SPLN JANUÁR 2023: Kedy je a čo nás čaká?

0

Nový rok so sebou prináša nové možnosti, nové životné ciele a nové výzvy, čo spočiatku pôsobí priaznivo. Hocikoho ale môžu prvé momenty roku vrátane januárového splnu zaskočiť negatívnymi emóciami. Prezradíme, kedy sa môžeme tešiť na prvý spln roku 2023, s akým znamením zverokruhu sa spája a ako táto udalosť ovplyvní našu myseľ aj náš zdravotný stav.

Kedy je spln január 2023?

Na januárový spln sa môžeme tešiť v sobotu 7. januára 2023, pričom konkrétne nastane o 00:07 hodine stredoeurópskeho času (SEČ). Ide o spln v znamení Raka, ktorému vodný živel prepožičiava veľkú citlivosť a vnímavosť. Raci vďaka tomu bývajú emocionálne založení, empatickí a neustále pripravení pomáhať druhým. Nechýba im ale ani logické uvažovanie.

Spln v januári bude rovnako ako ten decembrový mimoriadne žiarivý, čo nabáda k jeho pozorovaniu, ale vzhľadom k nízkym teplotám ideálne z tepla domova. V indiánskej kultúre sa pritom tomuto splnu hovorilo Povianočný spln, čo samozrejme súvisí s jeho načasovaním. Pre spln po zimnom slnovrate sa ale tiež používa označenie Vlčí spln, pretože vlci bývali začiatkom roka najviac aktívni a hladne vyli pri indiánskych dedinách.

Ako nás januárový spln ovplyvní?

Pretože ide o spln v Rakovi, ľudia budú veľmi vnímaví k svojmu okoliu a môžu zažiť príval emócií, s ktorými si nebudú vedieť rady. Raci si v živote zakladajú predovšetkým na svojej rodine a nedajú dopustiť na svoj domov. Veľmi dôležité sú pre nich rodinné vzťahy, ale aj tradície a úzke spojenie s priateľmi, čo im spoločne dodáva pocit stability. Práve tieto oblasti preto budú pri januárovom splne hrať prím.

Ako danú situáciu využiť vo svoj prospech? Spln v januári predstavuje skvelú príležitosť, kedy by mal človek zabudnúť na prácu i starosti a viac sa venovať svojim blízkym. Buďte vďační za všetko, čo vo svojom živote máte, a pokúste sa nájsť pocit spolupatričnosti s okolitým svetom. Vyskúšať potom môžete napríklad meditáciu alebo jogu a jedná sa tiež o vhodný čas na zútulnenie svojej domácnosti.

A na čo by ste si naopak mali dať pozor? Počas januárového splnu vás môžu nepríjemne zaskočiť negatívne emócie, plačlivé nálady, silné úzkosti alebo pocity sebaľútosti. Tomu by ste ale rozhodne nemali podliehať, pretože inak budete oveľa náchylnejší k hádkam a rôznym konfliktom. Radšej sa snažte odpúšťať, zabúdať a nezaoberať sa zbytočne udalosťami, ktoré už nemajú žiadny význam.

Zo zdravotného pohľadu môžete byť počas januárového splnu náchylnejší napríklad na pálenie záhy. Výrazný vplyv má táto udalosť ale aj na trávenie, žalúdok, dvanástorník, žlčník či pečeň a citlivejší bude všeobecne aj váš lymfatický systém, pobrušnice, pohrudnice a sternálna kosť. Majte však na pamäti, že aj keď pociťujete nejaké ťažkosti, pri splne sa žiadny lekársky zákrok neodporúča.

Okrem vyššie spomínaných oblastí môžu vplyv januárového splnu pocítiť ale aj niektoré ženské orgány, konkrétne vaječníky, maternica, vagína a prsia. Na tieto oblasti by preto ženy mali byť veľmi opatrné. Vďaka svojej mimoriadnej žiarivosti potom môže januárový spln negatívne ovplyvniť váš spánok, obzvlášť ak počas splnov zle zaspávate a celkovo máte s nespavosťou problémy.

Čo robiť počas januárového splnu?

Hoci tomu zimné počasie práve nepraje, existujú nadšenci, ktorí by sa radi aj počas januára starali o svoju záhradu. Rovnako ako pri decembrovom splne je možné zbierať korene bylín, ktoré majú v tejto dobe najväčšiu silu. Výraznejším akciám na vašej záhradke sa ale za splnu radšej vyhnite. Nesušte nadzemné časti bylín, nestrihajte živé ploty, nerežte stromy ani kríky a nezaštipujte rastliny.

Spln január 2023

Januárovému splnu, ktorý bude tentoraz mimoriadne žiarivý, sa predtým hovorilo Povianočný spln alebo napríklad Vlčí spln, pretože začiatkom roka vlci hladne vyli pri indiánskych dedinách. Okrem toho sa jedná o spln v znamení Raka, čo znamená, že je toto obdobie úzko spojené s rodinou, rodinnými a priateľskými vzťahmi, tradíciami a domovom.

Ako ovplyvní januárový spln vaše emócie?

Spln v januári predstavuje vhodný čas, kedy by sa ľudia mali venovať svojim blízkym, na ktorých niekedy kvôli práci a iným starostiam zabúdajú. Zároveň je dobré si v tejto dobe pripomenú, za čo je človek vo svojom živote vďačný. Niektorých však môžu zaskočiť negatívne emócie, plačlivé nálady a pocity sebaľútosti. S tými však skúste pracovať a rozhodne im nepodliehajte.

Na ktoré časti tela bude mať januárový spln vplyv?

Počas januárového splnu môžete pocítiť nepríjemné pálenie záhy, ale ovplyvní aj trávenie, žalúdok, žlčník alebo pečeň. Okrem toho si dávajte pozor na svoj lymfatický systém a celkovo sa skúste upokojiť, napríklad pomocou meditácie alebo jogy. Ženy by potom mali zvýšenú pozornosť venovať svojim intímnym partiám, pretože citlivejšie budú prsia, vaječníky aj maternica.