Ako na PIKÍROVANIE PARADAJOK?

Chceli by ste si vypestovať vlastnú úrodu šťavnatých paradajok, ktoré poslúžia ako základ mnohých chutných receptov? V tom prípade by ste mali vedieť, ako sa o tieto rastliny správne starať a čo budú z vašej strany potrebovať. Poradíme vám, ako paradajky presádzať, kedy ich správne pikírovať, aby ste si zabezpečili zdravé a silné sadenice, a v akom okamihu je vhodné umiestniť paradajky na vonkajšie stanovište.

Kedy sa sadia paradajky?

Paradajky sú určite jednou z najobľúbenejších plodín, ktoré sa dnes pestujú, a v kuchyni sa dajú pripraviť na mnoho rôznych spôsobov. Ak ich chcete pestovať vo vlastnej záhrade, na terase alebo dokonca na balkóne, nezabudnite, že im budete musieť venovať dostatočnú starostlivosť, aby ste im zabezpečili bohatú úrodu.

Ak začnete pestovať paradajky zo semien, budete musieť sadenice najprv predpestovať a až potom ich premiestniť na konečné miesto. Výsev paradajok sa zvyčajne vykonáva v prvej polovici marca, napríklad do plytkej výsevnej misky s vhodným pestovateľským substrátom alebo prípadne do mikrokorpusu (rozmnožovacieho zariadenia s odklopným vekom).

Nádobu so semenami paradajok by ste mali nechať na mieste, kde je dostatok tepla (približne 24 °C) a svetla. Substrát by ste mali pravidelne zalievať, najlepšie zavlažovačom, aby sa semená nevyplavili. Ak sú všetky tieto podmienky splnené, semená vyklíčia do niekoľkých dní a potom môžete nádobu premiestniť na miesto, kde je nižšia teplota (15 až 20 °C).

Kedy pikírujeme paradajky?

Po vyklíčení semien paradajok sa objavia prvé dva lístky. O niečo neskôr uvidíte aj prvý pár pravých listov, ktoré sa od prvých líšia tým, že sú segmentované. To je signál, aby ste začali vypichovať semenáčiky. Existuje niekoľko dôvodov, prečo to pestovatelia robia.

Vypichovanie pomáha poskytnúť sadeniciam dostatok priestoru na správny rast a rýchle zosilnenie, než ich presuniete na konečné miesto. Okrem toho narušíte ich koreňový bal, vďaka čomu lepšie rastú. Zároveň sa zbavíte rastlín, ktoré sú nejakým spôsobom poškodené alebo nedostatočne vyvinuté, a ponecháte len zdravé a krásne sadenice.

Ako presádzať paradajky?

Ak už majú vaše sadenice paradajok pár pravých listov, čo môže byť približne mesiac po výseve (v závislosti od podmienok, ktoré ste schopní rastlinám zabezpečiť), je čas začať s pikírovaním. Predtým, ako rastliny vyberiete z ich pôvodného domova a premiestnite ich na iné miesto, by ste ich však mali deň predtým dostatočne zaliať, aby sa koreňový bal pri presádzaní nezvrhol.

Zároveň by ste si mali pripraviť všetko, čo budete potrebovať. Patrí sem vhodná nádoba na pestovanie (tégliky od jogurtu, malé kvetináče alebo špeciálne prírodné kvetináče, ktoré môžete spolu s rastlinami zasadiť na konečné stanovište). Ďalšou dôležitou vecou je pestovateľské médium (môže to byť štandardný záhradnícky substrát, ale môže byť aj špeciálne určené na pestovanie paradajok), ktoré poskytne paradajkám dostatok živín.

V každom prípade by mala byť pestovateľská nádoba dostatočne hlboká a na dne by mala mať odtokový otvor, aby mohla odtekať prebytočná voda. Do vnútra umiestnite dostatočné množstvo pestovateľského substrátu, zarovnajte ho a mierne zhutnite tak, aby bolo všade približne rovnaké množstvo pôdy. Palcom, ceruzkou alebo špachtľou urobte v strede dostatočne hlbokú jamku.

Keď máte všetko pripravené, môžete začať s napichovaním rastlín. Opatrne ich vyberte z pôvodných nádob pomocou špendlíka, drevenej špachtle alebo iného vhodného nástroja. Odporúča sa tiež vybrať sadenice vo väčších trsoch, ktoré môžete pred rozdelením na jednotlivé rastliny umiestniť na podložku, aby ste zabránili ich poškodeniu.

V tomto okamihu by ste mali tiež posúdiť, či sú sadenice zdravé a dostatočne silné. Na nové miesto by sa mali presadiť len tie, ktoré spĺňajú tieto kritériá. Potom jednotlivé sadenice po jednej umiestnite do novej nádoby, prikryte ich substrátom a zľahka utlačte. Okrem toho nezabudnite novo presadené sadenice zalievať.

Pokiaľ ide o to, ako hlboko paradajky presádzať, ideálne je umiestniť sadenice do substrátu tak, aby boli ponorené až po prvé listy. To umožní rastlinám uvoľniť korene od stoniek a vytvoriť silný a bohatý koreňový bal, ktorý im bude schopný dodávať potrebné živiny. Niektorí ľudia potom paradajky opäť prepichujú (približne po ďalších troch týždňoch), ale nie je to potrebné.

Kam umiestniť sadenice paradajok?

Sadenice paradajok po zaštipovaní zaberú viac miesta ako predtým, ale treba s tým počítať. Ak ich plánujete naďalej pestovať doma, premiestnite ich na miesto, kde budú mať dostatok svetla a tepla. Na tento účel je vhodný okenný parapet, ale nemali by byť umiestnené priamo nad vykurovacím telesom, pretože príliš veľa tepla spôsobí, že vaše sadenice budú príliš šuchtavé.

Ak vonku svieti slnko a sú vhodné podmienky, môžete začať paradajky postupne otužovať. Nezabudnite ich však večer premiestniť späť do bezpečia domova. Ak máte skleník, je možné semenáčiky doň natrvalo premiestniť približne v druhej polovici apríla, ale vždy by ste ich mali dostatočne chrániť pred prízemnými mrazmi.

Kedy presádzať paradajky von?

Paradajky by sa mali vysádzať von až v druhej polovici mája, keď už nehrozia prízemné mrazy. To isté platí aj pre výsadbu paradajok do veľkých samozavlažovacích kvetináčov a sadeníc, ktoré potom umiestnite napríklad na balkón alebo terasu. Približne 10 dní pred výsadbou sa odporúča paradajky otužovať (niekoľko hodín denne), aby si sadenice zvykli na vonkajšie prostredie.


Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!

Ako mať silné sadenice paradajok?

Ak ste sa rozhodli začať pestovať paradajky, pravdepodobne vás zaujíma, ako zabezpečiť bohatú a chutnú úrodu. Všetko sa začína výsevom semien, z ktorých si predpestujete sadenice, ktoré potom môžete umiestniť na ich konečné stanovište. Výsev sa zvyčajne vykonáva v prvej polovici marca, potom je potrebné rastliny udržiavať v teple (približne 24 °C) a pravidelne ich polievať (zavlažovačom).

edy presádzať paradajky do väčšieho kvetináča?

Po vyklíčení rastlín sa najprv objavia dva oválne maternicové listy. Potom budete musieť nejaký čas počkať na prvý pár pravých lístkov, ktoré sú na rozdiel od maternicových zúbkaté. Ich prítomnosť je znamením, že môžete začať prerezávať sadenice do väčších nádob, aby mali dostatok priestoru na rast.

Ako sa pikírujú paradajky?

Najprv si musíte pripraviť vhodné nádoby, do ktorých vložíte pestovateľský substrát, ktorý potom upravíte a zľahka utužíte. Potom v strede urobte otvor, do ktorého prenesiete jednotlivé sadenice vybraté z pôvodnej pestovateľskej nádoby. Dávajte pozor, aby ste ich nepoškodili. Potom ich zasypte zeminou až po prvé lístky, mierne udusajte a rastlinu zalejte.

Čo potrebujú sadenice paradajok na rast?

Po presadení do väčších nádob by ste mali rastlinám opäť zabezpečiť dostatok svetla a tepla. Rastlinky paradajok umiestnite napríklad na parapet, ale dávajte pozor, aby ste ich pod ním príliš neprehrievali, čo by spôsobilo zbytočné vyťahovanie sadeníc. Mali by ste tiež zabezpečiť pravidelné zalievanie rastlín, vďaka čomu budú postupne silnieť. Pred vysadením von ich potom včas otužujte.