SEDMOKRÁSKA CHUDOBKA: Čo ste o nej (ne) vedeli?

Malá rastlina s belavými alebo bledoružovými kvetmi, ktorá rastie od jari do jesene, je ozdobou takmer každej slovenskej lúky alebo záhrady. Je to sedmokráska, ktorá našla využitie v ľudovom liečiteľstve, kozmetickom priemysle a dokonca aj v kuchyni. Povieme vám, kde túto bylinku nájdete, ako ju spoznáte na prvý pohľad a odkiaľ má svoje meno.

Čo je to sedmokráska?


Sedmokráska (latinský názov Bellis perennis) je trváca bylina, ktorá patrí do čeľade Asteraceae. Je to jediný zástupca rodu sedmokráska, ktorý sa nachádza v Slovenskej republike, ale je tu veľmi hojný. Okrem toho sa u nás pestujú aj okrasné plnokveté kultivary, ktoré majú v záhradách dekoratívnu funkciu.

Prečo sa nazýva sedmokráska?

Sedmokráska chudobka sa niekedy označuje aj ako sedmokráska obyčajná alebo jednoducho ako sedmokráska chudobka. Medzi ľuďmi sa však ujali aj iné názvy, ako napríklad cigánka, hladovka, husia noha, chudobinec, sirota, stokrasa alebo sedmokráska, pastiersky krčiažtek, kňazský obojok, chudobná papraď, iskerník, materina dúška, zabudka alebo oko dňa.

Ak vás zaujíma, prečo sa používa názov sedmokráska, samozrejme, existuje vysvetlenie. Táto rastlina kvitne minimálne sedem mesiacov v roku a v priaznivých podmienkach sa môžete z jej krásy tešiť ešte dlhšie. Jej latinský názov Bellis perennis vyjadruje niečo veľmi podobné. Slovo „bellus“ znamená „krásny“ a „perennis“ sa prekladá ako „večný“ (t. j. večná krása).

Nárečové názvy rastliny používané na území Slovenskej republiky zvyčajne súvisia s tým, že sedmokráska na prvý pohľad pripomína sedmokrásku. Keďže je však menšia, používajú sa tu najmä zdrobneniny ako chudobka, sirota alebo sedmokráska. Zároveň sú to metafory založené na tom, že ľudia považujú túto rastlinu za malú a chudobnú, ale zároveň naznačujú, že sedmokráska rastie v pôde chudobnej na živiny.

V angličtine je najbežnejší názov pre sedmokrásku chudobnú daisy, ale na odlíšenie od ostatných zástupcov rodu Bellis sa niekedy používajú aj termíny common daisy, lawn daisy alebo English daisy. Pravdepodobne ide o skratku slova „day’s eye“ (denné oko), ktoré označuje, že celý kvet sa na noc zatvorí a ráno sa opäť otvorí. V stredoveku sa používal aj názov Máriina ruža alebo kostný kvet.

Ako vyzerá kvet sedmokrásky?

Sedmokráska je trváca bylina, ktorá bežne dorastá do výšky 5 až 15 cm. Vyznačujú sa prítomnosťou krátkeho, plazivého, bohato rozvetveného odnože, z ktorej vyrastá prízemná listová ružica. Jednotlivé listy majú tmavozelenú farbu, sú široko vajcovité až obojaké a ich okraje môžu byť mierne zubaté alebo takmer celistvé.

Bezlisté stonky sedmokrások sú výrazné, tenké a hladké. Majú fialovú alebo zelenú farbu a na vrchole len jednu stonku. Tá obsahuje obojpohlavné kvietky s kužeľovitým lôžkom uprostred, ktoré tvoria veľmi malé rúrkovité kvety žltej farby. Okraj je potom lemovaný bielymi alebo ružovkastými jazykovitými kvetmi.

Možno vás to prekvapí, ale kvety sedmokrásky chudobnej sú heliotropné (podobné slnečnici). To znamená, že sa otáčajú za slnečnými lúčmi a rastú smerom k svetlu. Ak vás zaujíma, aký druh sedmokrásky má plod, je to široko vajcovitá, belavo-svetlohnedo sfarbená nažka, ktorá v sebe ukrýva len jedno semeno.

Kedy sedmokráska kvitne?

Sedmokrásky zvyčajne kvitnú od februára do septembra, keď ich nájdete prakticky všade, kam sa pohnete. Toto obdobie sa však môže značne pretiahnuť. Ak sú vonku priaznivé podmienky a zima je mierna, ich kvety budú zdobiť trávniky až do novembra alebo dokonca až do decembra. Drobné kvety chudôbky sú totiž pomerne odolné voči mrazom, konkrétne až do -15 °C.

Kde rastie sedmokráska chudobná?

Pokiaľ ide o jej rozšírenie, určite vás poteší, že ju nájdete aj v Slovenskej republike. V skutočnosti je to jediný druh rodu Bellis, ktorý v súčasnosti rastie na našom území. Je tu však veľmi hojný, rastie napríklad na trávnikoch v blízkosti ľudských sídiel, na lúkach, popri cestách, na pasienkoch alebo v parkoch.

Vo všeobecnosti sa sedmokráska chudobná vyskytuje prakticky v celej Európe, kde obýva rôzne nadmorské výšky. Pôvodne sa vyskytovala najmä v južných a stredných častiach kontinentu, ale časom sa dostala aj na iné miesta. Dnes sa vyskytuje aj na Islande, v Rusku, Severnej a Južnej Amerike, na Novom Zélande, v Austrálii a Indii.

Čo symbolizuje sedmokráska?


Sedmokrásky sú symbolom nevinnosti, čistoty a vernosti v láske, ale znamenajú aj jednoduchosť alebo trpezlivosť. Klasický biely variant si ľudia spájajú s pokorou a sedmokrásku považujú za znak blížiacej sa jari. V minulosti dievčatá z týchto kvetov plietli vence, ktoré posielali po rieke v nádeji, že nájdu svojho milého. Chlapec, ktorý ich vytiahol z vody, mal byť ich osudom.

Okrem toho sa sedmokrásky používali aj na veštenie budúcnosti a v predkresťanskom období bola táto rastlina zasvätená bohyni Freyi a neskôr sa stala kvetom Márie (hovorí sa, že sa objavila na mieste, kde Máriine slzy padli na zem počas jej úteku z Egypta). Je tiež národným kvetom Holandska. Okrem toho sa používa v ľudovom liečiteľstve, v kozmetickom priemysle alebo v kuchyni.

Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!

Ako vyzerá sedmokráska?

Sedmokráska je trvalka, ktorá je vysoká približne 5 až 15 cm. Má krátky oddenok, prízemnú listovú ružicu a bezlistú stonku s jediným kvetom. Ten sa skladá z kužeľovitého žltého lôžka a jazykovitých bielych alebo ružovkastých kvetov. Plodom je hnedastá nažka s jedným semenom.

Ako dlho rastie sedmokráska?

Sedmokrásky môžete vidieť na lúkach, v záhradách a parkoch od februára do septembra, ale niekedy až do novembra. Okrem toho, ak je naozaj mierna zima, sedmokrásky chudobné niekedy kvitnú aj v decembri, pretože sú veľmi odolné voči mrazu.

Kde rastú sedmokrásky?

Sedmokráska chudobná sa vyskytuje v celej Európe, ale vďaka ľuďom sa rozšírila aj na iné kontinenty. Dnes ju môžete nájsť aj v Severnej a Južnej Amerike, Ázii a dokonca aj v Austrálii. Je to tiež jediný druh sedmokrásky, ktorý rastie v našej krajine. Nájdete ju na lúkach a pasienkoch, v záhradách okolo domov, ale aj v parkoch.