SPLN MAREC 2024: Kedy je a čo nás čaká?

Hneď po začiatku astronomickej jari sa tento rok dočkáme aj tretieho splnu v poradí, čo bude skvelá príležitosť na zhodnotenie aktuálnej situácie a hľadanie rovnováhy v rôznych oblastiach života. Prezradíme vám, na aký dátum pripadá marcový spln, s akým astrologickým znamením sa spája a ako ovplyvní náš život po zdravotnej aj emocionálnej stránke.

Kedy nastane spln v marci 2024?

Marcový spln nastane v pondelok 25. marca 2024, konkrétne o 8:00 stredoeurópskeho času (SEČ). Ide o spln v znamení Váh, čo naznačuje, že budete mať priestor na urovnanie rodinných, partnerských a obchodných vzťahov. Prevládať bude túžba po harmónii, pričom vás budú viac ako inokedy priťahovať veci umelecké a estetické.

Podľa starej indiánskej tradície, ktorá bola zachytená v publikácii z 19. storočia s názvom Maine Farmer’s Almanac, bol marcový spln predtým známy aj ako Vraní spln. V tomto ročnom období bolo všade počuť havranie krákanie, ktoré ohlasovalo koniec zimného obdobia. Bol však známy aj ako Červí spln, pretože teplota stúpala a v pôde sa objavovali dážďovky.

Okrem toho sa môžete stretnúť aj s názvom Úplnok ľadovej kôry, ktorý odkazuje na to, že v tomto čase sa začína topiť sneh a zem je pokrytá spomínanou ľadovou kôrou. Medzi pôvodnými obyvateľmi Ameriky bol však známy aj ako Úplnok miazgy, keďže v tomto čase sa javor zužuje, a osadníci niekedy používali termín Pôstny spln.

Aby toho nebolo málo, marcový spln sa zhoduje aj so zatmením Mesiaca (u nás prakticky nepozorovateľným). Počas tohto astronomického úkazu, keď sú Slnko, Zem a Mesiac v jednej priamke, planéta Zem úplne alebo čiastočne zatieni mesačný disk. Táto situácia sa pozoruje oveľa ľahšie ako zatmenie Slnka.

Ako nás ovplyvní marcový spln?

Astrologickým znamením, ktoré bude mať dominantný vplyv na marcový spln, sú Váhy. Je to vzdušné znamenie, ktorému vládne planéta Venuša. Jeho zrodenci sú známi najmä ako intelektuálne založení ľudia, ktorí v živote hľadajú pokoj a rovnováhu. Preto sa vyhýbajú unáhleným činom, neradi robia čokoľvek v strese a na problémy sa pozerajú z rôznych uhlov pohľadu.

Medzi typické vlastnosti osôb narodených v znamení Váh patrí nerozhodnosť. Z tohto dôvodu sa zvyčajne snažia nájsť kompromis v každej situácii, a to aj za cenu osobných strát. Sú preto prispôsobiví, ale zároveň čestní a dobrosrdeční. Skvele riešia konflikty a zároveň majú cit pre umenie. Sami sú veľmi tvoriví.

Marcový spln je preto vhodným obdobím na vyváženie rôznych aspektov vášho života. Budete mať tendenciu porovnávať a hodnotiť minulé úspechy a neúspechy, riešiť rôzne problémy alebo konflikty a zároveň hľadať kompromisy v partnerských, rodinných, priateľských a obchodných vzťahoch. V dôsledku toho vás môžu v budúcnosti čakať významné zmeny.

Počas marcového splnu budete pravdepodobne obzvlášť túžiť vniesť do svojho života rovnováhu. To však môže spôsobiť, že sa budete vyhýbať kladeniu niektorých zásadných otázok, pretože jednoducho nebudete chcieť narušiť krehkú harmóniu. Napriek tomu by ste sa mali naučiť zdieľať s okolím aj svoje negatívne myšlienky a pocity. Nedovoľte, aby vaše želania boli nadradené tomu, čo chcú iní.

Keďže ľudia narodení v znamení Váh sú estéti, môžete pocítiť aj túžbu obklopovať sa krásnymi vecami. Dôsledkom toho potom môže byť nákupná horúčka alebo možno generálne upratovanie domácnosti. Okrem toho to pre vás bude skvelá príležitosť nejakým spôsobom si umelecky vylepšiť život. Navštívte koncert, divadlo alebo galériu, prípadne sa sami pustite do kreatívnej tvorby.

Zo zdravotného hľadiska bude mať marcový spln vplyv najmä na váš vylučovací systém. Môže ovplyvniť vaše obličky, močovody a dokonca aj močový mechúr. Z tohto dôvodu by ste mali dbať na pitný režim, vhodne sa obliekať, aby ste neprechladli, a vyhýbať sa situáciám, v ktorých by mohli byť tieto orgány ovplyvnené.

Okrem toho môže marcový spln ovplyvniť aj vašu pokožku, pankreas a niektoré hormóny, ako napríklad inzulín a glukagón. Buďte preto opatrní aj v tomto smere a radšej si počas splnu doprajte potrebný odpočinok. Ak je to možné, neplánujte si v tomto období žiadne lekárske zákroky, pretože sa to dôrazne neodporúča.

Čo robiť počas marcového splnu?

Keďže sa začala astronomická jar, je čas pustiť sa do práce v záhrade alebo začať skrášľovať balkón či terasu. Budete to chcieť robiť pravidelne, ale nezabudnite, že spln mesiaca nie je na to vhodný čas. Preto si radšej oddýchnite a naplánujte si ďalšie potrebné činnosti. Práca vám nebude chýbať.

Ak predsa len chcete niečo robiť počas marcového splnu, môžete zbierať korene bylín, ktoré sú v tom čase najsilnejšie. Určite však nestrihajte živé ploty, neorezávajte stromy a kríky ani neštípajte kvety a zeleninu. Vyhnite sa tiež sušeniu nadzemných častí bylín a túto činnosť si nechajte na neskôr.

Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!

Spln marec 2024

Marcový spln tentoraz nasleduje po začiatku astronomickej jari. Kedysi sa nazýval Vraním splnom, pretože v tomto čase bolo po celej oblasti počuť krákanie vrán, ktoré ohlasovalo koniec zimy. Používal sa však aj termín červánkový spln, keďže sa otepľuje pôda a vychádzajú dážďovky. Ďalším alternatívnym názvom bol Ľadový spln.

Ako ovplyvní marcový spln vaše emócie?

Úplnok v marci sa spája s astrologickým znamením Váh, ktorého obyvatelia túžia po harmónii, majú zmysel pre umenie, ale sú aj veľmi nerozhodní. Bude to teda skvelá príležitosť na riešenie medziľudských konfliktov a hľadanie kompromisov, ale zároveň môžete pocítiť túžbu po nejakej činnosti súvisiacej s umením. Vydajte sa preto do galérie alebo sa pokúste sami niečo vytvoriť.

Na ktoré časti tela bude mať spln v marci vplyv?

Marcový spln najviac ovplyvní váš vylučovací systém, hlavne močový mechúr, močovody a obličky. Nemali by ste preto nikde sedieť na studenej zemi, pretože by ste mohli dostať zápal. Citlivejšia môže byť aj vaša slinivka brušná alebo možno pokožka. Nepreťažujte tieto oblasti a radšej odpočívajte.