AKO VYBRAŤ MENO PRE PSA: Ktoré kritériá vziať do úvahy?

Plánujete si zaobstarať nového domáceho maznáčika, ktorý do domácnosti prinesie veľa radosti? V tom prípade už určite premýšľate nad tým, ako svojho psíka pomenujete a ako mu budete zdrobnelo hovoriť. Napriek tomu, že sa vašej fantázii samozrejme medze nekladú, existuje rad odporúčaní, ktorými je dobré sa pri pomenovávaní psov riadiť. Poradíme, čo vziať do úvahy a čomu sa radšej vyhnúť.

Ako vybrať vhodné psie meno?

Zatiaľ čo niekoho napadne ideálne meno pre psieho kamaráta hneď pri prvom stretnutí alebo má vymyslené perfektné pomenovanie pre svojho budúceho psíka už dlho dopredu, iného môže výber mena pre psa zaskočiť nepripraveného. Keďže ale na svojho nového domáceho maznáčika nejako volať musíte, skôr či neskôr bude musieť padnúť finálne rozhodnutie.

Zvoliť správne pomenovanie pre šteniatko či staršieho psíka, ktorého si domov privediete, môže byť niekedy pomerne zložité. Vzhľadom na to, že vám nový člen domácnosti pravdepodobne bude robiť spoločnosť dlhé roky a budete ho často oslovovať, nemali by ste výber podceniť. Preto vám prinášame praktické rady, čo pri voľbe mena zohľadniť.

Poraďte sa s blízkymi

V prvom rade je samozrejme nutné vybrať psie meno, ktoré sa vám bude ako majiteľovi páčiť. Keďže ho budete každý deň používať, mali by ste s ním byť spokojní. Ešte než si pre psíka pôjdete, skúste si preto dopredu vymyslieť jedno zvučné pomenovanie alebo pokojne aj viac variant. Rozhodnúť sa potom môžete až vo chvíli, keď svojho nového maznáčika uvidíte a trochu sa s ním zoznámite.

Pokiaľ zdieľate domácnosť s ďalšími členmi rodiny, ktorí sa budú o psíka tiež starať, skúste sa o výbere mena poradiť spoločne. Rozhodne totiž bude lepšie, keď sa na mene pre psíka zhodnete, čo každému z vás pomôže vybudovať si k nemu pekný vzťah. Ak máte deti, nechajte aj im priestor na vyjadrenie. Je možné, že vymyslí originálne pomenovanie, ktoré si zamilujete.

Psie meno by malo byť jednoduché a príjemné pre všetkých členov rodiny. Pokiaľ s vami domácnosť zdieľa aj staršia generácia, nezabudnite voľbu mena skonzultovať aj s nimi. Nielen že sa babička alebo starý otec môžu vybaviť nejaké pekné staroslovenské meno, ktoré by vás mohlo nadchnúť, ale ak budú psíka často venčiť alebo sa s ním hrať, určite by ste mu nechceli dať meno, ktoré nebudú schopní vysloviť.

Voľte radšej kratšie meno

Napriek tomu, že môžete popustiť uzdu kreativite, pri výbere mena pre nového domáceho maznáčika je dobré predsa len zohľadniť niekoľko vecí. Dlhé mená síce môžu znieť netradične a honosne, ale keď budete chcieť svojho psíka rýchlo privolať, môžu vám spôsobiť komplikácie. Preto sa odporúča vybrať jednoslabičné alebo maximálne dvojslabičné meno, ktoré psík aj na diaľku ľahko zachytí.

Pokiaľ predsa len zvolíte dlhšie pomenovanie, skúste vymyslieť nejakú skratku, ktorú budete psíka oslovovať vo chvíli, keď ho budete potrebovať rýchlo privolať či odvolať. Je dôležité, aby bolo meno dobre vysloviteľné (a ideálne aby sa dalo aj skloňovať), aby ste mohli v prípade potreby (napríklad keď sa rozbehne za mačkou či srnou) na psa rýchlo zavolať bez toho, aby sa vám zamotal jazyk.

Dbajte na zrozumiteľnosť

Keďže na niektoré písmená kladieme pri rozprávaní väčší dôraz ako na iné, skúste sa zamyslieť aj nad týmto faktorom. Chovatelia radia vyberať pre psích miláčikov mená, ktoré obsahujú písmená R, L, C, H, K či S. Tie totiž psík aj v parku alebo v hlučnom prostredí dobre začuje a bude na ne reagovať. Výhodou je aj to, keď psie meno končí na samohlásku (A, E, I, O, U), čo sa dá ľahko pretiahnuť, keď na psa voláte.

Vyhnite sa menám pripomínajúcim povely

Keď vyberáte najlepšie mená pre psa, myslite aj na to, aby bolo pre psíka ľahko rozpoznateľné. Každý deň totiž používame tisíce slov, z ktorých iba niektoré sú adresované vášmu štvornohému miláčikovi. Preto je dobré zvoliť také meno, ktoré sa bude líšiť od bežných výrazov, čo by si mohol zvierací kamarát so svojim menom pomýliť.

Ďalšou dôležitou radou, ktorou by ste sa mali riadiť, je nepoužívať mená, ktoré sa aj pri normálnom tóne hlasu zvučne podobajú povelom. Pes by si totiž mohol nevedomky začať povely zamieňať so svojim oslovením, čím by ste ho zmiatli a zároveň si skomplikovali jeho výcvik. Napriek tomu, že medzi obľúbené mená patria Sandy, môže sa napríklad stať, že si ho pes bude pliesť s povelom sadni.

Inšpirujte sa vlastnosťami psíka

Pokiaľ stále neviete, aké meno pre svojho nového psa vybrať, skúste sa zamerať na jeho rasu, vzhľad a povahu. V prvom rade je dobré vziať do úvahy pohlavie (hoci existujú mená, ktoré sa hodia pre psov aj pre fenky), veľkosť a plemeno psa. Meno pre nemeckého ovčiaka sa totiž často líši od mena pre pitbula alebo napríklad pre yorkšíra (nie pre každého sa hodí pomenovanie Rex, alebo naopak Šmudlíček).

Čo sa týka vzhľadu, inšpirovať vás môže napríklad farba srsti, zaujímavá škvrna na kožuchu alebo iné poznávacie znamenie (napríklad jazva), ktoré odlišuje vášho maznáčika od všetkých ostatných. Meno potom môže korešpondovať aj s vlastnosťami vášho psíka, či už veľa šantí, alebo ide skôr o kľuďasa. Môže byť síce vtipné, keď pomenujete svojho lenivého jazvečíka Trhač alebo Diabol, ale nie každému sa to bude páčiť.

Pozor na obľúbené mená

Pokiaľ budete vyberať oslovenie nového maznáčika podľa toho, aké sú najobľúbenejšie psie mená, určite nešliapnete vedľa. Nebuďte potom ale prekvapení, keď na svojho zvieracieho kamaráta zavoláte v parku a rozbehne sa k vám hneď niekoľko psíkov naraz. Práve z toho dôvodu, že sú niektoré psie mená tak populárne, sa môže stať, že rovnaké pomenovanie vyberie aj sused alebo niekto zo známych.

Nebojte sa teda experimentovať a vybrať meno, ktoré príliš často nepočujete. Pokiaľ bude vyhovovať vám a psík na nich dobre začuje, nie je to žiadny problém. Inšpiráciou pre vás môže byť nielen zoznam psích mien v špeciálnom psom kalendári, ale aj meno vašej obľúbenej televíznej hviezdy, športovca či historickej osobnosti alebo napríklad postava z rozprávky či z mytológie. Pozor si však dajte na mená rodinných príslušníkov a časté oslovenia, ktoré môže pes počuť na každom kroku.

Vyskúšajte, ako pes reaguje

Akonáhle sa vám podarí vybrať meno pre psíka, s ktorým budete spokojní, ešte samozrejme nie je vyhrané. Najprv je nutné vyskúšať, ako pes na svoje nové meno reaguje a či sa mu páči rovnako ako vám. Pokiaľ ani po týždni na vybrané pomenovanie nebude počuť a bude vaše volanie ignorovať, pravdepodobne budete musieť skúsiť nejaké iné.

Čomu sa radšej vyhnúť?

Hoci si mená psov môžete vybrať podľa toho, čo sa vám páči, existuje aj niekoľko odporúčaní, čo radšej pri výbere mena nerobiť. Okrem toho, že by pomenovanie nemalo byť príliš komplikované (Sir Lancelot Tlapka z Hornej Dolnej) ani krkolomné, v ideálnom prípade by nemalo pri normálnom oslovení znieť ako príkaz.

Pokúste sa tiež vyhnúť menám sprostým, urážlivým a strápňujúcim, ktoré by mohli byť ponižujúce nielen pre psíka samotného, ale aj pre vás, až naň budete volať v parku alebo s ním pôjdete k veterinárovi. Nech už ale vyberiete čokoľvek, rozhodne svojmu psíkovi meno počas života nemeňte, čo by ho mohlo zbytočne miasť. Preto si dvakrát premyslite, kým pomenujete šteniatko vlkodava Drobček.

Mená pre šteňatá s preukazom pôvodu

Pokiaľ si zaobstaráte čistokrvného psíka s preukazom pôvodu, je nutné riadiť sa jasne danými pravidlami. V prvom rade ide o to, že mená celého vrhu šteniat musia začínať rovnakým písmenom a v rámci jednej chovateľskej stanice alebo pri jednej suke sa vždy riadia abecedou. To znamená, že šteňatá z prvého vrhu začínajú na písmeno A, psíci z druhého vrhu na písmeno B a tak ďalej.

Väčšinou sa potom vynechávajú problematické písmená, ako je napríklad Y, alebo aj písmená s diakritikou, kam patrí Š alebo Č. Oslovovať svojho psíka však môžete aj inak, než má uvedené v preukaze pôvodu.

Ako vybrať meno pre psa?

Ak si kupujete nového psíka, určite premýšľate, ako ho pomenovať. Pre niekoho je táto úloha jednoduchá, ale iný si s ňou môže lámať hlavu celé dni. Ak si neviete rady, skúste sa pozrieť do psieho kalendára alebo sa poradiť s rodinou a kamarátmi. Tiež sa ale môže stať, že si dopredu pripravíte nejaké meno, ale až psíka uvidíte, bude vám k nemu sedieť úplne iné pomenovanie.

Prečo vyberať radšej kratšie mená pre psa?

Napriek tomu, že dlhé mená znie honosne a zaujímavo, ideálne je zvoliť jednoslabičné alebo dvojslabičné meno, ktoré bude pre psíka zrozumiteľné, na diaľku ho ľahko zachytí a vám sa bude navyše dobre vyslovovať. Tiež sa oplatí vyberať mená, ktoré obsahujú písmená R, L, C, H, K alebo S a končia na samohlásku, na čo psy dobre reagujú.

Čím sa pri výbere mena inšpirovať?

Keď vyberáte najlepšie meno pre psa, zamerajte sa v prvom rade na jeho rasu, vzhľad a povahu. Pre niektoré plemená sa hodia skôr roztomilé mená, zatiaľ čo bojové psy môžete pokojne nazvať Trhač alebo Drvič. Ďalej by vás mohla inšpirovať farba srsti, škvrny na kožuchu alebo zvláštne jazvy. Pomenovať psíka ale môžete aj podľa svojej obľúbenej postavy z filmu, seriálu či knihy alebo po nejakom známom športovcovi či spevákovi.

Akým menám pre psa sa radšej vyhnúť?

Meno pre psa by nemalo byť príliš dlhé a zároveň by ste nemali používať oslovenia, ktoré aj pri normálnom tóne hlasu pripomínajú povely. Okrem toho dbajte na to, aby meno nebolo príliš komplikované alebo krkolomné, ale ani sprosté, urážlivé alebo ponižujúce. Meno tiež počas života nemeňte, pretože by to mohlo psa zbytočne miasť.