DEŇ VĎAKYVZDANIA 2023: Kedy je a ako sa oslavuje Thanksgiving Day?

Pečený moriak s plnkou, sladké zemiaky, brusnicová omáčka a tekvicový koláč – to sú dobroty, ktoré si Američania tradične spájajú s oslavou Dňa vďakyvzdania. Tento sviatok pritom predstavuje skvelú príležitosť, keď sa pri stole zíde celá rodina, aby vzdala vďaka za to dobré, čo im život priniesol. Prezradíme, aký má Deň vďakyvzdania dátum a aké tradície sa s týmto sviatkom spájajú.

Čo je to Deň vďakyvzdania?

Deň vďakyvzdania patrí medzi najobľúbenejšie severoamerické sviatky. Historicky ide o náboženské oslavy, ktoré sa spájajú s časom dožínok, keď ľudia vzdávali vďaka Bohu za úrodu. V súčasnej dobe však Thanksgiving Day, ako sa povie Deň vďakyvzdania anglicky, bežne oslavujú aj osoby bez vyznania (ateisti). Patrí medzi štátne sviatky USA aj kanadské štátne sviatky, ale oslavuje sa aj v Grenade, v Libérii či na Svätej Lucii.

Deň vďakyvzdania: Kedy sa oslavuje?

Hoci si mnohí ľudia myslia, že ide o jeden pevne stanovený dátum, nie je to tak. V skutočnosti sa na rôznych miestach oslavuje v rôzne dni. Napríklad Deň vďakyvzdania v Amerike (USA) pripadá konkrétne na štvrtý štvrtok v novembri. To znamená, že v roku 2023 sa oslavuje 23. novembra. V Kanade potom jeho oslavy vychádzajú na druhý pondelok v októbri, tento rok teda 9. októbra. Deň vďakyvzdania 2024 potom bude 28. novembra v USA a 14. októbra v Kanade.

Deň vďakyvzdania histórie

Slávnosti, rituály a modlitby, ktoré po zbere slúžia ako poďakovanie za bohatú úrodu, sú typické pre všetky kultúry a všetky náboženstvá. Pôvod dnešných osláv Dňa vďakyvzdania sa dá pritom vysledovať až k anglickým zvykom, ktoré pochádzajú z dôb protestantskej reformácie za vlády Henricha VIII. V tomto čase boli dni vďakyvzdania reakcií na rôzne úspechy, ktoré boli vnímané ako požehnanie od Boha.

Za prvý americký Deň vďakyvzdania dnes všeobecne považujeme trojdňovú dožínkovú slávnosť, ktorú usporiadali Otcovia pútnici roku 1621. Tí priplávali do Ameriky z Anglicka o rok skôr na lodi Mayflower, pretože sa tu chceli usadiť a začať nový život. Založili tu preto kolóniu, ktorú pomenovali Plymouth. Dnes je toto miesto súčasťou štátu Massachusetts.

Otcovia pútnici (Pilgrim Fathers) však priplávali tesne pred zimou, bohužiaľ so sebou nemali dostatok potravín a na to, aby zasiali, už bolo neskoro. Polovica ľudí z kolónie preto počas prvej zimy zomrela. Na jar však narazili na indiánov z kmeňa Wampanoag, ktorí ich naučili, ako pestovať plodiny, pomohli im osvojiť si lov zveri či rybolov a ukázali im, ako pripraviť kukuricu, tekvice alebo brusnice.

Na jeseň roku 1621 vďaka tomu osadníci zožali bohatú úrodu, z čoho mali veľkú radosť. Pozvali preto svojich dobrodincov z kmeňa Wampanoag na hostinu, kde podávali divoké moriaky, kačice, husi, ryby a kôrovce, čo doplnili aj o pokrmy z obilia a zeleniny alebo o sušené ovocie. Náčelník Massasoit im potom za sprievodu svojho kmeňa priniesol srnčie mäso.

Viac ako dve storočia oslavovali rôzne americké štáty Deň vďakyvzdania každý po svojom (teda aj v rôznom čase). V roku 1827 potom začala spisovateľka Sarah Josepha Hale kampaň za to, aby sa tento deň stal národným sviatkom. Publikovala na túto tému niekoľko článkov a posielala listy guvernérom, senátorom aj prezidentom. Roku 1863 ju Abraham Lincoln vypočul a vyhlásil Deň vďakyvzdania štátnym sviatkom. Tiež určil, že sa na území Spojených štátov bude oslavovať vždy posledný štvrtok v mesiaci novembri.

V roku 1939 sa prezident Franklin D. Roosevelt pokúsil posunúť oslavy Dňa vďakyvzdania tak, aby sa oslavoval o týždeň skôr, čo by z jeho pohľadu pomohlo zvýšiť maloobchodné tržby počas posledných rokov Veľkej hospodárskej krízy. To sa však stretlo s posmechom a niektorí začali sviatok označovať ako „Franksgiving“. Roku 1941 preto bolo ustanovené, že sa tento sviatok bude každoročne oslavovať počas štvrtého novembrového štvrtku (nejde teda vždy o posledný štvrtok v novembri).

Ako oslavuje Deň vďakyvzdania USA?

Deň vďakyvzdania oslavuje v súčasnej dobe všetky federálne štáty. Pre Američanov je tento sviatok predovšetkým skvelou príležitosťou na rodinné stretnutia, kedy sa konečne stretnú všetci príbuzní, či už bývajú neďaleko, alebo sa presťahovali cez pol kontinentu. Jedná sa o najrušnejšie cestovné obdobie celého roka, pretože sa blízki snažia byť pohromade a užiť si čas so svojou rodinou.

Oslavy dohromady trvajú zhruba 3 až 4 dni, kedy sa príbuzní spoločne veselia a podnikajú spolu rôzne aktivity. Chýbať nemôže napríklad sledovanie televízneho prenosu slávnostného sprievodu pred obchodným domom Macy’s v New Yorku, ktorý je plný alegorických vozidiel a bizarných kostýmov, ale aj sledovanie obľúbených zápasov amerického futbalu alebo špeciálnych sviatočných programov.

Konkrétne na Deň vďakyvzdania potom ľudia nechodia do práce, pripravujú štedré pohostenie a schádzajú sa spoločne pri stole. Ešte než sa však pustia do jedla, obvykle odriekajú modlitbu, poďakujú za to, že sa všetci zišli, alebo vyjadria vďačnosť za svoju slobodu. Slávnostné pokrmy na Deň vďakyvzdania potom dostávajú aj študenti, ktorí zostali na internátoch, alebo vojaci nasadení v zahraničí.

Veľa ľudí sa na Deň vďakyvzdania podieľa na dobročinnosti. Niektorí pripravujú a rozdávajú jedlo osobám bez domova alebo pomáhajú v skladoch potravín, zatiaľ čo ďalší doručujú nákupy pojazdným kuchyniam, cirkvám a iným charitatívnym skupinám či organizáciám. Okrem toho mnohí ľudia venujú príspevky verejným jedálňam a obdarúvajú potrebné.

Akonáhle skončí Deň vďakyvzdania, nasleduje Čierny piatok (Black Friday), čo je predajná akcia, kedy sa otvára vianočná sezóna a zľavy dosahujú až 70%. Ľudia sa na túto udalosť často pripravujú dopredu, pričom obchody mávajú v tento deň otvorené už po polnoci a typicky zaznamenajú najvyššie tržby za celý rok. Napriek tomu, že nejde o žiadny štátny sviatok, 75 % zamestnancov si berie na Black Friday voľno.

Deň vďakyvzdania jedlo

Aké menu na Deň vďakyvzdania ľudia tradične pripravujú? Na slávnostnej tabuli rozhodne nesmie chýbať pečený moriak s plnkou, sladkými zemiakmi a brusnicovou omáčkou, ale aj tekvicový koláč. Vzhľadom na rastúcu rozmanitosť v Spojených štátoch sa však postupne menia aj pokrmy, ktoré ľudia v tento deň konzumujú. Často sa tak pridávajú aj tamales, tabbouleh, kuskus alebo kyslá kapusta.

Moriak na vďakyvzdanie máva typicky viac ako 7 kilogramov, aby sa z neho najedla celá rodina, a recepty na plnku sa odovzdávajú z generácie na generáciu. Porciovanie potom prebieha priamo na sviatočnom stole pred zrakmi celej rodiny a na starosti ho má obvykle najdôležitejší člen rodiny alebo osoba, u ktorej sa sviatky oslavujú. Niektorí ľudia potom namiesto brusnicovej omáčky volia hnedú mäsovú omáčku (gravy).

Pokiaľ ide o to, aké sú na Deň vďakyvzdania tradície, aj slávnostná večera sa spája s jednou udalosťou, ktorá nemôže počas daného sviatku chýbať. Americký prezident každoročne ušetrí jedného alebo dvoch moriakov, ktorí potom v pokoji dožijú na farme. Ide však iba o symbolické gesto, pretože v tomto čase sa obvykle zje okolo 280 miliónov moriakov.

Deň vďakyvzdania a domorodí obyvatelia

Premýšľate, ako sa pozerajú na Deň vďakyvzdania indiáni? Najmä pôvodní obyvatelia často vnímajú Deň vďakyvzdania ako „národný deň smútku“. Pre nich totiž ide o pripomienku bezprávia, krviprelievania a násilia, ku ktorému po roku 1621 dlhé roky dochádzalo medzi domorodcami a novo prichádzajúcimi kolonizátormi z Európy. Mnohí sa preto snažia ukázať aj svoj pohľad na počiatky tradičného amerického sviatku a odbúravať stereotypy.

Ako oslavuje Deň vďakyvzdania Kanada?

Kanaďania oslavujú sviatok, ktorý sa anglicky označuje ako Thanksgiving a po francúzsky ako Action de grâce, podobne ako Američania. Schádzajú sa v rodinnom alebo priateľskom kruhu pri tradičnej hostine, kde rozhodne nemôže chýbať dozlatista upečený, plnený moriak, zemiakové pyré či zapečené zemiaky, brusnice a tekvicový koláč.

Na rozdiel od Spojených štátov však na kanadskom území ľudia oslavujú Deň vďakyvzdania už druhý pondelok v októbri. Pripomínajú si pritom cestu Martina Frobishera roku 1578, ktorý vyplával z Anglicka a hľadal Severozápadný prejazd spájajúci Atlantický oceán a Tichý oceán. V tom čase podľa niektorých historikov došlo práve k prvej oslave Dňa vďakyvzdania.

Slávnosti spojené s kanadským Dňom vďakyvzdania väčšinou trvajú celé tri dni, ktoré obyvatelia využívajú na rekreáciu, športovanie, kultúrne vyžitie, turistiku, rybárčenie alebo napríklad na odpočinok. Ide totiž obvykle o jeden z posledných jesenných víkendov, kedy býva vonku ešte pomerne pekné počasie.

Deň vďakyvzdania v SR

Ako sa oslavuje Deň vďakyvzdania na slovenskom území? U nás si tento sviatok pripomínajú všetci ľudia pôvodom z USA alebo z Kanady, napríklad zamestnanci ambasád, ale aj ďalší prisťahovalci. To potom platí aj pre zvyšok sveta. Slovenskí občania sa však k oslavám Dňa vďakyvzdania obvykle nepridávajú.

Kedy sa oslavuje Deň vďakyvzdania?

Deň vďakyvzdania (anglicky Thanksgiving Day) je jedným z najobľúbenejších severoamerických sviatkov. Na území Spojených štátov sa oslavuje počas štvrtého novembrového štvrtku a nejedná sa teda o žiadny pevne stanovený dátum. V Kanade potom jeho oslavy pripadajú na druhý októbrový pondelok. Okrem toho sa oslavuje aj v Libérii, Grenade a na Svätej Lucii.

Prečo sa oslavuje Deň vďakyvzdania?

Dnes si ľudia tento sviatok všeobecne spájajú s trojdňovou dožínkovou slávnosťou, ktorú usporiadali Otcovia pútnici v roku 1621 v kolónii známej ako Plymouth. Keď do Ameriky priplávali, nemali dosť zásob a nebol už čas, aby zasiali, takže polovica ľudí v zime zomrela. Na jar sa však zoznámili s indiánmi, ktorí ich naučili, ako pestovať plodiny a loviť zver. S tými potom svoju úrodu oslávili bohatou hostinou.

Aká je na Deň vďakyvzdania večera?

V Spojených štátoch aj v Kanade vyzerá slávnostná večera na Deň vďakyvzdania veľmi podobne. Skladá sa typicky z pečeného moriaka s plnkou, ktorého dopĺňajú sladké zemiaky, brusnicová alebo hnedá mäsová omáčka a ako dezert tekvicový koláč. V dnešnej dobe sa však toto jedlo často obmieňa, takže sa môžete stretnúť aj s inými pokrmami.

Ako sa oslavuje Deň vďakyvzdania v Kanade?

Kanaďania rovnako ako Američania oslavujú tento sviatok v rodinnom alebo priateľskom kruhu. Ľudia sa schádzajú, aby si mohli užiť spoločný čas so svojimi blízkymi a poďakovali za všetko, čoho sa im dostalo. Okrem toho využívajú túto slávnosť aj ako príležitosť na turistiku, rekreáciu, kultúrne vyžitie, športovanie alebo napríklad rybárčenie.