Hoci si na mnohých miestach ľudia slovo fašiangy v dnešnej dobe spájajú len s detskými karnevaly, veľa miest a dedín tieto tradície stále udržuje pri živote. Ak sa aj vy chcete o fašiangových oslavách a zvykoch dozvedieť viac, prezradíme vám, kde v Slovenskej republike sa stále dodržiavajú, ktoré aktivity môžete počas fašiangového obdobia vyskúšať spoločne s deťmi a ako sa oslavujú fašiangy vo svete.
- FAŠIANGY 2024: ľudové zvyky, tradície a význam fašiangových osláv
- FAŠIANGY: RECEPTY pre sviatok dobrého jedla
- VEĽKÁ NOC 2024: Prečo sa oslavuje a kedy nás čaká?
Kedy začínajú fašiangy 2024?
V súvislosti s fašiangovým oslavami a obžerstvom sa ľudia zaujímajú hlavne o to, kedy sú fašiangy a na aký termín pripadajú tri dni, ktoré tento sviatočný čas slávnostne ukončujú. Obdobie fašiangov zahajuje sviatok Troch kráľov, ktorý každoročne pripadá na 6. januára. Záverečné trojdňovej oslavy známej tiež ako ostatky, fašiangov alebo napríklad končiny potom nasledujú tesne pred Popolcovou stredou. Fašiangová nedele sa tak tento rok oslavuje 11. februára, fašiangový pondelok pripadá na 12. februára 2023 a fašiangový utorok vychádza na 13. februára 2024.
Fašiangy na Slovensku
Fašiangové oslavy majú na Slovensku dlhú tradíciu, čo dokladajú aj písomné záznamy z 13. storočia. Vo svojej podstate stojí tento sviatok na pomedzí pohanských a kresťanských zvykov, pretože sa jednak riadi vegetačným cyklom a slúžia na zabezpečenie dobrej úrody, ale zároveň predstavuje obdobie medzi dvoma kresťanskými pôstmi, teda čas medzi Vianocami a Veľkou nocou.
Pre oslavy fašiangov na našom území sú typické sprievody masiek, ktoré obchádzajú jednotlivé domy, tancujú a spievajú. Celé fašiangový obdobie je pritom veľmi bujaré, plné veselia, tanečných zábav a dobrého jedla, ktoré si ľudia môžu dopriať po ľubovôle, ešte než začne štyridsaťdňové obdobie pôstu začaté Popolcovou stredou. Počas fašiangového obdobia sa tiež predtým organizovali zabíjačky a často sa konali svadby.
Pre fašiangy sú typické atribúty plodnosti a tradície, ktoré ľudia dodržujú, majú zabezpečiť dobrú úrodu pre ďalší rok. Jedná sa však tiež o dobu, kedy podľa povestí medzi živých vstupujú ich zosnulí predkovia. K obľúbeným znakom fašiangového času preto vždy patrili nielen masky, sprievody a miestne obyčaje, ale tiež rôzne magické praktiky.
V dnešnej dobe sa oslavy fašiangov konajú v menších obciach aj vo väčších mestách po celej Slovenskej republike, kam sa schádza obrovské množstvo ľudí, ktorí si chcú užiť fašiangovú zábavu, sprievody a hodovanie. V našom prostredí sa dnes najčastejšie oslavujú len posledné tri dni fašiangov, teda fašiangová nedeľa, pondelok a utorok.
České Fašiangový tradície
Mnohé slovenské regióny sú známe predovšetkým vďaka obradným sprievodom v maskách, ktoré za sprievodu hudby obchádzajú dediny. Dodnes sa táto tradícia dodržuje v oblastiach, kam patrí Liptov, Sliač, Hont, alebo napríklad Orava. Na mnohých miestach potom masky za svoje vystúpenie vyberajú pálenku, vajcia, šišky alebo krehké pečivo známe ako Božia milosť.
Počas obchôdzok po jednotlivých domoch sa do popredia často dostáva tanec. Na Liptove sa tancujúcemu sprievodu hovorí bursa, v iných oblastiach sa tancu mládencov hovorí „Turci“ alebo „Pod šable“. V niektorých dedinách zvykol jeden názov tanca vystriedať neskôr druhý (napríklad v Záhorí). Ďalšie tradičné tance (napríklad „na ľan“) potom nasledujú počas večerných zábav a sú typické pre celé Slovensko.
Keď je reč o fašiangoch, fašiangové trojdnie je dôvodom na vystrojenie veselice a sprievodu v každom meste a aj dedine. Či už zavítate na Liptov, do Kežmarku, Turca alebo na Záhorie všade sa môžete stretnúť s väčším alebo menším sprievodom, veselicou a hojnosťou.
Fašiangy na zozname UNESCO
Fašiangové oslavy na našom území majú dlhú tradíciu. Popularitu a asi aj o niečo väčšiu majú v Českej republike. O ich popularite svedčí aj fakt, že fašiangový sprievod s maskami na Hlinecký vo Východných Čechách roku 2010 je zapísaný na Listine svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Jedná sa konkrétne o fašiangy na Veselom Kopci a v obciach Studnice, Vortová či Hlinsko, kam patria aj dediny Hamry a Blatno.
Pre spomínané oblasti je typické, že sa za fašiangový maškary prezliekajú väčšinou iba muži. Kým mladým chlapcom prislúcha červená maska, ženatých mužov stretnete hlavne v maskách čiernych. Len niekoľko dedín (napríklad Blatno a Studnice) túto tradíciu nedodržiavajú a v maskách sa tu objavujú aj ženy a deti.
Fašiangový sprievod, alebo obchádzaka po jednotlivých domoch má na Hlinecku dlhoročnú tradíciu. Sprievod vedie Laufr (tiež známy ako Strakatý alebo Běhoun) so Ženuškou (za ktorú je prezlečený muž), ktorí kráčajú v čele a žiadajú starostu či jednotlivých hospodárov o povolení, či môže sprievod navštíviť ich dom. Medzi obľúbené masky, ktoré nemôžu v sprievode chýbať patrí štvorica Turkov alebo Slamený.
U každého domu sa maškary zastavujú, želajú jeho obyvateľom zdravie aj šťastie a hospodárovi nechávajú hrať pesničky podľa jeho priania. Väčšina ľudí im na oplátku venuje tradičné pohostenie, kam patria hlavne šišky, údené a alkohol, alebo tiež peňažnú odmenu. Na záver sa potom koná porazenie masky nazvanej Kobylka a všetci sa radujú, že zima je konečne preč a nastávajú radostnejšie dni plné svetla a dobrej úrody.
Na rozdiel od dediny mali fašiangy v mestách trochu inú príchuť. Konali sa fašiangové sprievody remeselníckych cechov, prijímali sa učni za tovarišov a konali sa plesy. Aby bol učeň prijatý za tovariša musel absolvovať rôzne súťaže (v každom cechu iné). Kúpanie v studenej vode (alebo teplej), nosenie na žrdi alebo brvne. V niektorých krajoch bola známa tzv husacia jazda, pri ktorej sa snažili súťažiaci odtrhnúť hlavu husi. Odmenou bola strieborná lyžica alebo hodvábna šatka. Jednotlivé cechy sa snažili o čo najatraktívnejší sprievod. Mlynári chodili na chodúľoch, debnári točili nad hlavami kovové obruče a pod.
Fašiangy pre deti
Chcete fašiangové tradície priblížiť aj svojim ratolestiam, alebo skrátka hľadáte inšpiráciu, ako výstižne vysvetliť čo sú fašiangy deťom zo škôlky či zo školy, aby pochopili, v čom tento sviatok vlastne je? Najlepším spôsobom je, keď si malí predškoláci a školáci obľúbené tradície a zvyky sami vyskúša.
Fašiangy: aktivity pre deti
Ešte než sa pustíte do fašiangových aktivít pre deti, mali by ste im fašiangy krátko predstaviť a opýtať sa ich, či o týchto oslavách už počuli alebo dokonca samy nejaké navštívili. Keďže deti sú veľmi zvedavé, určite ich zaujme to, že ľudia skôr po fašiangov dodržiavali prísny štyridsaťdňový pôst, a preto sa počas fašiangových osláv toľko hodovalo.
Fašiangové pochúťky poskytujú samostatné témy k rozhovoru. Už sa deti niekedy zúčastnili zabíjačky, alebo o nej aspoň počuli? Vedia, aké špeciality sa z prasaťa pripravujú? Ochutnali niekedy poctivé fašiangový šišky? A boli by schopné vzdať sa na štyridsať dní nejakých dobrôt? Ak sú deti väčšie, medzi príjemné aktivity, ktoré môžete spoločne podniknúť, potom samozrejme patrí pečenie fašiangových šišiek.
Ďalšou obľúbenou hrou pre deti, ktorú s predškolákmi počas fašiangového obdobia skúšajú trebars učitelia v materských škôlkach, je príprava pochúťok na tučný štvrtok v podobe výroby jaterníc zo starej ponožky alebo silonky. Aby si deti samy vyskúšali, ako to funguje, musia ju naplniť ryžou, vatou, odrezkami starých látok alebo napríklad povrázkami. Oba konce sa potom zaviažu povrázkom a pridajú sa aj špajdle.
Fašiangy: masky pre deti
Medzi tradície, ktoré sa s fašiangovou dobou spájajú, patria samozrejme rôzne detské karnevaly, kde sa ratolesti môžu prezliecť za akúkoľvek rozprávkovú postavu, mýtickú bytosť alebo zviera. Kostým na fašiangy pre deti si jednoducho môžete vyrobiť doma, pričom najlepšie bude, keď deti samy priložia ruku k dielu. Ich maska potom môže byť veselá, smutná, farebná i čiernobiela.
Možnosti sú v tomto prípade prakticky nekonečné. Obľúbené sú napríklad masky z papiera, na výrobu ktorých môžete použiť napríklad farebné papiere, krepové papiere, ale aj pastelky, vodovky, vlnu alebo napríklad zvyšky látok. Kreativite sa medze nekladú a vôbec tak nezáleží na tom, či si trúfnete iba na škrabošku, vyrobíte s deťmi masku na celú tvár, ktorú pripevníte gumičkami alebo ju umiestnite na špajli, či dokonca celý kostým podľa predstáv dieťaťa ušijete.
Kým medzi tradičné fašiangová masky patrí napríklad kominár, medvediari s medveďom, slamák, nevesta so ženíchom alebo stará baba, deti väčšinou preferujú postavy, ktoré sú im bližšie. Ide napríklad o rozprávkové bytosti, ako je princezná, drak, vodník, čert alebo šašo. Iné sa potom inšpirujú vo svete zvierat a ďalšie dávajú prednosť obľúbeným postavám z knižiek, filmov a hier. Akonáhle je maska hotová, môžete s deťmi vyraziť na karneval alebo jednoducho usporiadať maškarný bál v škôlke, v škole, ale pokojne aj doma v obývačke.
Fašiangy: pesničky pre deti
Fašiangové veselie a bujaré oslavy môžete deťom priblížiť aj prostredníctvom pesničiek a tanca. Ak ste vy alebo vaše deti dostatočne kreatívne, môžete vymyslieť vlastný nápev alebo tanček a doprevádzať ho hrou na hudobný nástroj, úplne ale postačí akákoľvek melódia zo spevníka alebo napríklad obľúbená fašiangová pieseň: Fašiangy, Turice, Veľká noc ide, kto nemá kožúška zima mu bude.
Aby toho nebolo málo, môžete deti zoznámiť aj s tradičnými fašiangovým pranostikami a porekadlami, ktorých význam s nimi následne preberiete. Sem patrí napríklad:
- Keď sa mačka cez fašiangy na slnku opeká, potom v pôste za kachle uteká.
- Koniec fašiangov jasný, ľan krásny.
- Krátke fašiangy, dlhá zima.
- Kto sa na fašiangy poriadne nenaje, bude hladovať po celý rok.
- V noci fašiangovej keď vidno hviezd mnoho, ponesú sliepky moc vajec roku toho.
- Na fašiangy výskaj, v pôste brucho stískaj
Fašiangy vo svete
Bujaré fašiangové hodovanie a veselie nie je iba doménou slovenských miest či dedín, ako by si niektorí ľudia mohli myslieť. A aj keď sa to možno zdá nepravdepodobné, oslavy tohto sviatku sa zďaleka neobmedzujú len na európsky kontinent. Svoje miesto si totiž fašiangy našli aj v mnohých zahraničných krajinách, a to vrátane tých exotických, kde ľudia tento obľúbený zvyk udržujú v podobe veľkolepých karnevalov.
Hoci sa v cudzine fašiangové zvyky a tradície značne líšia od tých našich a pôvodný zmysel fašiangov sa na niektorých miestach viac či menej vytráca, to najdôležitejšie zostáva rovnaké bez ohľadu na to, kde sa fašiangy konajú. Žiadne fašiangové veselie sa totiž nezaobíde bez hudby, tanca, šialených masiek a dobrého jedla. A zdá sa, že karnevaly sú každoročne ešte bujarejšie, farebnejšie a divokejšie než kedy predtým.
Karneval v Benátkach
Všetky katolícke krajiny dnes oslavuje fašiangy v rovnakých dňoch. V minulosti bol potom najslávnejším karnevalom iste ten, ktorý sa konal v talianskych Benátkach. Jeho počiatky siahajú až do 11. storočia, kedy sa po meste preháňali tradičnej masky talianskej komédie, vďaka ktorým boli úzke uličky opradené tajomnou atmosférou.
Slávnostné zahájenie karnevalu má každoročne na starosti anjel, ktorý sa v prestrojení znáša na lane k Dóžaciemu palácu, kde sa následne pozdraví s pánom mesta a so všetkými jeho dvoranmi. Potom už nič nebráni započatí veselých osláv, na ktorých sa zúčastňujú ľudia v bohato zdobených kožených, sklenených, porcelánových či papierových masiek, z ktorých každá má svoj osobitý príbeh a štýl.
Pôvodné masky bývali skôr jednoduché a ich zdobenie sa pridávalo iba z praktických či symbolických dôvodov. Dnes sa však ulicami Benátok preháňajú ručne maľované masky plné drobných detailov, ktoré sú zdobené perím, koráliky alebo napríklad flitrami. Medzi obľúbené typy masiek, bez ktorých si už nikto karnevalové veselie nedokáže predstaviť, patrí Bauta, Colombina, Dáma, Nemý sluha, Harlekýn, Blázon alebo napríklad morový doktor.
Karneval v Nemecku
Pestré fašiangové tradície dodržiavajú aj v susednom Nemecku. Medzi najobľúbenejšie patrí karneval v Kolíne nad Rýnom, ktorý tamojší obyvatelia označujú za piate ročné obdobie. Jeho veľkolepé oslavy tu totiž majú dlhú históriu, konajú sa už takmer 200 rokov a miestni sú na svoje mesto patrične hrdí. Z toho dôvodu karnevalové veselie každoročne sprevádzajú výkriky „Kölle Allaf!“, Čo v preklade znamená „Kolín nadovšetko“.
Oslavy začínajú už vo štvrtok, kedy sa koná tradičný Karneval žien. Už od rána tak môžete na uliciach stretnúť mladé dievčatá, vydaté panie aj staršie dámy v noblesných či bláznivých kostýmoch, ktoré si v tento deň môžu dovoliť tropiť rôzne vylomeniny. Najobľúbenejšie z nich je strihanie kravát okoloidúcim mužom, ktorým nezostáva nič iné ako sa s týmto žartíkom zmieriť.
Karnevalová sobota je spojená so sprievodom vojenských zborov v pestrých farbách a s večernou prehliadkou duchov, v nedeľu patrí ulica rozpustilému zástupu škôl, klubov, mestských štvrtí i rôznych spolkov a počas ružového pondeloku vládu nad mestom prevezme karnevalový princ. Zábava vrcholí slávnostným sprievodom, kedy sa ulice zaplnia tisíckami tanečníkov na alegorických vozoch, ktorí rozdávajú sladkosti, kvety alebo bozky.
Bujaré oslavy v Brazílii
Z Európy, kde sa fašiangy prvýkrát objavil a kde sú dnes známe hlavne ako karneval (alebo carnival), sa vďaka kolonizácii neskôr rozšíril aj na americký kontinent. Tam sa táto tradícia ujala, hoci je dnes poväčšinou spojená skôr s konkrétnymi dňami, kedy sa hoduje a tancuje, než s fašiangovým obdobím ako takým.
Najznámejším a tiež najveľkolepejším karnevalom na svete je momentálne karneval v brazílskom Riu de Janeiro, kde sa organizuje päťdňový festival spojený s obrovskými sprievody, počas ktorých juhoamerická metropola ožíva hudbou a tancom. Populárne sú predovšetkým pestrofarebné kostýmy ozdobené perím a trblietavými doplnkami, ale aj sporo odeté latinskoamerickej krásky.
Krásne a často aj bláznivé masky prechádzajú mestom na veľkolepých alegorických vozoch, na ktorých sa tanečníci vlnia do rytmu samby. Na pouličným javisku menom Sambodromo potom vypukne súťaž o najlepšiu tanečnú skupinu. Tá, ktorá vyhrá a získa si priazeň davu, sa potom môže po zvyšok roka tešiť obdivu a všeobecnému uznaniu, než ďalšie fašiangový karneval prinesie nového víťaza.
Ďalšie obľúbené svetovej karnevaly
Karnevalová zábava má svoje miesto aj v ďalších mestách, ktorá sa každoročne predháňajú v tom, ako nádherné, šialené či bláznivé masky sa tu objavia a čo nové fašiangové veselie prinesie. Druhým najväčším karnevalom hneď po tom v Riu je karneval v Santa Cruz de Tenerife, ktorý má každoročne inú tému a je vyhlásený hlavne vďaka extravagantným kostýmom, výstredným účesom či alegorickým vozidlám s živými obrazmi.
Špecifické sú potom oslavy fašiangov v severotalianskom meste Ivrea, ktoré sa v priebehu niekoľkých dní pred začiatkom pôstneho obdobia mení v bojové pole. Nebojuje sa tu však so zbraňami. Účastníci súbojov používajú pomarančovú šťavu, čo odkazuje na zábavu mladých dievčat, ktoré v minulosti na svojej vyvolenej prechádzajúce mestom hádzali pomaranče, aby si ich títo muži všimli.
Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!
Kde na našom území sa fašiangy oslavujú?
Fašiangové oslavy sa v dnešnej dobe konajú v menších obciach aj vo väčších mestách po celej Slovenskej republike. Vďaka sprievodom v maskách, ktoré za sprievodu hudby obchádzajú dediny, sú známe regióny, ako je Liptov, Záhorie, Orava alebo Kežmarok.
Kedy sa fašiangy dostali na zoznam UNESCO?
Fašiangové oslavy majú dlhoročnú tradíciu a sú medzi ľuďmi veľmi populárne, v roku 2010 boli fašiangové sprievody s maskami v ČR na Hlinecký vo Východných Čechách zapísané na Listinu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Ide o fašiangy na Veselom Kopci, v obciach Studnice, Vortová a Hlinsko.
Aké české fašiangové tradície ľudia na Hlinecký dodržiavajú?
Typický je predovšetkým obradnej sprievod maskách, ktoré obchádzajú dedinu, spievajú, tancujú. Za fašiangové maškary sa prezliekajú hlavne muži, pričom sprievod vedie Laufr so ženuškou, ktorí žiadajú starostu či hospodára o dovolenie, či môžu navštíviť jeho dom. Potom masky želajú obyvateľom zdravie a šťastie, hrajú hospodárovi pesničky na želanie a užívajú si tradičné pohostenie. Na záver sa koná porazenie masky zvanej Kobylka.
Ako sa oslavujú fašiangy vo svete?
Svoje miesto si fašiangové oslavy našli aj v mnohých zahraničných krajinách, kde majú podobu veľkolepých karnevalov. V minulosti bol najslávnejší karneval v Benátkach, ktorý sa preslávil vďaka bohato zdobeným a prepracovaným maskám. Dnes je najznámejší karneval v brazílskom Riu de Janeiro, kde prebieha päťdňový festival spojený s obrovskými sprievody, hudbou a tancom. Obľúbené sú ale aj karnevaly v Kolíne nad Rýnom, v Santa Cruz de Tenerife alebo v talianskom meste Ivrea.