DIAĽNIČNÁ ZNÁMKA ČESKÁ REPUBLIKA 2024: Platnosť diaľničnej známky, cena a kde ju kúpiť!

Chystáte sa na dovolenku alebo plánujete navštíviť svojich blízkych, ktorí žijú na druhom konci krajiny? V tom prípade sa vám bude hodiť česká elektronická diaľničná známka, ktorá v roku 2024 prejde viacerými zmenami. Poradíme vám, ako zistiť, kedy mi končí platnosť diaľničnej známky, ako si overiť platnosť diaľničnej známky a akú hodnotu má diaľničná známka na rok 2024.

Česká elektronická diaľničná známka 2024

Doteraz si ľudia v Českej republike kupovali diaľničné známky len v papierovej podobe a potom si ich lepili na čelné sklo auta. To sa však zmenilo 1. januára 2021, keď českí vodiči museli akceptovať prechod z papierových kupónov na elektronické diaľničné známky. S tým súvisela aj zmena platnosti kupónov, hoci ich cena zostala istý čas rovnaká.

Elektronická diaľničná známka funguje na rovnakom princípe ako papierový kupón, ktorý si ľudia kupovali v minulosti. Jediný rozdiel je v tom, že už nie je povinnosť mať diaľničnú známku fyzicky nalepenú na čelnom skle auta. V skutočnosti je teraz možné overiť, či máte skutočne platnú diaľničnú známku, naskenovaním poznávacej značky pomocou špeciálneho softvéru.

Zmeny v roku 2024

Pokiaľ ide o českú diaľničnú známku, v roku 2024 dôjde k viacerým zmenám, o ktorých je dobré vedieť. Predovšetkým bude po prvýkrát možné kúpiť si na našom území jednodňovú diaľničnú známku, ktorá ľuďom doteraz chýbala. Potom si budete môcť kúpiť všetky rôzne typy diaľničných známok, ktoré u nás existujú, s 30-dňovým predstihom, a to v troch rôznych cenových pásmach (bežná cena, ekocena 25 % a ekocena 50 %).

Okrem toho bude potom systém prepojený s registrom cestných vozidiel, čo znamená, že napríklad pri zmene evidenčného čísla už nebudete musieť predkladať oznámenie o registrácii. Vozidlá na elektrický alebo vodíkový pohon registrované v Českej republike budú potom automaticky oslobodené od platenia diaľničnej známky, zatiaľ čo vozidlá so špeciálnou poznávacou značkou už oslobodené nebudú (rozhodujúca bude hodnota emisií CO2).

Typy diaľničných známok

Do konca februára je možné zakúpiť len tri druhy diaľničných známok. Sú to ročná diaľničná známka, 30-dňová diaľničná známka a 10-dňová diaľničná známka. Okrem toho od marca 2024 pribudne aj 1-dňová diaľničná známka. Tá bude platiť vždy od polnoci dňa, na ktorý si ju zakúpite.

Kde si môžete kúpiť českú diaľničnú známku?

Plánujete v budúcnosti cestovať a chceli by ste si skrátiť čas strávený v aute využívaním najmä diaľnic? Ak áno, budete si, samozrejme, musieť zakúpiť elektronickú diaľničnú známku, čo je v súčasnosti možné urobiť niekoľkými spôsobmi, konkrétne na e-shope, na vybranom predajnom mieste alebo v samoobslužných kioskoch.

Najjednoduchší spôsob, ako získať českú diaľničnú známku 2024, je kúpiť si ju online. Ak si chcete kúpiť diaľničnú známku online, navštívte e-shop edalnice.cz, kde stačí vybrať typ diaľničnej známky, ktorú chcete (t. j. dĺžku jej platnosti), a zadať údaje o svojom vozidle (evidenčné číslo a krajinu registrácie). Potom stačí vyplniť dátum platnosti (dátum, od ktorého bude kupón platiť) a zaplatiť za diaľničnú známku.

Ľudia sa však často pýtajú aj na to, či si môžu kúpiť diaľničnú známku na čerpacej stanici alebo na pošte. Dobrou správou teda je, že si môžete vybrať nákup na niektorom z obchodných miest, ktorými sú pobočky Českej pošty a čerpacie stanice EuroOil. Tam obsluhe jednoducho nadiktujete potrebné údaje, ktoré sú rovnaké ako v predchádzajúcom prípade, a zaplatíte za elektronickú diaľničnú známku.

Treťou možnosťou je zakúpenie elektronickej diaľničnej známky v samoobslužnom kiosku. Tie sa nachádzajú najmä v pohraničných oblastiach pred vstupom na spoplatnené cesty a umožňujú len bezhotovostnú platbu. Ak ich chcete použiť, vyberte si jazyk, v ktorom chcete vykonať nákup, vyberte typ diaľničnej známky, zadajte evidenčné číslo a krajinu registrácie a vyberte začiatok platnosti diaľničnej známky. Potom stačí zaplatiť a môžete vyraziť.

TOP:   POZITÍVNE AFIRMÁCIE NA LÁSKU, ktoré skutočne fungujú

Cena českej diaľničnej známky 2024

Systém elektronických diaľničných známok prejde v roku 2024 niekoľkými významnými zmenami. V marci pribudne nová jednodňová diaľničná známka a zvýši sa aj jej cena. Na rozdiel od predchádzajúcich rokov, keď existovali dve rôzne cenové pásma (štandardný elektronický kupón a zľavnený variant pre vozidlá s elektronickým pohonom), od marca budú diaľničné známky k dispozícii v troch rôznych variantoch.

V minulosti boli od poplatku oslobodené elektrické, hybridné a vodíkové vozidlá s emisiami CO2 do 50 g/km. V roku 2024 to však bude trochu inak. Elektromobily budú stále oslobodené, ale plug-in hybridy (emisie CO2 do 50 g/km) budú teraz platiť ekologickú cenu 25 % a vozidlá na zemný plyn alebo biometán budú platiť ekologickú cenu 50 %.

Cena českej elektronickej diaľničnej známky 2023 (do februára 2024):

 • Ročná diaľničná známka – 1 500 Kč (zľavnená verzia 750 Kč),
 • 30-dňová diaľničná známka – 440 Kč (zľavnená verzia 220 Kč),
 • 10-dňová diaľničná známka – 310 Kč (zľavnený variant 155 Kč).

Cena diaľničnej známky 2024 (od marca 2024):

 • Ročná diaľničná známka 2024 – 2 300 Kč,
 • 30-dňová diaľničná známka 2024 – 430 Kč,
 • 10-dňová diaľničná známka 2024 – 270 Kč,
 • 1-dňová diaľničná známka 2024 – 200 Kč.

Cena pre vozidlá na zemný plyn alebo biometán:

 • Ročná diaľničná známka 2024 – 1150 Kč,
 • 30-dňová diaľničná známka 2024 – 210 Kč,
 • 10-dňová diaľničná známka 2024 – 130 Kč,
 • 1-dňová diaľničná známka 2024 – 100 Kč.

Cena pre hybridy s emisiami CO2 do 50 g/km:

 • Ročná diaľničná známka na rok 2024 – 570 CZK,
 • 30-dňová diaľničná známka 2024 – 100 Kč,
 • 10-dňová diaľničná známka 2024 – 60 Kč,
 • 1-dňová diaľničná známka 2024 – 50 Kč.

Kedy končí platnosť českej diaľničnej známky 2023?

Predtým si ľudia kupovali diaľničné známky vždy na konkrétny kalendárny rok (konkrétne platila 14 mesiacov) a potom si na konci roka alebo v januári nasledujúceho roka kúpili novú. Dnes to však už neplatí. V súčasnosti si osoba môže kúpiť diaľničnú známku kedykoľvek a ročná diaľničná známka platí celý rok od zvoleného dátumu, t. j. 365 dní od začiatku platnosti zakúpenej diaľničnej známky.

To znamená, že ak ste si zakúpili diaľničnú známku 1. júna 2023, bude platiť do 31. mája 2024. Ďalšou dobrou správou pre mnohých vodičov je, že platnosť elektronickej diaľničnej známky nemusí začať plynúť dňom jej zakúpenia. Ak si z nejakého dôvodu kúpite diaľničnú známku v predstihu, môžete začiatok jej platnosti odložiť až o 30 dní (predtým až o 90 dní).

Platnosť českej diaľničnej známky 2024

Ak sa pýtate: „Ako si môžem skontrolovať platnosť svojej diaľničnej známky?“ a obávate sa, že kým zistíte, kedy je platná diaľničná známka na rok 2023, váš kupón už bude neplatný, nemusíte nad tým viac premýšľať. V skutočnosti je tento krok veľmi jednoduchý a svoju diaľničnú známku si môžete skontrolovať už za niekoľko minút. Poďme sa teda v krátkosti pozrieť na to, ako overiť platnosť diaľničnej známky.

Stačí navštíviť webovú stránku edalnice.cz a do poľa Overenie platnosti zadať evidenčné číslo vozidla a štát registrácie. Potom stačí kliknúť na tlačidlo „Overiť“ a okamžite zistíte, aká je platnosť vašej elektronickej diaľničnej známky. Je to užitočné, pretože sa ľahko môže stať, že zabudnete, kedy ste si kupón zakúpili, najmä ak sa rozhodnete jeho platnosť o nejaký čas odložiť.

Okrem toho si pri kúpe diaľničnej známky v e-shope môžete zvoliť, či chcete dostávať e-mailové upozornenie, ktoré vás upozorní, že platnosť vašej elektronickej diaľničnej známky čoskoro vyprší. To isté môžete urobiť, ak si kupujete diaľničnú známku v kamennom obchode. Na nastavenie upozornenia však budete potrebovať autorizačný kód.

Kto musí mať českú diaľničnú známku?

Mnohých ľudí zaujíma, ako zistiť, aká je platnosť diaľničnej známky alebo koľko aktuálne stojí, ale je dobré vedieť aj to, kto si vlastne musí kúpiť elektronickú diaľničnú známku a kto túto povinnosť nemá. Elektronickú diaľničnú známku by ste si mali kúpiť až po overení, že ju na rok 2024 skutočne potrebujete.

TOP:   Zaujímavosti o SPLNE

Ak plánujete cestovať po diaľniciach, musíte investovať do elektronickej diaľničnej známky, ak vlastníte motorové vozidlo s najmenej štyrmi kolesami a hmotnosťou nižšou ako 3,5 tony. Platí to aj pre manipulačné tabuľky, ktoré používajú autoservisy, dovozcovia automobilov alebo predajcovia automobilov namiesto bežných evidenčných čísel. Na druhej strane sa táto povinnosť nevzťahuje na prívesy a motocykle.

Na koho sa v súčasnosti vzťahuje výnimka?

Zatiaľ čo niektoré vozidlá si vystačia so zľavnenou elektronickou diaľničnou známkou, iné sú od poplatkov dokonca úplne oslobodené. Na našom území sa to automaticky vzťahuje na vozidlá, ktoré možno zaradiť do jednej z nasledujúcich kategórií:

 • historické vozidlá so špeciálnou registračnou značkou a preukazom historického vozidla,
 • elektrické vozidlá (bezemisné elektrické vozidlá),
 • vozidlá prepravujúce držiteľov preukazu zdravotne postihnutej osoby alebo preukazu zdravotne postihnutej osoby, pričom prevádzkovateľom vozidla musí byť držiteľ preukazu alebo osoba blízka držiteľovi preukazu,
 • vozidlá používané na prepravu nezaopatrených detí liečených na rakovinu alebo hemoblastózu.


O výnimku môžu požiadať aj vozidlá prevádzkované domovmi pre osoby so zdravotným postihnutím, ak sa používajú na prepravu takýchto osôb.

Ako sa kontrola vykonáva?

Márne premýšľate, ako kontrolné orgány Polície Českej republiky a Colnej správy Českej republiky zistia, či máte naozaj platnú diaľničnú známku, keď na čelnom skle vozidla nič nelepí? V tom prípade nezabudnite, že v súčasnosti tieto orgány kontrolujú platnosť diaľničnej známky podľa evidenčného čísla priamo na spoplatnenom úseku diaľnice.

Ako uvádza redakčný server, kontroly sa vykonávajú prostredníctvom hliadkových vozidiel vybavených kamerovým systémom na rozpoznávanie evidenčných čísel, diaľkovým prístupom ku kontrolným bránam alebo priamo na odpočívadlách a parkoviskách. Vodič, ktorý jazdí po spoplatnenom úseku diaľnice bez platnej diaľničnej známky, môže dostať pokutu až do výšky 20 000 Kč.

Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!

Diaľničná známka Česká republika 2024

V súčasnosti predávame elektronické diaľničné známky, takže nie je potrebné mať na čelnom skle fyzicky nalepený papierový kupón. Zakúpiť si ju môžete na niekoľkých rôznych miestach, vrátane webovej stránky edalnice.cz, ale aj na rôznych obchodných miestach (pobočky Českej pošty a čerpacie stanice EuroOil) alebo v samoobslužných kioskoch, ktoré sa nachádzajú najmä v pohraničných oblastiach.

Platba diaľničnou známkou 2024

Do konca februára 2024 zaplatíte za štandardný ročný kupón 1 500 Kč, za 30-dňovú verziu 440 Kč a za 10-dňovú 310 Kč. Od marca 2024 sa cena zvýši a štandardná ročná diaľničná známka bude stáť 2 300 Kč, 30-dňová 430 Kč a 10-dňová 270 Kč. Okrem toho bude možné zakúpiť si 1-dňovú diaľničnú známku za 200 Kč. Ekologická cena 25 % sa vzťahuje na hybridy s emisiami CO2 do 50 g/km a ekologická cena 50 % na vozidlá na zemný plyn alebo biometán.

Dokedy platí moja diaľničná známka?

Doteraz platili diaľničné známky na určitý kalendárny rok (celkovo 14 mesiacov), teraz ich môžete získať na jeden rok od dátumu, ktorý si vyberiete. Okrem toho sa začiatok platnosti v roku 2024 môže posunúť až o 30 dní. To, že je vaša elektronická diaľničná známka skutočne platná, si potom môžete overiť na stránke edalnice.cz v sekcii Validácia.

Česká diaľničná známka pre motocykle

V Českej republike musia mať všetky motorové vozidlá so štyrmi kolesami s hmotnosťou nižšou ako 3,5 tony na spoplatnených úsekoch platnú elektronickú diaľničnú známku. Motocykle a prípojné vozidlá však nemusia platiť žiadny poplatok.