SPLN MAREC 2023: Kedy je a čo nás čaká?

0

Ešte než sa o slovo prihlásia prvé jarné dni, vonku sa trochu oteplia a začnú rozkvitať stromy, dočkáme sa marcového splnu. Ten sa môže stať skvelou príležitosťou na urovnanie niektorých záležitostí, ktoré sa vám nechce príliš riešiť. Prezradíme, na aký termín tretí tohtoročný spln vychádza, s akým znamením zverokruhu sa táto udalosť spája a aký bude mať vplyv na naše zdravie či emócie.

Kedy je spln marec 2023?

Marcový spln tentoraz pripadne na utorok 7. marca 2023, pričom konkrétne nastane o 13:40 hodine stredoeurópskeho času (SEČ). Ide o spln v znamení Panny, ktoré sa spája s planétou Merkúr. Tá údajne nevytvára vlastnú energiu, ale skôr spája jednotlivé elementy, pričom poukazuje na vzťahy a komunikáciu. To platí aj pre znamenie Panny, ktoré sa navyše sústredí na poriadok a starostlivosť.

Príslušníci starej indiánskej kultúry prisúdili tomuto splnu označenie Vraní spln, pretože sa v danom termíne väčšinou už blíži koniec zimy, čo tradične ohlasuje vranie krákania. Ľudia navyše v minulosti vrany považovali za magické zvieratá, ktoré údajne dokážu sprostredkovať kontakt medzi svetom živých a mŕtvych. Možno práve z toho dôvodu sa v starej angličtine objavil aj termín Death Moon.

Okrem toho existuje ale aj množstvo ďalších názvov pre túto udalosť, ako je Červí spln (pretože sa začína otepľovať, z pôdy vyliezajú dážďovky a pomaly sa blíži príchod jari), Spln miazgy (pretože sa touto dobou stáčali javory), Spln ľadové krusty (pretože cez deň sa sneh topil a v noci zase zamrzal) alebo Pôstny spln.

Ako nás spln v marci ovplyvní?

Marcový spln je posledným zimným splnom, ktorého sa dočkáme pred nástupom jari. Keďže sa spája s astrologickým znamením Panny, v tomto čase budú mať ľudia potrebu dať do poriadku svoje záležitosti, urobiť si prehľad v rodinných, priateľských i romantických vzťahoch a vyriešiť všetko, čo doteraz zostávalo nevyriešené.

Panny sú totiž veľmi starostlivé, trpezlivé, pracovité a mávajú sklon k perfekcionalizmu. Majú rady, keď sú veci organizované, a pozitívne vnímajú dodržiavanie rôznych poriadkov a pravidiel. Obvykle potom stoja nohami pevne na zemi, k problémom sa stavajú kriticky a kladú dôraz na rad životných hodnôt, ako je zdravie, čistota, bezpečie, poriadok a logické myslenie. Navyše veľmi rady pomáhajú ostatným.

Vzhľadom na tieto okolnosti je marcový spln skvelou príležitosťou, kedy si človek môže urobiť poriadok v domácnosti, ale aj vo svojom živote. Okrem toho ide tiež o vhodný čas na plánovanie budúcnosti a ďalších životných cieľov. Táto snaha by však nemala skĺznuť k prílišnému puntičkárstvu. Ľudia by sa totiž mali naučiť prijímať aj rôzne nedokonalosti a pochopiť, že niekedy neuškodí ani štipka organizovaného chaosu.

Pozor si však dajte aj na prílišné kritizovanie ostatných, hľadanie chýb a dramatizovanie situácií, keď vám niečo nesadne. Skúste sa naopak zamerať na otvorenú komunikáciu s ostatnými a taktiež na vzájomnú toleranciu. Pozitívny prístup k životu vám v tomto ohľade prinesie rozhodne viac ako hádky a nedorozumenia. Týmto spôsobom potom vyriešite aj dlhotrvajúce problémy, ktoré vás trápia.

V čase marcového splnu je tiež vhodný čas na stretnutie s priateľmi, ktorých ste možno už nejaký čas zanedbávali. Naplánujte si s nimi teda popoludňajšiu kávu, dobrú večeru či posedenie pri pive alebo pri poháriku dobrého vína. Môžete tak dohnať to, čo ste za poslednú dobu nestihli, a navyše vám také milé stretnutie rozhodne zdvihne náladu.

Čo sa týka zdravotného stavu, spln v marci bude mať najväčší vplyv na vaše zmyslové orgány (hlavne oči a uši), ale aj na tráviace ústrojenstvo a pankreas. Z toho dôvodu sa odporúča, aby ľudia v tomto čase šetrili svoje zažívanie (napríklad aj v spojitosti s predveľkonočným pôstom) a citlivé časti tela príliš nezaťažovali. Samozrejme je dobré vyvarovať sa akýchkoľvek lekárskych zákrokov.

Čo robiť počas marcového splnu?

Keďže sa pomaly, ale iste blížia prvé jarné dni, možno premýšľate o tom, že je najvyšší čas pustiť sa zase do zahraničia. Počas marcového splnu sa odporúča zbierať korene bylín, ktoré majú v tomto čase najväčšiu silu. Radšej ale zabudnite na strihanie živého plotu, prerezávanie stromov a kríkov alebo zaštipovanie kvetov a zeleniny. Nadzemné časti rastlín sú totiž v danej chvíli príliš citlivé.

Spln marec 2023

Marcovému splnu sa v minulosti často hovorilo aj Vraní spln, Červí spln alebo napríklad Spln ľadové krusty. Tieto označenia mali spojitosť hlavne s tým, že sa blíži koniec zimy a príroda sa pomaly začína pripravovať na prvé jarné dni. Tentokrát sa marcového splnu dočkáme hneď skraja mesiaca, pričom ide o spln v znamení Panny.

Ako ovplyvní marcový spln vaše emócie?

Spln v marci je skvelou príležitosťou, kedy sa človek môže zamyslieť nad svojím životom, naplánovať si kroky, ktoré povedú k splneniu jeho životných cieľov, a dať do poriadku záležitosti, ktoré sa mu možno až doteraz príliš nechcelo riešiť. Ide totiž o spln v znamení Panny, ktorého zrodenci sú starostliví, pracovití a veľmi trpezliví. Často ale skĺzavajú k prílišnému kritizovaniu alebo puntičkárstvu.

Na ktoré časti tela bude mať spln v marci vplyv?

Pri marcovom splne by ste si mali dávať pozor hlavne na svoje oči a uši, ktoré je nutné chrániť pred prílišným namáhaním a negatívnymi vonkajšími vplyvmi. Okrem toho dostane zabrať aj tráviacu sústava, takže sa radšej vyhnite konzumácii ťažkých jedál a zabudnite aj na nadmieru alkoholu. Namiesto toho sa sústreďte na vyvážený jedálniček a doprajte svojmu zažívaniu trochu odpočinku.