Ak plánujete cestovať na Slovensko, viete, že na diaľnice a rýchlostné cesty potrebujete diaľničnú známku. Tá je už niekoľko rokov dostupná len v elektronickej podobe a má niekoľko rôznych foriem. Poradíme vám, kde si môžete kúpiť slovenskú diaľničnú známku, aká je cena slovenskej diaľničnej známky 2024 a aká je platnosť slovenskej diaľničnej známky.
Slovenské diaľnice
Celková dĺžka slovenských diaľnic a rýchlostných ciest, ktoré sú v súčasnosti spoplatnené, je viac ako 750 kilometrov, pričom niektoré ďalšie úseky sú v súčasnosti vo výstavbe. Túto sieť, na ktorej funguje systém virtuálnych diaľničných známok (mýto na slovenských diaľniciach), spravuje Národná diaľničná spoločnosť (NDS), ktorá je akousi obdobou českého Riaditeľstva ciest a diaľnic (ŘSD).
Zpoplatnené úseky diaľnic a rýchlostných ciest:
- D1: Bratislava, Vajnory – Lietavská Lúčka (185 km),
- D1: Dubná Skala – Turany (17 km),
- D1: Ivachnová – Bidovce (186 km),
- D2: Brodské (SK/CZ) – Bratislava, Lamač (55 km),
- D2: Bratislava, Pečňa – Čunovo (15,8 km),
- D3: Hručovské Podhradie – Žilina, Brodno (13 km),
- D3: Čadca, Bukov – Skalité (21 km),
- D4: Jarovce (SK/AT) – Bratislava, Jarovce (2 km),
- D4: Bratislava, Jarovce – Bratislava, Petržalka (2,2 km),
- D4: Bratislava, Petržalka – Bratislava, Juh (4,3 km),
- D4: Bratislava, Juh – Ivanka, Západ (15,1 km),
- D4: Ivanka, Západ – Bratislava, Vajnory (2,5 km),
- D4: Bratislava, Vajnory – Bratislava, Rača (1,6 km),
- R1: Trnava – Banská Bystrica, Kremnička (158 km),
- R1A: Nitra, Západ – Nitra, Kynek (2 km),
- R2: Lovčica, Trubín – Žiar nad Hronom (5 km),
- R2: Zvolen, Západ – Zvolen, Centrum (3 km),
- R2: Zvolen, východ – Kriváň (18 km),
- R2: Mýtná – Lovinobaňa, Tomášovce (13,3 km),
- R4: Košice, Juh – Milhosť (14 km),
- R6: Púchov, Juh – Dolné Kočkovce (1 km),
- R7: Bratislava, Slovnaftská – Bratislava, Juh (6 km),
- R7: Bratislava, Juh – Holice (25,2 km).
Slovenská diaľničná známka 2024
Na rozdiel od našej krajiny, kde je elektronická diaľničná známka dostupná až od 1. januára 2021, bolo Slovensko v tomto smere o niečo vpredu. Slovenskú elektronickú diaľničnú známku je totiž možné zakúpiť už od roku 2016, keď nahradila tradičné papierové kupóny. Dnes si teda nemusíte nič lepiť na čelné sklo auta a premýšľať, kam nálepka vlastne patrí.
Slovenská elektronická diaľničná známka je viazaná na evidenčné číslo konkrétneho vozidla, a preto je neprenosná. Ak chcete jazdiť po slovenských diaľniciach alebo spoplatnených rýchlostných cestách, musíte svoje vozidlo zaregistrovať v centrálnom registri, ktorý vám umožní zakúpiť si diaľničnú známku, skontrolovať jej platnosť alebo dokonca opraviť údaje na známke.
Všetky dvojstopové motorové vozidlá do 3,5 tony (vrátane vozidiel kategórie M1 a N1) musia mať pri jazde po slovenských diaľniciach a rýchlostných cestách slovenskú diaľničnú známku. Vlastný kupón však musia mať aj prípojné vozidlá kategórie O1 a O2 (prívesy), ak celková hmotnosť jazdnej súpravy presahuje 3,5 tony.
Motocykle sú na Slovensku od týchto poplatkov oslobodené, preto si nemusia kupovať slovenskú diaľničnú známku. Taktiež pre vozidlá s hmotnosťou nad 3,5 tony nie je potrebná slovenská diaľničná známka, pretože musia platiť mýto prostredníctvom systému emyto.sk. Každé takéto vozidlo potom musí mať nainštalovanú palubnú jednotku, ktorú mýtne brány automaticky naskenujú. Od mýta sú však v niektorých prípadoch oslobodené aj iné kategórie vozidiel, napr:
- vozidlá niektorých štátnych orgánov a inštitúcií,
- vozidlá osôb s preukazmi ZTP alebo ZTP/P,
- veteránske vozidlá s preukazom historického vozidla a špeciálnou registračnou značkou.
Platnosť slovenskej diaľničnej známky
Slovenská diaľničná známka platí na určitý čas, takže nezáleží na tom, koľko kilometrov za dané obdobie najazdíte alebo koľkokrát použijete diaľnicu alebo rýchlostnú cestu. Ak vlastníte vozidlo s hmotnosťou do 3,5 tony, môžete si kúpiť elektronickú známku s platnosťou 10 dní, 30 dní, 365 dní alebo 1 rok. Konkrétne je použitie jednotlivých typov slovenských diaľničných známok nasledovné:
- Slovenská 10-dňová diaľničná známka – ako už názov napovedá, tento typ diaľničnej známky platí 10 kalendárnych dní, t. j. prvý deň platnosti plus deväť nasledujúcich dní. Ak si zakúpite elektronickú známku s platnosťou od 1. augusta 2024, bude platiť do 10. augusta 2024 vrátane.
- Slovenská diaľničná známka na 30 dní – tento typ diaľničnej známky platí presne 30 dní, t. j. od dátumu určeného kupujúcim (dátum nákupu alebo iný zvolený dátum) do 30. dňa vrátane. Ak si zakúpite elektronickú známku od 1. augusta 2024, bude platiť do 30. augusta 2024.
- Slovenská diaľničná známka na 365 dní – tento variant platí presne 365 dní, a to od konkrétneho zvoleného dátumu, ktorým môže byť dátum nákupu alebo iný dátum zvolený vodičom vozidla, až do 365. dňa vrátane.
- Slovenská ročná diaľničná známka – poslednou možnosťou je zakúpenie ročnej elektronickej diaľničnej známky, ktorá sa v mnohom líši od predchádzajúceho variantu. Platí od 1. januára príslušného kalendárneho roka (prípadne od dátumu zaplatenia v príslušnom kalendárnom roku) do 31. januára nasledujúceho kalendárneho roka. To znamená, že na rozdiel od predchádzajúcej možnosti môže platiť viac ako 365 dní, konkrétne 1 rok a 1 mesiac.
Slovenské diaľničné známky 2024 s platnosťou 10, 30 alebo 365 dní je možné zakúpiť aj s neskorším dátumom začiatku platnosti. Ak teda viete, že za nejaký čas budete potrebovať využívať slovenské diaľnice alebo rýchlostné cesty, môžete si kupón zakúpiť vopred, aby ste naň nezabudli, a vybrať si konkrétny dátum, od ktorého by mala vaša elektronická známka platiť. Nesmie to však byť neskôr ako v deň, keď začnete jazdiť po slovenských spoplatnených cestách.
Ak si plánujete užiť silvestrovské a novoročné oslavy na Slovensku, nemusíte sa obávať, že zmena kalendárneho roka ovplyvní platnosť vašej slovenskej diaľničnej známky. Ak si v priebehu decembra kúpite elektronickú známku s platnosťou 10 alebo 30 dní, bude samozrejme platiť aj v januári nasledujúceho roka, t. j. až do skončenia jej platnosti.
Koľko stojí slovenská diaľničná známka?
Ak plánujete dovolenku na Slovensku alebo sa tam možno chcete presťahovať, bude vás tiež zaujímať, koľko stojí slovenská diaľničná známka. V tomto prípade je potrebné zohľadniť najmä kategóriu vozidla (či jeho hmotnosť presahuje 3,5 tony) a v prípade prípojných vozidiel, či celková hmotnosť jazdnej súpravy presahuje 3,5 tony.
Cena slovenskej diaľničnej známky 2024 – vozidlá do 3,5 tony:
- 10-dňová elektronická známka – 12 EUR,
- 30-dňová elektronická známka – 17 EUR,
- 365-dňová e-známka – 60 EUR,
- ročná e-známka – 60 EUR.
Cena slovenskej diaľničnej známky 2024 – prívesy:
- 10-dňová e-známka – 12 EUR,
- 30-dňová e-známka – 17 EUR,
- 365-dňová e-známka – 60 EUR,
- ročná e-známka – 60 EUR.
Ak celková hmotnosť jazdnej súpravy vozidla a prípojného vozidla zostane nižšia ako 3,5 tony, nie je potrebné kupovať dve slovenské diaľničné známky osobitne. Samozrejme, kúpe slovenskej diaľničnej známky pre vozidlo s hmotnosťou pod 3,5 tony sa nevyhnete, ale prípojné vozidlo v tomto prípade nemusí mať vlastnú e-známku. Navyše jej cena pre vozidlo zostáva rovnaká.
Kde si môžem kúpiť slovenskú diaľničnú známku 2024?
Zaujíma vás, kde si môžete kúpiť slovenskú diaľničnú známku a ako to vlastne funguje? V súčasnosti sú tieto kupóny dostupné len v elektronickej podobe a nájdete ich na niekoľkých rôznych miestach. Najjednoduchší spôsob, ako si kúpiť slovenskú diaľničnú známku, je však určite cez internet a v súčasnosti má slovenská diaľničná známka oficiálnu webovú stránku, ktorou je eznamka.sk.
Na tejto webovej stránke si môžete kúpiť slovenskú diaľničnú známku online, ale nájdete tu aj množstvo ďalších užitočných informácií a rád. Okrem videonávodu, ktorý vám ukáže, ako jednoducho zaplatiť slovenské mýto, si môžete skontrolovať aj platnosť svojej diaľničnej známky, prípadne zmeniť niektoré údaje na elektronickej známke.
Pokiaľ ide o spôsob predaja slovenských diaľničných známok na oficiálnej webovej stránke, musíte si najprv vybrať spôsob platby (platba online alebo platba bankovým prevodom), potom typ diaľničnej známky (vozidlo alebo prípojné vozidlo) a nakoniec požadovanú platnosť diaľničnej známky. Potom musíte zadať údaje o svojom vozidle (evidenčné číslo a krajinu registrácie), svoju e-mailovú adresu a prípadne telefónne číslo.
Po spracovaní platby vám bude na e-mailovú adresu zaslaný dokument PDF, ktorého obsah slúži ako doklad o kúpe slovenskej diaľničnej známky. Tento doklad nemusíte nikam nosiť so sebou, pretože evidenčné číslo vozidla bude uložené v elektronickej databáze. Ak však chcete mať pri ceste na Slovensko istotu, že všetko prebehne v poriadku, môžete si dokument vo formáte PDF vytlačiť.
Okrem toho je slovenská diaľničná známka k dispozícii aj online v mobilnej aplikácii eznamka. Medzi ďalšie miesta, kde si môžete kúpiť slovenskú diaľničnú známku, patria samoobslužné automaty na bývalých hraničných priechodoch, slovenské čerpacie stanice, vybrané čerpacie stanice a pošty. Tieto miesta však musia byť označené logom s nápisom eznamka.
Po zaplatení slovenskej diaľničnej známky (na niektorých miestach ju možno zaplatiť aj v hotovosti) dostane každý vodič doklad, ktorý slúži ako oficiálny doklad o zaplatení diaľničnej známky. Obsahuje tiež informácie, ktoré pomáhajú identifikovať konkrétne vozidlo, ale aj zakúpenú diaľničnú známku (nájdete tu informácie o zakúpenom variante a platnosti elektronickej diaľničnej známky).
Ako sa kontrolujú diaľničné známky na Slovensku?
Hoci je slovenská e-známka dobre dostupná a v súčasnosti ju možno nájsť na internete a v mobilnej aplikácii, stále sa nájdu ľudia, ktorí jazdia po spoplatnených úsekoch slovenských diaľnic a rýchlostných ciest bez nej. Preto je potrebné kontrolovať, či sa vodiči nesnažia systém obísť a či slovenská diaľničná známka bola skutočne zaplatená. V opačnom prípade môže byť osoba vysoko pokutovaná.
Slovenské diaľničné známky kontroluje elektronický systém mýtnych brán umiestnených na diaľniciach a rýchlostných cestách. Skenujú vaše vozidlo vrátane jeho evidenčného čísla a následne vyhodnotia, či ste diaľničnú známku zaplatili alebo nie. Ak systém zistí, že vám chýba diaľničná známka Slovenskej republiky, automaticky vám vystaví pokutu a zašle ju.
Okrem tohto elektronického systému kontrolných brán a videozariadení umiestnených na nájazdoch cez diaľnice a rýchlostné cesty monitorujú vodičov aj špeciálne monitorovacie autá rozmiestnené v teréne a polícia môže vykonávať náhodné kontroly. Vo všeobecnosti môže byť pokuta za jazdu bez diaľničnej známky na Slovensku až do výšky 500 eur.
Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!
Ktoré slovenské diaľnice majú spoplatnené úseky?
Celková dĺžka spoplatnených úsekov slovenských diaľnic a rýchlostných ciest je viac ako 750 kilometrov. Patrí medzi ne napríklad 185 km dlhý úsek diaľnice D1 z Bratislavy do Lietavskej Lúčky, 186 km dlhý úsek diaľnice D1 z Ivachnovej do Bidoviec, 55 km dlhý úsek diaľnice D2 z Brodského do Bratislavy, 21 km dlhý úsek diaľnice D3 z Čadce do Skalitého alebo 15 km dlhý úsek diaľnice D4 z Bratislavy do Ivanky pri Dunaji.
Ako si kúpiť slovenskú diaľničnú známku?
Slovenskú diaľničnú známku si v súčasnosti môžete kúpiť najmä online na oficiálnej webovej stránke eznamka.sk alebo v mobilnej aplikácii eznamka. Okrem toho si ju môžete kúpiť aj na iných miestach vrátane automatov na bývalých hraničných priechodoch, slovenských čerpacích staniciach, vybraných autoservisoch a poštách. Po zaplatení diaľničnej známky dostane každý vodič doklad, ktorý slúži ako oficiálne potvrdenie.
Aká je cena slovenskej diaľničnej známky 2024?
To, koľko zaplatíte za slovenskú diaľničnú známku, závisí najmä od toho, ako dlho potrebujete jazdiť po miestnych diaľniciach a rýchlostných cestách. K dispozícii je napríklad 10-dňová e-známka, ktorá stojí 12 eur, ďalej 30-dňová e-známka, ktorá vás bude stáť 17 eur, alebo 365-dňová e-známka, ktorá stojí 60 eur. Okrem toho si môžete kúpiť aj ročnú e-známku, za ktorú zaplatíte 60 eur ako v predchádzajúcom prípade.
Aká je platnosť slovenskej diaľničnej známky?
Ak chcete jazdiť po slovenských spoplatnených diaľniciach a rýchlostných cestách, môžete si vybrať z niekoľkých typov diaľničných známok. Patrí medzi ne 10-dňová diaľničná známka, 30-dňová diaľničná známka alebo 365-dňová diaľničná známka, ktorá platí od dátumu zakúpenia presne 365 dní. Okrem toho existuje aj ročná diaľničná známka, ktorá platí od 1. januára príslušného kalendárneho roka (alebo od dátumu zaplatenia) do 31. januára nasledujúceho kalendárneho roka.