Jednou z najobľúbenejších rastlín pestovaných na balkónoch sú v poslednom čase previsnuté jahody, ktoré potešia ľudí svojimi chutnými plodmi, ale slúžia aj ako krásna dekorácia. Navyše starostlivosť o tieto rastliny nie je zložitá, takže ju zvládne aj začiatočník. Poradíme vám, ako pestovať previsnuté jahody na balkóne alebo terase, ako previsnuté jahody rozmnožovať a ako previsnuté jahody ošetrovať na zimu.
Pestovanie previsnutých jahôd
Možno vás zaujíma, prečo sa v poslednom čase stali medzi pestovateľmi obľúbené previsnuté jahody, ktoré sa vysádzajú najmä do rôznych závesných nádob. Dôvodov je hneď niekoľko. V prvom rade ide o úsporu miesta. Sú preto vhodné najmä pre ľudí, ktorí nemajú vlastnú záhradu a musia sa uspokojiť s balkónom, terasou alebo parapetom.
Ďalšou výhodou sú, samozrejme, chutné plody, ktoré previsnuté jahody zvyčajne produkujú niekoľkokrát počas sezóny. Väčšinou ide o stále odrody s vysokou úrodou. Previsnuté jahody sú tiež krásnou ozdobou balkónov, terás a rôznych drevených alebo kovových konštrukcií, po ktorých sa rastliny môžu veselo šplhať k zemi.
Aké sú odrody previsnutých jahôd?
Pestovatelia si najčastejšie vyberajú vždyplodiace previsnuté jahody, ktoré sa vyznačujú tým, že rodia chutné plody opakovane počas celej sezóny (t. j. približne od júna do prvých mrazov). Na trhu je množstvo zaujímavých odrôd so sladkými a šťavnatými plodmi. Patria medzi ne napr:
- Previsnuté jahody Mara de Bois – ide o najobľúbenejšiu odrodu previsnutých jahôd v našej oblasti, ktorá patrí medzi stále rodiace odrody. Ponúka stredne veľké, okrúhle alebo kužeľovité plody jasne červenej farby, sladkej chuti a intenzívnej vône pripomínajúcej lesné jahody.
- Previsnuté jahody Maranell – táto odroda je tiež hojne pestovaná pestovateľmi a vyznačuje sa veľmi dlhými stopkami (môžu dosahovať dĺžku až 2 m). Z tohto dôvodu je ideálna na pestovanie vo vysoko zavesených nádobách. Okrem toho produkuje sladké a šťavnaté plody.
- Previsnuté jahody Toscana F1 – ide o skorú odrodu, ktorá pestovateľom poskytuje veľké, podlhovasté, tmavočervené plody. Tie sú veľmi aromatické a majú lahodnú chuť. Môže sa pochváliť aj dekoratívnymi tmavoružovými kvetmi.
- Previsnuté jahody Elan F1 – v tomto prípade nájdete veľmi aromatické plody, ktoré sa objavujú od konca mája až do prvých mrazov. Táto odroda vytvára dlhé stopky a veľké kvety.
- Previsnuté jahody Temptation – táto odroda má veľmi dekoratívne previsnuté stonky a vytvára veľké, šťavnaté, sladké, guľaté plody. Na jednom kríku ich môže byť až sto a rastú od neskorej jari do jesene.
Koľko miesta potrebujú previsnuté jahody?
Ak ste sa rozhodli pestovať previsnuté jahody, dobrou správou je, že zvyčajne nezaberajú toľko miesta ako varianty vysadené vo veľkých nádobách alebo priamo v záhrade. Bežne sa totiž umiestňujú do rôznych závesných debničiek a kvetináčov určených špeciálne na pestovanie previsnutých jahôd, ktoré sa jednoducho zavesia pod strop na balkóne, terase alebo kdekoľvek, kde máte priestor.
Ďalšou možnosťou pestovania previsnutých jahôd je použitie rôznych debničiek zavesených na zábradlí alebo záhradných konštrukciách (drevených alebo kovových). Samozrejme, môžete ich umiestniť aj do bežných samozavlažovacích kvetináčov, ktoré potom umiestnite na parapet, alebo môžete vyskúšať aj rôzne kaskádové kvetináče s jahodami. Existuje aj špeciálny stojan na previsnuté jahody.
Podobne ako jahody pestované v nádobách na zemi, aj previsnuté verzie potrebujú dostatok priestoru, aby mohli správne rásť a poskytnúť vám bohatú úrodu. Hĺbka nádoby by preto mala byť aspoň 20 cm, aby sa do nej zmestili korene jahody, a odporúča sa ponechať medzi jednotlivými sadenicami vzdialenosť približne 15 až 20 cm.
Ako vysádzať previsnuté jahody?
Pokiaľ ide o to, akú pôdu potrebujú jahody, mali by ste samozrejme vybrať vhodný substrát, v ktorom sa bude rastlinám dariť. Existuje napríklad špeciálny substrát určený špeciálne pre jahody, ale môžete si vybrať aj kvalitný záhradný substrát alebo si namiešať vlastnú pestovateľskú zmes (kombináciu záhradného substrátu s kompostom alebo trochou rašeliny).
Do pestovateľskej nádoby vložte drenážnu vrstvu (napr. keramzit alebo štrk), potom pridajte dostatočné množstvo substrátu a urobte primeraný počet otvorov v závislosti od veľkosti. Do nich umiestnite sadenice, ktoré musia byť zakryté substrátom, jemne utlačené a napojené. Dávajte však pozor, aby ste nepoškodili korene alebo nezakryli jadro rastliny (zelený stred).
Kam umiestniť previsnuté jahody?
Aby ste sa uistili, že previsnuté jahody zvládnu pestovanie v nádobách, mali by ste im, samozrejme, vybrať vhodné miesto, kde sa im bude dariť. Najlepšie miesto je na plnom slnku, kde budú lúče dopadať na zem aspoň 6 až 8 hodín denne.
Ako často zalievať previsnuté jahody?
Ak ste si zakúpili samozavlažovacie kvetináče a debničky na pestovanie previsnutých jahôd, odpadne vám časť starostí s príliš častým zalievaním sadeníc. Vo všeobecnosti sa však odporúča jahody polievať pravidelne, aby substrát nikdy nevyschol. Nesmiete ich však ani prelievať, pretože potom určite nebudete mať žiadne plody. Rastliny budú potrebovať viac vody po vysadení a potom počas suchých a horúcich letných dní.
Ako sa rozmnožujú previsnuté jahody?
Rozmnožovanie jahôd je veľmi jednoduché, takže ho zvládne každý pestovateľ. Z jednej sadenice môžete ľahko vytvoriť mnoho ďalších prostredníctvom poplazkov. Robí sa to tak, že malú rastlinku, ktorá sa objaví na jahodovom výhonku, upevníte drôtom k substrátu v kvetináči. Časom sa zakorení a potom sa dcérske rastliny zrežú za tretím kvetináčom. Semenáčik však môžete aj jednoducho odrezať od materskej rastliny a zasadiť ho.
Ako prezimovať previsnuté jahody?
Ak chcete zabezpečiť, aby vaše jahody prežili zimu a ponúkli vám budúci rok viac chutných plodov, musíte ich zazimovať, čo sa zvyčajne robí v októbri. Ak teplota pri koreňovom systéme klesne pod mínus 15 °C, sadenice sa nedajú zachrániť. Najprv teda pôdu v nádobe trochu prevzdušnite, potom odstráňte burinu a suché staré listy a orežte všetky šľahúny.
Ak máte možnosť presadiť previsnuté jahody zo závesných kvetináčov a špeciálnych nádob priamo na záhon alebo do skleníka, neváhajte. Takto rastliny bezpečne prežijú zimné obdobie a na jar budú pripravené na ďalšie pestovanie. Ak to nemôžete urobiť, prikryte kvetináče alebo črepníky senom alebo senážou a pokúste sa okolo nich vytvoriť izolačnú vrstvu (napríklad bublinkovú fóliu).
Kedy orezávať previsnuté jahody?
Ak chcete mať bohatú úrodu kvalitných jahôd, mali by ste približne do polovice alebo konca mája vyštípnuť všetky kvetné puky, aby sa rastlina nevyčerpala. Potom sa vytvoria nové výhonky s väčším počtom kvetov. Nové výhonky by sa potom mali odstrániť aj po skončení zberu a jahody by sa mali pred zimou ostrihať.
Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!
Ako pestovať previsnuté jahody?
Previsnuté jahody sa najčastejšie pestujú v závesných kvetináčoch a kvetináčoch zavesených pod stropom, ale môžu sa umiestniť aj do špeciálnych stojanov, kaskádových kvetináčov alebo kvetináčov zavesených na zábradlí či záhradných konštrukciách. Zvyčajne ide o vždyplodiace odrody, ktoré plodia od júna do prvých mrazov. Patrí sem napríklad odroda Mara des Bois.
Ako sa starať o previsnuté jahody?
Previsnuté jahody potrebujú dostatočne hlboké nádoby (aspoň 20 cm) a vhodný substrát. Po ich vysadení by ste ich mali pravidelne zalievať, aby pôda nikdy úplne nevyschla, ale nesmú byť ani premočené. Odporúča sa aj pravidelné hnojenie približne raz za 14 dní. Okrem toho nezabudnite umiestniť jahody na miesto, ktoré má dostatok slnečného svetla.
Ako zvýšiť úrodu jahôd?
Ak chcete zabezpečiť bohatú úrodu chutných plodov, mali by ste sa o sadenice dobre starať. Okrem toho sa odporúča do polovice alebo konca mája vyštipnúť všetky kvetné púčiky, čím sa zabezpečí, že rastliny sa zbytočne nevyčerpajú. Potom sa vytvoria nové výhonky, ktoré prinesú viac kvetov a plodov.
Čím zakryť jahody pred mrazmi?
Ak chcete riadne zazimovať previsnuté jahody, aby ste ich mohli zbierať aj v nasledujúcej sezóne, mali by ste najprv orezať všetky rastliny jahôd, preriediť pôdu a odstrániť staré a poškodené listy. Potom nezabudnite rastliny jahôd pred zimou pohnojiť a prikryte ich senom alebo senážou, aby nepremrzli. Nádobu môžete tiež obaliť izolačnou vrstvou.