DARČEK od ZÚBKOVEJ VÍLY: Čo za vypadnutý zub?

Keď ste boli malí a vypadol vám prvý zúbok, možno ste ho schovali pod vankúš a s napätím ste čakali, či vám ho v noci zoberie Zúbková víla a nechá vám zaň malý darček. Táto tradícia je medzi ľuďmi obľúbená aj dnes, pretože deti takéto príbehy jednoducho milujú. Poďme sa dozvedieť, čo dáva Zúbková víla deťom za prvý vypadnutý zub a aký darček môžete pripraviť pre svoje dieťa za vypadnuté zúbky.

Kedy dieťaťu vypadne prvý zub?

Deťom zvyčajne vypadávajú prvé zuby pomerne skoro, medzi 2. a 6. mesiacom života. Rast jednotlivých zubov je potom veľmi individuálny, ale k prerezaniu celého mliečneho chrupu zvyčajne dochádza pred dovŕšením tretieho roku života dieťaťa. Hneď ako sa objaví prvý zub, mali by sa rodičia začať starať o zuby svojho dieťaťa a postupne ho učiť, ako si správne čistiť zuby.

K vypadnutiu prvých zubov najčastejšie dochádza okolo 6. roku života, keď sa postupne prerezávajú trvalé zuby a pomaly sa prerezávajú prvé trvalé stoličky (šieste moláre). Mliečny chrup, ktorý pozostáva z celkovo 20 zubov, potom nahradí stály chrup, ktorý bude mať ďalších 12 zubov (celkovo 32 zubov).

Ako prvé vypadávajú rezáky (najprv dolné, potom horné) a niekedy sa zárodok trvalého chrupu objaví skôr, ako sa vyklenie mliečny zub. Medzi deviatym a dvanástym rokom života sa potom vymenia všetky zostávajúce zuby, t. j. špičáky, päťky a šestky (poradie sa líši podľa toho, či ide o hornú alebo dolnú čeľusť).

Keď sa prvý mliečny zub začne kývať, môže vypadnúť prakticky kedykoľvek. Deti túto udalosť zvyčajne samy podporia tým, že do zuba neustále šúchajú jazykom alebo prstami, čo je určite v poriadku. Môže sa to však stať napríklad aj vtedy, keď dieťa zahryzne do nejakej tvrdej potraviny. Ak chcete situáciu urýchliť, môžete zub jemne rozhýbať čistým tkanivom. Ak však dieťa pociťuje silnú bolesť, pravdepodobne budete musieť navštíviť zubára.

Čo sa dáva za prvý zub?

Ak sa vášmu dieťatku prerezávajú zúbky alebo ak sa to s pribúdajúcim vekom blíži, možno vás zaujíma, ako by ste mali v tom čase reagovať. Hoci to pre vás pravdepodobne nie je veľká udalosť, pretože dočasné zúbky čoskoro nahradia trvalé, možno budete chcieť tento okamih osláviť spolu s dieťaťom a oceniť jeho odvahu.

V minulosti si ľudia často nechávali svoje mliečne zuby na pamiatku, čo niektoré rodiny robia aj dnes. Inde rodičia dávajú svojmu dieťaťu za prvý vypadnutý zub peknú hračku alebo pochúťku. Medzi ďalšie obľúbené tradície patrí príchod Zúbkovej víly, ktorá vymení zúbok za peknú odmenu.

Samozrejme, záleží len na vás, aký prístup k chýbajúcim zubom svojich ratolestí zvolíte. Aj keď ste o Zúbkovej víle v minulosti možno nepočuli, vaše dieťa sa môže o tejto tradícii dozvedieť od kamarátov v škôlke alebo v škole a potom sa dožadovať odmeny. Okrem toho sa táto postava v posledných rokoch objavuje aj v rôznych detských knihách, seriáloch a rozprávkach.

Čo je Zúbková víla?

Zúbková víla je rozprávková bytosť, ktorá zbiera mliečne zuby malých detí a necháva im namiesto nich malé darčeky. Môže to byť prakticky čokoľvek, napríklad mince, sladkosti alebo hračka, ktorá dieťaťu vyčarí úsmev na perách. Niekde si Zúbková víla príde len pre prvý vypadnutý zub, zatiaľ čo v iných domácnostiach postupne odmení dieťa za všetkých dvadsať mliečnych zubov.

Ako teda Zúbková víla vlastne funguje? Tradícia hovorí, že keď dieťaťu vypadne zub, malo by ho vložiť do škatuľky, vrecka alebo dokonca do obrúska a pred spaním ho schovať pod vankúš alebo položiť na nočný stolík vedľa postele. Zúbková víla sa potom v noci zjaví a vezme dieťaťu mliečny zub a namiesto neho mu nechá peknú odmenu.

Ako vyzerá Zúbková víla?

To nikto presne nevie. Zubná víla (medzi deťmi známa aj ako Zubná víla alebo Zubná víla) prichádza do detských izieb, keď deti tvrdo spia, a zvyčajne ju nikto nevidí. Niektorí si ju predstavujú ako malé dievčatko s krídlami, iní ako princeznú v krásnych šatách a ďalší ako malú baletku s čarovnou paličkou. Nezabudnite, že fantázii sa medze nekladú a každé dieťa môže mať o Zúbkovej víle inú predstavu.

Kde býva Zúbková víla?

To je, samozrejme, tiež veľká záhada. Často sa však hovorí, že Zúbková víla býva vo vysokej veži, ktorá je celá z krásnych, čistých zubov. Podľa niektorých obýva zubný hrad alebo možno hrad, ktorý je postavený len z mliečnych zubov. Nie je preto na škodu dať deťom najavo, že Zúbková víla má rada najmä zdravé a čisté zúbky, preto by sa mali o svoje zúbky pravidelne a dôkladne starať, aby im robila radosť.

TOP:   Najúčinnejšie AFIRMÁCIE: Ako afirmácie fungujú a ako ich správne používať?

Na čo potrebuje víla detské zuby?

Existuje viacero teórií, prečo Zúbková víla zbiera detské zuby. Niektoré tvrdia, že z nich postupne stavia veľký hrad alebo zámok. Iní tvrdia, že z nich vyrába krásny náhrdelník alebo ich premieňa na perly, ktoré potom ukladá do mušlí. Hovorí sa však aj to, že zuby prináša deťom, ktorým ešte žiadne vlastné nevyrástli.

Čo nosí Zúbková víla?

Márne premýšľate, aký darček od Zúbkovej víly bude pre vaše dieťatko ten najlepší? V tom prípade majte na pamäti, že môžete siahnuť prakticky po čomkoľvek, čo uznáte za vhodné. Veľa záleží aj na tom, odkiaľ pochádzate a aké príbehy o Zúbkovej víle sa vo vašom okolí rozprávajú (ak nejaké existujú). Pri svojom dieťati si však môžete vopred nastaviť, akú vec môže od Zúbkovej víly pravdepodobne očakávať.

V niektorých domácnostiach dáva Zúbková víla deťom za ich prvý (alebo každý) zúbok malú sumu peňazí. Obľúbená je napríklad dvadsaťkorunová suma, ale samozrejme to môže byť aj vyššia suma, ktorú si dieťa vloží do malej krabičky. Peniaze však môžu použiť aj na kúpu pekného darčeka, po ktorom už dlho túžia.

Pod vankúšom alebo na nočnom stolíku potom môže Zúbková víla nechať darček v podobe bábiky, autíčka, čelenky, plyšového zvieratka, stavebnice, výtvarných potrieb alebo dokonca prsteňa. Záleží na tom, čo si vaše dieťatko želá a čo mu urobí najväčšiu radosť. Ak však chcete, môže priniesť novú zubnú kefku a pastu, aby deti motivovala k ďalšiemu čisteniu zubov.

Niekde nosí Zúbková víla mince na pamiatku, ktoré sú špeciálne vyrobené práve na tento účel. Tie sa dajú kúpiť online, rovnako ako certifikáty a listy od Zúbkovej víly, krabičky na zuby a podobné rekvizity. Pod vankúšom však môžete nechať aj malú sladkosť alebo ručne písaný odkaz. Všetko závisí od vašej kreativity.

Odkiaľ pochádza táto tradícia?

Hoci mnohí ľudia považujú Zúbkovú vílu za moderný vynález, ktorý k nám prišiel z Ameriky, tradícia odmeňovania detí za prerezávanie zúbkov je v skutočnosti oveľa staršia. Napríklad v severnej Európe existovala tradícia nazývaná Tand-Fé, čo bol druh poplatku vyplácaného deťom za prvý vypadnutý zub. Škandinávski bojovníci si potom zavesili detské zuby na šnúrku, ktorú nosili okolo krku, a verili, že im prinesie šťastie v boji.

V stredoveku sa tradovalo, že ak sa vypadnuté detské zuby nezakopú hlboko pod zem alebo nespália, budú musieť svoje zuby v posmrtnom živote navždy hľadať. Ďalším dôvodom pochovávania alebo pálenia zubov bola obava, že by sa zubu inak mohla zmocniť zlá čarodejnica, získať nad dieťaťom moc a začarovať ho. Na druhej strane inde sa prvé zuby a prvé ostrihané vlasy ratolestí schovávali, aby sa s nimi jedného dňa mohli ľudia pochovať.

Neskôr sa objavila rozprávka La Bonne Petite Souris (Dobrá myška), v ktorej autorka Madame d’Aulnoy rozpráva príbeh o zlom kráľovi, ktorý uväzní dobrú kráľovnú. Zachránila ju čarovná víla, ktorá sa premenila na bielu myšku a vyrazila kráľovi zuby. Potom vraj vznikla tradícia, v ktorej sa prvý vypadnutý mliečny zub schoval pod vankúš, odkiaľ ho Zubná víla v podobe bielej myšky zobrala a na jeho mieste nechala dieťaťu mincu.

Ďalšie informácie o Zúbkovej víle sa objavili v roku 1908 v denníku Chicago Daily Tribune, kde Lillian Brownová radila ľuďom, ako presvedčiť svoje ratolesti, aby si nechali vytrhnúť viklavý mliečny zub. Navrhla, aby rodičia svojim deťom povedali o Zúbkovej víle, ktorá navštevuje deti s vypadnutými zubami. Keď si zub schovajú pod vankúš, v noci ho vymenia za malý darček.

Aké ďalšie podobné tradície existujú?

Napríklad v Španielsku a španielsky hovoriacich častiach Ameriky deti namiesto Zúbkovej víly navštevuje postavička známa ako El Ratoncito Pérez alebo Ratón Pérez, čo je malá roztomilá myška. Prichádza, keď dieťaťu vypadne prvý zúbok, a pred spaním ho schová pod vankúš. Potom ho vymení za malý darček alebo možno za malú sumu peňazí.

V Taliansku Zúbkovú vílu zvyčajne nahrádza malá myška Topolino, ale v niektorých častiach krajiny jej úlohu plní svätá Apolónia. Táto žena zomrela mučeníckou smrťou, ktorej súčasťou bolo aj vylámanie zubov. Dnes sa preto najčastejšie zobrazuje ako žena držiaca zub. Stala sa tiež patrónkou zubného lekárstva a ochraňuje pacientov trpiacich bolesťami zubov.

TOP:   SEDMOKRÁSKA CHUDOBKA: Čo ste o nej (ne) vedeli?

Vo Francúzsku a frankofónnej časti Belgicka sa deti s chýbajúcimi zubami môžu tešiť na príchod postavičky známej ako La Petite Souris (Malá myška). V Škótsku kupuje od detí zuby za mince biela krysa, v Katalánsku úlohu Zubnej víly plnia malí anjeli (Els Angelets) alebo malé dušičky (Les animetes) a v Kantábrii zubatá veverička (L’Esquilu de los dientis). V Írsku deti navštevuje škriatok Anna Bogle, ktorý vymení ich zuby za kúsok zlata.

Napríklad v Japonsku sa zuby, ktoré vypadnú z hornej čeľuste, hádžu na zem, zatiaľ čo zuby z dolnej čeľuste sa vyhadzujú do vzduchu, aby dieťaťu ďalšie zuby rástli rovno. V Kórei sa všetky hádžu na strechu, pretože ľudia veria, že ak ich tam nájde straka (národný vták), prinesie im to šťastie. V Mali zasa deti hádžu svoje mliečne zuby do kurína, ktorý im na druhý deň prinesie sliepku.

Prečo by k vám mala prísť Zúbková víla?

Patríte medzi rodičov, ktorých v detstve navštevovala Zúbková víla, a preto chcete v tejto tradícii pokračovať aj so svojimi deťmi? Alebo ste o Zúbkovej víle nikdy predtým nepočuli, ale táto myšlienka sa vám páči a chceli by ste ju sami realizovať? Nech je to akokoľvek, nezabudnite si situáciu najskôr dôkladne premyslieť alebo sa o nej porozprávať s partnerom, aby ste boli na vypadnutie prvého zuba pripravení.

Samozrejme, môže sa však stať aj to, že aj keď Zúbkovú vílu svojim deťom nepredstavíte, budú o nej počuť v škole alebo v škôlke a budú očakávať darček za svoj prvý zúbok. Nezabúdajte však, že veci môžete robiť po svojom. Je len na vás, akú odmenu Zúbková víla prinesie. Môže to byť pekná nová zubná kefka a detská zubná pasta na rozdiel od sladkostí alebo hračiek.

Tak či onak, existuje veľa dôvodov, prečo by ste mali aspoň na chvíľu zvážiť návštevu Zúbkovej víly u vás doma skôr, ako túto myšlienku úplne zavrhnete. Sú to tieto dôvody:

  • Táto rozprávková postavička môže deti motivovať, aby sa o svoje zuby dobre starali, pretože si samozrejme budú chcieť odniesť len čisté a zdravé zuby.
  • Dieťa si čistenie zubov spojí s rozprávkovým príbehom a uvidí ho v úplne novom svetle, čím sa z nepríjemnej povinnosti stane obľúbená činnosť (alebo ju aspoň bude vykonávať bez odmĺkania).
  • Dieťa sa už nebude báť, že mu vypadnú zuby (hoci sa to nezdá, táto situácia môže byť pre malé deti veľmi stresujúca, pretože ide o veľkú zmenu, ktorú všetci vidia).
  • Príbeh o Zúbkovej víle pomáha rozvíjať detskú tvorivosť a môže byť príjemným spestrením medzi bežnými rozprávkami, pričom ponúka aj priestor na rôzne spoločné aktivity (môžete napríklad nakresliť Zúbkovú vílu a jej kráľovstvo).
  • Dieťa sa samozrejme bude tešiť na nejaké pekné darčeky pod vankúšom.

Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!

Čo dať deťom pri vypadnutom zube?

Ak vášmu dieťaťu vypadol prvý zúbok alebo sa na to chystá, pravdepodobne sa pýtate, ako by ste mali v takejto situácii reagovať. Zatiaľ čo niektorí ľudia schovávajú mliečne zúbky do špeciálnej škatuľky, iní môžu vziať svoje dieťa do cukrárne alebo ho za jeho odvahu odmeniť malým darčekom. Deti však za ich prvý zúbok môže odmeniť aj Zúbková víla.

Kto je Zúbková víla?

Zúbková víla je rozprávková postava, ktorá si prichádza po mliečne zúbky malých detí a necháva im pod vankúšom malý darček. Zatiaľ čo v niektorých domácnostiach zbiera len prvý vypadnutý zub, v iných môže postupne odmeniť dieťatko za všetky zdravé a čisté mliečne zúbky. Údajne ich potom použije na stavbu hradu, výrobu náhrdelníka alebo ich možno premení na perly, ktoré vloží do mušlí.

Čo nosí Zúbková víla pre deti?

Zúbková víla odmeňuje deti rôznymi drobnými darčekmi za prvý vypadnutý zub (alebo aj za ďalšie). Môže to byť napríklad dvadsaťkorunová bankovka alebo iná finančná čiastka, ale aj sladkosť, pamätná minca, vlastnoručne napísaný list alebo pekná hračka. Niektoré deti nechávajú pod vankúšom aj novú zubnú kefku a pastu.

Prečo dodržiavať tradíciu Zúbkovej víly?

Zubná víla môže byť pre deti dobrou motiváciou, aby sa dobre starali o svoje zuby, pretože si odnáša len zdravé a čisté zuby. Zároveň sa nenávidené čistenie zubov môže stať obľúbenou činnosťou, pretože sa spojí s pekným príbehom víly, alebo aspoň odíde bez kriku a plaču. Dieťa sa už nebude báť, že mu zúbky vypadnú, a bude sa tešiť na odmenu.