Čo robiť, ak máte OBLIATY NOTEBOOK?

0

Stala sa vám nehoda a pri vybavovaní emailov ste si obliali notebook kávou? Alebo ste pri pracovnom zhone omylom prevrátili zabudnutý pohár vody na stole? Obliaty notebook vodou je nočnou morou každého majiteľa, ale dá sa zvrátiť, ak konáte rýchlo. Pokiaľ sa vám práve stala táto situácia, čo najrýchlejšie vypnite zariadenia manuálne a odbojte ho od elektriny, a až potom pokračujte v čítaní článku. Pamätajte, že aj trocha vody v notebooku môže byť problematické! 

Poradíme vám, ako na obliaty notebook

Nezúfajte, ale konajte rýchlo, aby ste počítač zachránili. V tom stave je preň vzácna každá minúta či dokonca sekunda, preto sme pristúpili k prvej pomoci, na základe vyššie spomenutých krokov.Vypnutím počítača sme obmedzili pravdepodobné poškodenie a skrat.

Teraz nasledujte jednotlivé kroky, ktoré vám pomôže bojovať s núdzovou situáciou. 

Krok 1 

Vypnite počítač. Prvým krokom je čo najrýchlejšie vypnúť notebook – podržaním tlačidla zhruba na 5 – 10 sekúnd. Následne prichádza k odpojeniu nabíjačky z elektriny, čo by ste mali mať už v tejto chvíli zvládnuté. Ďalej vysušte s handrou zvyšnú tekutinu, ktorá sa ešte nevsiakla do vnútra klávesnice. Minimalizujete týmto spôsobom prípadné škody, spôsobené nasiaknutim ešte väčšieho množstva tekutín do počítaču. 

Krok 2 

Vysušte zariadenie. Otvorte počítač do maximálneho rozpätia a otočte ho tak, aby z neho mohla vytiecť všetka nahromadená tekutina. Ak zostala zostala voda v klávesnici notebooka, otočený počítač môžete podoprieť napríklad knihou. Zabránite tak vode dostať sa hlbšie do vnútra. Dávajte pritom pozor, aby nenatiekla na displej! Vrch jemne osušte savou handričkou. Pozornosť venujte aj medzerám medzi klávesami. 

Vyvarujte sa sušeniu počítača horúcim vzduchom z pištole alebo fénom na vlasy! Vysoká teplota môže byť pre niektoré súčiastky doslova pohromou. Sušenie urýchlite ventilátorom, z ktorého bude prúdiť chladný vzduch. Nevkladajte počítač do ryže! Nepomôže vám so vsiaknutím vody, ale naopak, zariadenie sa bude menej vetrať. Navyše ryža má miniaturne častice, ktoré sa môžu dostať do počítaču a znečistiť ho. 

Krok 3

Odstráňte všetky ľahko odnímateľné komponenty. Ak máte vyberateľnú batériu, ihneď ju vyberte z notebooku. Odpojte myš, klávesnicu, káble zo slúchadiel či iných zariadení, nabíjací kábel, vyberte externý disk, všetky flash disky a disk DVD. Takmer, akoby ste vyzliekli svoj notebook donaha. Týmto krokom zabránite poškodeniu externého príslušenstva a dát. 

Krok 4

Ideálne je rozobrať počítač tak, aby sa jednotlivé časti vyschli čo najlepšie. Pri niektorých súčasných modeloch je to takmer nemožné. V tom prípade je vhodné zaniesť počítač do opravy alebo zavolať technika na jeho repasovanie. Ak sa vám podarí otvoriť, nechajte ho vyschnúť jeden až dva dni, kým s nim budete opäť pracovať. Určite ho nezapínajte bez toho, aby ste mu dopriali potrebný čas na vysušenie! V tom lepšom prípade, sa vám podarí notebook spojazdniť, a pokiaľ to nevyjde, nádej ešte nie je stratená, riadte sa nasledujúcou radou. 

Krok 5

Ak prvá pomoc nezaberie do dvoch dní a obliaty notebook nejde zapnúť aj po tom, čo ste ho rozobrali a nechali vyschnúť, obráťte sa na odborníka. V niektorých prípadoch je poškodenie tekutinou tak závažné, že mu svojpomocne nepomôžete. Pokiaľ je tu taká možnosť, použite záruku alebo poistenie počítaču. V opačnom prípade sa obráťte sa na špecializovaný servis, ktorý sa zameriava na značku vášho notebooku.  Je nutná obnova dát a oprava notebooku.

Notebook obliaty vínom, kávou či pivom? 

Tekutina, ktorou ste obliali váš notebook je dôležitá, pretože každá má inú zásaditosť. Najmenšie škody narobí voda, pretože je najmenej kyslá. Pokiaľ si obleje notebook vínom, kávou či dokonca pivom, môžete rýchlo spôsobiť poškodenie počítača. Sladké a alkoholické tekutiny sú vodivejšie a korozívnejšie. 

Koľko stojí oprava obliateho notebooku?

Pri oprave sa môže stať, že časť vám zaplatí poistka a časť si budete hradiť sami. Prvým krokom je diagnostika chýb, kde sa určí presný rozsah poškodenia. V závislosti značky počítača sa pristupuje k oprave obliateho notebooku. Spoločnosť Fix Servis uvádza sumu pri poškodení notebooku tekutinou v rozmedzí od 50 – 80€ po približne 120€, v závislosti modelu notebooku. Je naozaj potrebné pozrieť si rozsah škôd, čím sa určí presná cena opravy obliateho notebooku. 

Prevencia pred obliatim notebooku 

Pokiaľ ste už podobnej situácii čelili a vám v hlave blikalo – ako vysušiť notebook, pokúste sa jej vyvarovať do budúcna alebo sa aspoň uistite, že ste pre to, aby ste sa jej vyhli, urobili maximum. 

Ako prvé, pohár s tekutinou nenechávajte v blízkosti svojho notebooku. Radšej ho odložte mimo dosah na najbližšiu poličku. Ak ho predsa len chcete mať pri sebe, dajte ho ďalej od počítaču, kde okolo neho nebudete šibrinkovať rukami, pretože pri práci sa ľahko zamyslíte a stane sa nehoda. Ideálne je nápoj preliať do uzatvárateľného kelímku, z ktorého vám nepretečie tekutina, keďže veko ho neprepustí aj pri zhodení. Pokiaľ máte neposedné domáce zvieratká či zvedavé deti, nenechávajte pohár na stole bez vašej prítomnosti! Vyhnete sa tak prípadnej katastrofe.  

Neprenášajte počítač v batohu s vodou! Veľa prípadov sa stáva práve v situácii, kedy zle uzavretá fľaša prepustí vodu do batohu a odnesie si to elektronika. Ak to nie je možné, pretože prirodzene, mnoho ľudí takto prenáša počítač, uistite sa minimálne dvakrát, že ste fľašku poriadne zavreli a počítač dajte do vlastnej priehradky v batohu.

Držíme palce, aby sa podarilo opraviť obliaty počítač bez pomoci odborníkov.

Ako vyriešiť poliaty notebook?

Najskôr čo najrýchlejšie manuálne vypnite notebook a odpojte ho od elektriny, čím obmedzíte riziko ďalšieho poškodenia. Potom handrou vysušte zostávajúcu tekutinu, otvorte počítač do maximálneho rozpätia a otočte ho, aby voda mohla vytiecť von. Zároveň odstráňte všetky ľahko odnímateľné komponenty, aby jednotlivé časti vyschli samostatne. Poliaty notebook nezapínajte, pokiaľ nebude úplne vysušený. Pokiaľ prvá pomoc nezaberie, obráťte sa na odborníka.

Je dobré vkladať poliaty notebook do ryže?

Tohto kroku sa radšej vyvarujte. Nielen že vám nepomôže so vsiaknutou tekutinou, ale naopak môže notebooku ešte viac uškodiť, pretože zariadenie nebude dostatočne vetrať. Niektoré miniatúrne časti ryže sa navyše môžu do notebooku dostať a poškodiť ho. Okrem toho sa vyhnite aj sušeniu notebooku horúcim vzduchom napríklad pomocou fénu.

Koľko stojí oprava poliateho notebooku?

V tomto prípade vždy záleží na niekoľkých faktoroch, a to síce na presnom rozsahu poškodenia notebooku, jeho značke, ale aj na skutočnosti, či je počítač ešte v záruke alebo ho máte poistený. Potom by ste totiž mohli hradiť iba časť ceny. Pri poliatí notebooku tekutinou sa však cena za opravu obvykle pohybuje v rozmedzí od 50 do 120 EUR.

Aká je prevencia pred poliatím notebooku?

V prvom rade rozhodne nenechávajte v blízkosti notebooku žiadne hrnčeky alebo poháre s tekutinou, pretože by ste ich veľmi jednoducho mohli na počítač prevrhnúť. Ak chcete mať nápoj pri sebe, prelejte ho do uzatvárateľného téglika, odkiaľ tekutina ani pri prevrhnutí nevytečie. Notebook by ste tiež nemali prenášať v batohu spoločne s fľašou naplnenou vodou, šťavou alebo napríklad čajom. Ak to musíte urobiť, dajte počítač do vlastnej priehradky.