Najúčinnejšie AFIRMÁCIE: Ako afirmácie fungujú a ako ich správne používať?

Každý si spomenie aspoň na jeden film alebo televízny program, kde si herec pred zrkadlom dodáva odvahu urobiť určité veci prostredníctvom motivačných fráz. Ale vedeli ste, že v skutočnosti ide o terapeutickú techniku založenú na odborných štúdiách? V skutočnosti ide o takzvanú techniku afirmácie, ktorá sa najmä v posledných rokoch dostala do hľadáčika životných koučov. Ako vlastne funguje?

Čo sú pozitívne afirmácie?

Pozitívne podprahové afirmácie sú krátke motivačné frázy, ktoré podľa niektorých odborníkov môžu mať silný vplyv na to, ako sa človek cíti a ako o sebe zmýšľa. Tieto motivačné frázy sa často používajú napríklad pri meditácii alebo počas hodín jogy. Sú teda akýmsi psychologickým nástrojom pre ľudí, ktorí o sebe v určitých oblastiach života pochybujú.

Afirmácie majú oproti terapeutickým sedeniam veľkú výhodu v tom, že ich môžete praktizovať takmer kedykoľvek a kdekoľvek a sú bezplatné. Okrem toho je na internete k dispozícii množstvo nahrávok afirmácií na stiahnutie, ktoré si môžete jednoducho pustiť do slúchadiel napríklad cestou do práce alebo aj pred spaním. V závislosti od ich účelu sú najčastejšie tieto typy afirmácií:

  • afirmácie pre šťastný život,
  • afirmácie pre hojnosť,
  • afirmácie pre zdravie,
  • afirmácie pre lásku,
  • afirmácie pre vzťahy,
  • afirmácie pre peniaze,
  • afirmácie pre sebaúctu,
  • afirmácie pre ženy
  • afirmácie pre mužov.

Ako afirmácie fungujú?

Podľa Clevelandskej kliniky v štáte Ohio môžu krátke, pravidelne opakované pozitívne frázy zmeniť vzorce správania a negatívny postoj jednotlivca k životu. Každodenné používanie afirmácií tak údajne môže navodiť pozitívne myslenie, motivovať k činnosti, znížiť stres, pomôcť prekonať ťažké chvíle a zvýšiť sebavedomie a celkovú pohodu človeka.

Mnohí terapeuti sa zhodujú, že opakovanie týchto afirmácií podprahovo spochybňuje a odstraňuje negatívne myšlienky. Môžu tak byť účinným nástrojom v boji proti depresii a úzkosti. Tieto frázy v podstate nahrádzajú negatívne samomluvy pozitívnymi samomluvami. To znamená, že ak ste napríklad urobili chybu, namiesto toho, aby ste si povedali: „Aký som hlupák!“, musíte toto myslenie zmeniť na pozitívnu pripomienku, napríklad: „Zo svojich chýb sa môžem poučiť!„.

Sociálny psychológ Claude M. Steele uskutočnil v 80. rokoch 20. storočia štúdiu afirmácií priamo na sebe. Tvrdí v nej, že ľudia chcú mať o sebe vo všeobecnosti pozitívnu mienku, a keď niekto toto pozitívne vnímanie ohrozí napríklad tým, že im povie, že niečo pokazil, majú tendenciu obhajovať svoje konanie a uisťovať sa o svojich rozhodnutiach.

To im umožňuje riešiť takéto situácie pokojnejšie a vyrovnanejšie, ako keby sa začali zhadzovať a obviňovať zo svojej neschopnosti. Na tomto princípe v podstate fungujú aj spomínané afirmácie, ktoré pomáhajú ľuďom prekonať ťažké chvíle a byť takpovediac nad vecou, vďaka čomu sú psychicky zdravší a šťastnejší.

Kedy afirmácie nie sú účinné?

Rovnako ako iné terapeutické metódy, ani afirmácie nemusia vždy fungovať. Zvyčajne je za to zodpovedné vnútorné nastavenie človeka, kedy dotyčný automaticky neverí, že by niečo také mohlo byť účinné. Ak sa do toho pustíte priamo s pocitom, že to nemá cenu a tento spôsob zmeny myslenia je zbytočný, pravdepodobne sa to skončí neúspechom.

Okrem toho semienko nemusí padnúť na úrodnú pôdu ani vtedy, ak úplne neveríte frázam, ktoré opakujete, alebo ak máte pocit, že si takéto vyhlásenia nezaslúžite, pretože o sebe príliš pochybujete a máte problém pozrieť sa na veci z iného uhla. V takom prípade môžete ľahko naraziť na to, že sami sebe klamete.

Ako pracovať s afirmáciami?

Praktizovať afirmačnú terapiu je veľmi jednoduché a nie je potrebné žiadne vybavenie. Prvým krokom je vybrať si afirmáciu, s ktorou sa chcete stotožniť. Môže to byť fráza, ktorú ste už počuli alebo čítali, ale rovnako je možné vymyslieť si vlastnú, ktorá bude dobre slúžiť vášmu účelu. Musíte si teda tiež ujasniť, čo chcete dosiahnuť.

Odborníci odporúčajú používať stručné, jasné a výstižné frázy. Obvykle majú afirmatívne vety tri až sedem slov, aby sa dali rýchlo a ľahko opakovať znova a znova. Zároveň je nevyhnutné, aby to bola veta, o ktorej ste si istí, že je pravdivá, takže nebude ťažké si ju predstaviť.

Afirmáciu si potom môžete recitovať buď nahlas, alebo v duchu. Preto v podstate nezáleží na tom, kedy ich použijete. Ak ste doma, môžete si ich opakovať pred zrkadlom v kúpeľni. Ak ste však medzi cudzími ľuďmi, napríklad v mestskej hromadnej doprave, môžete si motivačné frázy recitovať len v duchu. Dôležité je, aby ste sa na ne dostatočne sústredili a vnímali ich.

Ak chcete začať svoj deň pozitívne, ideálny čas na praktizovanie afirmácií je hneď ráno, keď sa zobudíte. Najlepší spôsob, ako to urobiť, je vytvoriť si návyk, vďaka ktorému si budete frázy opakovať automaticky v rovnakom čase. Hlavným kľúčom k účinnosti afirmácií je teda ich pravidelné opakovanie, pričom si môžete zvoliť, koľkokrát za sebou ich budete hovoriť.

Motivačné frázy si môžete napísať aj na lístočky a umiestniť ich na viditeľné miesta v domácnosti (napríklad na chladničku, na skrinku vo výške očí, na monitor a podobne). Ak ich budete mať stále na očiach, donútite sa ich prečítať a prijať ich. Ak máte problém s dodržiavaním tejto pravidelnej rutiny, nastavte si v telefóne pripomienku, ktorá vám vždy pripomenie, aby ste si našli chvíľku na vykonanie afirmácií.

Pozitívne afirmácie na každý deň

Ak vás nenapadajú žiadne frázy, ktoré by sa hodili k vášmu cieľu, alebo vám jednoducho chýba inšpirácia, nižšie nájdete niekoľko bežne používaných afirmácií. Sú rozdelené podľa účelu, ktorému majú slúžiť. Môžete ich použiť všetky alebo si vybrať len niekoľko z nich. Dôležitý nie je počet fráz, ktoré recitujete, ale pravidelnosť, s akou ich praktizujete.

Afirmácie na dnes:

  • Som vďačný za to, že som sa dnes prebudil.
  • Budem vnímať svoje okolie s láskou.
  • Dnes budem svojím lepším ja.

Afirmácia pre sebalásku:

  • Budem v poriadku.
  • Zaslúžim si to najlepšie.
  • Moje telo je krásne.

Afirmácia pre zdravé vzťahy:

  • Som hodný lásky.
  • Som vďačný za svojho partnera.
  • Som pripravený prijímať lásku.

Afirmácie pre produktívnu prácu:

  • Neúspech je súčasťou úspechu.
  • Učenie robí majstra.
  • Robím, čo je v mojich silách.

Afirmácia pre sebadôveru:

  • Môžem zmeniť svet.
  • Mám všetko, čo potrebujem.
  • Som dokonalý taký, aký som.

Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!

Čo je pozitívna afirmácia?

Afirmácia je krátka fráza, ktorú si človek pravidelne opakuje, aby premenil svoje negatívne myšlienky na pozitívne. Táto technika môže zmierniť stres, depresiu a úzkosť. Okrem toho používanie krátkych motivačných fráz podľa niektorých štúdií zlepšuje nielen duševné zdravie jednotlivca, ale aj kvalitu jeho života. Pomocou afirmácií je totiž možné ovplyvniť vnímanie seba samého a dosiahnuť tak stanovené ciele.

Ako správne používať afirmácie?

Najprv je dôležité stanoviť si cieľ, ktorý chcete dosiahnuť. Môže to byť napríklad zvýšenie sebavedomia vo vzťahu alebo v práci. Potom si môžete vybrať frázu, ktorú ste už niekde počuli, alebo si môžete vymyslieť vlastnú pozitívnu afirmáciu, ktorá súvisí s vaším cieľom. Túto frázu alebo frázy si potom musíte opakovať ideálne každý deň, buď nahlas, alebo v duchu.

Prečo afirmácie nefungujú?

Najčastejším dôvodom, prečo afirmácie nefungujú, je, že človek tejto metóde nedôveruje. Ak spochybníte účinnosť afirmácií a začnete ich praktizovať s takýmto nastavením mysle, s najväčšou pravdepodobnosťou to skončí neúspechom. Podobne sú často kameňom úrazu falošné tvrdenia. Aby boli afirmácie účinné, musia byť vždy založené na pravde.