Medzinárodný deň objímania 2024: Kedy ho oslavujeme?

Vyjadrujete svojim najbližším lásku prostredníctvom objatia? Ak nie, skvelou príležitosťou, ako to napraviť, by mohol byť januárový sviatok známy ako Medzinárodný deň objímania, počas ktorého si ľudia pripomínajú, aké dôležité môže byť toto nenápadné gesto. Prezradíme, kedy je deň objímania, kedy ho ľudia začali oslavovať a prečo sa objímať častejšie.

Kedy je Medzinárodný deň objímania?

Hoci dnes Medzinárodný deň objímania patrí medzi obľúbené sviatky, veľa ľudí netuší, ako vlastne vznikol. Túto tradíciu má na svedomí Kevin Zaborney z Michiganu, ktorý usúdil, že Američania sú príliš zdržanliví a rozpačití, čo sa týka verejných prejavov lásky a vzájomnej náklonosti. Rozhodol sa preto situáciu zmeniť a prišiel s nápadom ustanoviť jeden deň v roku, kedy bude objímanie vítanou kratochvíľou.

Daný sviatok síce vznikol 29. marca 1986, ale v súčasnej dobe pripadá oslava Medzinárodného dňa objímania na 21. január. Pravdepodobne to súvisí s ponurým zimným počasím a pre mnohých psychicky náročným obdobím, ktoré si mnohí spájajú s koncom Vianoc, príchodom nového roka a nutnosťou sa po sviatkoch opäť vrátiť do práce.

V minulosti sa Medzinárodný deň objímania oslavoval prevažne na americkom území, ale postupom času sa tento sviatok rozšíril po celom svete. Aj na území Českej republiky si tak môžete počas 21. januára všimnúť objímajúcich sa dvojíc, pričom niektorí ľudia dokonca vyrážajú do ulíc a zdieľajú objatie s náhodnými okoloidúcimi.

Pozitívny vplyv objímania

Svetový deň objímania je zaiste veľmi dobrou príležitosťou, kedy niekomu vyjadriť lásku a obdiv, ale rozhodne nie je na škodu sa k niekomu blízkemu pritisnúť každý deň. Jediné objatie totiž môže spoľahlivo pomôcť vo chvíli, keď hľadáte podporu alebo bezpečie, ale zároveň predstavuje skvelý spôsob, ako sa podeliť o svoju radosť alebo niekomu oznámiť, že bez neho nemôžete byť.

Či už sa rozhodnete objať svojich rodičov, starých rodičov, súrodencov, partnera, niekoho z priateľov alebo napríklad svojho domáceho maznáčika, určite nebudete ľutovať. Toto ústretové gesto totiž prirodzene pôsobí proti úzkosti a depresiám, zvyšuje v mozgu produkciu serotonínu, ktorý je známy ako hormón šťastia, a navyše dodá vám aj vašim blízkym pocit istoty, lásky, ale aj dôvery.

TOP:   Najúčinnejšie AFIRMÁCIE: Ako afirmácie fungujú a ako ich správne používať?

Okrem toho, že objatie dokáže človeka psychicky podporiť a potešiť, však môže mať aj pozitívny vplyv na ľudské telo. Odbúrava totiž stres, znižuje hladinu kortizolu a prináša celkové upokojenie organizmu. Zároveň si môžete všimnúť, že počas objatia dochádza k uvoľneniu svalového napätia a vyplavuje sa hormón oxytocín, ktorý podporuje pocit pokoja a spokojnosti.

Medzinárodný deň objatia zadarmo

Aby toho nebolo málo, okrem Medzinárodného dňa objímania existuje aj ďalší zaujímavý sviatok, ktorý veľa ľudí vôbec nepozná. Ide o Medzinárodný deň objatia zadarmo, ktorému sa anglicky hovorí jednoducho Free hugs. Ten pripadá na 5. júla a ľudia ho oslavujú tým spôsobom, že sa na uliciach objímajú, a to predovšetkým s osobami, ktoré vôbec nepoznajú.

Tradícia objímania zadarmo vznikla v roku 2004, kedy na letisko v austrálskom Sydney pricestoval Juan Mann. Akonáhle vystúpil z lietadla, všimol si, že väčšinu cestujúcich víta ich rodina alebo priatelia, všetci sa radujú, objímajú a tešia sa z ďalšieho stretnutia. On sám ale nemal koho objať, čo ho v danej chvíli zamrzelo.

Potom ale Juan dostal skvelý nápad. Na mieste si vyrobil veľký transparent, na ktorý napísal FREE HUGS, čo v preklade znamená objatie zadarmo, a vydal sa na prechádzku po Pitt Street Mall, ktorá je najrušnejšou ulicou v Sydney. Okoloidúci sa na neho najprv pozerali trochu ako na blázna, ale čoskoro sa našli prví odvážlivci, ktorí neváhali a Juana objali.

Rady nadšených osôb, ktorým objatie vykúzlilo úsmev na perách, sa postupne rozširovali ao Juanovi sa čoskoro dozvedel celý internet. Veľa ľudí začalo objatie zadarmo tiež ponúkať, netrvalo dlho a nový sviatok bol na svete. Dnes sa s jeho priaznivcami stretnete prakticky v každej krajine a Česká republika samozrejme nie je výnimkou.

Deň objímania plyšových medvedíkov

Medzi sviatky, o ktorých existencii pravdepodobne väčšina ľudí nemá poňatia, patrí aj Deň objímania plyšových medvedíkov (National Hug a Bear Day). Ten každoročne pripadá na 7. novembra, pričom najčastejšie sa oslavuje tak, že ľudia objímajú svojich najbližších, ale aj svoje obľúbené plyšové hračky. Okrem toho ide aj o skvelú príležitosť, kedy môžete príbuzným, priateľom a hlavne deťom urobiť radosť novým plyšovým medvedíkom.

TOP:   SEDMOKRÁSKA CHUDOBKA: Čo ste o nej (ne) vedeli?

Kedy je Medzinárodný deň objímania?

Svetový deň objímania ľudia v súčasnej dobe oslavujú 21. januára. Za vznik tohto sviatku je pritom zodpovedný Kevin Zaborney z Michiganu, ktorý mal pocit, že Američania sú vo verejných prejavoch náklonosti príliš zdržanliví a mali by viac vyjadrovať svoje city. Medzinárodný deň objímania síce pôvodne vznikol 29. marca 1986, ale neskôr boli jeho oslavy presunuté na mesiac január, ktorý je pre mnohých veľmi pesimistický.

Prečo sa objímať častejšie?

Na ľudskú myseľ i telo má objímanie veľmi priaznivý vplyv. V človeku totiž dokáže vyvolať pocit bezpečia, radosti, lásky a dôvery, spoľahlivo zaháňa úzkosť aj depresie av mozgu stimuluje produkciu serotonínu, ktorý je známy ako hormón šťastia. Okrem toho odbúrava stres, znižuje hladinu kortizolu a celkovo upokojuje ľudský organizmus.

Kedy sa oslavuje Medzinárodný deň objatia zadarmo?

V roku 2004 vznikol sviatok známy ako Medzinárodný deň objatia zadarmo alebo Free hugs. Jeho pôvodcom je Juan Mann, ktorý pricestoval na austrálske letisko v Sydney, ale po prílete sa medzi objímajúcimi ľuďmi cítil osamelý. Vyrobil preto ceduľu s nápisom FREE HUGS a vydal sa na rušnú ulicu, kde ponúkal objatie náhodným okoloidúcim. Táto tradícia sa čoskoro ujala a dnes si ju pripomíname 5. júla.

Na kedy pripadá Deň objímania plyšových medvedíkov?

Ak sa radi objímate, nenechajte si ujsť Deň objímania plyšových medvedíkov, ktorý je známy ako National Hug a Bear Day. Ten sa oslavuje 7. novembra, kedy ľudia objímajú nielen svojich najbližších, ale aj svoje najobľúbenejšie plyšové hračky. Okrem toho ide o vhodnú príležitosť, kedy môže človek rozšíriť zbierku plyšákov alebo obdarovať milovanú osobu.