Vlčí mak je známy najmä svojimi atraktívnymi červenými okvetnými lístkami, ktoré zdobia české lúky a háje. Malé deti ho pravdepodobne poznajú z rozprávky Václava Čtvrtka „Maková panna a motýľ Emanuel“. Táto výrazná bylina sa však stala inšpiráciou aj pre ďalších známych umelcov a v kvetinovej maľbe nesie aj určité posolstvo.
Prečo sa nazýva vlčí mak?
Známa červeno kvitnúca rastlina vlčieho maku má mnoho ľudových názvov, napríklad ohnivák, makovica, pelyňák alebo plačúci mak. Ale pokiaľ ide o to, ako vznikol samotný názov vlčí mak, z etymologického hľadiska sa prídavné meno „vlčí“ alebo niekedy „psí“ vzťahuje na vlastnosť, ktorá vyjadruje niečo, čo je podradné.
V kontexte rastlín ide o to, že sú druhoradé alebo horšie ako iné existujúce druhy. Ako viete, v Slovenskej republike sa oveľa viac pestuje a používa v potravinárskom priemysle mak, pretože obsahuje semená, ktoré sa dajú spracovať a na rozdiel od zvyšku rastliny nie sú jedovaté. Na druhej strane vlčí mak nie je takou hospodársky významnou plodinou.
Môžete sa však stretnúť aj s výkladom, ktorý tvrdí, že pomenovanie tejto byliny vychádza z mýtu, v ktorom sa hovorí, že rastlina vlčí mak dávala vlkom, ktorí ju zjedli, nadprirodzené schopnosti. Toto romantické vysvetlenie sa zvyčajne rozpráva ako rozprávka deťom, ktoré ešte nie sú schopné plne pochopiť skutočný etymologický význam názvu.
Vlčí mak: kvetnaté slovo
Vo väčšine zdrojov zaoberajúcich sa kvetnatým jazykom sa dočítate, že vlčí mak vyjadruje posolstvo „Nezradíme svoju lásku!“ v jazyku kvetov. Niektorí to môžu interpretovať tak, že ak svojej milovanej darujete kyticu makov, v podstate jej hovoríte, aby ste city, ktoré k sebe prechovávate, udržali v tajnosti. To však nie je pre tento atraktívny kvet práve lichotivé.
Ale nebojte sa! V skutočnosti vlčie maky v kvetnatom jazyku vyjadrujú oveľa viac. V 19. storočí totiž podľa kvetinových rečí znamenal darček v podobe maku aj útechu. Okrem toho červená farba vyjadruje pocity radosti a šarlátová vyjadruje výstrednosť. Ak teda dostanete mak ako darček od svojho milovaného, nemusíte sa obávať, že bude chcieť svoje city k vám pred všetkými utajiť.
Čo znamená vlčí mak?
Ako možno niektorí z vás vedia, vlčí mak je symbolom Dňa vojnových veteránov. Väčšina ľudí však netuší, prečo bola na tento účel vybraná práve táto rastlina. Niektorí si možno myslia, že je to kvôli farbe jeho kvetov, ktoré pripomínajú farbu krvi preliatej počas vojny. Vysvetlenie je však úplne iné a oveľa romantickejšie, ako by sa mohlo zdať.
V roku 1921 bol symbol vlčieho maku pridaný k tradícii uctievania si padlých počas prvej svetovej vojny. Ten bol vybraný na základe básne vojenského lekára, ktorým bol kanadský podplukovník John McCrae. Písaním poézie sa snažil zmierniť duševnú bolesť a frustráciu, ktorú zažíval počas svojej práce vojenského chirurga.
Jedného dňa, keď mu zomrel blízky priateľ, napísal báseň znova, ale hneď potom ju zahodil. Všimol si ju však okoloidúci, ktorý papier zdvihol. Začiatok tejto básne znie: „Na poliach Flámska rastú divé maky, tam medzi krížmi, rad za radom. Tu ležíme. Hore medzi rúbaniskami možno počuť spievať škovránky, tu dole kanóny len revú svoju pieseň.“
V ten deň vraj pravý východný vietor rozfúkal maky rastúce medzi hrobmi na cintoríne, kde bol pochovaný priateľ Johna McCraea. Náhodný okoloidúci, ktorý zdvihol zo zeme list papiera, poslal báseň do Anglicka, kde bola v decembri 1915 uverejnená v časopise Punch a o šesť rokov neskôr bol za jej základ zvolený spomínaný symbol.
Vlčie maky v umení
Krása vlčieho maku vždy inšpirovala mnohých umelcov. Pravdepodobne najznámejším obrazom zobrazujúcim tento kvet je obraz s príznačným názvom Vlčie maky v Argenteuil (alebo niekedy tiež Makové pole) od slávneho francúzskeho impresionistu Clauda Moneta. Na tomto obraze z roku 1873 je zobrazená svetlom zaliata krajina s kvitnúcimi makmi, v popredí je umelcova manželka Camille a syn Jean.
Ďalší slávny obraz s názvom Vlčie maky je dielom jedného z priekopníkov impresionizmu, maďarského maliara Pála Szinyeiho Merseho. Toto dielo vzniklo v roku 1896 a nachádza sa v Národnej galérii v Budapešti. Nie je to jediný obraz zobrazujúci maky od tohto umelca. Táto rastlina bola predlohou pre mnohé jeho ďalšie diela, pretože v ňom evokovala pocity, ktoré zažil v mladosti.
A čo ešte majú maky spoločné s umením? Napríklad ópium, ktoré rastlina produkuje, bolo súčasťou života mnohých umelcov, najmä v 19. storočí. Tejto nebezpečnej droge podľahli napríklad slávny básnik Charles Baudelaire a španielsky maliar a sochár Pablo Picasso. Mnohí umelci hľadali inšpiráciu v podmienkach, ktoré im droga poskytovala, ale väčšinou našli len závislosť alebo vlastnú deštrukciu.
Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!
Prečo je symbolom Dňa veteránov práve vlčí mak?
Vlčí mak bol za symbol Dňa veteránov zvolený v roku 1921 na základe básne, ktorú zložil vojenský lekár John McCrae, keď mu vo vojne zahynul blízky priateľ. V tejto básni hovorí o vlčích makoch rastúcich medzi hrobmi vo Flámsku. Papier, na ktorom bola báseň napísaná, našiel náhodný okoloidúci, ktorý ju potom poslal do Anglicka, kde bola neskôr uverejnená v časopise Punch.
Čo vyjadruje vlčí mak kvetnatým jazykom?
Darovanie vlčích makov vraj vyjadruje posolstvo, že dotyční milenci svoju lásku nezradia. Okrem tohto posolstva však majú jazykom kvetov vyjadriť aj útechu. Červená farba okvetných lístkov tejto rastliny znamená aj radosť alebo výstrednosť.
Kto namaľoval vlčie maky?
Medzi najznámejších maliarov vlčích makov patria Claude Monet a Pál Szinyei Merse. Obaja títo impresionisti použili maky ako predlohu pre svoje slávne diela, ktoré sa nachádzajú v slávnych galériách. V prípade maďarského maliara Pála Szinyei Merseho vzniklo niekoľko obrazov s touto tematikou, keďže rastlina v ňom vyvolávala pocity z mladosti.