KONTROLA na PN-ke 2024: Na čo si dať pozor?

Utrpeli ste vážny úraz, ktorý vám teraz na určitý čas znemožní vykonávať vašu prácu? Alebo ste ochoreli na chorobu, ktorá vás pripútala na lôžko? Ak áno, pravdepodobne budete na nemocenskej dovolenke, počas ktorej musíte dodržiavať pravidlá stanovené lekárom. Povieme vám, ako funguje kontrola práceneschopnosti a čo robiť, ak sa z nejakého dôvodu nemôžete dostať domov.

Čo je to náhrada mzdy a nemocenské dávky?

Ak ste prekonali chorobu, karanténu alebo dokonca vážny úraz, v dôsledku ktorého nemôžete chodiť do práce alebo plniť pracovné úlohy z domu, lekár vám pravdepodobne vystavil práceneschopnosť. Táto situácia však môže byť pre človeka veľmi nepríjemná, pretože zvyčajne zahŕňa dočasné zníženie príjmu, čo niektorým ľuďom veľmi sťažuje život.

Ak ste zamestnanec, počas prvých 14 dní budete dostávať náhradu mzdy od zamestnávateľa a počas dlhšej práceneschopnosti nemocenské dávky od štátu. Ak ste samostatne zárobkovo činná osoba (živnostník), počas prvých 14 dní nebudete mať žiadny príjem a nárok na nemocenské dávky budete mať len vtedy, ak ste členom dobrovoľného systému nemocenského poistenia.

Nemocenské dávky sú jednou zo šiestich dávok českého systému nemocenského poistenia. Slúži na finančné zabezpečenie ekonomicky aktívnych občanov, ktorí sú poistení, konkrétne v prípade, keď nemôžu pracovať z dôvodu dočasnej pracovnej neschopnosti a ocitnú sa tak na určitý čas úplne bez príjmu.

Nemocenská a a vychádzky

Nárok na nemocenskú dovolenku je samozrejme podmienený tým, že zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba dodržiava predpísaný zdravotný režim. To znamená, že osoba sa musí zdržiavať na vopred oznámenej adrese a nemala by opustiť domov, pokiaľ nejde na lekársku prehliadku (tá môže byť plánovaná, ale môže byť aj neplánovaná, ak sa vyskytnú neočakávané zdravotné komplikácie).

Okrem toho môže lekár povoliť vychádzky, ktorých dĺžka závisí od zdravotného stavu osoby. V súčasnosti je maximálny čas vychádzok 6 hodín denne, ale musí to byť v čase od 7.00 do 19.00 hod. Môže to byť 6 hodín v kuse, ale lekár môže prechádzky aj vhodne rozložiť (napríklad 3 hodiny ráno a 3 hodiny popoludní).

Ako sa vykonáva kontrola na PN?

Dodržiavanie predpísaného liečebného režimu a predpísaných absencií je, samozrejme, predmetom kontroly. Tú vykonáva buď zamestnávateľ, alebo poverení zamestnanci Okresnej správy sociálneho zabezpečenia (OSSZ), a to buď z vlastného rozhodnutia, na podnet ošetrujúceho lekára alebo na žiadosť zamestnávateľa. Situácia je nasledovná:

  • Kontrolná prehliadka pri práceneschopnosti počas prvých 14 dní – počas tohto obdobia sa o kontrolnú prehliadku pri práceneschopnosti zvyčajne postará zamestnávateľ tým, že k práceneschopnej osobe vyšle jedného zo svojich zamestnancov. Môže však požiadať aj príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne, aby kontrolu vykonali jeho zamestnanci.
  • Kontroly na práceneschopnosti od 15. dňa – po prvých 14 dňoch práceneschopnosti sú za vykonanie kontroly zodpovední poverení zamestnanci Sociálnej poisťovne.


O kontrole práceneschopnosti vás samozrejme vopred neinformujú, pretože by to stratilo zmysel. Vašou povinnosťou je umožniť takúto kontrolu, oznámiť lekárovi adresu, na ktorej sa budete zdržiavať počas práceneschopnosti (nemusí to byť adresa vášho trvalého bydliska a po dohode ju možno zmeniť) a riadne označiť zvonček alebo byt svojím menom.

Čo keď príde kontrola nemocenskej dovolenky? Ak vám príde kontrola nemocenského zo Sociálnej poisťovne, kontrolór by sa mal vždy preukázať platným preukazom kontrolóra. Na oplátku by ste mu mali ukázať svoj preukaz totožnosti (platný občiansky preukaz) a doklad o práceneschopnosti (preukaz dočasne práceneschopného poistenca), na ktorý zaznamená údaje o kontrole.

Dôležité je tiež poznamenať, že účelom kontroly práceneschopnosti je len skontrolovať, či sa skutočne nachádzate na adrese, ktorú ste uviedli. Kontrolór by preto mal rešpektovať vaše ústavné právo nezasahovať neoprávnene do vášho súkromného a rodinného života. Váš domov je nedotknuteľný, preto doň bez vášho súhlasu nesmie vstúpiť žiadna cudzia osoba vrátane kontrolóra zo Sociálnej poisťovne.

V akom čase príde kontrola na PN

Mnohí ľudia, ktorí sú z toho či onoho dôvodu práceneschopní, sa zaujímajú najmä o to, dokedy im beží kontrola nemocenského. Ak to riešite aj vy, nezabudnite, že kontrola práceneschopnosti môže prísť kedykoľvek, a to aj opakovane (s dlhšími intervalmi, ale napríklad aj dva dni hneď po sebe). Samozrejme, to platí aj pre víkendy alebo sviatky.

Zároveň je dobré vedieť, že kontrola práceneschopnosti nemusí nutne prebiehať len počas vášho štandardného pracovného času (napríklad od 9.00 do 17.00 hod.). Choroba trvá 24 hodín denne, preto musíte dodržiavať režim lekára počas celého trvania práceneschopnosti a mimo domova môžete byť len vtedy, keď máte povolené vychádzky alebo návštevu lekára.

Kontrola práceneschopnosti sa preto môže uskutočniť kedykoľvek počas dňa. Hoci sa mnohí ľudia domnievajú, že kontrola práceneschopnosti sa nikdy nevykonáva po 22.00 hodine, nie je to pravda. Kontrolór sa môže objaviť na prahu vašich dverí aj neskoro v noci. Dávajte si preto pozor, kedy opúšťate svoj domov, pretože sa môžete stretnúť s niektorou z nasledujúcich situácií:

  • kontrola na nemocenskej dovolenke počas dňa,
  • kontrola práceneschopnosti v skorých ranných hodinách,
  • kontrola práceneschopnosti vo večerných hodinách,
  • kontrola práceneschopnosti v noci (po 22.00 hod.),
  • kontrola práceneschopnosti cez víkend alebo počas štátneho sviatku.

Ak ste počas celej pracovnej neschopnosti vzorne dodržiavali režim stanovený lekárom, určite by ste nemali poľaviť ani vtedy, keď sa blíži váš návrat do práce. Kontrola môže prísť aj v deň ukončenia práceneschopnosti, počas ktorej by ste mali byť stále doma, a to aj večer. Na akékoľvek výlety alebo večierky preto zatiaľ zabudnite.

Čo ak ma kontrola nezastihne?

Samozrejme, môže sa stať, že v čase kontroly nebudete doma. Ak ide o kontrolu zamestnanca na nemocenskej dovolenke zo strany zamestnávateľa, mali by ste byť o tejto udalosti informovaní a mal by sa vytvoriť aj nejaký písomný záznam. Okrem zamestnanca dostane kópiu dokumentu aj Sociálna poisťovňa a ošetrujúci lekár, ktorý vystavil dočasnú pracovnú neschopnosť.

Z hľadiska možných sankcií môže zamestnancovi hroziť napríklad zníženie alebo nevyplatenie náhrady mzdy. Ďalšou možnosťou je výpoveď, ktorá môže byť daná, ak osoba porušuje liečebný režim obzvlášť závažným spôsobom. Mohlo by to byť napríklad v prípade, ak počas práceneschopnosti vykonáva inú zárobkovú činnosť alebo odchádza na dovolenku.

Možno vás tiež zaujíma, ako zistiť, či som bol kontrolovaný na nemocenskú dávku z Okresnej správy sociálneho zabezpečenia. V takom prípade dostanete písomnú výzvu (môže to byť aj e-mail alebo SMS), aby ste sa obrátili na príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne a vysvetlili svoju neprítomnosť, čo musíte urobiť najneskôr nasledujúci pracovný deň.

Ak sa preukáže, že došlo k porušeniu liečebného režimu a dočasne práceneschopná osoba sa zdržiavala mimo uvedenej adresy v čase, keď nemohla vychádzať alebo navštíviť lekára, Sociálna poisťovňa začne správne konanie. Výsledkom môže byť napríklad zníženie nemocenských dávok alebo ich úplné odňatie, a to až na 100 kalendárnych dní odo dňa porušenia.

Ak ide o obzvlášť závažné porušenie liečebného režimu alebo ak akýmkoľvek spôsobom znemožníte kontrolu práceneschopnosti, odmietnete spolupracovať a kontrolórovi nepredložíte svoj preukaz totožnosti alebo doklad o práceneschopnosti, môže vám byť uložená aj pokuta. Výška pokuty môže byť naozaj vysoká v stovkách euro.

Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!

Kedy príde kontrola na PN od zamestnávateľa?

Ak ste ochoreli alebo sa vám stala nepríjemná nehoda a lekár vám vystavil práceneschopnosť, mali by ste dodržiavať predpísaný liečebný režim. Zamestnávateľ (t. j. osoba poverená zamestnávateľom) môže skontrolovať, či ho dodržiavate počas prvých 14 dní práceneschopnosti. O kontrolu však môže požiadať aj príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne.

Ako sa vykonáva kontrola práceneschopnosti zo strany Sociálnej poisťovne?

Po uplynutí prvých 14 dní pracovnej neschopnosti vykonávajú kontrolu práceneschopnosti poverení zamestnanci OSSZ. Môžu prísť na základe vlastného rozhodnutia, ale aj na podnet zamestnávateľa alebo ošetrujúceho lekára. Vtedy sa musia preukázať platným preukazom kontrolóra a požiadajú vás o predloženie dokladu totožnosti a dokladu o dočasnej pracovnej neschopnosti.

Do kedy môže prísť kontrola na PN?

Hoci to mnohí netušia, kontrola na PN môže k vám domov doraziť kedykoľvek počas dňa, teda skoro ráno, dopoludnia, popoludní, večer po bežnom pracovnom čase alebo dokonca aj v noci (po 22. hodine). Kontrolór sa pritom môže objaviť nielen v pracovný deň, ale aj cez víkend či vo sviatok, a to dokonca opakovane (pokojne niekoľko dní po sebe).

Čo keď mi príde kontrola a nie som doma?

Pokiaľ vás človek poverený zamestnávateľom či kontrolór zo Sociálnej poisťovne doma nezastihne, môžete z toho mať veľké problémy. Ak nebudete schopní preukázať, že ste v danej chvíli boli napríklad u lekára, zamestnávateľ vám môže znížiť alebo úplne odobrať náhradu mzdy a v závažnom prípade vám môže dať výpoveď. Sociálna poisťovňa vás potom môže potrestať krátením či odobratím dávok nemocenskej, ale aj pokutou.