ČO JE RIASOGUĽA: Kde žije a prečo si ju zaobstarať?

0

Počuli ste niekoho spomínať, že si domov zaobstaral riasoguľu, a teraz vás zaujíma, čo to je? Táto malá machová vodná guľa je v súčasnosti jednou z najobľúbenejších rastlín v domácnosti, ktorá slúži ako dekorácia, ale pre pestovateľov sa stáva tak trochu domácim miláčikom. Povieme vám, ako riasoguľa vyzerá, ako rýchlo riasoguľa rastie a aké využitie má riasoguľa v domácnosti.

Čo je to riasoguľa?

Zelená riasa (latinsky Cladophora aegagrophila alebo Aegagropila linnaei) je u nás pomerne nezvyčajná vodná rastlina, ktorá sa skladá z tisícov riasových vlákien. Ide vlastne o druh vlasatej zelenej riasy rodu Cladophora/Aegagrophila (žabí vlas), ktorá sa zvyčajne vyskytuje v jazerách niektorých krajín severnej pologule, napríklad na Islande, v Škótsku, Rakúsku, Estónsku alebo Japonsku.

Hoci sú známe už pomerne dlho, najmä v posledných rokoch si získali veľkú priazeň milovníkov prírody. Dôvodom je ich zaujímavý vzhľad, dlhovekosť, ale aj jednoduché pestovanie. Aby toho nebolo málo, ciliáty sú zároveň jedinými rastlinami na našej planéte, ktorým výrazne prospieva ľudský dotyk. Takže sa s nimi môžete aj trochu pomaznať.

Aké druhy riasogule sú?

Riasoguľa je skupina rias, ktorá má tri rastové formy. Prvá z nich, ktorá sa označuje ako epifytická, uprednostňuje zatienené časti skál. Druhá odroda je guľovitá a tretia je druh malých chumáčikov jednotlivých vlákien, ktoré vytvárajú súvislé plochy (koberce) na dne jazier. Vo všeobecnosti sa táto vodná rastlina niekedy označuje aj ako marimo alebo torasampe, čo znamená jazerný škriatok.

Aká je veľkosť riasogule?

Ak hľadáte informácie o riasoguly, pravdepodobne vás tiež zaujíma, aká veľká je táto rastlina a ako rýchlo rastie. Veľkosť riasogule závisí od toho, aký exemplár si zaobstaráte domov. Zvyčajne je to niekoľko centimetrov a k dispozícii sú malé aj veľké riasogule, a to v ich prirodzenom nepravidelnom tvare, ale aj v pravidelnej forme (len 5 % riasnatiek na svete).

Rast riasogúľ je potom veľmi pomalý, takže sa nemusíte obávať, že sa príliš rozrastú a zaberú vám všetko miesto v akváriu alebo nádobe. Obvykle riasoguľa narastie asi o 0,5 cm za rok (alebo najviac o 1 cm). Čím je však vaša vodná rastlina väčšia, tým viac sa rýchlosť jej rastu spomaľuje. Veľmi staré vodné riasy však môžu dosiahnuť pomerne veľké rozmery.

Ak vás zaujíma, aké veľké sú najväčšie riasogule na svete, možno budete prekvapení. V skutočnosti najväčšie exempláre môžu dosahovať v priemere 20 až 30 centimetrov (hovorí sa však dokonca o rekordnom 95-centimetrovom exemplári, ktorý mal takmer 200 rokov). Takéto ciliáty však žijú len v jazere Akan na japonskom ostrove Hokkaidó, kde sa im darí.

Odkiaľ sa riasogule vzali?

Riasogule boli prvýkrát objavené v roku 1824 v Zellskom jazere v Rakúsku. Nachádza sa vo výške 750 metrov nad morom a prijíma vodu z rôznych horských potokov a riek. Zatiaľ čo v zimných mesiacoch úplne zamrzne, čo z neho robí obľúbené miesto na zimné športy, v lete sa v jeho sladkej vode môžete kúpať alebo ho využívať na rekreačné člnkovanie. Tamojšie riasogule sú však v súčasnosti chránené a nesmú sa zbierať.

Za objavenie tejto morskej riasy je zodpovedný Dr. Anton E. Sauter, pričom rod Aegagrophila bol stanovený až v roku 1843 nemeckým botanikom Friedrichom T. Kützingom. O 6 rokov neskôr ho však zároveň označil ako podrod rodu Cladophora. V roku 2002 sa však uskutočnil rozsiahly výskum a hlavný zástupca riasogúľ bol opäť premenovaný na Aegagropila linnaei, pretože vo svojich bunkových stenách obsahuje chitín, čo nie je prípad rodu Cladophora.

Dnes sa riasogule vyskytujú najmä v plytších častiach jazier. Najznámejšie kolónie sa nachádzajú v národnom parku Akan na japonskom ostrove Hokkaido a potom tiež v jazere Mývatn na Islande. K životu potrebujú dostatok svetla, preto sa voľne rastúce formy presúvajú z miesta na miesto pomocou prúdenia vody. Ak sa dostanú do hlbších vôd, migrujú späť do plytčín plných svetla. Takto získavajú aj svoj guľovitý tvar.

Je riasoguľa chránená?

V jazere Myvatn v posledných rokoch zmizlo niekoľko dôležitých oblastí, kde žili riasogule, čím sa ich počet výrazne znížil. Na Islande preto dostali riasogule v roku 2006 štatút chráneného druhu. Zatiaľ čo jazero Mývatn je prírodnou rezerváciou, jazero Akan v Japonsku je súčasťou rovnomenného národného parku. Aj tu sa ochrane riasogulí v súčasnosti venuje veľká pozornosť.

V Japonsku sú riasogule od roku 1920 zaradené do zoznamu ohrozených druhov a často sa považujú za prírodný poklad. Od roku 1950 sa tu koná aj trojdňový festival Marimo, ktorý vznikol ako iniciatíva na záchranu riasiniek, pretože ľudia si ich vo veľkom množstve brali do svojich domovov. Jeho súčasťou je prednáška o jazerných škriatkoch a exkurzie do ich biotopu.

Na zvýšenie povedomia o riasoguľách bola vytvorená aj špeciálna zelená bábika známa ako Marimokkori. Je to vlastne chlapec, ktorého hlava má tvar mihalnice a ktorý má v oblasti rozkroku vypuklinu (mokkori je vlastne japonský slangový výraz pre erekciu). Stal sa tiež maskotom ostrova Hokkaido, kde je táto vodná rastlina veľmi populárna.

Ako sa starať o riasoguľu?

Starostlivosť o riasoguľu nie je náročná, takže ich môže pestovať každý. Nemusíte byť skúsený botanik ani mať žiadne skúsenosti s pestovaním iných rastlín, aby sa vám táto rastlina doma darila. Stručne povedané, stačí si zaobstarať vhodné akvárium alebo nádobu, do ktorej umiestnite riasoguľu, umiestniť ju na svetlé miesto (ale nie na priame slnečné svetlo), pravidelne meniť vodu a maznať sa s ňou.

Dôležité je, aby ste riasoguľu držali v priehľadnej nádobe, ktorá mu umožní prístup svetla zo všetkých strán. Nádoba pre riasogule môže byť naozaj zaujímavá, pretože okrem klasických sklenených akváriových gulí sa dnes vyrábajú aj originálne nádoby na koreňoch alebo závesné aerária, čo sú závesné sklenené nádoby v tvare gule alebo dokonca kvapky.

Na čo je riasoguľa dobrá?

Ľudia si v poslednom čase obľúbili riasogule najmä preto, že sú to veľmi nenáročné rastliny, ktoré sa za trochu starostlivosti odmenia zaujímavým vzhľadom a časom možno aj ďalším prírastkom do akvária. Z tohto dôvodu si ich doma pestujú aj ľudia, ktorí inak nie sú dobrí v starostlivosti o izbové rastliny. Zároveň sa môžu stať domácim miláčikom, o ktorého sa netreba starať toľko ako o živé zvieratko.

Okrem toho, že je riasoguľa nenáročným domácim miláčikom, však môže byť aj dekoráciou, ktorá určite upúta pozornosť a bude vám robiť radosť každý deň. Navyše si dnes môžete zaobstarať aj špeciálne akvárium pre riasogule, ktoré je samo o sebe pekným doplnkom vašej domácnosti, a predávajú sa aj špeciálne farebné štrky, ktorými môžete nádobu čiastočne naplniť.

Nádoba s riasoguľami môže byť skvelou dekoráciou jedálenského stola, kancelárie, poličky s knihami alebo dokonca detskej izby (za predpokladu, že vaše ratolesti nie sú príliš malé a vedia sa o riasy starať). V jednej nádobe môžete pestovať aj viacero týchto vodných rastlín a môžete ich umiestniť aj do akvária s rybičkami (musíte však správne vybrať, aby im nechutili).

Ako pomenovať riasoguľu?

Keďže sa riasogule stali v posledných rokoch populárnymi „domácimi miláčikmi“, prirodzene dostali mená alebo prezývky. Ak sa aj vám páči táto drobná vodná rastlina a chceli by ste si ju zaobstarať domov, môžete si vybrať jednoduché alebo klasické meno, ktoré sa k vášmu novému spoločníkovi dobre hodí. Inšpirovať sa môžete aj postavičkami z obľúbených filmov, televíznych seriálov, kníh alebo kdekoľvek inde.

Samozrejme, môžete tiež popustiť uzdu svojej kreativite a vybrať pre svoju riasoguľu originálne meno, ktoré nemá len tak hocikto. Všetko závisí od vašich preferencií. Ak si však neviete rady, môžete skúsiť napríklad dievčenské mená Ariel, Nela, Mina, Rosa, Sisi, Manon, Júlia, Slávka, Uršula, Amélia, Emily, Aurora, Ofélia alebo Vilma. Chlapčenské mená môžu byť Egon, Orion, Diego, Alex, Charlie, Vendelín, Koral, Merlin, Norbert alebo Samuel.

Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!

Čo je to riasoguľa?

Riasoguľa, ktorá sa v posledných rokoch stala populárnou v slovenských domácnostiach, je vodná rastlina zložená z tisícov vlákien rias. Ide o druh vlasovej zelenej riasy, ktorú by ste vo voľnej prírode našli v jazerách na severnej pologuli, konkrétne v Japonsku, na Islande, v Škótsku alebo Estónsku. Je veľmi nenáročná a v správnych podmienkach sa môže dožiť až 100 rokov.

Aká veľká je riasoguľa?

Riasoguľa, ktoré si môžete kúpiť do domácnosti, majú veľkosť len niekoľko centimetrov (približne 1 až 8 cm). Prirodzene majú nepravidelný tvar, ale existuje aj malý počet rias, ktoré sú pekne zaoblené. Každý rok narastú maximálne o 0,5 až 1 centimeter a čím sú staršie, tým pomalšie rastú.

Na čo slúžia riasogule?

Ľudia si kupujú riasogule ako nenáročnú rastlinu, o ktorú sa nemusia veľmi starať. Zároveň sa stávajú aj tak trochu domácim miláčikom, pretože sú to jediné rastliny na planéte, ktorým prospieva ľudský dotyk a vyžadujú si občasné pohladenie. Okrem toho sú, samozrejme, peknou dekoráciou do domácnosti, kancelárie alebo aj detskej izby.

Aké meno vybrať pre riasogule?

Keďže ľudia chovajú riasogule ako domácich miláčikov, prirodzene im dávajú aj mená alebo prezývky. Môže to byť klasické meno zo slovenského alebo zahraničného kalendára, ale keďže fantázii sa medze nekladú, môžete ich nazvať akokoľvek. Inšpiráciou môže byť hrdina z filmu alebo knihy, obľúbený herec alebo spevák, ale aj kvetina alebo mytologická postava.