Diaľničná známka SLOVINSKO 2024: Kde kúpiť najlacnejšie?

Chystáte sa na dovolenku do Slovinska alebo budete cestovať ďalej cez krajinu do svojej cieľovej destinácie? Ak áno, musíte si zaobstarať diaľničnú známku, ktorú musia mať všetky vozidlá jazdiace po slovinských diaľniciach. Poradíme vám, kde si môžete slovinskú diaľničnú známku kúpiť, aká je cena slovinskej diaľničnej známky na rok 2024 a aká je platnosť slovinskej diaľničnej známky.

Ako sa platí za diaľnice v Slovinsku?

Slovinské diaľnice majú v súčasnosti celkovo viac ako 600 kilometrov. Vzhľadom na veľkosť krajiny ide o pomerne hustú sieť, ktorá zahŕňa rýchlostné cesty aj diaľnice. V súčasnosti sú všetky slovinské diaľnice od hraníc spoplatnené. Existujú len malé výnimky, ako napríklad úsek medzi Izolou a Koperom, čo sú mestá, medzi ktorými nie je žiadne iné kvalitné spojenie.

Úseky diaľnic v Slovinsku:

 • Diaľnica A1 (245 km): Rakúsko – Šentilj – Maribor – Cejle – Ľubľana – Postojna – Koper,
 • diaľnica A2 (176 km): Rakúsko – tunel Karavanky – Kranj – Ľubľana – Novo Mesto – Brežice – Obrežje,
 • diaľnica A3 (12 km): Divača (A1) – Fernetiči – Taliansko,
 • diaľnica A4 (34 km): Slivnica (A1) – Hajdina – Draženci – Gruškovje – Chorvátsko,
 • diaľnica A5 (80 km): Dragučova (A1) – Vučja vas – Beltinci – Murska Sobota – Maďarsko.

Slovinská diaľničná známka 2024

Hoci v minulosti si ľudia museli na okná svojich áut lepiť tradičné diaľničné známky, dnes je to samozrejme inak. Podobne ako väčšina európskych krajín aj Slovinsko zrušilo papierové nálepky, takže od roku 2022 bude k dispozícii len elektronická slovinská diaľničná známka. Tá je spojená s evidenčným číslom vozidla, ktoré je potrebné uviesť pri kúpe diaľničnej známky, a preto je neprenosná.

Všetky vozidlá s hmotnosťou do 3,5 tony musia mať pri jazde po diaľniciach v krajine slovinskú diaľničnú známku. Týka sa to niekoľkých kategórií vozidiel, ktoré sú nasledovné:

 • Mýtna trieda 1 – prvá skupina zahŕňa jednokoľajové motorové vozidlá so šírkou rozchodu menej ako 50 cm. Ide o motocykle.
 • Mýtna trieda 2A – do druhej kategórie patria vozidlá s maximálnou prípustnou hmotnosťou do 3 500 kg a výškou nad prvou nápravou do 1,3 metra. Patrí sem väčšina osobných automobilov, vozidiel MPV, SUV a pick-upov alebo terénnych vozidiel.
 • Mýtna trieda 2B – tretia skupina zahŕňa vozidlá s maximálnou prípustnou hmotnosťou do 3 500 kilogramov a výškou nad prvou nápravou viac ako 1,3 metra. Ide najmä o dodávky, ľahké dodávky, tranzity a iné úžitkové vozidlá.

Ak si nie ste istí, do ktorej mýtnej triedy patrí vaše vozidlo a ktorá slovinská elektronická diaľničná známka je pre vás vhodná, stačí navštíviť webovú stránku evinjeta.dars.si/cs. Nájdete tam nástroj na určenie mýtnej triedy, do ktorého stačí zadať značku a model vášho vozidla. Ak v zozname nenájdete svoje vozidlo, automaticky patrí do skupiny 2A.

Kúpou slovinskej diaľničnej známky získate možnosť používať všetky diaľnice a rýchlostné cesty v Slovinsku počas doby platnosti elektronickej diaľničnej známky (na výber je niekoľko kategórií diaľničných známok). Vozidlá ťažšie ako 3,5 tony sú od tejto povinnosti oslobodené, pretože platia elektronické mýto, ktorého výška sa určuje podľa prejdenej vzdialenosti.

Platnosť slovinskej diaľničnej známky

Diaľničné známky v Slovinsku sa vydávajú v niekoľkých rôznych verziách. Ak vlastníte vozidlo spadajúce do mýtnej triedy 2A alebo 2B, môžete si kúpiť elektronickú známku na 7 dní, 1 mesiac alebo 1 rok. Výnimkou sú vozidlá patriace do mýtnej triedy 1, pre ktoré môže byť slovinská elektronická diaľničná známka platná 7 dní, 6 mesiacov alebo 1 rok. Konkrétne existujú tieto varianty elektronických známok:

 • Týždenná slovinská diaľničná známka – tento typ e-známky platí sedem po sebe nasledujúcich dní od počiatočného dátumu platnosti stanoveného kupujúcim (dátum nákupu alebo dátum vyznačený na e-známke). Ak chcete, aby vaša týždenná diaľničná známka začala platiť 1. júla 2023, môžete ju používať do polnoci 7. júla 2024.
 • Mesačná slovinská diaľničná známka – tento variant platí od dátumu stanoveného kupujúcim (deň nákupu alebo vybraný dátum) do konca toho istého dňa nasledujúceho mesiaca. Ak v danom mesiaci takýto deň nie je, diaľničná známka platí do posledného dňa nasledujúceho mesiaca. Ak si teda zakúpite mesačnú elektronickú známku od 10. júla 2024, bude platiť až do 10. augusta 2024 vrátane. Ak sa jej platnosť začne 31. augusta, skončí sa 30. septembra.
 • Polročná e-známka (len pre prvú mýtnu triedu) – táto polročná slovinská diaľničná známka platí od dátumu stanoveného kupujúcim do rovnakého dátumu o šesť mesiacov neskôr, prípadne do posledného dňa v mesiaci. Ak zadáte platnosť od 15. mája, môžete ju používať do 15. novembra. Ak si ako začiatočný dátum zvolíte 31. máj, platnosť vyprší 30. novembra. Túto verziu slovinskej diaľničnej známky však môžu používať len jednostopové motorové vozidlá (motocykle).
 • Ročná e-známka – ako napovedá názov tejto slovinskej diaľničnej známky, platí od dátumu začiatku platnosti stanoveného kupujúcim do konca toho istého dňa nasledujúceho roka. Ak teda začne platiť 1. júna 2024, budete môcť používať slovinské diaľnice až do 1. júna 2025 vrátane. Jedinou výnimkou sú priestupné roky, kedy platnosť začína 29. februára a končí 28. februára nasledujúceho roka.
TOP:   Najúčinnejšie AFIRMÁCIE: Ako afirmácie fungujú a ako ich správne používať?


Výhodou v tomto prípade je, že všetky typy slovinských elektronických diaľničných známok je možné zakúpiť s neskorším dátumom začiatku platnosti. Ak vám to vyhovuje, môžete posunúť začiatok platnosti elektronickej známky maximálne o 30 dní, do ktorých sa započítava aj dátum nákupu.

Koľko stojí slovinská diaľničná známka?

Ak sa chystáte na dovolenku do Slovinska alebo chcete cez krajinu prechádzať cestou do inej destinácie, určite vás bude zaujímať, koľko stojí slovinská diaľničná známka na rok 2024. V takom prípade majte na pamäti, že konečná suma vždy závisí od toho, do akej kategórie patrí vaše vozidlo a ako dlho chcete, aby bola diaľničná známka platná.

Mýtna trieda 1 (jednokoľajové vozidlá):

 • 7-dňová elektronická známka – 8 EUR,
 • polročná e-známka – 32 EUR,
 • ročná elektronická známka – 58,70 EUR.


Mýtna trieda 2A (vozidlá do 3,5 tony + 1,3 metra nad prvou nápravou):

 • sedemdňová e-známka – 16 EUR,
 • mesačná elektronická známka – 32 EUR,
 • ročná elektronická známka – 117, 50EUR.


Mýtna trieda 2B (vozidlá do 3,5 tony + nad 1,3 metra nad prvou nápravou):

 • sedemdňová e-známka – 32 EUR,
 • mesačná elektronická známka – 64 EUR,
 • ročná elektronická známka – 220 EUR.

Kde kúpiť slovinskú diaľničnú známku 2024?

Ak neviete, kde a ako si kúpiť slovinskú diaľničnú známku 2024 skôr, ako vyrazíte na cestu, nezúfajte. Pretože v súčasnosti je kúpa slovinskej diaľničnej známky veľmi jednoduchá a môžete ju vykonať z pohodlia domova. Oficiálna webová stránka slovinského Riaditeľstva ciest a diaľnic evinjeta.dars.si je jediným portálom, kde si môžete kúpiť slovinskú elektronickú známku za štandardnú cenu. Preto sa radšej vyhnite všetkým internetovým predajcom.

Ako si teda kúpiť slovinskú elektronickú diaľničnú známku? Najprv si na oficiálnej webovej stránke musíte vybrať správnu mýtnu triedu vozidla a typ elektronickej známky, ktorú chcete kúpiť (ročná, polročná, mesačná alebo sedemdňová). Potom je potrebné vyplniť váš e-mail, na ktorý vám bude následne zaslaná potvrdzujúca správa s odkazom, ktorý vám umožní pokračovať v nákupe.

Budete tiež musieť vyplniť evidenčné číslo vášho vozidla a krajinu registrácie. Nezabudnite všetko dôkladne skontrolovať, pretože ak sa registračná značka v systéme nezhoduje so značkou na vozidle, dopúšťate sa priestupku pri jazde po slovinských diaľniciach. Za to vám môže byť uložená pomerne vysoká pokuta, a to aj napriek tomu, že slovinská registračná značka bola zakúpená online.

Po zadaní krajiny registrácie a registračnej značky vozidla musíte ešte vybrať, kedy má vaša elektronická značka nadobudnúť platnosť (môže to byť akýkoľvek dátum do 30 dní od dátumu nákupu). Potom už len vyberiete spôsob platby (existuje niekoľko možností, ako zaplatiť slovinskú diaľničnú známku) a zadáte požadované údaje. Potvrdenie o zaplatení dostanete na rovnakú e-mailovú adresu, ktorú ste uviedli na začiatku.

Dobrou správou je, že slovinskú diaľničnú známku v elektronickej podobe (dnes jediná možná možnosť) si môžete zakúpiť tesne pred odchodom, pretože sa na ňu nevzťahuje 14-dňová ochranná lehota na zrušenie ako v Rakúsku, kde sa nákup elektronickej diaľničnej známky musí uskutočniť 18 dní vopred (tu sa pripočítavajú tri dni na doručenie poštou).

TOP:   Najúčinnejšie AFIRMÁCIE: Ako afirmácie fungujú a ako ich správne používať?

Hoci je možné kúpiť slovinské diaľničné známky online, mnohí ľudia uprednostňujú iné možnosti ich nákupu. Našťastie niektoré tradičné predajné miesta, ako sú čerpacie stanice, pošty alebo hraničné priechody, slovinskú diaľničnú známku stále predávajú. Okrem toho je možné slovinskú diaľničnú známku kúpiť v kanceláriách Ústredného automotoklubu (ÚAMK) a na niektorých predajných miestach Autoklubu Bohemia Assistance (ABA).

Mali by ste myslieť nielen na to, kde si kúpiť elektronickú slovinskú diaľničnú známku, ale mali by ste mať vždy dobre naplánovanú aj trasu. Ak totiž chcete prejsť tunelom Karavanky, ktorý spája Slovinsko s Rakúskom, budete musieť zaplatiť jednorazové mýto navyše. Ak vlastníte vozidlo do 3,5 tony, stačí zaplatiť poplatok 7,80 EUR priamo na mýtnej bráne.

Pokuty na slovinských diaľniciach

Spoplatnené diaľnice v Slovinsku často využívajú ľudia na cestu do susedného Chorvátska, ktoré je obľúbeným cieľom turistov zo Slovenskej republiky a ďalších susedných krajín. Fungujú teda ako spojovacie cesty, zatiaľ čo samotné Slovinsko je skôr tranzitnou krajinou. Slovinci si to samozrejme dobre uvedomujú, preto sú ich diaľničné známky pomerne drahé a majú krátku dobu platnosti.

Kvôli vysokej cene slovinskej diaľničnej známky sa niektorí ľudia snažia slovinskú diaľnicu obísť a nájsť si alternatívnu trasu, čo im, samozrejme, môže cestu výrazne predĺžiť. Iní sa vydávajú na slovinské diaľnice bez platnej elektronickej známky, čo je samozrejme prísne zakázané. Obchádzanie mýtnych poplatkov v Slovinsku sa neodporúča, pretože inak vám hrozia vysoké pokuty.

Slovinská polícia kontroluje, či vozidlá nevchádzajú na spoplatnené cesty bez platnej e-známky. Používanie diaľničných známok však kontroluje aj Slovinská diaľničná agentúra (DARS) a Finančná správa Slovinskej republiky. Kontroly sa vykonávajú prostredníctvom kamerového systému umiestneného na rampách križujúcich rôzne diaľnice a rýchlostné cesty.

Ak porušíte pravidlá a vyrazíte na slovinskú diaľnicu bez elektronickej známky (alebo si kúpite nesprávny typ elektronickej známky), môže vás to vyjsť poriadne draho. Pokuta sa obvykle pohybuje od 300 do 800 EUR. Pozor by ste si však mali dať aj na prekročenie rýchlosti, ktoré vás môže stáť od 40 do 1 500 eur v závislosti od toho, koľko kilometrov za hodinu ste prekročili.

Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!

Kde sú v Slovinsku spoplatnené diaľnice?

V Slovinsku je päť rôznych diaľnic, ktoré spolu merajú viac ako 600 kilometrov. Prevažná väčšina týchto úsekov (až na niekoľko výnimiek) je spoplatnená. Patrí k nim diaľnica A1 z Rakúska do Koperu, diaľnica A2 z Rakúska do Obrežje, diaľnica A3 z Divače do Talianska, diaľnica A4 zo Slivnice do Chorvátska a diaľnica A5 z Dragučova do Maďarska.

Aká je platnosť slovinskej diaľničnej známky?

V súčasnosti musia mať slovinskú diaľničnú známku všetky vozidlá s hmotnosťou do 3,5 tony pri jazde po miestnych diaľniciach a rýchlostných cestách. Je rozdelená do troch kategórií, ktorými sú mýtna trieda 1 (motocykle), mýtna trieda 2A a mýtna trieda 2B. Vozidlá patriace do prvej skupiny si môžu kúpiť slovinskú diaľničnú známku na 7 dní, 6 mesiacov alebo 1 rok. Pre vozidlá zaradené do kategórií 2A a 2B sú k dispozícii elektronické známky na 7 dní, 1 mesiac alebo 1 rok.

Kde kúpiť slovinskú diaľničnú známku?

V súčasnosti si môžete slovinskú elektronickú známku kúpiť online na oficiálnej webovej stránke slovinského Riaditeľstva ciest a diaľnic, kde si musíte vybrať konkrétny typ elektronickej známky, zadať svoj e-mail, registračnú značku vozidla a krajinu registrácie a potom za známku zaplatiť. Okrem toho si ich môžete kúpiť aj na čerpacích staniciach, poštách alebo hraničných priechodoch a predávajú ich aj pobočky ÚAMK alebo ABA.

Aká je cena slovinskej diaľničnej známky 2024?

Suma, ktorú zaplatíte za slovinskú diaľničnú známku, závisí od toho, do ktorej mýtnej triedy patrí vaše vozidlo a akú platnosť má mať požadovaná elektronická známka. Vozidlá s jednou jazdnou dráhou zaplatia za sedemdňovú diaľničnú známku 8 €, za polročnú 32 € a za ročnú 58,70 €. Pre vozidlá triedy 2A stojí sedemdňová diaľničná známka 16 €, mesačná 32 € a ročná 117,50 €. Pre vozidlá triedy 2B je cena 32 € za sedemdňovú diaľničnú známku, 64,10 € za mesačnú a 235 € za ročnú.