Nadchlo vás pestovanie riasogúľ, jediných rastlín na svete, ktorým prospieva ľudský dotyk, a chceli by ste si ich zaobstarať do svojej kancelárie alebo domu? Potom by ste mali vedieť, ako sa starať o túto nezvyčajnú rastlinu. Povieme vám, koľko stojí riasoguľa, akú starostlivosť si riasoguľa vyžaduje, v čom ju pestovať a čo riasoguľa potrebuje, aby sa mu u vás doma darilo.
Čo je to riasoguľa?
Zelená riasoguľa je vodná rastlina zložená z tisícov vlákien rias. Konkrétne ide o druh vlasovej riasy rodu Cladophora/Aegagrophila, ktorá sa prirodzene vyskytuje v jazerách na severnej pologuli, napríklad v Škótsku, Rakúsku, Estónsku, na Islande a v Japonsku. V posledných rokoch sa však táto machová akváriová guľa stala aj obľúbeným „domácim miláčikom“.
Kde kúpiť riasogulu?
V súčasnosti existuje niekoľko miest, kde sa dajú kúpiť riasogule. Pre mnohých bude určite najjednoduchšie objednať si túto rastlinu na internete. Existujú špecializované stránky, ktoré sa zameriavajú na predaj riasogúľ, ale nájdete ich aj na e-shopoch všeobecne zameraných na predaj rastlín, potrieb pre domáce zvieratá alebo iného tovaru.
Ak si chcete objednať riasoguľu online, určite sa nemusíte obávať, že by vaša zelená akváriová guľôčka utrpela nejaké poškodenie počas prepravy. Tieto rastliny totiž bez problémov zvládnu niekoľkodňové cestovanie v uzavretom vrecku, kde je vysoká vlhkosť. Potom stačí riasogulu vybrať z vrecka, zľahka ju premasírovať a umiestniť do pripravenej nádoby so studenou vodou.
Okrem toho Hornbach dnes niekedy predáva riasogule a nájdete ich aj v iných hobby marketoch alebo špecializovaných obchodoch. Pokiaľ ide o to, koľko riasogule stoja, vždy to samozrejme závisí od toho, akú veľkú rastlinu si chcete zaobstarať. Cena riasogule sa však zvyčajne pohybuje v pár eurách. Napríklad malá riasogula (1,5-3 centimetre) môže stáť 2 až 5 euro, zatiaľ čo veľká riasoguľa (4-6 centimetrov) bude stáť približne 7 až 15 euro.
Ako pestovať riasogule?
Riasogule sú jednou z najmenej náročných rastlín na svete, takže sú ideálnou voľbou pre pestovateľov s malými skúsenosťami. Dobre sa vyrovnávajú s extrémnymi podmienkami, a preto sa dokážu pomerne ľahko prispôsobiť mnohým rôznym stanovištiam. Pokiaľ im venujete aspoň malú starostlivosť, malo by sa im u vás doma dariť.
Hoci sa ľudia často pýtajú, ako chovať riasogule a čo chov riasogúľ vlastne zahŕňa, v skutočnosti by sme mali používať termín „pestovanie“. Dôvod je celkom jednoduchý. Tento termín je vhodný, pretože riasoguľa je živá rastlina. K spokojnému životu potrebuje priehľadnú nádobu s vodou s teplotou približne 1 až 25 °C, trochu svetla (nie však priame slnečné svetlo) a, samozrejme, lásku.
Aké akvárium potrebuje riasogula?
Ak vás riasogule fascinujú a chceli by ste ich začať pestovať, budete najprv potrebovať vhodnú nádobu, do ktorej umiestnite riasogulu. Ideálnou voľbou je napríklad akvárium s riasoguľami, v ktorom bude mať váš nový miláčik dostatok priestoru na život. Môže to však byť aj obyčajná zaváraninová nádoba, ktorú nájdete doma v pivnici a vyčistíte ju.
V každom prípade je vhodná nádoba pre riasogule priehľadná, aby vaša rastlina mala dostatok svetla zo všetkých strán. Fantázii sa však medze nekladú, takže môžete popustiť uzdu svojej kreativite a vybrať pre svoju rastlinu domov, ktorý bude plniť jej funkciu, ale bude aj dekoratívny. Dnes si môžete kúpiť naozaj zaujímavé výtvory, a to v obchodoch aj na internete.
Môžete si napríklad kúpiť špeciálnu nádobu na riasogule, ktorá je prispôsobená rastline, a ak je dostatočne veľká, zmestí sa do nej aj niekoľko machových guľôčok. Okrem toho sa predávajú aj koreňové boxy, ktoré fungujú ako krásna dekorácia v interiéri. A ak máte dostatok priestoru na niečo extravagantné, môžete vyskúšať aerárium, čo je závesná sklenená nádoba v tvare gule alebo kvapky.
Aby toho nebolo málo, do pripravenej nádoby môžete dať aj piesok, kamienky (dnes sa predávajú zaujímavé kamienky v rôznych farbách) alebo akúkoľvek inú vodnú dekoráciu. Riasogule môžu v akváriu dokonca žiť spolu s rybami, ale v takom prípade by ste mali vybrať vhodné druhy, ktoré vám nebudú rastlinu okusovať.
Starostlivosť o riasogule
Pestovanie riasogúľ nie je náročné, takže to zvládne každý. Stačí meniť vodu približne raz za 7 až 14 dní (alebo častejšie, ak sa vyskytne problém). Pokiaľ ide o to, akú vodu by ste mali pre riasogule používať, ideálna je studená voda z vodovodu (mäkká až stredne tvrdá), ktorú vždy necháte chvíľu stáť, prípadne vychladená filtrovaná voda alebo dažďová voda.
Pokiaľ ide o vhodnú teplotu, tá nie je taká dôležitá, ako sa často uvádza. Riasogule nie sú veľmi náročné a krátkodobo zvládajú aj extrémne teploty (úplný mráz, ale aj relatívne horúcu vodu). Najradšej však majú, ak má voda izbovú teplotu alebo ešte nižšiu. Ak je dostatočne studená, nemusíte ju tak často meniť.
Okrem toho je dôležitý aj výber správneho stanovišťa. Riasogule by ste mali pestovať vo vhodnej sklenenej nádobe, ktorá je priehľadná, aby sa k vašej machovej rastline dostalo svetlo. Nemajú však rady, keď sú dlhodobo vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Preto vyberte miesto mimo okna (určite nie parapet) a vyhnite sa miestam v blízkosti zdrojov tepla. Zvoľte radšej chladnejšie miesta.
Maznanie
Aj keď sa to na prvý pohľad môže zdať zvláštne, okrem čistej vody vyžadujú riasogule aj maznanie. Čo tým myslíme? Keď machovú guľôčku vyberiete z akvária alebo inej nádoby, v ktorej ju pestujete, mali by ste ju umiestniť pod tečúcu vodu alebo do namočeného umývadla a namočenú vodu z nej vyžmýkať jemným žmýkaním alebo vyžmýkaním v ruke.
Tým sa z riasogule uvoľnia nečistoty, ktoré sa pod prúdom vody zmyjú, pričom sa zachová ich pekný okrúhly tvar. Okrem toho sa tým zabráni rýchlejšiemu znehodnoteniu vody. A ako často sa s riasogulami maznať? V ideálnom prípade by ste to mali urobiť vždy, keď sa rozhodnete vymeniť vodu v machovej guli. Ak však niečo nie je v poriadku, robte to častejšie.
Čím sa riasoguľa živí?
Hoci ľudia chovajú tieto rastliny ako domácich miláčikov, riasogula v skutočnosti nepotrebuje kŕmenie ani žiadne hnojenie, ako si možno niektorí myslia. Vystačí si s obyčajnou vodou a malým množstvom svetla, kde táto roztomilá guľôčka dokáže získať všetky živiny, ktoré potrebuje. V správnych podmienkach potom môžete u riasogúľ pozorovať rast, ktorý však zvyčajne dosahuje len 0,5 centimetra ročne.
Ako dlho vydrží riasoguľa bez vody?
Riasoguľubez vody možno uchovávať najdlhšie dva týždne (maximálne 20 dní), konkrétne v uzavretom vrecku s vysokou vlhkosťou. Ak tam necháte zelenú guľôčku dlhšie, pravdepodobne sa už neobnoví. Ak ju teda plánujete niekomu darovať ako darček a do doručenia zostáva ešte niekoľko dní, je lepšie, ak riasoguľu medzitým vložíte do nádoby s vodou a až potom ju vložíte späť do vrecka.
Prečo riasogule plávajú pri hladine?
Keď dáte riasoguľu do akvária, zvyčajne sa prilepí na dno. V dôsledku fotosyntézy sa však na ich povrchu tvoria kyslíkové bubliny, ktoré ich môžu nadnášať, takže niekedy plávajú pri hladine. Je to úplne normálny stav a nie je ukazovateľom žiadnych problémov. Je pravdepodobnejšie, že k tomu dôjde, keď sú riasogule umiestnené vo svetlejšom prostredí.
Ak chcete, aby sa riasogule usadili späť na dne nádoby, v ktorej ich pestujete, stačí ich pri najbližšej výmene vody jemne vyžmýkať pod miernym prúdom alebo v naplnenej miske, aby sa uvoľnili nahromadené plyny. Potom by riasy mali opäť klesnúť na dno akvária. Ak sa vám však páči, že pláva na hladine, môžete ju tak nechať.
Môže však plávať aj na hladine, keď vymeníte vodu a vyzrážajú sa na nej malé vzduchové bublinky, ktoré ju potom vynášajú nahor. Zvyčajne stačí počkať niekoľko hodín, kým chaluhy klesnú na dno. V prírode sa tieto machové gule vyskytujú najmä v plytkých vodách. Ak ich prúd zanesie do hĺbky, kde je tma, môžu sa vďaka nahromadeným plynom vrátiť na hladinu, odkiaľ ich potom vlny vynesú na breh na plytčinu.
Ako sa rozmnožujú riasogule?
V prirodzenom prostredí sa riasogule rozmnožujú delením, takže sa časom rozdelia na dve samostatne fungujúce časti. V priebehu roka sa takto môže z riasogúľ oddeliť až 10 častí, z ktorých neskôr vyrastú väčšie zelené gule. Je to však relatívne pomalé, keďže každý rok narastú len o 0,5 centimetra.
Ak chcete riasoguľu rozmnožiť v domácom prostredí, môžete ju samozrejme rozdeliť alebo roztrhnúť na dve samostatné časti, ale to sa veľmi neodporúča, pretože potom môžu obe odumrieť. Ak túžite po väčšom množstve machových guľôčok, je lepšie si ich kúpiť. Samozrejme, môžete skúsiť aj prirodzené rozmnožovanie.
Ako na to? Väčšiu riasoguľu umiestnite do samostatnej nádoby a nechajte ju žiť vlastným životom. Vodu nemeňte príliš často, pretože by ste mohli nechtiac narušiť drobné zárodky, ktoré sa uvoľňujú. V ideálnom prípade by ste mali nádrž s riasoguľami vybaviť malým filtrom, ktorý vodu prečistí a zabráni usadzovaniu.
Potom stačí počkať niekoľko týždňov, kým sa z rias uvoľnia malé riasogule. Tú je potrebné nechať niekoľko mesiacov rásť, kým ju vytvarujete do pravidelnej guľôčky. Ak sa o riasoguľu budete v nasledujúcich rokoch starať, z tejto oddelenej časti vyrastie klasická riasoguľa, ktorá môže žiť samostatne v novej nádobe alebo v akváriu s inými riasami.
Čo sa stane, keď sa riasoguľa rozpadne?
Ak sa riasoguľa začne rozpadávať, napríklad preto, že ste do nej pri maznaní príliš strčili alebo ste ju umiestnili pod silný prúd vody, môžete situáciu zachrániť. Skúste ju stlačiť späť do pôvodného tvaru, ale buďte veľmi opatrní. Niekedy je tiež vhodné jemne ju zviazať šnúrkou, aby vytvorila pekný guľovitý tvar.
Keď už budete mať riasoguľu zamotanú, vráťte ju do vody a snažte sa o ňu pekne starať. Pravidelne vymieňajte vodu, dbajte na to, aby bola voda správne osvetlená, a jemne ju pohlaďte. Potom bude trvať približne rok, kým riasy opäť zrastú, ale samozrejme vždy záleží na tom, ako veľmi bola vaša rastlina poškodená.
Ak sa vaše riasogule už rozpadli na menšie časti, môžete z nich vypestovať samostatné rastliny, ale vyžaduje si to veľa trpezlivosti a starostlivosti. Skúste jednotlivé kúsky opatrne zrolovať v ruke a vytvarovať z nich guľôčky, ktoré potom môžete nechať žiť samostatne. Ani vtedy sa vám však nemusí podariť kúsky zachrániť.
Čo robiť, ak riasogule zmenia farbu?
Ak vaše riasogule zožltli alebo zhnedli, pravdepodobne sú choré. V skutočnosti sa za skutočne zdravé dajú považovať len tmavozelené riasy. Aby si takýto vzhľad zachovali, je potrebné sa o ne správne starať, čo zahŕňa výber správneho stanovišťa, pravidelnú výmenu vody a občasné pomaznanie v miske s vodou alebo pod jemným prúdom vody z vodovodu.
Žltkasté alebo žlté riasogule sa dajú zachrániť. Príčinou zmeny farby je totiž zvyčajne pobyt na príliš silnom svetle (napríklad na parapete, kde je rastlina vystavená prudkému slnečnému žiareniu). V takom prípade akvárium s riasoguľami premiestnite na iné miesto, kde bude prevládať skôr tieň. Doprajte jej tiež chladnú vodu, ktorú pravidelne vymieňajte.
Proces liečby riasogúľ v domácich podmienkach môže byť niekedy veľmi zdĺhavý. Okrem zmeny prostredia by ste mali rastlinu pravidelne (jemne) vyžmýkať, aby ste postupne vyplavili všetky nečistoty. Niekedy sa tiež odporúča pridať do nádoby trochu soli (5 % až 95 % vody). Konkrétne by to mala byť akváriová soľ na riasy, rozhodne nie kuchynská soľ.
Ak riasogule v určitej časti zhnedli alebo zosiveli a v postihnutej oblasti sú aj slizké, nie je, žiaľ, možné zachrániť ich celé. Jediným spôsobom, ako sa s takouto situáciou vysporiadať, je odrezať choré miesto. Zvyšok riasogul potom môžu pri dobrej starostlivosti žiť ďalej, ale opäť treba dbať na častú výmenu vody a umiestniť ich na správne stanovište.
Ako zistím, že riasoguľa odumiera?
Ak sú riasogule úplne zhnité, nedá sa im nijako pomôcť. Spôsob, ako to spoznať, je, že hniloba prenikla dovnútra a riasy sa úplne rozpadli. Hnijúce riasy sú na povrchu tiež slizké a zvyčajne nepríjemne zapáchajú.
Môžem pestovať morské riasogule v akváriu s rybami?
Riasogule sú medzi akvaristami pomerne obľúbené, pretože podobne ako iné rastliny pomáhajú zabezpečovať biologickú rovnováhu v akváriu. Ak však chcete pestovať riasogule v akváriu s rybami, mali by ste si dať pozor, ktorý druh si vyberiete. V opačnom prípade by sa vaše zelené guľôčky mohli stať potravou pre ryby.
Ktoré druhy teda môžu žiť s riasoguľami bez toho, aby im škodili? Sú to všetky malé, bežne chované ryby a veľmi často sa riasogule pestujú spolu s rybou známou ako žabka. Môžu to však byť aj živorodky, tetry alebo dokonca malé sumčeky.
Aby toho nebolo málo, riasogule môžu koexistovať aj s krevetami, ktoré sa na nich zhromažďujú a vyberajú mikroorganizmy. Ak však chcete chovať ryby alebo krevety s riasoguľami, mali by ste im zaobstarať dostatočne veľké akvárium, pretože nádoby s riasami im nebudú stačiť. Zvieratá by v nich mali problémy a mohli by veľmi rýchlo uhynúť.
Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!
Kde si môžem kúpiť riasoguľu?
Ak si chcete kúpiť riasogule, nájdete ich na internete, na špecializovaných webových stránkach, ale aj v e-shopoch s rastlinami alebo potrebami pre domáce zvieratá. Okrem toho môžete riasogule kúpiť aj v rôznych hobby marketoch alebo špecializovaných obchodoch. Cena riasogule vždy závisí od toho, kde ju kúpite a aká je veľká.
Ako sa chová riasoguľa?
Hoci sa ľudia zaujímajú o chov riasogúľ, riasogule sa v skutočnosti pestujú ako živé rastliny. K životu potrebujú vhodnú priehľadnú nádobu (napríklad akvárium, pohár alebo špeciálnu škatuľu) naplnenú vodou, trochu svetla (ale určite nie priame slnečné svetlo) a raz za čas ľudský dotyk. V nádobe môžete mať niekoľko riasogúľ a môžu žiť aj s nejakou rybkou.
Ako sa starať o riasogule?
Riasogule potrebujú pravidelnú výmenu vody (približne raz za 7 až 14 dní). Ideálne by to mala byť studená voda z vodovodu, ktorú necháte odstáť. Nádobu by ste potom mali umiestniť na miesto, kde bude mať dostatok svetla, ale kde nebude vystavená priamemu slnečnému žiareniu a nebude sa príliš zohrievať. Okrem toho by sa mala občas pomazať, t. j. jemne namočiť alebo vyžmýkať v ruke pod tečúcou vodou alebo v namočenej miske.
Aké choroby hrozia riasoguliam?
To, že je riasoguľa chorá, zvyčajne spoznáte podľa toho, že zelená guľôčka nejakým spôsobom zmení farbu. Ak má žltý odtieň, príčinou je pravdepodobne príliš silné svetlo. Premiestnite jej nádobu na iné miesto a doprajte jej chladnú vodu. Ak riasoguľa na určitom mieste zhnedla alebo zosivela, jediný spôsob, ako ju zachrániť, je odrezať narušenú časť. Ak je však zhnitá celá, bohužiaľ, neprežije.