DIAĽNIČNÁ ZNÁMKA 2023: Platnosť diaľničnej známky, cena a kde ju kúpiť!

Chystáte sa na dovolenku, ktorú strávite objavovaním najkrajších slovenských pamiatok a prírodných zaujímavostí? Alebo snáď plánujete navštíviť svojich blízkych, ktorí žijú takzvane cez pol republiky? V tom prípade sa vám bude hodiť elektronická diaľničná známka. Prezradíme, ako zistiť, kedy mi končí diaľničná známka, ako prebieha overenie platnosti diaľničnej známky a akú má diaľničná známka 2023 cenu.

Elektronická diaľničná známka 2023

Predtým si ľudia na území Slovenskej republiky kupovali diaľničné známky iba v papierovej podobe a tie si potom lepili na čelné sklá svojich automobilov. To sa ale zmenilo 1. januára 2021, kedy sa slovenskí vodiči museli zmieriť s prechodom z papierových kupónov na elektronické diaľničné známky. S tým prišla aj zmena platnosti kupónov, hoci ich cena zatiaľ zostala rovnaká.

Elektronická diaľničná známka funguje na rovnakom princípe ako papierový kupón, ktorý si ľudia kupovali v minulosti. Jediným rozdielom je skutočnosť, že odpadla povinnosť mať známku fyzicky nalepenú na prednom skle vášho vozidla. Že skutočne vlastníte platnú diaľničnú známku, je totiž dnes možné overiť prostredníctvom špeciálneho softvéru, a to na základe snímania vašej ŠPZ.

Druhy diaľničných známok

Momentálne u nás existujú štyri typy diaľničných známok, ktoré si človek môže zaobstarať. Sem patrí ročná diaľničná známka, diaľničná známka na 365 dní, 30-dňová diaľničná známka a 10-dňová diaľničná známka. Okrem toho sa špekuluje aj o pridaní jednodňovej diaľničnej známky, ale v roku 2023 sa bez nej budete musieť ešte zaobísť.

Kde kúpiť diaľničnú známku?

Plánujete v budúcnosti cestovať a radi by ste si skrátili čas v aute tým, že budete využívať hlavne diaľnice? V tom prípade si budete musieť samozrejme zaobstarať elektronickú diaľničnú známku, čo sa dá v súčasnej dobe vykonať hneď niekoľkými spôsobmi, a to konkrétne na e-shope, na niektorom z vybraných obchodných miest alebo aj na čerpacích staniciach.

Najjednoduchším spôsobom, ako sa dá slovenská diaľničná známka 2023 zohnať, je nákup cez internet. Ak chcete kúpiť diaľničnú známku online, navštívte e-shop eznámka.sk, kde stačí vybrať požadovaný typ diaľničnej známky (teda dĺžku jej platnosti) a zadať údaje o svojom vozidle (ŠPZ a štát registrácie). Potom už len vyplníte začiatok platnosti (dátum, od ktorého bude kupón platný) a diaľničnú známku zaplatíte.

Ľudia sa ale často pýtajú aj na to, či môžu kúpiť diaľničnú známku na benzínke alebo napríklad na pošte. Dobrou správou teda je, že si na nákup môžete vybrať jedno z obchodných miest, ktorými sú pobočky Slovenskej pošty a niektoré čerpacej stanice. Tam iba obsluhe nadiktujete potrebné údaje, ktoré sú rovnaké ako v predchádzajúcom prípade, a elektronickú diaľničnú známku zaplatíte.

Tretím variantom je potom nákup elektronickej diaľničnej známky v samoobslužnom kiosku. Tie sa nachádzajú hlavne v pohraničných oblastiach pred vjazdom na spoplatnené úseky pozemných komunikácií a dovoľujú vykonať iba bezhotovostnú úhradu. Ak ich chcete využiť, zvoľte jazyk, v ktorom chcete nákup vykonať, vyberte druh známky, zadajte ŠPZ a štát registrácie a vyberte začiatok platnosti diaľničnej známky. Potom už len zaplaťte a môžete vyraziť.

TOP:   ČÍM NAHRADIŤ VAJCE? Poradíme!

Cena diaľničnej známky 2023

Systém elektronických diaľničných známok, ktorý funguje od 1. januára 2021, sa v tomto roku mení.

Elektronická diaľničná známka cena 2023:

  • ročná diaľničná známka 2023 (diaľničná známka na 365 dní) – 60 euro,
  • 30-dňová diaľničná známka 2023 – 17 euro,
  • 10denná diaľničná známka 2023 – 12 euro.

Kedy končí diaľničná známka 2022?

Predtým si ľudia diaľničné známky kupovali vždy na konkrétny kalendárny rok (konkrétne platila 14 mesiacov) a nákup novej potom riešili na jeho konci alebo v januári nasledujúceho roka. To už ale v dnešnej dobe neplatí. Dnes si totiž človek môže zaobstarať diaľničnú známku kedykoľvek, pričom ročná známka potom platí celý jeden rok od vybraného dátumu, teda 365 dní od začiatku platnosti zakúpenej diaľničnej známky.

To znamená, že ak ste si kúpili diaľničnú známku 1. júna 2022, bude vám platiť až do 31. mája 2023. Ďalšou dobrou správou pre mnohých vodičov potom je skutočnosť, že platnosť elektronickej diaľničnej známky nemusí začínať priamo v deň jej nákupu. Pokiaľ z nejakého dôvodu nakupujete diaľničnú známku vopred, môžete si začiatok jej platnosti odložiť až o tri mesiace.

Platnosť diaľničnej známky 2023

Pokiaľ sa v duchu pýtate „ako skontrolujem platnosť diaľničnej známky“, a bojíte sa, že než zistíte, do kedy platí diaľničná známka 2022, váš kupón už bude neplatný, nemusíte nad tým už dlhšie premýšľať. V skutočnosti je tento krok totiž veľmi jednoduchý a overenie diaľničnej známky zvládnete v priebehu niekoľkých minút. Poďme si teda v skratke povedať, ako overiť platnosť diaľničnej známky.

Stačí navštíviť internetové stránky eznamka.sk, kam do kolónky Kontrola platnosti diaľničnej známky zadáte ŠPZ vášho vozidla a štát registrácie vozidla. Potom už len kliknite na tlačidlo „Overiť platnosť“ a hneď sa dozviete, akú má vaša elektronická diaľničná známka platnosť. To sa hodí, pretože človek môže ľahko zabudnúť, kedy kupón zaobstaral, a to hlavne vo chvíli, keď sa rozhodol platnosť o nejaký čas odložiť.

Okrem toho si navyše môžete pri zaobstarávaní diaľničnej známky v e-shope zvoliť možnosť zaslania upozornenia na uvedený e-mail, ktoré vás upozornia na to, že sa blíži koniec platnosti vašej elektronickej diaľničnej známky. To isté je možné vykonať aj v prípade, keď kupujete známku na fyzickom obchodnom mieste. Aby ste si však dané upozornenie mohli nastaviť, budete potrebovať autorizačný kód.

Kto musí vlastniť diaľničnú známku?

Veľa ľudí zaujíma, ako zistiť platnosť diaľničnej známky alebo koľko tento kupón momentálne stojí, ale okrem toho je dobré vedieť aj to, kto si vlastne musí elektronickú diaľničnú známku zaobstarať a komu táto povinnosť nevzniká. Kupón je totiž dobré zakúpiť až vo chvíli, keď si overíte, že je pre vás diaľničná známka na rok 2023 skutočne nutná.

TOP:   DRUHY HOVÄDZIEHO MÄSA a vhodné POUŽITIE V KUCHYNI (ťahák)

Pokiaľ plánujete cestovať po diaľniciach, do nákupu elektronickej diaľničnej známky budete musieť zainvestovať, ak vlastníte motorové vozidlo najmenej so štyrmi kolesami, ktorého hmotnosť nepresahuje 3,5 tony. To platí aj pre manipulačné značky, ktoré využívajú autoservisy, dovozcovia áut alebo ich predajcovia namiesto klasickej ŠPZ. Táto povinnosť sa naopak nevzťahuje na prípojné vozidlá a motocykle.

Kto je momentálne oslobodený?

Zatiaľ čo niektorým vozidlám stačí zvýhodnená elektronická diaľničná známka, iné sú dokonca od poplatkov úplne oslobodené. Automaticky sa to na našom území týka vozidiel, ktoré by sa dali zaradiť do niektorej z nasledujúcich kategórií:

  • historické vozidlá so zvláštnou registračnou značkou a preukazom historického vozidla,
  • vozidlá prepravujúce držiteľa preukazu ZŤP alebo ZŤP/P, pričom prevádzkovateľom vozidla musí byť sám držiteľ preukazu alebo osoba jemu blízka.

Ako prebieha kontrola?

Márne premýšľate, ako kontrolné orgány Polície SR a Colnej správy SR spoznajú, či skutočne máte platnú diaľničnú známku, keď už sa nič na čelné sklo vozidla nelepí? V tom prípade pamätajte na to, že v dnešnej dobe tieto orgány kontrolujú platnosť diaľničnej známky podľa ŠPZ, a to priamo na spoplatnenom úseku diaľnice.

Ako hovorí server eznamka, kontrola prebieha prostredníctvom hliadkových vozidiel vybavených kamerovým systémom na rozpoznávanie ŠPZ, pomocou vzdialeného prístupu ku kontrolným bránam alebo priamo na odpočívadlách a parkoviskách. Vodiči, ktorý sa na spoplatnenom úseku diaľnice bude pohybovať bez platnej diaľničnej známky, potom hrozí pokuta od 150 do 500 euro.

Diaľničná známka Slovensko 2023

V súčasnej dobe sa u nás predáva elektronická diaľničná známka, takže nie je nutné mať na čelnom skle fyzicky nalepený žiadny papierový kupón. Dá sa pritom zaobstarať na niekoľkých rôznych miestach, kam patria predovšetkým internetové stránky edalnice.cz, ale aj rôzne obchodné miesta (pobočky Slovenskej pošty a čerpacie stanice EuroOil) alebo samoobslužné kiosky umiestnené hlavne v pohraničných oblastiach.

Platba diaľničnej známky 2023

V tomto roku je cena diaľničnej známky vyššia ako v rokoch predchádzajúcich. Za štandardný ročný kupón zaplatíte 60 euro, za 30dennú verziu 17 euro a za 10dennú variantu 12 euro.

Dokedy mi platí diaľničná známka?

Platnosť diaľničných známok bola predtým stanovená na konkrétny kalendárny rok (spolu v skutočnosti 14 mesiacov), ale dnes si ju môžete zaobstarať na jeden rok od vybraného dátumu. Navyše sa dá začiatok platnosti odložiť až o tri mesiace. Že je vaša elektronická diaľničná známka skutočne platná, si potom overíte podľa svojej ŠPZ na serveri eznamka.sk v kolónke Overenie platnosti.

Diaľničná známka SR motocykel

Na území Slovenskej republiky musia mať na spoplatnených úsekoch platnú elektronickú diaľničnú známku všetky motorové vozidlá so štyrmi kolesami, ktorých hmotnosť nepresahuje 3,5 tony. Motocykle žiadny poplatok hradiť nemusia.