Ako správne sadiť jahody?

Rozhodli ste sa tento rok vyskúšať pestovanie jahôd, ale neviete, kedy je správny čas na ich výsadbu a čo robiť so sadenicami? Potom nemusíte zúfať. Poradíme vám, kedy je najlepší čas na výsadbu jahôd, ako vysádzať jahody do záhonov a nádob a ako ďaleko od seba vysádzať jahody, aby sa im darilo.

Kedy a ako sadiť jahody?

Ak chcete tento rok vypestovať bohatú úrodu šťavnatých jahôd, pravdepodobne vás zaujíma, kedy je najlepší čas na ich výsadbu a ako postupovať. V tom prípade vás určite poteší, že pestovanie tohto ovocia je pomerne jednoduché, takže to s trochou námahy zvládne aj začiatočník. Stačí, ak sa budete riadiť odporúčaniami skúsených záhradkárov.

Výsadba jahôd sa zvyčajne vykonáva v dvoch obdobiach, buď na jar, alebo na jeseň. Je na vás, ktorú možnosť si vyberiete, pretože obe vám môžu priniesť kvalitné ovocie, na ktorom si pochutí celá vaša rodina. Konkrétny čas výsadby je nasledovný:

  • Ako sadiť jahody na jeseň – asi najobľúbenejšou voľbou je sadiť jahody na jeseň, konkrétne od konca augusta do septembra (niektoré až do polovice októbra). Rastliny tak budú mať dostatok času na zakorenenie. Čím skôr teda začnete, tým väčšiu úrodu môžete v budúcom roku očakávať (musíte však počítať aj s vyššími vonkajšími teplotami). Na druhej strane, ak budete čakať príliš dlho, rastliny môžu zmrznúť. Na výsadbu jahôd na jeseň sa zvyčajne používajú bežné zelené sadenice.
  • Ako vysádzať jahody na jar – ak ste nemali čas pripraviť záhon na jeseň, výsadba jahôd na jar je samozrejme tiež možná. Vhodný čas sa potom určuje podľa toho, kedy presne sa vonku oteplí. Zvyčajne sa však výsadba jahôd na jar vykonáva v apríli a záhradníci používajú bežné zelené sadenice alebo frigo sadenice.

Okrem toho je možné vykonať aj letnú výsadbu jahôd, konkrétne od júla do prvej polovice augusta. V tomto období však nemusí byť k dispozícii dostatočný výber sadeníc a pravdepodobne sa stretnete so suchým počasím a vysokými teplotami, čo výrazne zvyšuje nároky rastlín na zavlažovanie. To by mohlo ohroziť budúcu úrodu jahôd.

Čo sadiť s jahodami?

Mnohí pestovatelia sa zaoberajú otázkou, na čo vysádzať jahody, aby sa im na záhonoch dobre darilo. Ak máte dostatočne veľký pozemok, odporúča sa nevysádzať jahody po jahodách, ale vybrať vždy iné miesto a na pôvodné sa vrátiť najskôr po štyroch rokoch. Ideálnou predplodinou sú zemiaky, paprika, paradajky alebo uhorky.

Pokiaľ ide o vhodné kombinácie na jednom záhone, ak sa chcete vyhnúť jednostrannému vyčerpaniu pôdy, môžete zvoliť rastliny, ktoré si navzájom nekonkurujú. Napríklad jahody s fazuľou, jahody so šalátom, jahody s mrkvou, jahody s reďkovkami, jahody so špenátom alebo jahody s cibuľou sa dobre kombinujú.

Ako vysádzať jahody na záhonoch?

V prvom rade si, samozrejme, musíte vybrať vhodnú odrodu jahôd, pričom na záhony sa bežne vysádzajú jednoplodové jahody, ktoré sa vyznačujú vysokými výnosmi a šťavnatými plodmi sladkej chuti. Medzi najobľúbenejšie odrody v súčasnosti patria Korona, Honeoye, Karmen, Polka, Destiny, Elsanta, Elvira a Sonata. Ďalej je potrebné vybrať vhodné stanovište, kde sa bude vašim sadeniciam dariť.

Ako pripraviť záhon s jahodami? Ak vysádzate jahody na mieste, kde ste predtým pestovali zemiaky alebo nebodaj zeleninu, pozemok dôkladne vyplete. Potom budete musieť záhon pohnojiť, napríklad kompostom alebo substrátom, ktorý môžete doplniť aj viaczložkovým hnojivom. Pôda by mala byť vlhká a prevzdušnená (ideálne hlinitopiesčitá s neutrálnym alebo mierne kyslým pH).

Ak nemáte v záhrade veľa miesta a plánujete pestovať jahody na tom istom mieste ako minulý rok, pôvodné rastliny a ich korene vykopajte hneď po zbere úrody. Potom záhony zaoraďte hnojom, kompostom alebo kombinovaným hnojivým substrátom. Je tiež dobré zasiať sem zelené hnojivo, ktoré neskôr pokosíte a zapravíte do pôdy. Pred výsadbou nepoužívajte čerstvý hnoj.

Ak premýšľate o tom, ako vysadiť jahody na záhon, mali by ste sa tiež včas rozhodnúť, či chcete pôdu prikryť (a prípadne čím), alebo či by ste radšej sadili do voľnej pôdy. Na zakrytie sa zvyčajne používa čierna PVC fólia alebo čiernobiela PVC fólia, pričom biela strana je otočená nahor, ale môžete vyskúšať aj netkanú textíliu.

Výsadba jahôd do voľnej pôdy

Ak sa rozhodnete pre túto možnosť, budete samozrejme musieť záhony pravidelne burinovať. Pokiaľ ide o to, aké jahody vysadiť, mali by ste sa vždy riadiť odrodou, ktorú ste si vybrali. V každom prípade však nezabudnite, že na meter štvorcový by ste mali vysadiť približne 4 až 5 jahôd, ktoré rastlinám poskytnú dostatok priestoru na správny rast.

Pri slabo rastúcich jahodách by mali byť rozostupy približne 20 cm, pri stredne rastúcich jahodách 30 cm a pri bujne rastúcich jahodách je potrebný rozostup až 40 cm. Vzdialenosť medzi riadkami by mala byť približne 50 až 80 centimetrov. Ak by ste sadili bližšie, stiesnený porast by bol náchylnejší na choroby.

Pomocou rýľa alebo lopaty urobte v pôde jamku (10 až 15 centimetrov hlbokú) tak, aby sa potom sadenice mohla vložiť na miesto s koreňmi orientovanými zvisle v zemi. Srdiečko (stred rastliny) by malo byť na úrovni pôdy, ale nezasypávajte ho zeminou, pretože sadenice by mohla zhniť. Pôdu zhutnite a zalejte, ale ku koreňom nepridávajte hnojivo.

Výsadba jahôd do fólie

V súčasnosti sa ľudia často rozhodujú pre tento spôsob výsadby, pretože prikrytie pôdy materiálom zbavuje pestovateľa potreby neustáleho burinenia záhonov a tiež sa získa skoršia úroda. Ako sadiť jahody do fólie? Najprv si vyberte vhodnú tkaninu (čiernu PVC fóliu, čiernobielu fóliu alebo netkanú textíliu) a potom ňou zakryte pripravené záhony. Potom okraje zasypte zeminou, aby ste zabránili jej odlietaniu.

Potom je čas odmerať, ako ďaleko od seba sa majú jahody vysádzať. V prípade jednoradov je to 60 x 20 cm (6 sadeníc na meter štvorcový), v prípade dvojradov 60 x 20 x 20 cm (9 sadeníc na meter štvorcový). Do riadkov sa potom položia dosky, aby sa látka zaťažila. Následne je potrebné narezať krížiky 12 x 12 centimetrov a môžete začať s výsadbou.

Aj pri výsadbe jahôd do fólie musia byť korene sadeníc zasadené pod povrchom pôdy, ale srdiečko nesmie byť úplne zakryté zeminou. Rastliny umiestnite tak, aby srdiečko zostalo približne na úrovni okolitej pôdy. Použité sadenice musia byť zdravé a kvalitné, s dobre vyvinutými koreňmi a aspoň tromi listami. Po vysadení by ste mali pôdu mierne pritlačiť a rastliny dostatočne zaliať.

Tkanina absorbuje viac slnečného svetla, vďaka čomu jahody rýchlejšie dozrievajú, zabraňuje rastu buriny a odpadá potreba kyprenia pôdy. Okrem toho dozrievajúce plody nie sú znečistené od pôdy a ľahšie sa zbierajú. Odnože jahôd sa však samy nezakorenia, pretože nie sú schopné prerásť cez použitý materiál, takže ich budete musieť odstrániť a ručne presadiť. Okrem toho sa pod plastom dobre darí škodcom a chorobám.

Ako zasadiť jahody do debničky?

Výsadba jahôd do črepníka sa vykonáva opäť na jar alebo na jeseň. Budete potrebovať dostatočne veľkú pestovateľskú nádobu, ktorá by mala byť hlboká aspoň 20 cm, a vhodný substrát (špeciálny substrát na pestovanie jahôd, kvalitný záhradnícky substrát alebo možno vlastnú zmes bežného substrátu s kompostom a rašelinou.

Na dno nádoby umiestnite drenážnu vrstvu, t. j. keramzit, štrk alebo možno hlinené guľôčky. Potom pridajte substrát, vytvorte dostatočne veľký otvor a nakoniec doň umiestnite sadenicu (tak, aby bolo srdce na úrovni pôdy). Prikryte ju zeminou a dostatočne zalejte. Pôda by mala byť vždy mierne vlhká, ale nie premočená.

Pokiaľ ide o vzdialenosť, v akej sa majú jahody v nádobách vysádzať, v ideálnom prípade by ste mali každej sadenici poskytnúť dostatok priestoru na zakorenenie a rast. Množstvo použitých sadeníc závisí najmä od veľkosti zvoleného kvetináča alebo nádoby. Odporúča sa nechať ich od seba vzdialené aspoň 15 až 20 centimetrov.

Ako vysádzať previsnuté jahody?

Previsnuté odrody vždyplodiacich jahôd, ktoré pestovateľom poskytujú úrodu počas celej sezóny (t. j. od júna do prvých mrazov), sa vysádzajú do špeciálnych nádob. Patria sem napríklad rôzne závesné debničky a kvetináče, ale aj kaskádové nádoby alebo špeciálne stojany. Výsadba sa vykonáva rovnakým spôsobom ako pri výsadbe jahôd v kvetináči. Potrebujete drenážnu vrstvu a vhodný substrát.

Ak vás zaujíma, ako ďaleko vysádzať jahody, ak máte previsnuté možnosti, platí tu rovnaké pravidlo ako v predchádzajúcom prípade. Hĺbka kvetináča by mala byť aspoň 20 centimetrov a vzdialenosť medzi sadenicami by mala byť dodržaná aspoň 15 až 20 centimetrov. To poskytne rastlinám dostatočný priestor na zakorenenie a správne rozmnožovanie.

Ako zasadiť mesačné jahody

Mnoho záhradkárov sa vracia k pestovaniu mesačných jahôd, ktoré produkujú malé, ale veľmi chutné plody. Tie sú svojím vzhľadom blízke klasickým lesným jahodám, na ktorých si pochutnáva takmer každý. Rastliny sú tiež známe tým, že rodia takmer počas celej sezóny, takže si úrodu môžete naozaj vychutnať. Nové rastliny možno získať delením trsov alebo pestovaním zo semien.

Semená sa vysievajú vo februári alebo v marci, a keď sadenice dostanú prvé dva pravé listy, vypichnú sa do väčších nádob. Po určitom čase sa potom presadia na vonkajšie miesto, kde by mali byť vzdialenosti medzi jednotlivými rastlinami približne 25 cm, alebo sa umiestnia do vhodných pestovateľských nádob. Na tento účel sa výborne hodia samozavlažovacie nádoby.

Ako pestovať jahody v pyramíde?

Niektorí ľudia potom vysádzajú jahody do špeciálnych pyramíd, aby vytvorili zaujímavú záhradnú dekoráciu. Na jednom mieste môžete mať naraz niekoľko rastlín a počas sezóny si potom vychutnávať plody. Pyramídu môžete vyrobiť zo starých drevených dosiek alebo dutých betónových blokov uložených na sebe, prípadne aj z plastu.

Po postavení pyramídovej konštrukcie (môže byť štvorcová, obdĺžniková alebo kruhová) je potrebné vyplniť jednotlivé dutiny kompostom a zeminou alebo vhodným substrátom na výsadbu jahôd. Pri výsadbe jahôd do pyramídy by mali byť rastliny od seba vzdialené aspoň 25 cm. Jahody je potom potrebné pravidelne hnojiť a zalievať,

Ako vysádzať jahody v trubke

Ďalšou metódou, ktorá sa v poslednom čase stala medzi záhradkármi veľmi obľúbenou, je výsadba jahôd do trubice. Ušetríte tak miesto na záhonoch, kde môžete namiesto nich vysadiť iné plodiny, a s trochou námahy môžete použité PVC rúrky premeniť na vkusnú záhradnú dekoráciu. Aj v tomto prípade musíte pripravenú konštrukciu vyplniť drenážnou vrstvou a vhodným substrátom a potom do nej správne umiestniť jednotlivé sadenice.

Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!

Kedy sadiť jahody na jar a na jeseň?

Na výsadbu jahôd sú vhodné najmä dva termíny. Prvým je začiatok jari, ideálne v apríli, keď sa používajú frigo sadenice alebo bežné zelené sadenice. Ešte obľúbenejšie je vysádzanie jahôd na jeseň, od konca augusta do septembra. V tomto čase majú rastliny čas poriadne zakoreniť, aby sa uchytili. Vysádzajú sa klasické zelené sadenice.

Po akej plodine vysádzať jahody?

Jahody by ste nemali vysádzať každý rok na to isté miesto, pretože to rastlinám nevyhovuje. Oveľa lepšie je striedať stanovištia a vysádzať jahody po zemiakoch, paprike alebo paradajkách, pretože tak získajú dostatočne výživnú pôdu. Pokiaľ ide o vhodné plodiny na pestovanie spolu s jahodami, patria medzi ne fazuľa, mrkva, reďkovka a šalát.

Ako ďaleko vysádzate jahody na záhon?

Ak sadíte jahody do voľnej pôdy, vzdialenosť medzi rastlinami by mala byť 20 až 40 cm (konkrétna vzdialenosť závisí od pestovanej odrody), zatiaľ čo vzdialenosť medzi riadkami by mala byť približne 50 až 80 cm. Pri výsadbe do fólie je spon 60 x 20 centimetrov pri jednoradových výsadbách a 60 x 20 x 20 centimetrov pri dvojradových výsadbách.

Ako ďaleko od seba by mali byť jahody vysadené v debničke?

Ak plánujete pestovať jahody v nádobách, mali by ste si vybrať dostatočne veľký kvetináč alebo debničku, aby sa do nej zmestili jednotlivé sadenice. Mal by byť hlboký aspoň 20 cm, pričom vzdialenosť medzi rastlinami by mala byť približne 15 až 20 cm.