí a plode tvoria krásnu dekoráciu. V kvetináčoch sa najčastejšie pestujú tieto odrody veľkoplodých jahôd:

  • Mara des Bois – viacročná, opadavá odroda, ktorá je v súčasnosti medzi pestovateľmi najobľúbenejšia. Poskytuje aromatické, sladké plody od júna až do prvých mrazov. Chuťou tiež pripomína lesné jahody.
  • Maranell – opäť ide o previsnutú odrodu, ktorá vám poskytne šťavnaté jahody a zaujme aj svojimi dlhými bežcami.
  • Gasana F1 – táto hybridná stáleplodiaca odroda ponúka veľké, kužeľovité plody, ktoré sú po dozretí mimoriadne sladké.
  • Harmony – ide o viacročnú odrodu s veľkými, sýtočervenými plodmi, ktoré sú lesklé, pevné a majú vyváženú sladkú chuť.
  • Diamante – pestovatelia si ju vybrali pre jej kužeľovité, sýtočervené plody s lahodnou jahodovou chuťou. Dozrievajú od júna do konca septembra.
  • Monterey – ide o robustnú odrodu s pevnými plodmi sýtočervenej farby. Dužina je aromatická a veľmi sladká.
  • Temptation – je dobrou voľbou, ak hľadáte previsnutú odrodu jahôd s bohatým kvetenstvom a stredne veľkými plodmi.
  • Delician F1 – táto stále rodiaca odroda v sebe spája skvelú chuť s veľmi príjemnou vôňou. Rodí od júla až do prvých mrazov.

Aký veľký kvetináč s jahodami si vybrať?

Samozrejme, všetko závisí od toho, koľko miesta máte k dispozícii. Ak chcete umiestniť kvetináč s jahodami na zem a môžete si to dovoliť, vyberte si dostatočne veľký a hlboký kvetináč, do ktorého sa zmestí niekoľko sadeníc. Skvelou voľbou je najmä šikovný samozavlažovací kvetináč na jahody, ktorý vám ušetrí prácu. K dispozícii sú však aj menšie verzie alebo závesné kvetináče.

V posledných rokoch sa stal veľmi populárnym aj kaskádový sadzač jahôd. Ide konkrétne o rôzne poschodové kvetináče, ktoré šetria miesto a umožňujú pestovať rastliny vo viacerých úrovniach nad sebou. Tieto jedinečné vertikálne systémy sa navyše dajú použiť prakticky kdekoľvek, t. j. na balkóne, na terase alebo aj ako dekorácia pred vchodovými dverami.

Aby toho nebolo málo, v súčasnosti si môžete jahodové kaskády kúpiť aj v obchodoch so záhradníckymi potrebami, v hobby obchodoch alebo online, čo vám ušetrí veľa miesta. Takto môžete rastliny zavesiť zo stropu, čo je výhodné pre ľudí, ktorí majú len malý balkón, kde si nemôžu dovoliť zaberať miesto na zemi.

Nech už si vyberiete akýkoľvek kvetináč na jahody, vždy majte na pamäti, že tieto rastliny potrebujú dostatok priestoru. Len tak sa budú môcť správne zakoreniť, dobre rásť a odmeniť vás bohatou úrodou. Minimálna hĺbka substrátu je v tomto prípade 20 centimetrov, preto si vyberte hlbšie a širšie nádoby. Sadenice by potom mali byť od seba vzdialené približne 15 až 20 centimetrov.

Ako zasadiť jahody do kvetináča?

Najskôr si pripravte vhodnú nádobu a zaobstarajte si rastliny jahôd. Môžu to byť kontajnerové jahody, ktoré sa vysádzajú buď na jar (marec, apríl), alebo na jeseň (august, september). Existujú však aj frigo jahody, čo sú rastliny, ktoré boli zozbierané v zime a po odstránení listov uložené v chladiacich boxoch. Môžete ísť aj cestou výsevu semien.

Najprv na dno kvetináča umiestnite drenáž (keramzit, štrk, hlinené guľôčky). Potom kvetináč naplňte substrátom, ktorým môže byť špeciálny substrát pre jahody, kvalitný záhradnícky substrát, univerzálny eko-substrát alebo vaša vlastná zmes (záhradný substrát a kompost). Potom do neho urobte otvory, do ktorých opatrne umiestnite sadenice (dávajte pozor, aby ste nezakryli srdiečko). Potom ich jemne udupte a zalejte.

Kam umiestniť jahody v črepníku?

Ak máte len malý balkón alebo parapet, zrejme nebudete môcť vybrať vhodné miesto pre rastliny. Vo všeobecnosti sa však odporúča pestovať jahody na dostatočne slnečnom mieste, kam dopadajú lúče aspoň 6 až 8 hodín denne. Zároveň by však miesto malo byť chránené pred silnými nárazovými vetrami.

Ako často zalievať jahody v kvetináči?

Jahody, podobne ako mnohé iné druhy, potrebujú pravidelnú zálievku, aby pôda nikdy nevyschla, ale zároveň nesmú byť premokrené. Čerstvo vysadeným rastlinám potom musíte dodať viac vlahy a sadenice ocenia kvapku vody navyše aj počas suchých letných dní. Ak ste sa rozhodli pestovať jahody v samozavlažovacích kvetináčoch, uľahčí vám to prácu, pretože nebudete musieť sadenice tak často zalievať.

Ako často hnojiť jahody v kvetináčoch?

Pri pestovaní jahôd v kvetináčoch by ste nemali zabúdať na pravidelné hnojenie, aby ste rastlinám dodali potrebné živiny. Odporúča sa vybrať si kvalitné hnojivo (napríklad granulovaný kravský hnoj alebo špeciálne hnojivo na jahody s postupným uvoľňovaním živín), ktoré by sa malo aplikovať približne každých 14 dní (riaďte sa však odporúčaniami výrobcu alebo skúsených záhradníkov).

Ako uchovať sadenice jahôd cez zimu?

Ak sa vám vypestovaná veľkoplodá odroda jahôd osvedčila a vy ste si pochutnali na jej plodoch, určite vás poteší, že si môžete uchovať aj sadenice na budúci rok. Musíte však skrátiť úponky na približne 5 cm bez toho, aby ste poškodili centrálne jadro. Pred zimou tiež zalejte pôdu, odstráňte prípadnú burinu a rastliny trochu prihnojte.

Aby ste rastliny ochránili pred mrazom, mali by ste ich prikryť senom alebo senážou a potom ich obaliť izolačnou vrstvou. Ak zostanú na balkóne alebo terase, použite vrecovinu, staré deky alebo bublinkovú fóliu, na teplejších miestach postačí netkaná textília. Hoci na to mnohí pestovatelia zabúdajú, rastliny potrebujú vlahu aj v zime. Obmedzte však zalievanie a dbajte na to, aby jahody neboli premočené.

Čo robiť s jahodami po zime?

Len čo sa vonku trochu oteplí (približne v polovici marca), je čas začať so zazimovaním jahôd. Odstráňte všetky suché, poškodené, choré alebo plesnivé listy, skontrolujte sadenice, či nie sú napadnuté škodcami, a zlikvidujte všetky choré rastliny. Môžete tiež vymeniť vrchnú vrstvu substrátu a postupne začať častejšie hnojiť a zalievať. Jahody postupne privyknite na slnko.

Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!

Ktoré jahody sú vhodné na pestovanie v kvetináči?

Ľudia, ktorí sa púšťajú do pestovania jahôd v nádobách, si najčastejšie vyberajú vždyplodiace odrody. Tie produkujú chutné plody počas celej sezóny, približne od júna do prvých mrazov. Jednou z obľúbených odrôd je Mara des Bois, čo je previsnutá jahoda s veľmi sladkými plodmi. Vo veľkom sa pestujú aj Maranell, Harmony, Diamante, Monterey a Temptation.

Koľko rastlín jahôd vysadiť do kvetináča?

Pre jahody budete potrebovať dostatočne veľký kvetináč, ktorý je aspoň 20 cm hlboký. Jednotlivé rastliny by potom mali byť umiestnené približne 15 až 20 centimetrov od seba, aby mali dostatok priestoru na zakorenenie a správny rast. Ak teda máte veľký kvetináč, môžete doň umiestniť niekoľko sadeníc, zatiaľ čo do menších kvetináčov by ste mali zasadiť menej rastlín.

Ako sa starať o jahody v kvetináči?

Kvetináč s jahodami by ste mali umiestniť na dobre osvetlené miesto, kde slnko svieti aspoň 6 až 8 hodín denne. Nezabudnite ich potom pravidelne zalievať, aby pôda nikdy úplne nevyschla, ale vyhnite sa aj preliatiu. Rastliny by ste mali približne každých 14 dní aj prihnojiť, aby ste im zabezpečili potrebné živiny.

Ako prezimovať jahody v črepníku?

Ak chcete sadenice uchovať na ďalšiu sezónu, mali by ste najprv odrezať všetky stonky, zaliať pôdu a odstrániť burinu. Potom rastliny pohnojte, aby mali na zimu dostatok živín. Potom by ste ich mali prikryť senom alebo senážou, aby ste ich ochránili pred mrazom, a zabaliť ich do izolácie. Vhodná je aj vrecovina, stará deka alebo bublinková fólia.